Jump to content

Router pod gry i kontrolę rodzicielską

Rate this topic

Go to solution Solved by house,

Recommended Posts

Część, 

Poszukuje routera pod gry z funkcją kontroli rodzicielskiej, komputer i konsola podpięte będą pod kabel, do tego 12 urządzeń iot, kilka tv. Sieć 500mb. Priorytet to gry po kablu, wifi drugorzędną sprawa

Fajnie jakby posiadał dodatkowo:

Geo-lokalizacje widziałem to w netgear: nighthawk xr300-100pes,

Sterowanie z telefonu,

Funkcje NAS ale nie jest koniecznie,

I nie kosztowało więcej niż 1100 zł. 

Znacie coś takiego

Myślałem nad asus rt-ax86u

• Administrator
3 godziny temu, Lukas418 napisał:

Myślałem nad asus rt-ax86u

Dobre rozwiązanie, ale lepszą kontrolę rodzicielską i aplikację mobilną znajdziesz w :

https://open-it.shop/pl/p/Synology-RT2600ac-AC-Router-2x1.7Ghz-Dual-WAN-VPN/12210

W dniu 27.11.2020 o 17:48, house napisał:

Dobre rozwiązanie, ale lepszą kontrolę rodzicielską i aplikację mobilną znajdziesz w :

https://open-it.shop/pl/p/Synology-RT2600ac-AC-Router-2x1.7Ghz-Dual-WAN-VPN/12210

A orientuje się czy ta "geo-filter" to pic na wodę ? czy faktycznie się sprawdza ? 

Edited by Lukas418
  • Administrator

nie, nie pic na wodę. geolokalizacja w aspekcie kraju działa ok, może być problematyczna w obrębie miasta ale dla szerszego obszaru działa ok (a tylko taki używany jest przez wszelkiej maści szykany).

W dniu 27.11.2020 o 17:48, house napisał:

Patrząc ostatnio po tym co Merlin i spółka oferuje to jeśli oficjalnie wejdzie jego oprogramowanie na RT-AX86U (na tą chwilę Merlin udostępnił wczesną wersję alfa dla tego modelu) to zestaw Merlin+Division+Skynet+spdMerlin ze sterowaniem QoS pozwoli zdziałać dużo. Ja po kilka dni przed zakupem routera postawiłem PI-hole na Raspberry PI, po tym jak dostałem AX88U i zainstalowaniu Merlina wiem że "malinka" w niedalekiej przyszłości wróci do funkcji konsoli retro. Merlinem plus Division wydaje się że pozwoli mi postawić bardziej szczelne filtrowanie reklam i kontrolę rodzicielską opartą na dns'ach . 

ps. Należy też brać pod uwagę że mówi się o zakończeniu wsparcia dla RT2600ac ale ile w tym prawdy trudno powiedzieć. AX86U z pewnością jest nowszy i w teorii dopiero rozpoczyna się wsparcie producenta. Ja kilka dni temu przy podobnych oczekiwaniach (może oprócz geo-blokad) zdecydowałem się na AX86U a czas pokazał że wylądowałem nie z własnej winy na AX88U z przeprosinami sklepu i niezłym rabatem zbliżającym go cenowo do AX86U ? .

• Like it 2
  • Administrator
4 godziny temu, Borg napisał:

kontrolę rodzicielską opartą na dns'ach

najczęściej omijane rozwiązanie przez dzieciaki ? 

4 godziny temu, Borg napisał:

Należy też brać pod uwagę że mówi się o zakończeniu wsparcia dla RT2600ac ale ile w tym prawdy trudno powiedzieć

na razie nic oficjalnie nie wspomniano ? 

Z tego co dobrze widziałem można narzucić każdą komunikacja do DNS'ów przez ustawione na routerze nawet DoT'y, poza tym mamy cały czas w odwodzie na Asusach AiProtection od Trend Micro i Parent Controls.

RT2600ac nie ukrywam że był topie mojej listy ale przyzwyczajenie do Merlina, to że mam Qnapy a nie Synology no i ta niepewna przyszłość - to wszystko złożyło się na końcowy wybór. RT2600ac wydaje się nie być złym wyborem w tej cenie -  tu już kwestia osobistych preferencji ? .

• Administrator
46 minut temu, Borg napisał:

Z tego co dobrze widziałem można narzucić każdą komunikacja do DNS'ów przez ustawione na routerze nawet DoT'y, poza tym mamy cały czas w odwodzie na Asusach AiProtection od Trend Micro i Parent Controls.

i ustawienia DNS na karcie sieciowej, IP z DHCP, DNS ręcznie... najczęstsza porada dla małolatów jak omijać szykany ? W SRM chyba można  stworzyć regułę firewalla aby przepuszczać ruch po porcie 53/tcp/udp tylko z określonych adresów do określonych "rizolwerów".

no i ta niepewna przyszłość

ploty plotami ?,ale oficjalnie nic się takowego nie klaruje w tej kwestii

RT2600ac wydaje się nie być złym wyborem w tej cenie -  tu już kwestia osobistych preferencji

miałem i to i to i uważam że Safe Access jest najlepszym rozwiązaniem pośród innych kontroli rodzicielskich. Lepszych (i równie dobrze konfigurowalnych) dotychczas nie widziałem. Można sobie oczywiście napstrykać dodatków, pakietów, "protekszynów" od liku, ale po co skoro wszystko jest w jednym miejscu w SRM.

Kolega pisał, że 

W dniu 27.11.2020 o 14:13, Lukas418 napisał:

wifi drugorzędną sprawa

więc WiFi6 nie gra roli a żaden inny router nie realizuje 

W dniu 27.11.2020 o 14:13, Lukas418 napisał:

Funkcje NAS ale nie jest koniecznie

jak SRM będący klonem systemu z NAS ? Asus jest dobry, ale przy wskazanych założeniach uważam, że Synology lepiej się sprawdzi. 

1 godzinę temu, house napisał:

i ustawienia DNS na karcie sieciowej, IP z DHCP, DNS ręcznie... najczęstsza porada dla małolatów jak omijać szykany ? W SRM chyba można  stworzyć regułę firewalla aby przepuszczać ruch po porcie 53/tcp/udp tylko z określonych adresów do określonych "risolwerów".

A w takiej sytuacji router nie wykryje rodzaju pakietu i przekieruje go do odpowiedniej zasady nie ważne co sobie ktoś wpisze lokalnie ? Z tego co widzę to bez zainstalowanego SkyNetu sam Marlin mi wykrywa DNS protokół i go na mojego pi-hole przerzuca. Tak na marginesie sprawdziłem i SkyNet bez problemu może blokować regionami (klasami ip) np. stąd ma źródła http://ipdeny.com/ipblocks/data/aggregated/ .

Więcej  jak wygląda ten firewall po odpaleniu można zobaczyć tutaj : https://www.snbforums.com/threads/skynet-router-firewall-security-enhancements.16798/  - oczywiście wymaga trochę więcej wiedzy niż dedykowane od producenta RT2600ac - więc jeśli ktoś nie lubi grzebać i dostosować pod siebie, ma to działać od wyjęcia z pudełka to Synology chyba wydaje się lepszym wyborem.

1 godzinę temu, house napisał:

Można sobie oczywiście napstrykać dodatków, pakietów, "protekszynów" od liku, ale po co skoro wszystko jest w jednym miejscu w SRM.

@housew rodzicielski kaganiec jakoś nie wnikałem mocno bo nie jest to moim priorytetem na razie, ale z tego co widzę można naprawdę upierdliwe reguły ustawić dla młodego pokolenia IT. Samej idei dodatków to będę bronił i większej otwartości Asusa-Merlina - zobacz po 3 dniach testowania łącza dzisiaj do lokalnego ISP poleciał plik CSV ze szczegółowymi danymi plus takie wykresy z prośbą o diagnozą i ewentualną poprawę łącza bo 600/60 szczególnie w porze nocnej gdy nie ma wysycenia przez domowników ? . Gdyby nie "pro" dodatek spdMerlin to nie byłby w stanie udowodnić dostawcy który sam się chwali linkami z speedtest.net ? . Ja śpię a router podpi#$#% dostawcę i zbiera dowody - "pełna automatyzacja w zagrodzie" - czego chcieć więcej ? .

Im bardziej elastyczny system na routerze tym więcej można go pod siebie przystosować - z drugiej strony jak ktoś nie chce grzebać albo się nie zna to wybiera rozwiązanie bardziej zamknięte ale gotowe po wyjęciu z pudełka ? .

Spoiler

129223799_ScreenShot11-30-20at01_00PM.PNG.ceb8742cd702903972245f2bd13efccf.PNG

Spoiler

1453557201_ScreenShot11-30-20at01_12PM.PNG.c258ffb47a05260dc47722b5c8a1a239.PNG

Spoiler

576238019_ScreenShot11-30-20at01_14PM.PNG.26f8ce07d1b7b7d356a6ae2cdcd47ae0.PNG

Edited by Borg

A powiedzcie mi czy te router'y Asus i Synology mają np blacklist lub whitelist na www z możliwość utworzenia proxy?  Ustawienie dns dla 6 latka , jeszcze zadziała, to dla 8 latka już chyba nie wystarczy. 

Ps. Czy te router'y mają historię przeglądania stron przez dany host?

40 minut temu, Lukas418 napisał:

A powiedzcie mi czy te router'y Asus i Synology mają np blacklist lub whitelist na www z możliwość utworzenia proxy?  Ustawienie dns dla 6 latka , jeszcze zadziała, to dla 8 latka już chyba nie wystarczy. 

Tu masz to co daje fabrycznie Asus odnośnie kagańca rodzicielskiego : https://www.asus.com/support/FAQ/1008720  oczywiście jak sobie z czasem wgrasz modyfikowane oprogramowanie przez Merlina (za zgodą Asus) to paleta narzędzi do pacyfikacji wzrasta :).

Standardowo Asus ma to w zakładce zarządzania pasmem - Web History : https://www.asus.com/support/FAQ/1010937  jak zapragniesz ultra dokładnych danych to po wgraniu modyfikacji masz dostęp ekstremalnie dokładny ?https://www.snbforums.com/threads/web-history-reporting-and-management-traffic-analyzer-aiprotection-monitor.49888/

ps. Tylko przypominam dwie kwestia jedna to AX86U na razie ma tylko możliwości oficjalne które Ci podesłałem, a drugie Merlina oprogramowanie wymaga trochę pogmerania w ustawieniach i obsługi ssh - nie jest to trudne ale jeśli nie masz czasu/chęci to może lepiej to co @house proponuje. 

Edited by Borg
  • THX! 1
  • Administrator
52 minuty temu, Lukas418 napisał:

A powiedzcie mi czy te router'y Asus i Synology mają np blacklist lub whitelist na www z możliwość utworzenia proxy? 

whitelisty i blacklisty Synology posiada,

Cytat

Filtry z możliwością dostosowania do własnych potrzeb

Zablokuj nastolatkom dostęp do treści tylko dla dorosłych lub utwórz białą listę, aby młodsi użytkownicy mogli odwiedzać tylko zatwierdzone strony internetowe.

+ dodatkowo moim zdaniem najlepsza opcja tego rozwiązania:

Cytat

Zarządzanie czasem

Przestań szukać odpowiedniego oprogramowania kontroli rodzicielskiej dla każdego urządzenia, z którego korzysta Twoje dziecko – laptopa, smartfona, konsoli do gier itp. – dzięki routerowi Synology Router będziesz mieć pod kontrolą wszystkie te urządzenia na raz.

Harmonogram internetowy

Ustaw harmonogram, który automatycznie wyłączy dostęp do Internetu w urządzeniu Twojego dziecka, sygnalizując mu, że czas spać lub wyjść na dwór i się pobawić.

Limit czasu

Zdecyduj się, ile godzin Twoje dziecko może spędzać online każdego dnia, pomagając mu nauczyć się mądrze zarządzać czasem.

time_management_01.png

57 minut temu, Lukas418 napisał:

Cytat

Monitorowanie i raportowanie

Zapoznaj się z informacjami na temat aktywności w Internecie każdego użytkownika, takimi jak czas spędzony online lub ewentualne próby odwiedzenia nieodpowiednich stron internetowych. Regularne raporty ułatwiające analizę tych danych mogą być generowane codziennie, co tydzień lub co miesiąc.

monitoring_reporting_01.png

więcej info : https://www.synology.com/pl-pl/srm/feature/device_content_control

• Administrator
  • Solution

ja bym nie miał żadnego zgryzu ? bierz tańszy, najwyżej sam będziesz przed sobą się usprawiedliwiał że "masz to co chciałeś" ?

dam ci tip - mam 14 latkę i 10 latkę (dziewczynki) - nie raz mnie w konia zrobiły a z Safe Access nigdy nie wygrały ? 

strach pomyśleć co może 8 letni chłopczyk ? 

@Borg
Testowałeś może jak sobie radzi wskazany przez skynet-router-firewall-security-enhancements radzi sobie z filtrowaniem zapytań DNS w przypadku stosowaniaDNS-over-HTTPS?

@Lukas418
Na wybór rozwiązania zasadniczy wpływ ma wiek latorośli, którą chcemy monitorować, zakres tej kontroli (czy tylko ruch przeglądarki czy więcej rodzajów programów korzystających z sieci i rodzaj urządzenia jaki chcemy monitorować) oraz ile czasu chcemy poświecić konfigurowaniu tego i jaki mamy budżet. 
Przerobiłem to temat z teraz już prawie nastolatkiem to mogę ci poradzić z jaką pomysłowością w obejściu "kagańca" możesz się spotkać  z drugiej strony.
Napisz co chcesz uzyskać to napisze jak dzieci potrafią to obejść.

@Asterion Na ten moment, tylko monitowanie stron, lista stron dopuszczonych, bezpieczny dns, to tylko 8 latek ?

Edited by Lukas418
  • Like it 1

@house

56 minut temu, house napisał:

ja bym nie miał żadnego zgryzu ? bierz tańszy, najwyżej sam będziesz przed sobą się usprawiedliwiał że "masz to co chciałeś" ?

dam ci tip - mam 14 latkę i 10 latkę (dziewczynki) - nie raz mnie w konia zrobiły a z Safe Access nigdy nie wygrały ? 

9 latek po poradach starszego kolegi potrafił postawić Hotspota na smartfonie babci i ograniczenia czasu korzystania z netu poszły do piachu do czasu aż się babcia wygadała. ?

• Haha 2
Godzinę temu, house napisał:

Tak z ciekawości testowałeś na swoich szkodnikach standardowy Asusa system i Merlina - jak masz takie towarzystwo zaprawione w łamaniach to warto uzbroić się bo mój młody na razie dns plus Asusa restrykcje nie łamie, albo na telefonie poza wifi sprawdza ? .

1 godzinę temu, Lukas418 napisał:

O Panowie, super wielkie dzięki, teraz to mam zgryz co wybrać. 

Tak jak @house pisze którego nie wybierzesz będzie na Ciebie ? . I tak w przeciągu 2-3 lat nastąpi rewolucja Wifi 6e - routery 3 zakresowe 2,4/5/6 Ghz więc jeśli nie jesteś technofreak jak my to bym nie szalał z ceną ? .

@Asterion
Dopiero mam kilka dni AX88U ale myślę że na dniach dojdę do tego - na razie zbiłem temperaturę procesora o 15 stopni i męczę dostawcę internetu o stabilne 600 a nie jakieś 500 Mbps ? .

ps. Co do hotspota to się jazda się zaczyna jak ojciec ma 30 GB na miesiąc a mój syn skumulował sobie przez zasilania taty jego telefonu 2 TB ? .

Edited by Borg

@Lukas418
Jeśli chodzi o 8 latka to wybierz to co będzie łatwiejsze w konfiguracji i optymalne kosztowo.
Za parę lat i tak sobie z "kagańcem" jak będzie chciał i tak poradzi.

• Kontrolę możemy mieć tylko nad tym co dzieje się w naszej sieci domowej
  • starsze to obejdzie albo przełączając się na dane komórkowe (jak ma pakiet internetowy w telefonie) albo skorzysta z Wifi kolegi
  • możemy oczywiście zainstalować jakieś programy monitorujące na urządzeniach mobilnych ale wtedy i tak zawsze znajdą sie koledzy co my pożyczą swoje albo sami pokażą treści które chcieliśmy filtrować
  • w przypadku starszych pociech najważniejsze jest ich edukowanie to wtedy ich to mniej korci by samemu szukać
  • THX! 1
1 minutę temu, Asterion napisał:

@Lukas418
Jeśli chodzi o 8 latka to wybierz to co będzie łatwiejsze w konfiguracji i optymalne kosztowo.
Za parę lat i tak sobie z "kagańcem" jak będzie chciał i tak poradzi.

• Kontrolę możemy mieć tylko nad tym co dzieje się w naszej sieci domowej
  • starsze to obejdzie albo przełączając się na dane komórkowe (jak ma pakiet internetowy w telefonie) albo skorzysta z Wifi kolegi
  • możemy oczywiście zainstalować jakieś programy monitorujące na urządzeniach mobilnych ale wtedy i tak zawsze znajdą sie koledzy co my pożyczą swoje albo sami pokażą treści które chcieliśmy filtrować
  • w przypadku starszych pociech najważniejsze jest ich edukowanie to wtedy ich to mniej korci by samemu szukać

Ja testowałem Norton Parental Control bo mam w domu pakiet 360 na 10 stanowisk, do tego Google Family i nawet się to sprawdzało do momentu kiedy syn nie zaczął chodzić na kurs programowania i własna platforma programistyczna Google dla dzieci za każdym razem mnie męczyła żeby aplikację zainstalować stworzoną przez młodego aż w końcu dałem młodemu 18 lat w Google i tak się skończyło Family. Nie rozumiem czemu Google swojej aplikacji nie potrafił dodać do wyjątków ? .

• THX! 1
  • Administrator
16 godzin temu, Asterion napisał:

@house

9 latek po poradach starszego kolegi potrafił postawić Hotspota na smartfonie babci i ograniczenia czasu korzystania z netu poszły do piachu do czasu aż się babcia wygadała. ?

moja cwaniara obeszła ostatnio szykany na netflix, kasując na webos swój profil na koncie i tworząc taki sam, z takim samym awatarem, bez ograniczeń wiekowych ? zauważyłem przez przypadek ?

5 minut temu, Borg napisał:

w tym momencie na fabrycznym sofcie RT2600ac ma przewagę

? i nie zapominajmy o doskonałym webvpn. Nie ma w jednej kwestii - podobno IPS/IDS w Asuswrt jest znacznie szybszy.