Jump to content

Apple M1

house
 Share

ARM w Apple - Jesteś zainteresowany ?  

14 members have voted

1. 1. ARM w Apple - Jesteś zainteresowany ?

• TAK
      5
    • NIE
      2

Recommended Posts

• Administrator

Komuś z Was chodzi po głowie przesiadka na nową architekturę ARM w komputerach Apple ?

Zdecydowanie tak. Mój MB Pro 2015 działa już odczuwalnie wolniej od nowszych modeli. W rodzinie mikolaj przyniósł najnowszego MB Air i działa on wspaniałe (podstawowy model). Zwykly test przeglądarki  

You do not have the required permissions to view links attached to this post.
 to wynik 219 punktów. MB Pro 2015 osiąga tylko 79. MB Pro 2020 to 130. Dodatkowo z racji mniejszego zapotrzebowania na energię dziala on zdecydowanie dłużej na baterii oraz nie ma problemów z ograniczeniem wydajności pod dłuższym obciążeniem.

Edited by Tom.O
  • Like it 2

• Administrator
Godzinę temu, Tom.O napisał:

W rodzinie mikolaj przyniósł najnowszego MB Air i działa on wspaniałe (podstawowy model)

no więc właśnie 😉 ciekawi mnie ta synergia sprzętu i oprogramowania.

• Administrator

@Mariusz_Sz ja dotąd również nie używałem 🙂 ale raz kozie śmierć, graczem już nie jestem a z czasem coraz większym leniem się zrobiłem. spróbuję się wdrożyć w ten ekosystem 😨 

Godzinę temu, house napisał:

spróbuję się wdrożyć w ten ekosystem

Na pewno się nie rozczarujesz, używam od 8 lat i nie mam zamiaru zmieniać.

W domu mam tylko jabłuszka i nikt z użytkowników nie narzeka, a wręcz jak ma użyć np. winzgrozy lub androszita to narzeka 🙂

A w temacie, tylko czekam na pozwolenie od księgowej (czyt. zony) i biorę M1 lub następce.

Cytat

ciekawi mnie ta synergia sprzętu i oprogramowania.

I ty jest "pies pogrzebany", nikt kto nie używał tego nie zrozumie.

Edited by jacekb1
  • Like it 2

1 godzinę temu, house napisał:

@Mariusz_Sz ja dotąd również nie używałem 🙂 ale raz kozie śmierć, graczem już nie jestem a z czasem coraz większym leniem się zrobiłem. spróbuję się wdrożyć w ten ekosystem 😨 

No też bym chciał aczkolwiek, nie chce mi się specjalnie wchodzić w nowy system tym bardziej, że nie widzę w swoim gronie zbyt wielu użytkowników, którym mógłbym pomóc w tym zakresie 😉

Ja też się już starzeje... zaczynałem do Basic-a w Atari 800XL i magnetofonie Kasprzak a potem pierwszy AT z bursztynowym monitorem...

P.S. W końcu Apple zmądrzało i schodzi z Intel-a

Edited by Mariusz_Sz

• Administrator
45 minut temu, jacekb1 napisał:

A w temacie, tylko czekam na pozwolenie od księgowej (czyt. zony) i biorę M1 lub następce.

moja księgowa (u mnie też żona piastuje to stanowisko 🙂) mnie zaskoczyła bo sama zaproponowała abym sobie "zanabył" 🙂 a jako że długo nie trzeba było mnie namawiać to wpadł mi dziś na biurko MBP M1. Tak mi się spodobało, że sprzedałem hyperbooka 😉 

17 minut temu, Mariusz_Sz napisał:

P.S. W końcu Apple zmądrzało i schodzi z Intel-a

ten "silicon" trzeba zobaczyć na żywo. Intelowe MBP wyją wentylami, tutaj cisza i wydajność 😉  

W dniu 29.12.2020 o 21:11, house napisał:

a jako że długo nie trzeba było mnie namawiać to wpadł mi dziś na biurko MBP M1.

Gratki, u mnie nie jest tak latwo.

Przede wszystkim czekam na 15-16" bo pesel juz nie ten do 13.

• Administrator
40 minut temu, jacekb1 napisał:

Przede wszystkim czekam na 15-16" bo pesel juz nie ten do 13

i u mnie pesel już nie taki mały, więc świadomie wybrałem 13" z monitorem.

W dniu 29.12.2020 o 19:12, house napisał:

Dla mnie początki były bardzo ciężkie, bo trochę czasu zajęło mi odnalezienie odpowiedników programów które używałem pod Windowsem. Dodatkowo poruszanie się po systemie, customizacja nie były bardzo oczywiste. Teraz to już ciężko byłoby mi wrócić pod Windowsa bo zakupiłem kilka innych urządzeń z Apple i chwilowa przesiadka na Androida tym bardziej zmotywowała mnie do pozostania przy urządzeniach z pod znaku nadgryzionego jabłka.

• Administrator

@Tom.O u mnie przesiadka poszła zadziwiająco gładko. Oczywiście brakuje mi pewnych aplikacji (jak notepad++ czy Total Commander) ale z resztą jest jak najbardziej ok. Mam office, 3 różne przeglądarki, dobry Player +qnapi, filezilla i kilka apek z iPad'a które działają na m1, a które miałem na telefonie z androidem i jakoś się odnalazłem bez zgrzytu. Brakuje mi jednej ikonki - połączenia sieciowego LAN (jest tylko Wi-Fi, którego nie używam na codzień) 😉 Kuleję jeszcze w kwestii skrótów klawiszowych polskich znaków, ale to temat na dziś na liście to-do 😉 jedyny zgryz miałem z hubem USB do monitora, jak jest hdmi 60 Hz to nie ma Ethernet, jak jest Ethernet to hdmi ma 30 Hz, jak ma oba to kosztuje tyle że za łeb się łapię, a jak ma mieć obsługę usb 3.1 gen2 to lepiej rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady 🙂 dzisiaj będę szukał bezprzewodowej klawiatury, ale już widzę, że znowu doktorat będę musiał robić z tego tematu. 

Ja z sentymentem wspominam sprzęt i oprogramowanie Apple z końcówki lat 90 i początku 2000 kiedy to był sprzęt raczej dla profesjonalistów np. do DTP.
Po tym jak przestawili się na produkty dla " typowego Amerykanina" przy korzystaniu z nich nie mogę się oprzeć wrażeniu, że producent zakłada, że używają ludzie niemający potencjału do w pełni świadomego z niego korzystania i konfigurowania. Z jednej strony wielu ludzi jest zadowolonych, że coś działa po kliknięciu jednego przycisku "out of box" doi mnie jakoś ta idea maksymalizacji uproszczenia obsługi nie przemawia bo przeważnie zawsze się to odbija nie korzystnie na funkcjonalności albo ergonomii. 
Niestety Windows też zaczyna iść w tym kierunku (w Win 10 nowy panel sterowania jest dużo mniej wygodny do obsługi zaawansowanych funkcjonalności w porównaniu do starego)

@house
Cena peryferii do  jabłuszka potrafi zwalić z nóg.
Jak to mówi młodsze pokolenie za możliwość korzystania z prestiżu  jaki spływa na użytkownika przy korzystaniu ze sprzętu Aplle trzeba słona zapłacić, bo tanie marki go nie dają.

• Administrator
26 minut temu, Asterion napisał:

Ja z sentymentem wspominam sprzęt i oprogramowanie Apple z końcówki lat 90 i początku 2000 kiedy to był sprzęt raczej dla profesjonalistów np. do DTP

również z sentymentem wspominam tamten okres i siedzibę pewnej gazety i ich "makówki" z lat 1998-2001 😉 Zawsze z wywieszonym jęzorem supportowałem ich sprzęt 😉  

29 minut temu, Asterion napisał:

Cena peryferii do  jabłuszka potrafi zwalić z nóg.

oj tak, robiłem doktorat z huba, monitora, klawiatury i jest baaardzo drogo w porównaniu do akcesoriów dla PC.

30 minut temu, Asterion napisał:

za możliwość korzystania z prestiżu  jaki spływa na użytkownika przy korzystaniu ze sprzętu Aplle trzeba słona zapłacić, bo tanie marki go nie dają.

czy ja wiem czy prestiżu? tutaj nie ma nic prestiżowego poza ceną. jest inaczej - ale nie znaczy, że niewygodnie. Jest bardzo dużo aspektów o których nie musisz się martwić i masz je po prostu w doopie 😉 jak np sterowniki, konfiguracja OS itp. Nie trzeba nic kombinować, podnosisz "klapę", stukasz hasło i działa i nie zastanawiasz się czy jakiś update coś zepsuje, czy jakiś sterownik coś "wyłoży", czy sklep Windows wywali Ci kod błędu 0x089999 itp 😉 

Gdyby nie to, że oprogramowanie za pomocą którego "zarabiam" działa (niestety) tylko pod Windows to zamiast Hyperbooka byłoby Jabłko :)

• Like it 1

• Administrator

Moje oprogramowanie za pomocą którego zarabiam to google chrome więc nie ma znaczenia, z czego klikam 😉 

@house
Właśnie według wielu to ta zawyżona cena stosunku do parametrów sprzętu rodzi ten prestiż.

@gabrychu
Pytanie jak soft którego używasz gniecie proca, bo Mackach chłodzenie w porównaniu do zmodowanych wersji kadłubków Clevo jest raczej symboliczne.

Jedno co trzeba producentowi spod znaku jabłuszka przyznać to to że tablety robią zacne. Da się wygodnie na wyższych modelach w programach graficznych popracować.

• Administrator
9 minut temu, Asterion napisał:

Właśnie według wielu to ta zawyżona cena stosunku do parametrów sprzętu rodzi ten prestiż.

czy ja wiem, nie ma to przełożenia na M1

11 minut temu, Asterion napisał:

bo Mackach chłodzenie w porównaniu do zmodowanych wersji kadłubków Clevo jest raczej symboliczne

a w przypadku Air nie występuje w ogóle 😉 

11 minut temu, Asterion napisał:

Jedno co trzeba producentowi spod znaku jabłuszka przyznać to to że tablety robią zacne. Da się wygodnie na wyższych modelach w programach graficznych popracować

otóż to 😉 moja córka ma uzdolnienia plastyczne i mikołaj w tym roku przyniósł jej iPada z Apple Pencil - jestem w szoku jak to działa i jak można na tym rysować. Porównując Samsunga Galaxy Tab4 na Androidzie z iPadem jestem wkurzony jak mogłem jej kupić kiedyś taki szajs 😉 

• Administrator
6 minut temu, Asterion napisał:

@house
Będzie mega zadowolona. Jak się rozwinie to stacja robocza + Wacom 😄

i jest zadowolona, przez pierwsze kilka dni podkładała sobie obrazki pod warstwę i zamalowywała tło a teraz już 8 godzinę siedzi nad jakimś portretem jakiegoś Harrego Styles'a i rysuje odręcznie. Wacom nie dla niej bo musi widzieć pod ołówkiem co rysuje ale iPad + Mac Mini to będzie rakieta zestaw dla niej 🙂  I bankructwo dla mnie 🙂 

22 godziny temu, Asterion napisał:

@gabrychu
Pytanie jak soft którego używasz gniecie proca, bo Mackach chłodzenie w porównaniu do zmodowanych wersji kadłubków Clevo jest raczej symboliczne.

mMedica + PostgreSQL = małe bazy danych więc nie ma problemu.

22 godziny temu, house napisał:
22 godziny temu, Asterion napisał:

bo Mackach chłodzenie w porównaniu do zmodowanych wersji kadłubków Clevo jest raczej symboliczne

a w przypadku Air nie występuje w ogóle 😉 

Tutaj nie ma problemu w ogóle 🙂

• Like it 1

• Administrator

Czytałem to @Asterion, green cell 😉 chiński szajs ubrany cenowo w segment premium. Nie ma reguły, jeden hub będzie działał ok, inny spali płytę. U mnie zwykły hub TP-linka z lanem i 3 portami potrafi zawiesić kursor myszy. Jak spale płytę to pojedzie do serwisu 😉 

Z innej beczki :

You do not have the required permissions to view links attached to this post.

@house

Fajnie, że będzie możliwość instalacji windy, będzie można korzystać z apek których nie ma w systemie jabłka.

Bardziej od tego, że zjarała się płyta ( naoglądałem się pojaranych Iphonów od "chińskich" ładowarek, choć muszę przyznać że przypadki i z oryginalnymi widziałem) zdziwiły mnie problemy z podłączaniem monitorów po USB-C.

• Administrator
6 godzin temu, Asterion napisał:

zdziwiły mnie problemy z podłączaniem monitorów po USB-C

z jednym nie ma problemu, kłopoty zaczynają się z 2 i więcej 😉 poza tym zazwyczaj to wina kabli a nie portów macbooka. Na pewno najlepiej działającym rozwiązaniem jest usb-c - displayport. 

6 godzin temu, Asterion napisał:

Fajnie, że będzie możliwość instalacji windy, będzie można korzystać z apek których nie ma w systemie jabłka.

można i działa 😉

You do not have the required permissions to view the images attached to this post.

Parallels dziala bez problemow na M1 ? Jaki procek emuluje ?

• Administrator
13 minut temu, jacekb1 napisał:

Parallels dziala bez problemow na M1 ?

tak, Parallels Desktop 16 for M1 Mac build 50393 Technical Preview

14 minut temu, jacekb1 napisał:

Jaki procek emuluje ?

ARMv8 (64-bit) Family 8 Model 0 Revision 0 1.00 GHz  (procesory: 2), przynajmniej tak się przedstawia w Windows 10

I to jest dobra wiadomosc, dzieki.

• Like it 2

@house nie chcę Cię załamywać ale dzisiaj rozmawiałem ze znajomym pracującym na supporcie dużej korpo gdzie używają Apple i z wersji na wersję iOS co raz częściej się pojawiają "zwisy" a szczególnie często na najnowszej wersji.

ps. nie powiem że ciemna strona Apple mnie od dawna ciągnie ale chyba tylko na telefonach poprzestanę bo te dodatki do kompów mają jakieś chore ceny do funkcjonalności 🙂 .

• Like it 2

• Administrator
6 godzin temu, Borg napisał:

house nie chcę Cię załamywać ale dzisiaj rozmawiałem ze znajomym pracującym na supporcie dużej korpo gdzie używają Apple i z wersji na wersję iOS co raz częściej się pojawiają "zwisy" a szczególnie często na najnowszej wersji

Tak, pojawiają się, to prawda. W końcu system miał premierę stosunkowo niedawno i dostał nawet pierwszy pakiet poprawek, ale widzę że i tak chodzi lepiej niż Windowsy. Nie zrażam się, wszędzie są jakieś zgryzy. Architektura jest dość wydajna więc i tak pracuje się na nim bardzo komfortowo. 

6 godzin temu, Borg napisał:

bo te dodatki do kompów mają jakieś chore ceny do funkcjonalności 🙂 .

Funkcjonalności mają ok, ceny faktycznie odleciały w kosmos,ale nie ma tragedii. Da się ogarnąć pewne rzeczy bez logo Apple i to w dobrej cenie.