Jump to content

Sprzęt Netgear do sieci w domku jednorodzinnym - 2xRouter + 1xSwitch, 1000 PLN

Rate this topic

Guest house
Go to solution Solved by house,

Recommended Posts

Guest CzarnyElo
Witam wszystkich,

na wstępie napiszę, że jestem tu nowy, ale czytuję to forum od jakiegoś czasu i uważam, że tutaj są najlepsi fachowcy odnoście sprzętu i rozwiązań sieciowych. Postanowiłem się w końcu zarejestrować i jeśli założyłem swój temat w złym dziale to proszę o przeniesienie...

Proszę o propozycję niezawodnego sprzętu (za taki uważam Netgear) do stworzenia sieci w domku jednorodzinnym. Internet radiowy 25/3 Mbps. Budżet do 1000 PLN z możliwością nagięcia w razie potrzeby. W zamierzeniu jest zakup dwóch routerów z których pierwszy jako matka ma zostać umieszczony na strychu razem ze switchem do którego zostaną podłączone kable wyprowadzone do wszystkich pokoi i lokalizacji urządzeń. Drugi router zostanie umieszczony na parterze w centralnym miejscu dla wzmocnienia sygnału Wi-Fi tak, żeby wszędzie był dobry zasięg. Lokalizacji po kablu jest 10, więc switch musi posiadać minimum 8 wejść. Do routera matki zatem zostanie podłączony switch i router z parteru, dwa pozostałe wejścia dla najważniejszych urządzeń używanych na stałe (komputer stacjonarny, tv), natomiast przez switch 8 lokalizacji doraźnych w pokojach. Preferowałbym, aby cały sprzęt był tej samej firmy, najlepiej Netgear, ale jeśli inni producenci dają lepsze rozwiązanie w niższej lub podobnej cenie to proszę o propozycje.

Przy okazji pytania...

1. Wcześniej nie przewidziałem dwóch routerów i we wszystkich lokalizacjach mam zrobione wejścia i kable wyprowadzone do skrzynki zbiorczej na strychu, nie będzie problemu jak jedną z tych lokalizacji wykorzystam na podłączenie routera z parteru dla wzmocnienia sygnału Wi-Fi? Drugi router w takim zastosowaniu podłączam normalnie szeregowo za pomocą kabla RJ-45 do routera matki?
2. Czy konfiguracja dwóch routerów tak, aby tworzyły jedną wspólną sieć jest skomplikowana?
3. Jaka jest różnica w zastosowaniu AccessPointa zamiast drugiego routera? Czy to jest korzystniejsze rozwiązanie? Czy konfiguracja jest mniej skomplikowana?

Proszę o rady i propozycje. Z góry dziękuję!

Pozdrawiam serdecznie!
Edited by CzarnyElo

Witamy na forum :)

Po 1 nie ma sensu 2 routerów. Lepszym rozwiązaniem będzie router + AP.

Pierwsze pytanie to jakiej powierzchni i z czego masz zbudowany dom?

WiFi ma być na 2,4 czy tez na 5 GHz?

Przewidujesz jakiś serwer NAS lub wymianę plików po LAN czy po prostu jedynie dostęp do internetu?

Guest CzarnyElo

Jabol dzięki za odpowiedź i zainteresowanie. Czyli zostajemy przy routerze i ac, w sumie i tak nie wykorzystałbym portów w routerze na parterze, który ma służyć tylko i wyłącznie dla zwiększenia sygnału Wi-Fi. Dom 170m2, zbudowany ze standardowych materiałów typu cegła pustak i betonowe stropy, piętrowy z poddaszem użytkowym na którym ma znajdować się router. Wi-Fi ma być dwuzakresowe 2,4 i 5 GHz. Chciałbym, aby sprzęt był nowoczesny i przyszłościowy w technologii AC, bo domownicy często zmieniają "zabawki" i za jakiś czas zapewne wszystkie urządzenia będą wychodzić ze standardem AC. Nie przewiduję serwerów, ale port USB do podłączenia dysku byłby mile widziany, najlepiej w standardzie 3.0. Zależy mi na jak największym zasięgu Wi-Fi dobrej jakości. Budżet mogę nagiąć do 1200 PLN ;) Może jest szansa, aby Netgear R7500 Nighthawk X4 dał sobie radę bez AC?

Edited by CzarnyElo
  • Administrator

@CzarnyElo jeśli możesz nagiąć budżet do 1200zł to nie bawiłbym się w 2 routery, nie inwestowałbym w R7500 (tylko i wyłącznie ze względu na cenę - zasięg ma bardzo dobry) tylko wybrał sprawdzone rozwiązania jak R7000 a na parterze postawił EX6200.

3. Jaka jest różnica w zastosowaniu AccessPointa zamiast drugiego routera? Czy to jest korzystniejsze rozwiązanie? Czy konfiguracja jest mniej skomplikowana?

w AP nie masz firewalla bo i po co skoro stoi w LAN ? rozwiązanie jest korzystniejsze jeśli już masz router, a konfiguracja jest bardzo prosta - praktycznie przeklikanie wizard'a w FW.

2. Czy konfiguracja dwóch routerów tak, aby tworzyły jedną wspólną sieć jest skomplikowana?

nie, ale w przypadku NETGEAR GENIE odrobina gimnastyki jest potrzebna - ale jak pisałem wcześniej szkoda płacić 200zł za NAT (w przypadku gdybyś zdecydował się na R7000 lub 400zł jeśli byłby to R7500).

1. Wcześniej nie przewidziałem dwóch routerów i we wszystkich lokalizacjach mam zrobione wejścia i kable wyprowadzone do skrzynki zbiorczej na strychu, nie będzie problemu jak jedną z tych lokalizacji wykorzystam na podłączenie routera z parteru dla wzmocnienia sygnału Wi-Fi?

optymalna konfiguracja - chciałbym mieć tak rozplanowane kable :) tak jak wspomniałem wcześniej - stawiasz AP i zapominasz :)

Guest CzarnyElo

house dziękuję za wyjaśnienie i konkretne propozycje. Niestety budżet nagięty, ale brak jeszcze switcha :/ Jaki wybrać do powyższego kompletu dla punktów doraźnych? Stosunkowo drogi ten EX6200, w sumie nie potrzebuję żadnych dodatkowych wejść Ethernet, czy portów USB w AC, ponieważ będę je miał w routerze, a za to pewnie się go tak ceni... Jednak nie mogę znaleźć w ofercie Netgear tańszego równie dobrego bez tych dodatków... Ogólnie widzę, że Netgear dość wysoko się ceni, może jednak zwrócić uwagę jeszcze na konkurencję Asus, Tp-Link, Linksys? Proszę o dalszą pomoc, jutro chciałbym już zamówić sprzęt. Z góry dziękuję!

• Administrator

Jednak nie mogę znaleźć w ofercie Netgear tańszego równie dobrego bez tych dodatków

są tańsze modele :

http://openitforum.pl/gallery/album/94-/

http://openitforum.pl/gallery/album/93-/

obydwa mają funkcję AP.

może jednak zwrócić uwagę jeszcze na konkurencję Asus

możesz :)

Tp-Link, Linksys?

Z tymi możesz spróbować :) nie miałem ich sprzętu więc się nie wypowiem.

ale brak jeszcze switcha

Netgear GS105 jest dość dobry, mam w jednej lokalizacji i nie mam z nim problemów od dłuższego czasu. nie napisałeś ile ma mieć portów i czy ma być zarządzalny. z drugiej strony kiedyś kupiłem na alledrogo switch noname za całe 34zł i również działa :)
Guest CzarnyElo

OK dzięki obadam tego EX6100. Switcha potrzebuję na 8 portów. Swoją drogą właśnie miałem zapytać co daje mi to, że jest zarządzalny lub nie? Czy do doraźnych punktów, które nie będą używane na stałe potrzebuję zarządzalny?

Co do innych producentów to chyba pozostaje tylko Asus, Tp-Link to raczej sprzęt dla mas, który traci na jakości i niezawodności w stosunku do Netgear i Asus?

Guest kolopeter

U mnie r7000 pokrywa 2 piętra w domu w 2.4ghz.

Na twoim miejscu postawionym r7000 na najczęściej obleganym miejscu/pietrze i cokolwiek na strych.

700 za r7000, 100 za switch i masz 200 do 400 na któregoś asusa z ac,którego wsadzisz na strych

Edited by kolopeter
  • Administrator

Czy do doraźnych punktów, które nie będą używane na stałe potrzebuję zarządzalny?

nie,

Swoją drogą właśnie miałem zapytać co daje mi to, że jest zarządzalny lub nie?

http://www.tp-link.com.pl/article/?faqid=260

OK dzięki obadam tego EX6100

EX6100 da Ci ok 10dBi zysku w trybie extender a jako AP coś około 55gBi przez 1 ścianę z odległości ok 10m. Bawiłem się nim chwilę.

U mnie r7000 pokrywa 2 piętra w domu w 2.4ghz.

fakt, zasięg ma świetny :)
Guest kolopeter

tylko , tak jak pisalem w  poscie o asusie jakims: dodatkowo przestawic na australie i robi sie jeszcze lepiej z zasiegiem.  ciezko mi bylo lapac neta na ogrodzie  plus minus 15 metrow od domu . teraz odchodze od domu na jakies 30-40 i z telefonem skierowanym w kierunku domu i  normalnie przegladam strony. nie wiem jak inne routery , bo poprzedni byl netgear 3500l i tam z zasiegiem bylo cieniutko. kombinowalem z WDS i tylko sie ... wkurzalem. teraz ... bajka 

rssi noise quality
-73dBm -97dBm 25 --- Australia
-84dBm -97dBm 13 --- Europa

Edited by kolopeter
Guest CzarnyElo

Panowie, żeby już nie przedłużać tematu... ;)

house widzę, że miałeś do czynienia zarówno z R7000, jak i R7500 oraz z konkurencją od Asusa RT-AC68U, RT-AC87U i przy tym pozostałeś. Powiedz jak te cztery routery wypadają w porównaniu zasięgu sieci Wi-Fi? Jestem już prawie zdecydowany na R7000, ale zastanawiam się nad tym, czy nie sprawdzić najpierw jak będzie wyglądał zasięg na samym routerze i jak okaże się kiepsko to wtedy dokupić dodatkowy AC na parter. Jeśli któryś z nich znacznie przewyższa pod tym względem pozostałe, bo np. Asus chwali się przy nowym modelu RT-AC87U nową, bezkonkurencyjną jakością zasięgu Wi-Fi to może uda mi się uniknąć zastosowania AC i wtedy zaoszczędzając kasę będę w stanie kupić topowy model zamiast R7000.

Co do switcha potrzebuję niezarządzalny plug and play i wybór padł na NetGear GS308-100PES z portami 1Gbps.

Co do AC cały czas myślę nad EX6200 i EX6100, różnica 200 PLN, jak one wypadają względem siebie pod kątem zasięgu Wi-Fi, bo funkcjonalnością wiadomo, że EX6200 bije na głowę tego drugiego.

Na koniec może głupie pytanie. Nigdy nie miałem Internetu radiowego, a na dniach ma pojawić się monter. Tylko chcę się upewnić antenę z radiówki łączę z routerem za pomocą normalnego kabla RJ-45 do portu WAN? Kurde, żeby nie okazało się, że wypuszczą mi tylko RP-SMA i nic nie będzie pasowało... W razie czego są jakieś przejściówki RP-SMA na RJ-45??

Edited by CzarnyElo
  • Administrator
  • Solution

Powiedz jak te cztery routery wypadają w porównaniu zasięgu sieci Wi-Fi?

bardzo podobnie z przewagą netgear. r7000 wspominam bo jest tańszy o ponad 200zł. Najsłabiej radził sobie AC68U.

Asus chwali się przy nowym modelu RT-AC87U nową, bezkonkurencyjną jakością zasięgu Wi-Fi

tak, "chwali" to dobre określenie :) nie ma nic szczególnie wyróżniającego się na tle pozostałych.

Co do AC cały czas myślę nad EX6200 i EX6100, różnica 200 PLN, jak one wypadają względem siebie pod kątem zasięgu Wi-Fi, bo funkcjonalnością wiadomo, że EX6200 bije na głowę tego drugiego.

i z zasięgiem jest podobnie, bije EX6100 "na głowę" :)

Nigdy nie miałem Internetu radiowego, a na dniach ma pojawić się monter. Tylko chcę się upewnić antenę z radiówki łączę z routerem za pomocą normalnego kabla RJ-45 do portu WAN?

też nie miałem ;-) ale powinien z anteną zostawić urządzenie dostępowe (jakiś apclient, wireless bridge) i dopiero stamtąd wychodzisz RJ45 do WAN routera. Zapytaj montera jak jest z nat'owaniem w tej sieci, może się okazać, że będziesz miał dostęp w jedną stronę :)
Guest CzarnyElo

Wielkie dzięki za pomoc, szczególnie dla house'a  :) Otóż zakupiłem dzisiaj w x-komie następujący sprzęt:

Router Netgear Nighthawk R7000 (a/b/g/n/ac 1900Mb/s) USB DualBand R7000-100PES 689.00 zl

Access Point Netgear EX6200 (802.11a/g/n/ac 1200Mb/s) DualBand repeater EX6200-100PES 479.00 zl

Switch Netgear 8p GS308-100PES (8x10/100/1000Mbit)   134.00 zl

Jak dojdzie to sprawdzę jak wygląda zasięg na samym routerze i jeżeli wszędzie będzie dawał radę to EX6200 odeślę, jeśli nie to zostawię :)

Edited by CzarnyElo
  • Administrator

Temat zamykam jako rozwiązany :)

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Similar Content

• podtor
      By podtor
      Cześć, potrzebuję Waszej fachowej pomocy z routerem Netgear R8000. Podczas uruchamiania routera w konsoli TTL pokazuje zamiast tekstu tylko 0x0E 0x0E 0x0E przez 80% czasu, pod koniec uruchamiania (które trwa z 5 minut) wyrzuca trochę tekstu na konsole

console [ttyS0] enabled, bootconsole disabled serial8250.0: ttyS1 at MMIO 0x18000400 (irq = 117) is a 16550 brd: module loaded loop: module loaded pflash: found no supported devices bcmsflash: found no supported devices Boot partition size = 524288(0x80000) lookup_nflash_rootfs_offset: offset = 0x200000 nflash: squash filesystem with lzma found at block 29 Creating 5 MTD partitions on "nflash": 0x000000000000-0x000000080000 : "boot" 0x000000080000-0x000000200000 : "nvram" 0x000000200000-0x000004200000 : "linux" 0x0000003b4dbc-0x000004000000 : "rootfs" 0x000002200000-0x000002240000 : "board_data" PPP generic driver version 2.4.2 PPP MPPE Compression module registered NET: Registered protocol family 24 PPTP driver version 0.8.5 ...  
      i mam dostęp do routera ale router jest w jakiś dziwnym trybie czyli działa tylko w konsoli TTL.
      Macie jakiś pomysł o co tu chodzi i jak go przywrócić do normalnej pracy?

• RSK
      By RSK
      Witam.

Czy posiadając router ASUS-a (np. GT-AC5300 lub podobny) oraz stały adres IP można router ustawić tak aby na podłączonym telewizorze oglądać Netflixa z USA ?
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more information, please see ours Guidelines and Privacy Policy.