Jump to content

Subiektywny test ASUS RT-AC68U + INTEL AC7260

Guest house

Recommended Posts

Guest Marcin Rafalski Fishman

Ok, zakupy zrobiłem poniekąd dzięki Wam, ludziom na tym forum. Ponieważ od tygodnia siedziałem przy routerze AC68U I karcie Intel 7260 czuję potrzebę wyrzucenia z siebie pewnych spostrzeżeń i uporządkowania sobie tego wszystkiego. Napiszę dużo bo możliwe, że będą to czytać również amatorzy i pewne sprawy mogą nie być takie banalne. Sam jestem amatorem i sporo czasu zajęło mi dojście do pewnych rzeczy.
Po kolei:
Zacznijmy od routera. Asus RT-AC68U to bez wątpienia droga zabawka! Czy warto? Ja uważam jednak, że tak. Dlaczego?

• 1X USB 3.0 oraz 1xUSB 2.0
  • Radio – 1900 Mbps
  • ASUS – świetny i solidny producent.  

Ad.1 - W czasach chmur, serwerów i innych bajerów dlaczego sami mamy sobie tego nie stworzyć? AC68U posiada USB 3.0 standard ten w teorii ma dać możliwość przesyłania do 640MB/s. Jest to ok. 10 razy więcej niż USB 2.0 które przesyła do 60 MB/s. Możemy więc być pewni, że jeśli podłączymy szybki dysk twardy to nie będziemy mieli wąskiego gardła i będziemy mieli całkiem ciekawy serverek. Na USB 2.0 podłączę drukarkę i każdy z domowych komputerów będzie bezprzewodowo z niej korzystać.

Ad.2 - Radio jest opisane jako 1900 Mbps. Jest to pewnego rodzaju chwyt marketingowy i należy go wyjaśnić.  Asus RT-AC68U potrafi przesyłać dane na 2 częstotliwościach. Tak więc można w tym samym czasie podłączyć się do sieci na częstotliwości 2,4 GHz lub na 5GHz. Ja preferuję 5GHz. Mimo że tłumienie tej częstotliwości jest większe, a więc zasięg jest trochę gorszy. W mojej okolicy nikt nie nadaje na 5GHz. Daje mi to przewagę, gdyż nikt mnie nie zakłóca, mam mniej interferencji i dzięki temu mam większe transfery. Na częstotliwości 2,4 GHz pracują moje starsze urządzenia nie wspierające 5GHz. Router, dla 2,4 GHz wspiera rozwinięty standard N. Na tej częstotliwości jest w stanie obsługiwać urządzenia z prędkością do 600 Kbit/s. (Dla żółtodziobów 1 KB to 8 Kbitów ;-).

UWAGA! Niestety ale urządzenia pracujące w standardzie N są różne! W AC podobnie. Standardy tak szybko ewoluują, że nie nadążają z ich nazwami. Jest kilka metod przyśpieszania transferu. Najpopularniejsze to szerokość pasma, ilość strumieni… Nie będę się na dym rozpisywał ale należy sprawdzić co z czym chcemy połączyć gdyż są karty N600 ale są i N150 które mogą nas rozczarować.  RT-AC68U na częstotliwości 5GHZ wspiera bardzo szybką N-kę ale również nowy standard AC. W AC możemy uzyskać tu do 1300 Mbit/s a to już jest coś. Suma transferu na 2,4 GHz  oraz 5 GHz daje właśnie wspomniane przez ASUSA 1900 Mbit/s. Czy to potrzebne? Coraz bardziej. Dzięki temu ASUSOwi można w łatwy sposób stworzyć wydajną sieć domową jak również udostępniać w prosty sposób swoje dane na Świat. Prawdą jest, że router o standardzie AC to troszkę zabawka na wyrost ale coraz częściej mamy nowe laptopy a nawet smartfony z kartami obsługującymi AC. Kolejną sprawą jest fakt iż jeden z operatorów telewizji kablowej  dostarcza już internet 120 Mbit/s a nawet 250 Mbit/s. Sam posiadam 120kę i jestem bardzo zadowolony. Router stał się czymś znacznie ważniejszym niż punktem dostępu internetowego, jest już serwerem łaszącym wiele urządzeń domowych i nie tylko. Zainwestowałem i jestem bardzo zadowolony.

Ad.3 - ASUS to firma robiące doskonałe urządzenia elektroniczne. Wysoka jakość ze strony technicznej jak i oprogramowania. Soft pomaga nam w stosunkowo łatwy sposób z routera stworzyć serwer multimedialny.
Tyle na temat opisu Routera i celowości jego zakupu. Czas na praktyczne testy.

Do testów użyłem:

• Laptop Lenovo T61p z gigabitową kartą sieciową. Wifi nie było używane.
  • Laptop Lenovo W520 z dyskiem SDD i 2xHDD Raid-0. WIFI INTEL 7260AC

Po zakupie AC68U okazało się że nie mogę połączyć się nawet korzystając z N300 łączyło jedynie na N150. W ustawieniach routera ustawiłem na sztywno szerokość wiązki na 40MHz lecz nie pomogło to. Okazało się że nieświadomie przez wiele lat miałem nie właściwie ustawioną kartę sieciową w laptopie. Co gorsza nie w jednym. Byłem wściekły na Intele i jego drivery jak i producentów sprzętu. Jaki jest sens sprzedawania np. karty N300 która domyślnie będzie działać jako N150??!!! Sami sprawdźcie jak wasze karty są ustawione. Aby to zrobić zajrzyjcie do menagera urządzeń, odszukajcie kartę sieciową. Wybierzcie w niej właściwości a następnie zaawansowane.
openit_1391074082__devm.png
Jeśli zobaczycie ustawienia szerokości kanału 20 MHz to przestawcie to koniecznie na AUTO! Zarówno dla sieci 2.4 jak i 5 GHz. Ja dodatkowo włączyłem tu preferowanie sieci 5G.

W routerze lepsze rezultaty uzyskiwałem przy zmianie z auto, czy 20/40/80 na 80!
openit_1391074145__channel.png

Do W520 dokupiłem kartę Intel AC7260 i zastąpiłem nią starą obsługującą jedynie N300. Jeśli ktoś chciał by wykonać podobną operację musi wiedzieć o dwóch rzeczach. Po pierwsze często, jeśli nie zawsze biosy w laptopach posiadają blokadę uniemożliwiającą taką operację. Najpierw należy upewnić się korzystając z googla jak jest w naszym przypadku. Mój W520 posiadał blokadę i musiałem odszukać w sieci zmodyfikowany bios i go użyć. Dopiero po tym zabiegu można było zainstalować nową kartę i bezproblemowo uruchomić komputer. Drugą rzeczą to zakup właściwej karty. Intel wyprodukował 3 rodzaje tej karty:

• 7260N
  • 7260N Dual Band
  • 7260 AC

Możliwe, że są jeszcze inne wersje z Bluetoothem bądź nie. Mnie to nie interesowało. Dla mnie było najważniejsze aby obsługiwała nowy standard AC! Kartę zakupiłem na Ebay Niemcy za cenę około 100 PLN wraz z transportem i po kilku dniach miałem ją w domu.

Niestety, po instalacji okazało się, że karta w jakiś sposób działa gorzej niż moja stara N-ka. Żonglowałem driverami jak i ustawieniami. Nic specjalnego nie osiągnąłem. Karta w Windowsie 7 64bit za nic nie chciała pracować w AC. Googlując okazało się że nie jestem jedyną osoba z tym problemem.
Uruchamiając CMD.exe i wpisując „netsh wlan show drivers” otrzymałem:
openit_1391074254__cmd1.png
Jak widzicie nie ma wzmianki o wsparciu standardu 802.11AC. Windows pokazywał, że połączenie to N. Mimo, że o dziwo pokazywało czasami zestawienie połączenia nawet z prędkością 866 Kbit/s to transfery były żałosne.
openit_1391074303__linkstate.png

Naśladując ludzi z tego forum ściągnąłem aplikację jperf-2.0.2 w wersji graficzne i wykonałem testy.
Oto wyniki jakie uzyskałem:
[table]

częstotliwośćWiFi modeszerokość pasmaco wyświetla W7co uzyskałem5GHzAutomat20/40/80 59.3 Mbps5GHzN + AC20173 Mbps44.7 Mbps5GHzN + AC40400 Mbps55 Mbps5GHzN + AC80866 Mbps82 Mbps[/table]

Testy  były robione podczas gdy 2 komputer był podłączony do Gigabitowego LAN.
Tak jak wspomniałem w W7 64 bity nie udało mi się nic więcej osiągnąć. Nawet świeża instalacja nic nie dała.
Windows 8.1 – inny świat:
openit_1391074636__cmd2.png
Wreszcie zobaczyłem wsparcie dla 802.11AC.            

Oto uplink kopiując plik z W520 kożystając z AC do T61P podłączonego do LAN:
openit_1391074704__uplink.png
Downlink wygląda następująco:
openit_1391074709__downlink.png

Wynik 56.7 MB/s wydaje mi się satysfakcjonujący. Ta wartość jest równoznaczna 453.6 Kbit/s Jest to mniej więcej połowa wartości 866 Kbis/s. Moje inne karty osiągają również połowę deklarowanej prędkości. Karta 300N osiągała max ok 150 Kbit/s na tym jak i innych routerach.

Jak wspominałem wcześniej w domu posiadam internet o transferze do 120 Mbit/s. Na kablu osiągam 116 Mbity/s a korzystając z WiFi AC  w pobliżu routera:
A AC
openit_1391074795__speedtest.png

W tym wypadku można by powiedzieć, że to żaden rekord bo już na N300 można by to osiągnąć, a przecież są silniejsze Nki. Można mieć jednak internet 250 Mbit/s lub dysk podłączony do USB 3.0. Z tym, żadna Nka by sobie już nie poradziła. Oto wyniki:
Download 5GHz AC, USB 3.0, z 1TB WD Ultra Passport:
openit_1391074840__download_5ghz_ac.png
Upload 5GHz AC, USB 3.0, do 1TB WD Ultra Passport:
openit_1391074845__upload_5ghz_ac.png
Niestety nie ma róży bez kolców. Nazwał bym to wpadką ASUSA. Okazało się, że USB 3.0 interferuje z częstotliwością  2,4 GHz. Tak więc korzystając z USB 3.0 będziemy w pewien sposób zakłócać transmisje i pogarszać zasięg oraz transfery na częstotliwości 2,4. Jeśli ktoś podobnie jak ja ma zamiar korzystać  głównie z 5GHz to nie ma problemu. W przeciwnym wypadku może zawsze uruchomić funkcję „Reducing USB 3.0 interference”. Włączenie tej funkcji pogarsza jednak transfery dysku:
Download 5GHz AC, USB 3.0, z 1TB WD Ultra Passport (Reducing USB 3.0 interference ENABLE):
openit_1391074920__reduce5ghzdown.png
Upload 5GHz AC, USB 3.0, do 1TB WD Ultra Passport (Reducing USB 3.0 interference ENABLE):
openit_1391074924__reduce5ghzup.png

Soft ASUSA jest cały czas udoskonalany jednak w tej chwili urządzenie pracuje wg mnie bardzo stabilnie. Ja osobiście na dzień dzisiejszy korzystam z softu MERLINA  ver. 3.0.0.4.374.38_2. Jest to przerobiony soft ASUSA posiadający pewne dodatki ;-)
Bardziej można się przyczepić do karty INTEL 7260. Stwarza ona problemy. W windownie 7 nie udało mi się jej uruchomić w AC. W Windowsie 8.1 działa ale mam wrażenia że drivery muszą jeszcze poprawić…
Z ASUSA jestem bardzo zadowolony i sądzę, że będę z niego korzystał przez wiele kolejnych lat. Intel AC7260 najprawdopodobniej znajdzie się w moim drugorzędnym laptopie ale jak na razie nie widzę na horyzoncie niczego lepszego. Testując ten duet należy wspomnieć iż nie jest to idealne zestawienie gdyż ASUS potrafi pracować z 3 strumieniami (1300Mbit/s) a intel jedynie z 2 strumieniami osiągając 866 Kbit/s. Jednak przesiadka z tego na czym działałem dotychczas w porównaniu do tego co opisuje to niebo a ziemia Uważam że było warto. A mając na uwadze iż będę miał jeszcze domowy server multimedialny i backup z dostępem z całego świata czyni to urządzenie czymś znacznie więcej niż router.

Pozdrawiam, @Fishman

• Replies 168
  • Created
  • Last Reply
  • Administrator
Sam jestem amatorem i sporo czasu zajęło mi dojście do pewnych rzeczy.

:good:  :highfive:

Wynik 56.7 MB/s wydaje mi się satysfakcjonujący

jedynie :question:  :D uważam, że jest rewelacyjny i lepszy od tego który ja uzyskałem  :angry:  

Lepszy?

Pamiętaj, że 56,7 uzyskałem kopiując plik nie z dysku na USB a z 2 laptopa. Pozatym nagrywałem na laptopa na dysk w RAID0. Może to Cie ogranicza?

Największą bolączką tego zestawy jest brak stabilności pracy i to głównie jeśli chodzi o internet. Albo speedtest.net kłamie albo dzieje się cos dziwnego.

Siedząc w jednym miejscy potrafie miec najróżniejsze wyniki raz mam ok 120 Mbit/s a za pare minut mam ok 75. Nie rozumiem tego. Nie jest to problem internet bo testujac na 2 komputerze na LAN mam stale ok 120 Mbitów. Sądzę, że to nadal nie dopracowane sterowniki Intela 7620 ;-(

• Administrator

Może to Cie ogranicza?

możliwe, chociaż klientem był dysk ssd.

Największą bolączką tego zestawy jest brak stabilności pracy i to głównie jeśli chodzi o internet

:D dopadła Cię bolączka softu RMerlina 

Czy soft widniejący w Twojej stopce jest pozbawiony tych bolączek?

Co do dysków to nie wiem. U mnie SDD w przypadku kopiowania dużych pojedyńczych plików pracuje wolniej niz RAID0. Z tym że SDD podłączony jest przez miniSATA nie wspierajacego 6Gbit.

Mam pytanie. Wiem że router można przyśpieszyć. Zarówno pamięci jak i procka. W czym odczuję różnicę w każdym z tych 2 modów? Warto userowi domowemu?  Temp. procka jest już całkiem wysoka...

• Administrator

Czy soft widniejący w Twojej stopce jest pozbawiony tych bolączek?

tak, działa bardzo sprawnie.

W czym odczuję różnicę w każdym z tych 2 modów?

jeśli zrobisz overclock na 1GHZ to zyskasz jedynie na transferach z USB.

można przyśpieszyć. Zarówno pamięci

nie zanotowałem jakiejkolwiek różnicy.

Temp. procka jest już całkiem wysoka...

i to był argument przeciwko takiej operacji :) 91stC osiągam wg FW Merlina a w OFW tego nie widzę więc nie zaprzątam sobie tym głowy :)

OFW 3.0.0.4.374_583 wydaje sie być faktycznie stabilniejszy. Mam na myśli transfery po wifi. W tej samej lokalizacji wyniki wielu pomiarów są zbliżone. Niestety problem w tym, że nie jestem w stanie na speedtescie dobić do 100 Mbit/s. Na Merlinie czasami miałem 75 czasami 116. Teraz max to 78~90. ;-(

• Administrator

@Fishman speedtest to nie jest jakiś wykładnik. pobierz jakiś duży plik z szybkiego serwera - dla przykładu ja pobierając iso z serwerów vmware osiągam 12,1 MB/s 

OK, będę kombinował.

Mam jeszcze 2 pytania:

1) Czy ktoś wie jak uruchomić drugą grupę wyższych kanałów na 5G. Ja mam tylko 36, 40, 44 i 48.

2) Czy ktoś wie jak uruchomić DDNS kożystając z UPC?

• Administrator
Dnia 30.01.2014 o 14:38, Fishman napisał:
1) Czy ktoś wie jak uruchomić drugą grupę wyższych kanałów na 5G. Ja mam tylko 36, 40, 44 i 48.

zobacz tutaj 

Dnia 30.01.2014 o 14:38, Fishman napisał:
2) Czy ktoś wie jak uruchomić DDNS korzystając z UPC?

nie siedzisz czasem za słynnym thomson'em ? bo nie bardzo wiem jaki jest problem...

Dnia 30.01.2014 o 14:15, Fishman napisał:
Teraz max to 78~90. ;-(

sprawdziłem teraz u siebie :

You do not have the required permissions to view the images attached to this post.

You do not have the required permissions to view the images attached to this post.

Ha,

Zarejestrowałęm sie na VMware I momentami mialem nawet 13 Mbit/s ale przeważnie około 12.5.

O.T.

Faktycznie siedzę na THOMSONIE na szczęście pokombinowałem i znalazłem rozwiązanie. Wkleić tu czy nowy wątek? Chyba sporo osób tego szuka ;-)

Ps. Nie potrafie wklejać tekstu na forum. Paste nie działa!

• Administrator

O.T.

nowy bo to osobny temat,

s. Nie potrafie wklejać tekstu na forum. Paste nie działa!

nie może nie działać, chyba że wklejasz z tekstem obiekty jak zdjęcia itp ( w takim razie do notatnika a potem do posta)

Zabawę z regionami odstawiłem narazie. Mój zestaw jest nadal niestabilny. 

Jak już w innym wątku informowałem w moim wypadku pojawiły sie problemy z szyfrowaniem.

Dzisiaj zrobiłem testy. Asus został przywrócony do ustawień fabrycznych i na takich przeprowadziłem testy. Nie zmieniłem nic!

Do testu użyłem 2 laptopów. Jeden z kartą intel 7260AC a drugi  ze starym ale stabilnym intelem 4965AGN. Testy 3 metry od rutera w idealnych warunkach radiowych. Nikt tu nie nadaje na 5GHz.

Dla przypomnienia posiadam internet 120MBit/s (DL); 10Mbit/s (UL)
Test na kablu Ethernet podłączonym do LAN asusa: ~116MBit/s (DL)

LAPTOP 1 - intel 7260 AC łączył się z 866MBit/s:
PO włączeniu WPA2 Speedtest  nastąpiła degradacja transferu z 116Mbit/s do 75Mbit/s
Download z servera VMware spadł z 15MB/s (120Mbit/s) do 11.2MB/s (89,6Mbit/s).

LAPTOP 2 - intel  4965AGN zestawione połączenie na 300MBit/s
Potwierdza degradację na skutek włączenia WPA2. Speedtest spadł z  ~113Mbit/s do ~70!

Po wyłączeniu WPA2 transfer wrócił do pożądanego.

Tu macie filmik. Sorry za jakość...

• Administrator

Nie bardzo wiem nad czym tu się zastanawiać, skoro na dwóch różnych kompach i przy dwóch różnych kartach sieciowych występuje ten sam problem to znaczy, że masz uwalony ruter. Oddaj do serwisu, za dwa tygodnie dostaniesz nowy, miej nadzieję, że z innej partii bo z tego co czytam tu na forum to co i rusz ktoś ma z tym ruterem problem. Ja też ma drugi, pierwszy oddałem do sklepu po jednym dniu testów bo w tych samych warunkach pracy (przełączałem tylko kabelki w ruterach) miał gorsze transfery niż AC66U. Drugi kupiłem po jakichś 3 tygodniach (problem z dostępnością, a kupuje tylko w media lub saturn bo tam można wszystko oddać w przeciągu dwóch tygodni) i ten działa bez zastrzeżeń. Niedawno dokupiłem kartę USB-AC56 (jeszcze raz dzięki house za poradę) i teraz jestem MEGA zadowolony.

na teście ze strony UPC wynik jest identyczny, nie przypominam sobie a spadło kiedykolwiek poniżej 116

i nie jest to zasługa karty USB bo na poprzedniej wewnętrznej (jeszcze N) intel 6235 było tak samo, poprawiły mi się tylko (ale bardzo znacząco) transfery w wewnętrznej sieci.

• Administrator

ja mam problemy z jakimś parametrem na moim modemie kablowym a pomimo to :

Dnia 4.02.2014 o 16:26, Idanit napisał:
i nie jest to zasługa karty USB

no tak, tylko nowa ma antenę :1_grinning: 

Guest grz3si3k

Nie bardzo wiem nad czym tu się zastanawiać, skoro na dwóch różnych kompach i przy dwóch różnych kartach sieciowych występuje ten sam problem to znaczy, że masz uwalony ruter.

Pomimo tego że oddałem swój do serwisu, i sprawdziłem go na 4 laptopach, nie daje wiary że ASUS napieprzył crapu.Oddałem tylko z tego powodu, że trzeba się do czegoś przypiąć.

miał gorsze transfery niż AC66U

uważam że to był najlepszy sprzęt jaki miałem

• Administrator

Pomimo tego że oddałem swój do serwisu, i sprawdziłem go na 4 laptopach, nie daje wiary że ASUS napieprzył crapu.

zdarza się nawet najlepszym

uważam że to był najlepszy sprzęt jaki miałem

bardzo dobry ruter ale jak napisałem w poście poniżej AC68U dla mnie jest lepszy pod każdym względem, a pod niektórymi bije AC66U o kilka długości.

You do not have the required permissions to view links attached to this post.

• Administrator

O.T.

hmmm

nie, nie wyśmiewam się - rozbawiło mnie to po prostu bo pomiędzy tymi modelami jest przepaść w architekturze. :zgoda:

• Administrator

@grz3si3k masz rację - w Twoim przypadku jest zonk. Przesiadłem się z RT-N66U na RT-AC68U i widzę i korzystam z ogromnej różnicy w wydajności. Nie jest to na zasadzie "a u mnie działa" bo praktycznie cały sprzęt w domu lata mi bezprzewodowo - poza synology. Używając przez chwilę Netgear R7000 takich "ochów i achów" nie miałem :)

• Administrator

według gościa z pomocy technicznej różnice nie są godne uwagi ;-) to samo zresztą usłyszał też @djtc
naprawdę warto zadzwonić i posłuchać co mają do powiedzenia, beka.

no, i szkoda że w działaniu ...

nie bądź takim malkontentem, niedługo dostaniesz nowy zmienisz zdanie ;-)

O.T.
a widzieliście coś takiego 
RT-N14UHP
Nic tylko ustawić w jakimś eksponowanym miejscu.

• Administrator

O.T.

a widzieliście coś takiego  RT-N14UHP Nic tylko ustawić w jakimś eksponowanym miejscu

widziałem :) 3x 9dbi na 10/100 switchu :/ może dostanę od ASUSA do obejrzenia.

oglądam właśnie konkurencyjne rozwiązanie ale z 2 antenami :

You do not have the required permissions to view links attached to this post.

Guest grz3si3k

według gościa z pomocy technicznej różnice nie są godne uwagi to samo zresztą usłyszał też @djtcnaprawdę warto zadzwonić i posłuchać co mają do powiedzenia, beka.

wiem, dzwoniłem....

nie bądź takim malkontentem, niedługo dostaniesz nowy zmienisz zdanie

zbyt wiele testów przeprowadziłem, żeby być o tym przekonanym na 100%, proponuje poczytać moje posty tam są testy które pokazują ze może być inaczej, ale nie określają ze jest ok

Panowie, mam coś jeszcze dla Was. Sporo czasu temu poświeciłem więc podzielę się z wami.

Test sprawdza:

A) Transfery miedzy WAN, LAN I WiFi (5G AC 866)

B)Daje obraz różnic miedzy FTP, Jperf I Windowsem.

C) Pokazuje wpływ WPA2

Test był robiony w idealnych warunkach. Później chcę sprawdzić wpływ WPA2 przy większym dystansie bo chyba właśnie wtedy mam największa degradacje.

Ciekawy jestem Waszych wniosków ;-)

Pozdrawiam, Fishman.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Similar Content

• openit.center
      By openit.center
      Dzięki uprzejmości firmy Synology trafiła do nas jedna z nie tak dawnych premier w portfolio producenta - Synology DS1621xs+. 6 zatokowe urządzenie skrywa w sobie kilka nowości i niespodzianek, które postaramy się Wam zaprezentować. Zacznijmy od opisu produktowego producenta :
      Lokalne rozwiązanie chmury stworzone z myślą o wydajności
      Synology DiskStation DS1621xs+ to wysokiej klasy wydajne rozwiązanie NAS, obsługujące każdy aspekt firmy dzięki zaawansowanym narzędziom do zarządzania danymi, współpracy i obsługi sieci, uzupełnionym o rozbudowane mechanizmy ochrony danych w 6-kieszeniowej obudowie wielkości komputera stacjonarnego. Wbudowane gniazda pamięci podręcznej SSD M.2, łączność 10GbE, skalowalna pamięć masowa i 5-letnia ograniczona gwarancja Synology sprawiają, że serwer DS1621xs+ to przyszłościowy wybór do budowania lokalnej infrastruktury chmury.
      Najważniejsze cechy
      Zaprojektowany z myślą o szybkiej łączności Połączenie wbudowanej karty 10GbE i opcjonalnej szybkiej karty sieciowej zapewnia szybkość odczytu sekwencyjnego na poziomie ponad 3 100 MB/s Większa wydajność dzięki wbudowanej pamięci podręcznej SSD Wbudowane gniazda SSD M.2 2280 NVMe umożliwiają przyspieszenie pamięci podręcznej bez zajmowania kieszeni na dyski Elastyczne rozszerzanie pamięci masowej Elastyczne rozszerzanie pamięci masowej do maksymalnie 162 dysków w celu zwiększenia jej pojemności wraz ze wzrostem zapotrzebowania Pakiet do współpracy i zwiększania wydajności Budowanie lokalnego środowiska współpracy dla wielu użytkowników z zachowaniem szczegółowej kontroli Ochrona i przywracanie danych w mgnieniu oka Tworzenie kopii zapasowych danych krytycznych i ograniczenie docelowego czasu przywracania (RTO) aplikacji Snapshot Replication Korzyści z natywnych narzędzi do wirtualizacji Korzystanie z narzędzi pamięci masowej wirtualizacji w celu uzupełnienia sieci SAN lub uruchamiania maszyn wirtualnych na monitorze maszyny wirtualnej z pełnymi funkcjami Tworzenie pełnej kopii zapasowej zasobów biznesowych Tworzenie kopii zapasowych danych z komputerów, chmury publicznej, serwerów firmowych i maszyn wirtualnych Skalowalna pamięć masowa wysokiej klasy, obudowa wielkości komputera stacjonarnego
      Stacja Synology DS1621xs+ oferuje wbudowane funkcje i łatwą rozbudowę sprzętu, przez co jest idealnym rozwiązaniem dla małych i średnich firm, które potrzebują wydajnego i oszczędnego miejsca rozwiązania pamięci masowej.
      4-rdzeniowy procesor klasy serwerowej i maksymalnie 32 GB pamięci DDR4 ECC zapewniają płynną obsługę dużych obciążeń i operacji wielozadaniowych. Dwa gniazda M.2 2280 NVMe SSD umożliwiają pełne wykorzystanie funkcji pamięci podręcznej SSD firmy Synology. Dodanie pamięci podręcznej SSD zapewnia nawet 20-krotnie szybszy czas odpowiedzi we/wy bez korzystania z przednich kieszeni dysków. Jeden wbudowany port 10GbE zapewnia szybką transmisję danych i może być połączony z dodatkową kartą sieciową 10GbE, która zapewnia szybkość sekwencyjnego odczytu na poziomie ponad 3 100 MB/s. Pojemność pamięci masowej może zostać zwiększona do maks. 16 dysków przy użyciu dwóch jednostek rozszerzających Synology DX5172. Rozwiązanie do lokalnej współpracy i synchronizacji Serwer DS1621xs+ jest wyposażony w pakiet Synology Collaboration Suite, wydajne rozwiązanie do udostępniania plików, które umożliwia współpracę zespołową, a jednocześnie wykorzystuje zalety chmury prywatnej do pełnej kontroli danych i zapobiegania wyciekom danych — dzięki obsłudze protokołu HTTPS, wbudowanej zaporze oraz wielu mechanizmom automatycznego blokowania włamań na adresy IP i konta. Synology Drive umożliwia synchronizację danych i tworzenie kopii zapasowych za pośrednictwem portalu internetowego i aplikacji komputerowych na platformach Windows®, macOS® i Linux®. Technologia Intelliversioning pozwala zapisywać historyczne kopie przy minimalnej ilości zajętego miejsca i umożliwia przywracanie danych na żądanie. Pakiet Synology Office obejmuje aplikacje Documents, Spreadsheets i Slides. Środowisko edycji online umożliwia wielu użytkownikom równoczesną edycję, komentowanie i udostępnianie danych firmy — bez dodatkowych opłat licencyjnych. Synology MailPlus to niezawodny serwer poczty dostępny za pośrednictwem intuicyjnego klienta internetowego, który pomaga użytkownikom zarządzać wiadomościami e-mail i zwiększać wydajność. Aplikacja MailPlus obsługuje wdrażanie w klastrach High-Availability. Synology Chat umożliwia natychmiastowe rozmowy i optymalizuje komunikację zespołową dzięki zaawansowanym funkcjom, takim jak szyfrowanie wiadomości, przypinanie, przekazywanie, przypomnienia i planowanie. Silne fundamenty pamięci masowej z Btrfs
      Serwer DS1621xs+ jest wyposażony w system plików Btrfs zoptymalizowany przez firmę Synology w celu zapewnienia wysokiej niezawodności i wydajności. System Btrfs obsługuje zaawansowane technologie pamięci masowej, które spełniają potrzeby nowoczesnych firm:
      Zaawansowana technologia migawek umożliwia planowane i niemal natychmiastowe zabezpieczenie danych współdzielonych folderów i jednostek LUN. Przywracanie danych na poziomie plików i folderów zapewnia większą elastyczność użytkownikom, którzy chcą przywrócić tylko określony plik lub folder. Elastyczny system folderów współdzielonych i limitów użytkowników daje kompleksową kontrolę nad limitami wszystkich kont użytkowników i folderów współdzielonych. Automatyczna naprawa plików: umożliwia systemom plików Btrfs automatyczne wykrywanie uszkodzonych plików przy użyciu lustrzanych kopii metadanych oraz odzyskiwanie uszkodzonych danych za pomocą konfiguracji macierzy RAID. Kompresja liniowa kompresuje dane przed zapisaniem ich na dysku, optymalizując użycie pamięci masowej i zmniejszając liczbę poleceń zapisu na dyskach. Uruchamianie i ochrona maszyn wirtualnych
      Synology Virtual Machine Manager (VMM) to intuicyjna aplikacja monitora maszyny wirtualnej, umożliwiające proste konfigurowanie maszyn wirtualnych i uruchamianie systemów operacyjnych, w tym Windows®, Linux® i Virtual DSM. Użytkownicy VMM mogą tworzyć środowisko klastrowe przy użyciu wielu systemów Synology, zachowując jednocześnie elastyczność skalowania w trybie online i migracji maszyn wirtualnych w celu równoważenia obciążenia i przydzielania zasobów. Funkcje przywracania po awarii, takie jak natychmiastowe tworzenie migawek, replikacja, klonowanie, odzyskiwanie i przełączanie awaryjne, pomagają w pełnej ochronie każdej maszyny wirtualnej i ochronie zasobów cyfrowych bez dodatkowych kosztów. Licencje VMM Pro zapewniają dostęp do zaawansowanych funkcji, takich jak zdalna replikacja, zdalna migracja pamięci masowej, wysoka dostępność i migracja w czasie rzeczywistym, co pomaga użytkownikom jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko przestojów usług i maksymalnie elastycznie zarządzać zasobami IT.
      Full Backup Suite Serwer
      DS1621xs+ oferuje kompletne rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych i pełen zakres rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych dzięki integracji funkcji tworzenia kopii zapasowych w chmurze oraz fizycznych i wirtualnych środowiskach lokalnych w jednym pakiecie oprogramowania. Tworzenie kopii zapasowych i przywracanie danych jest łatwe, a przy tym nie wymaga licencji na zgodnych modelach serwerów NAS.
      Tworzenie kopii zapasowej danych w chmurze: Cloud Sync umożliwia użytkownikom proste tworzenie kopii zapasowych i synchronizowanie danych między lokalnym serwerem Synology NAS a innymi usługami w chmurze. Active Backup for Office 365/G Suite oferuje lokalne rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych danych z publicznych chmur, optymalizujące wydajność pamięci masowej dzięki obsłudze pojedynczych wystąpień oraz technologii deduplikacji na poziomie bloków firmy Synology. Tworzenie kopii zapasowej komputerów i serwerów: Active Backup for Business to zintegrowane rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych dla komputerów i serwerów z systemem Windows® i serwerów plików rsync/SMB, które oferuje różne opcje odzyskiwania zapewniające najniższy docelowy czas odzyskiwania. Synology Drive Client tworzy kopie zapasowe komputerów stacjonarnych z systemami Windows®, macOS® i Linux® w celu zabezpieczania ważnych plików komputerowych. Tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych: Active Backup for Business to rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych, oferujące szereg opcji odzyskiwania w celu zapewnienia najniższego docelowego czasu odzyskiwania. Tworzenie kopii zapasowej serwera Synology NAS: Funkcja Hyper Backup oferuje szeroką gamę miejsc docelowych do tworzenia kopii zapasowych na serwerze NAS, w tym lokalnie i w chmurze. Konstrukcja o maksymalnej niezawodności
      Niezawodność systemu ma kluczowe znaczenie dla każdej firmy. DS1621xs+ spełnia wymagania dotyczące maksymalnego czasu pracy bez przestojów dzięki szerokiej gamie funkcji dostępności i nadmiarowości:
      Dzięki rozwiązaniu Synology High Availability w razie awarii jednego serwera jego zadania zostaną płynnie przejęte przez inny serwer w klastrze, a świadczone przez użytkownika usługi pozostaną online. Zapewniająca niezawodność konstrukcja obejmująca radiatory CPU bez wentylatora i technologia pasywnego chłodzenia eliminują ryzyko występowania pojedynczych punktów awarii całego systemu. W razie awarii dysku można łatwo wymienić kieszenie dysków z możliwością wymiany bez wyłączania systemu. Pamięć DDR4 ECC SODIMM zmniejsza zużycie energii oraz posiada funkcje wykrywania i naprawiania błędów podczas transmisji danych. Synology DS1621xs+ - prezentacja serwera NAS oraz wydajność CPU
      Synology DS1621xs+ to model przeznaczony głównie dla użytkowników biznesowych, a jego opakowanie transportowe nawiązuje do modnej ostatnio "sztuki" brązowych pudełek. Takich samych opakowań używa obecnie Ubiquiti czy konkurencja w swoich NAS'ach. Duże i ciężkie pudło okraszono etykietą opisującą zawartość oraz najważniejszymi cechami tego konkretnego modelu serwera. 

Wewnątrz znajduje się świetnie dopasowana twarda pianka, w której wprost idealnie rezyduje DS1621xs+, chroniony przed wszelkimi trudami długiej drogi z fabryki Synology do Twojego biurka 😉 Wraz z NAS'em producent dodatkowo załącza drugie, mniejsze pudełko z niezbędnymi akcesoriami. W komplecie oprócz krótkiej, kilkustronicowej instrukcji podłączenia, znajdziecie kabel zasilający, 2 kable sieciowe (niestety jedynie CAT5e), komplet śrubek i 2 kluczyki do zamknięcia blokady tacek na dyski. Po wypakowaniu niezbędnych akcesoriów wpada nam "w łapy" obiekt westchnień niniejszego artykułu - DS1621xs+ :  

Zwarta 6 dyskowa konstrukcja, znana od przynajmniej 3 lat ze względu na starszy model - DS3018xs, który swoją premierę miał w okolicach września 2017 roku. Obudowa, zasilacz, umiejscowienie portów rozszerzeń czy portów USB jest praktycznie takie sam jak w przypadku starszego modelu. 

DS1621xs+ nie wyposażono w efektowne ekrany LCD informujące na bieżąco o pracy urządzenia, jednak wszystko to co potrzebne jest do codziennego "zarabiania" pieniędzy w firmie jest dostępne. Na przednim panelu umiejscowiono diody LED informujące o pracy urządzenia, jego statusie czy potencjalnych błędach w działaniu a dodatkowo każda z tacek na dyski posiada swoją 2 kolorową diodę statusu pracy dysku, informującą o jego poprawnej pracy, potencjalnych błędach sprzętowych czy też ułatwiająca identyfikację napędu wymagającego uwagi administratora. Dodatkowo DS1621xs+ posiada diody LED sygnalizujące status linków sieciowych na wszystkich dostępnych interfejsach. Całość "sygnalizacji świetlnej" może być sterowana za pomocą godzinowego harmonogramu wraz z dopasowaniem jasności natężenia wszystkich dostępnych diod LED. 

Porównując poprzednika do obecnego modelu można zauważyć, że największe różnice pomiędzy DS1621xs+ a DS3018xs uwidoczniają się przede wszystkim na tylnym panelu.  4 porty 1 GbE zredukowano do 2 szt, jednocześnie wyposażając DS1621xs+ w 1 port 10GbE. Kiedyś 10GbE było dodatkową opcją, dziś staje się łatwo dostępnym standardem. Przynajmniej w środowiskach biznesowych. 2 porty 1 GbE pełnią już mniejszą rolę, jednocześnie umożliwiając łączenie ich w pary w celu agregacji linku. 

Z tyłu urządzenia znajdują się dwa duże 92mm aktywne wentylatory chłodzące, które mają na celu wymuszenie aktywnego przepływu powietrza w całym urządzeniu. "Wydmuch" ogrzanego przez nośniki danych powietrza z wnętrza obudowy jednocześnie zasysa chłodniejsze powietrze bocznymi otworami wentylacyjnymi a liczne wewnętrzne radiatory znacznie usprawniają proces chłodzenia urządzenia. Wentylatory można regulować ręcznie w 3 dostępnych trybach pracy (pełnej prędkości, chłodzenia i tryb cichy), jednak najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie ich w ustawieniach automatycznych. Generowany hałas nie jest dość znaczący w porównaniu z jednocześnie pracującymi 6 dyskami, a systemy NAS są zaprojektowane tak, aby działały w pracy ciągłej 24/7 więc ich stabilność idzie w parze ze skutecznym chłodzeniem. Z doświadczenia wiem, że 6 dyskowy DS3018xs stawał się głośny jedynie w naprawdę upalne dni, więc nie jest to kwestia, z której miłośnicy ciszy musieliby się "doktoryzować" 🙂 - ale opcja fan-moda jest dostępna w DS1621xs+ i jest tak samo skuteczna jak w przypadku DS3018xs. 

Tak jak w przypadku DS3018xs nie zapomniano o jednym 8 liniowym porcie PCI-E umożliwiającym instalację dodatkowych kart rozszerzeń. Dostępnych jest kilka kart rozszerzeń PCIe, które pozwalają na użycie większej liczby portów 10GbE, dodanie większej pamięci podręcznej NVMe, czy połączenie tych funkcjonalności  w karcie combo. Ciekawostką jest karta Synology E25G21-F2 oferująca 2 porty 25GbE (!). Ogólnie rzecz ujmując port oferuje pewne "opcje" manewrów rozbudowy w ramach 5 modeli Synology, 6 modeli Intela i pojedynczych, ale wąsko specjalizowanych rozwiązań Emulex i Mellanox. 

Porty USB 3.0 przeniesiono pod gniazdko zasilania, a w ich miejsce wpasowano 2 porty eSATA umożliwiające podłączenie jednostek rozszerzających NAS o kolejne pule dyskowe. Ciekawostką jest fakt, że jedyną jednostką rozszerzającą widniejącą w liście HCL Synology dla DS1621xs+ jest jedynie jeden model (!) - pięciodyskowy DX517. W ofercie Synology dostępna jest jeszcze jednostka desktop - DX1215, ale lista HCL twierdzi, że współpracuje ona jedynie z Synology DS3617xs.

Gniazda kości pamięci RAM w popularnym w laptopach formacie SO-DIMM umieszczono pod specjalną metalową zaślepką, pod spodem urządzenia. Kilka wprawnych ruchów śrubokrętem umożliwia ich łatwą rozbudowę lub wymianę. Fabrycznie zainstalowana kość pamięci to Synology D4ES01-8G. 

Tą drogą, po rozbudowie pamięci dochodzimy do etapu instalacji nośników. Synology DS1621xs+ to jeden pierwszych modeli oferujących jednoczesną instalację dysków HDD i nośników SSD wraz z nośnikami NVME w tej samej zatoce.  Po jej lewej stronie, w dość obszernym i łatwym w dostępie miejscu znajdują się specjalne gniazdka NVME, umożliwiające łatwą instalację nośników dedykowanych dla pamięci cache. Instalacja dysków HDD jest bajecznie prosta i ogranicza się do włożenia dysku w sanki, zablokowaniu go specjalnymi "wąsami", wsunięciu w zatokę i zablokowaniu kluczykiem. Zamknięcie dysku w zatoce uniemożliwi jednocześnie przypadkowe wysunięcie lub celową kradzież 😉 Oczywiście jedynie wtedy, kiedy złodziej nie "dmuchnie" nam całego serwera 🙂 Zabezpieczenie dysków przede wszystkim chroni dane w pulach dyskowych przed przypadkami nieuwagi bądź roztargnienia i braku porannej kawy, ale z całą pewnością jest odporne na szybkie "wydłubanie" dysku w pośpiechu. Bardzo częsty przypadek w środowiskach monitoringu wizyjnego.

Podsumowując wygląd DS1621xs+ nie można oprzeć się wrażeniu, że Synology wraz z tym modelem zaserwowało nam sporą aktualizację niegdysiejszego modelu DS3018xs, usprawniając, przyspieszając i uaktualniając go do zadań stawianych w środowiskach dnia dzisiejszego. Dziwi jedynie fakt, że DS3018xs zniknął z oferty Synology po niespełna 3 latach, jednak kto stoi w miejscu - nie rozwija się a z czasem łapie zadyszkę i nie nadąża. Widać, że Synology trzyma rękę na pulsie, mając dużo do powiedzenia w segmencie modeli 6 dyskowych, zapewniając jednocześnie popularność rozwiązań RAID6 z dwoma dyskami przeznaczonymi jako ochrona danych. 
      SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Najważniejszą kwestią będącą wykładnikiem mocy obliczeniowej danego serwera NAS jest jego procesor i pamięć RAM. Oczywiście dowolność wyboru zastosowanych nośników danych jest kolejną kluczową kwestią, ale akurat na nią jako użytkownicy mamy dowolny wpływ, więc pozostawmy tę kwestię zamkniętą. Procesor to serce, mózg i płuca wszystkich działających aplikacji a pamięć RAM to krwioobieg przetwarzanych danych. DS1621xs+ posiada co prawda nie najnowszy ale bardzo szybki i wydajny CPU. Synology z powodzeniem stosuje układy Intel Xeon-D od lat, czy to w specjalizowanych modelach dla większego biznesu jak bezkompromisowo wydajnej serii SA, serii FS, czy powszechnie używanych i bardzo popularnych rozwiązaniach rack - serii RS. Czterordzeniowy i ośmiowątkowy Intel Xeon D-1527 zagościł dotychczas trzykrotnie - w rackowym RS1619xs+, desktopowym DS3617xs i obecnie w DS1621xs+. Różne warianty Intel Xeon D napędzały na przestrzeni lat praktycznie 17 różnych modeli urządzeń Synology, zaczynając karierę od serii x17. Naszym zdaniem Synology nabyło już dość pokaźne doświadczenie w integracji tych rozwiązań z DSM 😉 Xeon D w parze z pamięcią RAM wyposażoną w system korekcji błędów ECC powoduje, że otrzymujemy stabilne i wydajne środowisko aplikacyjne i plikowe. Taki tandem oczywiście musi swoje kosztować, więc nie jest to produkt dla zwykłego użytkownika domowego, jednak w firmie, oprócz zakupu takiej jednostki bierze się pod uwagę również przyszłe koszta posiadania i utrzymania. A często sprawdzone rozwiązania będące "drogie" w zakupie, są opłacalne kosztowo jeżeli bierzemy cały cykl życia produktu w biznesie. I właśnie tak naszym zdaniem widzi to Synology. Z DS1621xs+ otrzymujemy zintegrowane 3 platformy - systemową, aplikacyjną i sprzętową - każdą ze wsparciem producenta. Wygląda na dobry "deal" ;). DS1621xs+ to najmocniejsze rozwiązanie desktop dla małego i średniego biznesu a jednocześnie nie wymagające dedykowanego miejsca, przestrzeni, chłodzenia i zasilania. Stawiasz 2 biurka dalej za Panią Jadzią z księgowości i działa ;).

PORÓWNANIE PROCESORÓW z Synology DS3018xs Użytkując do tej pory Synology DS3018xs hasło "Xeon" zadziałało na nas magicznie, zwłaszcza w zestawieniu z hasłem "Pentium". Nie ważne, że i jeden i drugi CPU posiadają literkę "D" w nazwie modelu :). "Xeon vs Pentium" - to od początku jawi się jako masywny przyrost mocy 😉 Wyobrażaliśmy sobie Xeon'a jako serwerowego mocarza a w przypadku Pentium na myśl przychodzą nam stare, malutkie "pececiki" HTPC 😉 A tak na poważnie, czy na pewno ? Spójrzcie : 

Obie jednostki zaprezentowano w 2015 roku. Co prawda w ostatnim kwartale 2015 roku, jednak ponad 5 lat minęło. Xeon D-1527 w porównaniu do Pentium D1508 posiada:
      2x więcej rdzeni CPU, 2x więcej wątków CPU, 2x więcej pamięci cache, nieco wyższe taktowanie zegara w trybie turbo, 10W różnicy w TDP  i ... 2x większą cenę w dniu premiery 😉 .  
      Specyfikacją różnią się dość nieznacznie, ale jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach i na jakimś etapie wymienione wyżej różnice na pewno się uwydatnią. Sprawdźmy:
      DD: CPU: dd if=/dev/zero bs=1M count=1024 | md5sum
      CPU: dd if=/dev/zero bs=1M count=1024 | md5sum DISK: sudo dd bs=1M count=256 if=/dev/zero of=/volume2/video/testx conv=fdatasync
      Wydajność pojedynczego rdzenia CPU: time $(i=0; while (( i < 9999999 )); do (( i ++ )); done)
      ffmpeg version 4.1.6 : Zmierzymy czas potrzebny do transkodowania wideo 4K  do niższej rozdzielczości w celu pomiaru wydajności Pentium D1508 w DS3018xs i Xeon D-1527 w DS1621xs+. Transkodowanie wideo jest zadaniem intensywnie wykorzystującym procesor i powinno jasno pokazać różnicę w wydajności obu CPU. Użyliśmy testowej wersji dla DSM7 pakietu ffmpeg, dostępnego w repozytorium synocommunity.com. Plik, którego użyłem, to wideo 4K UHD, rozdzielczość 3840×2160, rozmiar 1.79GB, kodek mkv, format audio AAC 2.0 - link do wideo. Czas potrzebny do transkodowania wideo z rozdzielczości 3840×2160 do 1280×740 zmierzymy za pomocą następującego polecenia:
      time $(ffmpeg -i /volume2/video/lg-uhd-LG-Istanbul.mp4 -threads 0 -vcodec libx264 -vsync 2 -preset superfast -vprofile main -level 40 -pix_fmt yuv420p -b:v 15000000 -s 1280x720 -aspect 1.777778 -acodec copy -progress - -f mp4 -map 0:1 -map 0:0 -y /volume2/video/out.mp4)
      OpenSSL 1.1.1g  21 Apr 2020 @DSM7 openssl speed aes-256-cbc The 'numbers' are in 1000s of bytes per second processed.
      DS3018xs był pierwszym a DS1621xs+ ostatnim z 6 dyskowych modeli Synology. Oczywiście po drodze pojawił się DS1621+, jednak pomijamy ten model ze względu na 2 rzeczy - rzekomo jest on nieznacznie szybszy od DS1621xs+ w wydajności pojedynczego rdzenia CPU, ale nie jest to platforma Intel i nie wiemy jak ten CPU sprawuje się na co dzień z pakietem dostępnych fabrycznie w DSM aplikacji. Konstrukcja wykorzystuje CPU AMD Ryzen V1500B, którego największym benefitem jest współczynnik TDP wynoszący jedynie 16W, ale wielką niewiadomą staje się zgodność zarówno pakietów aplikacji firm trzecich jak i kontenerów docker. Teoria mówi jedno a praktyka pokazuje czasem coś innego. Czy ewolucja na przestrzeni czasu od DS3018xs do DS1621xs+ przyniosła wymierne korzyści ? Naszym zdaniem 2 - większą wydajność w codziennych zadaniach stawianym serwerom NAS, oraz zdecydowanie największą w transkodowaniu materiału wideo. Użytkownicy serwera Plex na pewno docenią Intel'owy "pakiet" dostępnych 8 wątków na 4 fizycznych rdzeniach CPU. Nie bez znaczenia jest ich wydajność w typowych zadaniach biurowych, czy też na potrzeby mikro-wirtualizacji. Określamy te potrzeby terminem "mikro" ze względu na to, że nie zastąpimy udanie pełnoprawnego serwera na platformie Vmware ESXi, przy użyciu dedykowanego jednostki sprzętowej, rozwiązaniem NAS. Dla mniej wymagających potrzeb małego biznesu, wykorzystujących kilka małych dystrybucji linuxa w parze z "windows'ową" aplikacją, DS1621xs+ może okazać się bardzo trafionym rozwiązaniem. Ogólnie rzecz ujmując - DS1624xs+ to bardzo szybki i uniwersalny serwer. 
      Synology DS1621xs+ jako przestrzeń dyskowa dla wirtualizacji
      Kontynuując przygodę z Synology DS1621xs+ i po zaprezentowaniu tego modelu oraz zapoznaniu się z zastosowanym w nim CPU Intel Xeon-D, sprawdzimy co ma do powiedzenia i pokazania w kwestii wirtualizacji. 
      Sprawdzimy jaką rolę Synology DS1621xs+ może pełnić w wirtualnych środowiskach, w szczególności jako przestrzeń dyskowa dla serwerów ESXi oraz przestrzeń dyskowa dla maszyn wirtualnych. Konfiguracja, której użyliśmy składała się z dwóch fizycznych maszyn:
      Lenovo System x3650 M5 wyposażony w: Procesor : Intel(R) Xeon(R) CPU E5-2620 v3 @ 2.40GH (24 logiczne CPU) 191.31 GB pamięci RAM hypervisora VMware ESXi, 6.7.0, 17700523 Fujitsu Primergy TX300 S7 wyposażony w: Procesor : Intel(R) Xeon(R) CPU E5-2620 0 @ 2.00GHz (24 logiczne CPU) 55.97 GB pamięci RAM hypervisora VMware ESXi, 6.7.0, 17700523 serwery ESXi zarządzane były przez vCenter Server 7 Standard 7.0.2 rolę przestrzeni dyskowej pełnił Synology DS1621xs+ z DSM 7.0 Beta w wersji 41222 z 3 dyskami Synology HAT5300 8TB 3.5'' SATA III w konfiguracji RAID5 Na każdym z serwerów utworzyliśmy dedykowany dla połączenia iSCSI wirtualny przełącznik z przypisaną fizyczną kartą sieciową - jako vmnic6 w każdej z maszyn użyliśmy kart Synology E10G18-T1.

W ten sposób za pomocą programowego adaptera iSCSI - vmhba64 - podpięliśmy 1 przestrzeń dyskową z DS1621xs+ do dwóch serwerów ESXi :

Magazyn danych 'Synology iSCSI Disk' został sformatowany w systemie plików VMWare VMFS6 i fizycznie dostępny dla maszyn wirtualnych na obu hostach ESXi. 
      Świetnie, co dalej ? 🙂 "Jedziemy" z instalacją maszyny wirtualnej opartej o desktop'owe wydanie Ubuntu Linux. Proces tworzenia maszyny wirtualnej jest bardzo prosty, "klikalny" przez wizard'a i sprowadza się do "złożenia komputera" z dostępnych elementów wirtualnych :
      rozpoczynamy od wyboru rodzaju maszyny/działania:
      wskazujemy nazwę maszyny wirtualnej oraz jej lokalizację:
      wybieramy fizycznego hosta ESXi, którego zasoby zostaną wykorzystane na potrzeby maszyny wirtualnej:
      wskazujemy przestrzeń dyskową, która zostanie użyta do "składowania" plików maszyny:
      ustawiamy poziom zgodności sprzętowej maszyny wirtualnej:
      wybieramy system operacyjny "gościa" i jego wersję (dystrybucję i architekturę):
      dopasowujemy wirtualne komponenty jak ilość rdzeni CPU, rozmiar pamięci RAM, kontroler sieci itp :
      sprawdzamy podsumowanie czy jest zgodne z naszymi zamierzeniami:
      i "wio" 😉 instalujemy system operacyjny:
      Po instalacji Ubuntu 21.04 amd64 do konfiguracji maszyny wirtualnej dodaliśmy kolejny nośnik '/dev/sdb' w rozmiarze 11GB, umiejscowiliśmy go w tym samym datastore 'Synology iSCSI Disk' i sprawdziliśmy jego wydajność, uprzednio formatując go w systemie plików EXT4. Poniżej prezentujemy otrzymane wyniki :
      DD: syno@syno-virtual-machine:~$ sudo dd if=/dev/zero of=/home/syno/tmp bs=800k count=10k; rm -f /home/syno/tmp 10240+0 records in 10240+0 records out 8388608000 bytes (8,4 GB, 7,8 GiB) copied, 13,4577 s, 623 MB/s synology@synology-virtual-machine:~$ time sh -c "dd if=/dev/zero of=testfile bs=100k count=1k && sync" 1024+0 przeczytanych rekordów 1024+0 zapisanych rekordów skopiowane 104857600 bajtów (105 MB, 100 MiB), 0,88013 s, 119 MB/s real 0m1,163s user 0m0,002s sys 0m0,144s hdparm: syno@syno-virtual-machine:~$ sudo hdparm -Tt /dev/sdb /dev/sdb: Timing cached reads: 12036 MB in 1.98 seconds = 6069.74 MB/sec Timing buffered disk reads: 1128 MB in 3.00 seconds = 375.72 MB/sec GNOME Disk Utility:
      fio (flexible I/O tester -benchmark wydajności I/O): Sekwencyjna prędkość odczytu z dużymi blokami: Sekwencyjna prędkość zapisu z dużymi blokami: Losowy odczyt 4K QD1: Mieszany losowy odczyt i zapis 4K QD1 z synchronizacją: Skoro wiemy jak tandem Synology DS1621xs+ z dyskami Synology HAT5300-8T sprawują się w jednej wirtualnej maszynie, to sprawdźmy jak poradzą sobie z obciążeniem jednego 'datastore' 'Synology iSCSI Disk', ale tym razem z dwóch maszyn wirtualnych pracujących na dwóch różnych hostach VMWare ESXi. Wykonaliśmy klonowanie maszyny wirtualnej 'ubu' do nowej maszyny 'ubu2' w obrębie tej samej przestrzeni dyskowej 'Synology iSCSI Disk' i uruchomiliśmy obie na dwóch różnych serwerach fizycznych. 

Wyniki jakie otrzymaliśmy :
      DD & hdparm:
      GNOME Disk Utility:
      Otrzymane wyniki testów poddajemy Waszej ocenie. Wydajność zaprezentowanego rozwiązania charakteryzuje się dobrą wydajnością dyskową i z powodzeniem może służyć jako 'magazyn' dla wirtualizacji. Uważamy, że warto sięgnąć po Synology DS1621xs+ jeżeli bierzecie pod uwagę termin "shared storage' w małym środowisku wirtualnym. Warto zwrócić uwagę, że Synology DS1621xs+ pracował w trakcie naszych testów na dyskach talerzowych, co prawda klasy korporacyjnej, jednak posiadających wszystkie ich charakterystyczne cechy. Zapewne zastosowanie bardzo wydajnych nośników SSD pozwoli rozwinąć skrzydła wydajności w szerszym aspekcie i umożliwi w pełni wykorzystanie szybkości odczytu i zapisu SSD jednocześnie kliku maszynom wirtualnym. Warto zauważyć, że Synology w DS1621xs+ oferuje wsparcie dla dedykowanego trybu RAID specjalnie przeznaczonego do użytku z nośnikami SSD : RAID F1. W przyszłości postaramy się sprawdzić taką konfigurację na posiadanym przez nas nieco słabszym od DS1621xs+ modelu RackStation RS2418+ z jednostką rozszerzającą RX1217. 
      Synology DS1621xs+ jako serwer plikowy
      Po zaprezentowaniu tego modelu oraz zapoznaniu się z zastosowanym w nim CPU Intel Xeon-D, i sprawdzeniu co ma do powiedzenia i pokazania w kwestii wirtualizacji, tym razem zbadamy podstawową funkcjonalność, jaką jest magazynowanie plików przez SMB/iSCSI. Testowanie NAS'ów w obecnych czasach staje się dość monotonne, w każdym teście 1GbE widzimy te same 112MB/s  , więc sprawdźmy co przynosi w DS1621xs+ sieciowy port 10GbE.

Test przeprowadziliśmy na komputerze DELL Precision Tower 7910 wyposażony w :
      dwa procesory Intel Xeon E5-2640 v3 128GB RAM Nośnik SSD TOSHIBA M.2 PCIe NVMe 512GB Nvidia Quadro K420 Windows 10 Pro 20H1 wraz z kartą sieciową 10GbE : Synology E10G18-T1 Konfiguracja Synology DiskStation DS1621xs+:
      DiskStation Manager 7.0-41222 BETA 8GB RAM

3 dyski Synology HAT5300-8T skonfigurowane w RAID-5 - 1 wolumen - 14TB;

wbudowana karta sieciowa 10GbE.

na początek zacznijmy od :
      DiskSpd Storage Performance Tool: SMB: WARNING: target access pattern will not be sequential, consider -si Could not create the file (error code: 3) Error generating I/O requests zakończony niestety niepowodzeniem  
      iSCSI: ATTO Disk Benchmark: SMB: również zakończony częściowym niepowodzeniem, z racji tego, że program w nowej wersji Windows 10 "nie chciał się" oszukać, że zdalny zasób sieciowy jest dyskiem lokalnym 

iSCSI:
      Parkdale 3.04: SMB:
      iSCSI:
      CrystalDiskMark: SMB:
      iSCSI:
      Windows Explorer - plik *.mp4 2GB (odczyt/zapis):
      Windows Explorer - folder 1,83GB zawierający 195 zdjęć w rozmiarze 3-4 MB (odczyt/zapis):
      Wydajność 10GbE to nowa jakość w serwerach NAS - niewątpliwie pozwala przyspieszyć operacje dyskowe poprzez łącza sieciowe i oferuje niedostępną dotychczas wydajność. Nie bez znaczenia jest niestety nakład inwestycyjny, który musimy ponieść aby móc cieszyć się szybszą pamięcią sieciową. O ile w kosztach zakupu serii serwerów XS od Synology niewątpliwie doszło do niewielkich korekt po zastosowaniu łącza 10GbE, to jednak nie należy zapominać, że ten standard sieci niesie ze sobą wymagane zmiany w całej infrastrukturze sieciowej. Synology DS1621xs+ w scenariuszu sieciowym dla freelancera czy specjalisty przetwarzających ogromne ilości danych taka zmiana przyniesie jedynie inwestycje punkt do punktu (laptop/komputer 1 do 1 z serwerem NAS) tak w przypadku małych biznesów z wieloma punktami sieciowymi wymaga już niestety sporych nakładów. Musimy zainwestować w odpowiednie karty sieciowe, okablowanie strukturalne (min cat 6A na odcinkach do 100m) i w końcu konkretne przełączniki sieciowe. Czy wymaga to dużo środków finansowych ? Ogrom  Czy zasadne są inwestycje w tego rodzaju sieciowe przestrzenie dyskowe? Jak najbardziej!  Mając do dyspozycji 110 MB/s w operacjach na dużych plikach i przeskakując o prawie 3 krotność tej wydajności do przodu w odczycie i zapisie ? Jesteśmy na tak!  Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że taką wydajność oferują nam dyski talerzowe. Dostarczone nam zintegrowane środowisko Synology DS1621xs+ oparte o dyski 8TB Synology HAT5300, nadal było rozwiązaniem w środku którego kręciły się talerze. Zdecydowanie większy przyrost mocy zapewnią Wam odpowiednie nośniki SSD. Jak pokazały testy w środowisku wirtualnym i przez "najzwyklejsze" SMB - 10GbE to bardzo wydajna oferta - czy zdecydujecie się na nią już dziś, czy poczekacie kilka tak, jak to było niegdyś przy migracji z FastEthernet na 1GbE - to zależy tylko od Was. Mówi się, że czas to pieniądz - w przypadku Synology i rozwiązań 10GbE - wydany pieniądz nie będzie jedynie kosztem, a nie wiemy czy czasem nie inwestycją. Za jakiś czas uaktualnimy powyższe testy o nośniki SSD jako przestrzeń wolumenów DSM - "zajarani" 10GbE szukamy odpowiednio wytrzymałych modeli.
    • openit.center
      By openit.center
      ASUS RT-AC58U to dwuzakresowy router Wi-Fi w standardzie 802.11ac osiągający łączną, równoległą prędkość klasy AC1300 do 1267 Mb/s. Model ten odpowiada na częste problemy związane z występującymi w domu zatorami sieci Wi-Fi, które są spowodowane stale zwiększającą się liczbą połączonych urządzeń. Aby temu zaradzić wykorzystuje projekt pozwalający na poprawę osiągów i zasięgu obciążonych sieci domowych. Posiada cztery zewnętrzne anteny o dużej wydajności oraz wspiera rewolucyjną technologię multi-user MIMO (MU-MIMO), która współpracując z kompatybilnym sprzętem daje możliwość działania wielu urządzeniom jednocześnie, przy wykorzystaniu ich maksymalnej prędkości. Potężny, czterordzeniowy procesor w połączeniu z 128 MB szybkiej pamięci RAM DDR3 sprawia, że RT-AC58U wyróżnia się ponadprzeciętną wielozadaniowością oraz gwarancją płynnego i szybko reagującego na potrzeby użytkownika działania, nawet gdy musi sprostać silnie obciążającym sieć zadaniom, takim jak strumieniowanie obrazu w jakości 4K UHD. ASUS RT-AC58U to idealny wybór dla mocno obciążonych domowych sieci korzystających z wielu urządzeń jednocześnie. Łączy zaawansowaną technologię i potężne komponenty, zapewnia szybkie i niezawodne połączenie dla wszystkich urządzeń. Rewolucyjna technologia MU-MIMO wykorzystana w RT-AC58U, przy podłączaniu urządzeń kompatybilnych z MU-MIMO, pomaga zwiększyć ogólną wydajność sieci gwarantując, że urządzania te będą mogły działać jednocześnie ze swoją maksymalną prędkością, bez żadnych opóźnień. Co więcej, 128 MB pamięci flash i 128 MB pamięci RAM DDR3 pozwalają dodatkowo zwiększyć ilość urządzeń podłączonych w tym samym czasie. ASUS RT-AC58U daje użytkownikowi wygodę i szybkość dwuzakresowego Wi-Fi, mogącego osiągnąć prędkość do 400 Mb/s na częstotliwości 2.4 GHz oraz 867 Mb/s przy 5 GHz, co w sumie daje pasmo o szybkości 1267 Mb/s. Czterordzeniowy procesor A7 pozwala na ograniczenie ilości zatorów między Internetem a domową siecią, optymalizując połączenie internetowe i zapewniając jej wielozadaniowość. Do tego router posiada wystarczająco dużo mocy, aby z łatwością poradzić sobie z zadaniami silnie obciążającymi sieć, jak strumieniowanie obrazu w jakości 4K UHD. Dzięki czterem zewnętrznym antenom o wysokim zysku (5dBi) RT-AC58U oferuje doskonały zasięg sygnału, który minimalizuje w domu martwe strefy Wi-Fi. Dodatkowo, technologia kształtowania wiązki ASUS AiRadar skupia siłę sygnału Wi-Fi, zmniejszając ilość zakłóceń i poprawiając jakość odbioru. Port USB 3.0 daje użytkownikowi dostęp do plików przechowywanych na urządzeniach pamięci kompatybilnych z USB 3.0 dziesięciokrotnie szybciej niż w przypadku USB 2.0.
      Wygląd

RT-AC58U to bardzo kompaktowy router. Obudowa w rozmiarach 207 x 148.8 x 35.5 mm została okraszona "diamentowym" wzorkiem, znanym z innych routerów tego producenta. Router na tylnym panelu posiada 1 port WAN, 4 porty LAN, gniazdo zasilania, włącznik, przyciski reset i WPS. Niestety zabrakło portu USB 2.0 (chociażby do podłączenia drukarki). Port USB 3.0 umiejscowiono z przodu urządzenia, zapewne na wzór szybszych modeli z portfolio Asusa. RT-AC58U nie ma żadnych ekstrawaganckich detali odróżniających go od pozostałych modeli, wyglądem można go jedynie odróżnić po ilości anten i portem USB 3.0 z przodu. Dokładnie takim samym wyglądem charakteryzuje się model RT-AC1200G+. 
      Specyfikacja
      Procesor Qualcomm Atheros IPQ4018 717 MHz quadcore Pamięć Flash 128 MB Pamięć RAM 128 MB Switch Qualcomm Atheros QCA8075 Obsługiwane pasma 2x2:2 802.11ac 5GHz 866Mbps (Qualcomm Atheros IPQ4018) + 2.4GHz 802.11n 400Mbps (Qualcomm Atheros IPQ4018) Porty sieciowe 4 x RJ-45 10/100/1000 LAN   1 x RJ-45 10/100/1000 WAN Porty USB 1 x USB 3.0 Anteny 4 x zewnętrzne 5dBi Wymiary 207 x 148.8 x 35.5 mm (szer. x gł. x wys.) Obsługiwane standardy IEEE 802.11 a/b/g/n/ac, IPv4, IPv6, Wave2 WiFi, MU-MIMO Pobór prądu : 3,5 W bezczynność, 7,6 W - obciążenie, 8,8 W - transfer z USB.
      Więcej informacji znajdziecie w oficjalnej specyfikacji producenta : ASUS
      Funkcje
      Ulepszenie technologi AC bez zakłócania sygnału Wi-Fi Dwupasmowy, gigabitowy router ASUS RT-AC58U AC1300 wyposażony w cztery, wysoce wydajne anteny, wykorzystujący wysokiej mocy technologię, zapewnia nadzwyczaj daleki zasięg nadawania sygnału. Szybkość standardu 802.ac sprawdzi się idealnie przy okazji strumieniowego oglądania filmów w jakości 4K Ultra HD, w rozgrywkach online z wykorzystaniem konsoli najnowszej generacji, jak np. Xbox One® czy PlayStation® 4 i przy okazji wykonywania innych zadań wymagających szerokiej przepustowości. Do wielozadaniowego portu USB 3.0 można podłączyć drukarkę, twardy dysk, a także sprawdzi się podczas współdzielenia sieci 3G/4G. Natomiast ASUS AiCloud umożliwia Ci dostęp, dzielenie i przesyłanie plików z komputera domowego do urządzeń połączonych z siecią.
      Pełna szybkość Wi-Fi dla wielu urządzeń jednocześnie Dzięki technologii MU-MIMO i wydajnej pamięci o pojemności 128 MB możesz cieszyć się pełną szybkością na kompatybilnych urządzeniach jednocześnie, bez konieczności czekania na zmianę przepustowości.

Silny procesor, wyższa prędkość sieci RT-AC58U został wyposażony w ulepszoną sieć LAN dzięki najnowszemu procesorowi quad-core A7, który umożliwia elastyczność sieci przy zadaniach wymagających szerokiej przepustowości.

Ulepszony zasięg Wi-Fi Cztery zewnętrzne anteny, o zysku energetycznym 5 dBi, umocowane na routerze RT-AC58U, zapewniają szerszy zasięg sieci domowej na wielu urządzeniach podłączonych do niej

Najwyższa prędkość USB i uniwersalność Port USB 3.0 zapewnia dziesięciokrotnie szybsze przesyłanie danych w porównaniu z portem 2.0. Dzięki temu router RT-AC58U sprawdza się idealnie w przesyłaniu plików, multimediów i współdzieleniu sieci 3G/4G. A ASUS AiCloud umożliwia dostęp do plików i zdalnego przesyłania strumieniowego.

Jedno miejsce na Twoje wszystkie pliki – ASUS AiCloud Dzięki ASUS AiCloud będziesz mieć dostęp do swoich danych w dowolnym miejscu z dostępem do sieci. Łączy Twoją sieć domową z przestrzenią pamięci online, udostępniając Ci pliki za pomocą aplikacji AiCloud działającej na smartphonach z systemem IOS i Android lub przez specjalny adres URL. Możesz od razu publikować swoje zdjęcia na portalach, takich jak Facebook, Flickr I Dropbox bezpośrednio przez aplikację AiCloud. To Twoja poszerzająca się I nielimitowana, osobista chmura – całkowicie za darmo!

Testy
      Testy zostały przeprowadzone na routerze z firmware w wersji 3.0.0.4.380.6516. Router został ustawiony w centralnym miejscu mojego domu, na wysokości ok 2 metrów. Transmisja bezprzewodowa nawiązywana była z 2 lokalizacji - pierwszej oddalonej o 6 metrów z jedną ścianą jako przeszkodą po drodze oraz drugiej - z 10 metrów z dwiema ścianami.

Klientem był laptop XNOTE P150SM wyposażony w kartę WiFi Azurewave AW-CB160H (BCM4360). Każdy pomiar przeprowadziłem trzykrotnie a prezentowany wynik jest najczęściej uzyskanym podczas tej procedury. Test polegał na przekopiowaniu przykładowego pliku z serwera Synology DS415+ oraz ponownym wgraniu go do lokalizacji źródłowej.
      Wydajność WAN -> LAN :
      Test polegał na podłączeniu 2 komputerów - pierwszego do portu LAN, drugiego do portu WAN routera i nawiązaniu transmisji pomiędzy nimi za pomocą narzędzia Jperf:
      bin/iperf.exe -c 192.168.1.5 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10 ------------------------------------------------------------ Client connecting to 192.168.1.5, TCP port 5001 TCP window size: 0.06 MByte (default) ------------------------------------------------------------ [276] local 192.168.2.7 port 52863 connected with 192.168.1.5 port 5001 [ ID] Interval Transfer Bandwidth [276] 0.0- 1.0 sec 114 MBytes 954 Mbits/sec [276] 1.0- 2.0 sec 113 MBytes 949 Mbits/sec [276] 2.0- 3.0 sec 113 MBytes 949 Mbits/sec [276] 3.0- 4.0 sec 113 MBytes 948 Mbits/sec [276] 4.0- 5.0 sec 112 MBytes 935 Mbits/sec [276] 5.0- 6.0 sec 113 MBytes 950 Mbits/sec [276] 6.0- 7.0 sec 113 MBytes 947 Mbits/sec [276] 7.0- 8.0 sec 113 MBytes 949 Mbits/sec [276] 8.0- 9.0 sec 113 MBytes 949 Mbits/sec [276] 9.0-10.0 sec 113 MBytes 949 Mbits/sec [276] 0.0-10.0 sec 1130 MBytes 947 Mbits/sec Done.
      Wydajność portu USB :
      Kopiowanie pliku (SMB) z podłączonego do portu USB 3.0 routera dysku WD MyPassport 1TB USB3.0 (NTFS) - (odczyt / zapis) Redukowanie zakłóceń USB 3.0 włączone :
      Redukowanie zakłóceń USB 3.0 wyłączone :
      NAS performance tester 1.7 : Redukowanie zakłóceń USB 3.0 włączone : Running warmup... Running a 1000MB file write on \\192.168.1.1\wd 5 times... Iteration 1: 29,89 MB/sec Iteration 2: 31,05 MB/sec Iteration 3: 30,89 MB/sec Iteration 4: 30,76 MB/sec Iteration 5: 30,06 MB/sec ----------------------------- Average (W): 30,53 MB/sec ----------------------------- Running a 1000MB file read on \\192.168.1.1\wd 5 times... Iteration 1: 37,55 MB/sec Iteration 2: 38,13 MB/sec Iteration 3: 38,04 MB/sec Iteration 4: 37,60 MB/sec Iteration 5: 37,89 MB/sec ----------------------------- Average (R): 37,84 MB/sec ----------------------------- Redukowanie zakłóceń USB 3.0 wyłączone : Running warmup... Running a 1000MB file write on \\192.168.1.1\wd 5 times... Iteration 1: 30,40 MB/sec Iteration 2: 29,45 MB/sec Iteration 3: 29,29 MB/sec Iteration 4: 29,00 MB/sec Iteration 5: 29,68 MB/sec ----------------------------- Average (W): 29,56 MB/sec ----------------------------- Running a 1000MB file read on \\192.168.1.1\wd 5 times... Iteration 1: 52,02 MB/sec Iteration 2: 51,51 MB/sec Iteration 3: 52,00 MB/sec Iteration 4: 52,59 MB/sec Iteration 5: 51,65 MB/sec ----------------------------- Average (R): 51,95 MB/sec ----------------------------- Parametry połączenia :
      Pasmo 2,4 GHz odległość 6 metrów : bin/iperf.exe -c 192.168.1.10 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10 ------------------------------------------------------------ Client connecting to 192.168.1.10, TCP port 5001 TCP window size: 0.06 MByte (default) ------------------------------------------------------------ [276] local 192.168.1.38 port 59332 connected with 192.168.1.10 port 5001 [ ID] Interval Transfer Bandwidth [276] 0.0- 1.0 sec 23.3 MBytes 195 Mbits/sec [276] 1.0- 2.0 sec 22.9 MBytes 192 Mbits/sec [276] 2.0- 3.0 sec 22.9 MBytes 192 Mbits/sec [276] 3.0- 4.0 sec 22.6 MBytes 189 Mbits/sec [276] 4.0- 5.0 sec 23.6 MBytes 198 Mbits/sec [276] 5.0- 6.0 sec 22.6 MBytes 190 Mbits/sec [276] 6.0- 7.0 sec 23.1 MBytes 194 Mbits/sec [276] 7.0- 8.0 sec 22.6 MBytes 190 Mbits/sec [276] 8.0- 9.0 sec 22.8 MBytes 191 Mbits/sec [276] 9.0-10.0 sec 23.3 MBytes 196 Mbits/sec [276] 0.0-10.0 sec 230 MBytes 193 Mbits/sec Done.
      Pasmo 2,4 GHz odległość 10 metrów : bin/iperf.exe -c 192.168.1.10 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10 ------------------------------------------------------------ Client connecting to 192.168.1.10, TCP port 5001 TCP window size: 0.06 MByte (default) ------------------------------------------------------------ [276] local 192.168.1.38 port 50301 connected with 192.168.1.10 port 5001 [ ID] Interval Transfer Bandwidth [276] 0.0- 1.0 sec 19.5 MBytes 164 Mbits/sec [276] 1.0- 2.0 sec 20.0 MBytes 167 Mbits/sec [276] 2.0- 3.0 sec 19.9 MBytes 167 Mbits/sec [276] 3.0- 4.0 sec 18.1 MBytes 152 Mbits/sec [276] 4.0- 5.0 sec 20.1 MBytes 169 Mbits/sec [276] 5.0- 6.0 sec 20.5 MBytes 172 Mbits/sec [276] 6.0- 7.0 sec 17.8 MBytes 149 Mbits/sec [276] 7.0- 8.0 sec 18.2 MBytes 152 Mbits/sec [276] 8.0- 9.0 sec 20.7 MBytes 173 Mbits/sec [276] 9.0-10.0 sec 18.1 MBytes 152 Mbits/sec [276] 0.0-10.0 sec 193 MBytes 162 Mbits/sec Done.
      Pasmo 5 GHz odległość 6 metrów : bin/iperf.exe -c 192.168.1.10 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10 ------------------------------------------------------------ Client connecting to 192.168.1.10, TCP port 5001 TCP window size: 0.06 MByte (default) ------------------------------------------------------------ [276] local 192.168.1.38 port 59923 connected with 192.168.1.10 port 5001 [ ID] Interval Transfer Bandwidth [276] 0.0- 1.0 sec 43.1 MBytes 362 Mbits/sec [276] 1.0- 2.0 sec 41.4 MBytes 347 Mbits/sec [276] 2.0- 3.0 sec 39.6 MBytes 333 Mbits/sec [276] 3.0- 4.0 sec 38.3 MBytes 322 Mbits/sec [276] 4.0- 5.0 sec 39.9 MBytes 334 Mbits/sec [276] 5.0- 6.0 sec 46.4 MBytes 389 Mbits/sec [276] 6.0- 7.0 sec 47.4 MBytes 398 Mbits/sec [276] 7.0- 8.0 sec 47.3 MBytes 397 Mbits/sec [276] 8.0- 9.0 sec 47.8 MBytes 401 Mbits/sec [276] 9.0-10.0 sec 47.7 MBytes 400 Mbits/sec [276] 0.0-10.0 sec 439 MBytes 368 Mbits/sec Done.
      Pasmo 5 GHz odległość 10 metrów : bin/iperf.exe -c 192.168.1.10 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10 ------------------------------------------------------------ Client connecting to 192.168.1.10, TCP port 5001 TCP window size: 0.06 MByte (default) ------------------------------------------------------------ [172] local 192.168.1.38 port 50049 connected with 192.168.1.10 port 5001 [ ID] Interval Transfer Bandwidth [172] 0.0- 1.0 sec 40.5 MBytes 340 Mbits/sec [172] 1.0- 2.0 sec 43.7 MBytes 367 Mbits/sec [172] 2.0- 3.0 sec 46.9 MBytes 394 Mbits/sec [172] 3.0- 4.0 sec 46.6 MBytes 391 Mbits/sec [172] 4.0- 5.0 sec 47.0 MBytes 394 Mbits/sec [172] 5.0- 6.0 sec 46.7 MBytes 392 Mbits/sec [172] 6.0- 7.0 sec 46.5 MBytes 390 Mbits/sec [172] 7.0- 8.0 sec 45.9 MBytes 385 Mbits/sec [172] 8.0- 9.0 sec 46.8 MBytes 393 Mbits/sec [172] 9.0-10.0 sec 46.6 MBytes 391 Mbits/sec [172] 0.0-10.0 sec 457 MBytes 383 Mbits/sec Done.
      Wydajność WiFi w paśmie 2,4 GHz :
      Pobieranie pliku (SMB) w paśmie 2,4 GHz (odległość 6m / 10m) :
      Wysyłanie pliku (SMB) w paśmie 2,4 GHz (odległość 6m / 10m) :
      Wydajność WiFi w paśmie 5 GHz :
      Pobieranie pliku (SMB) w paśmie 5GHz (odległość 6m / 10m) :
      Wysyłanie pliku (SMB) w paśmie 5GHz (odległość 6m / 10m) :
      Podsumowanie
      Testując RT-AC58U miałem wrażenie, że Asus zaczyna powoli stawiać na klientów z nieco mniej zasobnym portfelem, lub na takich, którzy wydatek 800-900 PLN na domowy router traktują jako "nieadekwatny" dla urządzenia będącego zwykłym "rozdzielaczem" Internetu. Pierwsza rzecz, na którą zwróciłem uwagę to bardzo szybki port WAN. Ponad 900 Mb/s w takim małym "routerku" ? Zaraz, co tam siedzi w środku ? Okazuje się, że przeciwieństwie do tańszego o 100 PLN RT-AC1200G+ (i posiadającego 1 rdzeniowy CPU) w RT-AC58U mamy 4 rdzeniowy procesor IPQ4018 taktowany zegarem 717 MHz  Quad-Core z nowej generacji układów WiFi AC (Wave2)  Co prawda w jednym SoC zintegrowano CPU, dwa układy radiowe i switch, więc na pewno urządzenie będzie emitowało sporo ciepła. Nie rozkręcałem routera aby obejrzeć radiator, ze względu na żółtą naklejkę na obudowie (poza tym nie mam w zwyczaju dłubania w nieswoim sprzęcie) . Następną rzeczą na którą zwróciłem uwagę jest fakt, że jest to kolejne urządzenie Asusa (po zapowiedzianych niedawno BRT-AC828/M2 i BRT-AC414) w którym nie zastosowano SoC Broadcom. 128 MB RAM raczej stawia ten router jako podstawowy model, jednak nie ulega wątpliwości, że nowy układ Qualcomm Atheros IPQ4018 ma całkiem niemały potencjał wydajności. Bezprzewodowe sieci WiFi zarówno w paśmie 2,4 jak i 5 GHz prezentowały całkiem niezłe wyniki, pomimo nieodkręcanych anten. Pobieranie na poziomie 76 MB/s w smb i 58 MB/s wysyłanie pliku, na dystansie 6 metrów od routera przez 1 ścianę, to całkiem niezły wynik. Kiedyś aby osiągnąć taki poziom wydajności należało wyposażyć się w najnowszy "okręt flagowy" wśród routerów danego producenta. Obecnie taki "performance" trafia do średniej półki cenowej. Na dalszym dystansie (10 metrów przez 2 ściany po drodze) router również radził sobie bardzo sprawnie, pozwalając bezproblemowo korzystać praktycznie z każdej usługi sieciowej. Tak na prawdę to dystans i dodatkowa przeszkoda nie zrobiła na nim większego wrażenia - pisząc recenzję musiałem 2x sprawdzać czy poprawnie dodałem obrazki do powyższych wyników testów  Dokładając do całości szybkie transfery z portu USB 3.0 w tej cenie nie widzę lepszej alternatywy. Jest co prawda konkurent w postaci Netgear R6400 (AC1750) jednak Asus przebił go ceną, wydajnością zarówno WiFi jak i USB, lepszym zasięgiem i rozmiarem obudowy. Tańszy o 60 PLN i mniejszy Netgear R6220 niestety przegrywa ze wszystkim powyższymi argumentami, poza ceną. Dodatkowymi atutami RT-AC58U są dwie rzeczy. Pierwsza to bardzo dobre fabryczne oprogramowanie AsusWRT i zawarte w nim funkcje "out-of-box" oraz druga, dla niektórych bardzo istotna - prawdopodobne wsparcie w przyszłości przez alternatywne firmware : LEDE (OpenWRT). Warto dodać, że RT-AC58U nie jest zbyt pazerny na energię elektryczną (szczegóły wyżej w specyfikacji). Jedynym minusem, który zauważyłem to brak drugiego portu USB 2.0 do podłączenia drukarki. RT-AC58U dostępny jest obecnie w sklepach w sugerowanej cenie 399 PLN. 

Za udostępnienie sprzętu do testów dziękuję:

• fostof
      By fostof
      Cześć,
      Mam router Asus RT-AC58U, ale chciałbym zwiększyć zasięg wifi i dołożyć dodatkowe urządzenie, ale zależy mi aby podpięte urządzenia płynnie przechodziły pomiędzy sieciami bez żadnych przerw itd. Z tego co mi się wydaję tylko mesh jest w stanie to zapewnić. Rozważam zakup dwóch sztuk Asus Zenwifi CD6 przy jednoczesnym wyłączeniu radia w routerze, który by służył jako router, ale bez wifi. Testował ktoś z Was takie, lub podobne rozwiązanie, a jeszcze lepiej, czy testował ktoś z Was Zenwifi CD6?
      A może jest jakiś inny sposób na zwiększenie zasięgu wifi, bez uruchamiania mesh? Tylko warunkiem jest bezproblemowe przechodzenie między sieciami/urządzeniami tak aby sygnał wifi był ciągle jak najmocniejszy.
      Z góry dzięki za odpowiedź
      Pozdrawiam
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more information, please see ours Guidelines and Privacy Policy.