Jump to content

Następca RT-AC87U na kolejne 5lat - ASUS RT-AX88U czy UBIQUITI UniFi DM ?

Rate this topic

Recommended Posts

Witam - 5 lat temu jeszcze na starym forum znalazłem recenzję @house Ausua RT-AC87U a ponieważ wcześniej miałem starszego RT z tomato więc 87 wylądowała u mnie. Minęło 5 lat, ostatnio podniosłem światełko do 600/60 Mbps i zonk. Na 10 pomiarów - 7 mam w granicach 450/60 (po kablu) przy czym w trakcie pomiaru za pomocą np. www.speedtest.net tracę sesję www z panelem administracyjnym routera na kilka sekund i po takim "restarcie" kolejny pomiar mam już 600/60. Do tej pory miałem łącze 200/50 więc nie wiem czy to wcześniej już występowało, czy AC87 już się powoli kończy (pracuje w dosyć trudnych warunkach, co prawda stoi na podstawce chłodzącej od laptopa ale w pawlaczu i w lato zdarzały się temperatury 80-90 stopni). Obecnie ma wgranego Merlina 384.13_10, obsługuje około 20 urządzeń (home office, szkoła, streaming 2k, gry online, reguły dla 11 latka 😉  ) - miejsce zbrodni mieszkanie w cegle z dość zaśmieconym wifi.

Miałem ochotę spróbować  Synology RT2600AC ale po przejrzeniu tematów i ewentualnym niedługim porzuceniem wsparcia dałem spokój, na polu bitwy zostały : ASUS RT-AX88U bo znam ten ekosystem i ma wifi 6 na pokładzie oraz swego czasu chwalony przez @house UBIQUITI UniFi DM - jedno co w nim przeszkadza mi to brak wifi 6 no i ostatnie posty house że coś im się tam zaczyna psuć szlifowanie softu dla DM - tylko pytanie na jakim poziomie jest to "psucie" czy to jest na poziomie Asusa i czy jeszcze gorzej. 

Idea jest taka chcę na kolejne 5 lat mieć spokój z tym łączem i szybszym przy mocno obciążającymi użyszkodnikami domowymi 🙂.  Raczej nie planuję dokładać dodatkowych AP więc zasięg na mieszkanie powinien być na poziomie obecnego RT-AC87U którego i tak muszę przycinać bo zdarza mi się 50 metrów od domu w samochodzie łapać swoje wifi :).  Pytanie jak to z tymi wifi 6 - w sumie na razie nie widzę na rynku szturmy w kartach sieciowych i urządzeniach mobilnych, bardziej zależałoby mi na bezpieczeństwie, nie śledziłem jak się w końcu z WPA3 czy innym szyfrowaniem tematy rozwinęły.

Edited by Borg
  • Administrator
3 minuty temu, Borg napisał:

Miałem ochotę spróbować  Synology RT2600AC ale po przejrzeniu tematów i ewentualnym niedługim porzuceniem wsparcia

właśnie - ewentualnym - na razie nic nie wiadomo 😉 Poza tym on też nie ma WiFi6 😉 

4 minuty temu, Borg napisał:

UBIQUITI UniFi DM - jedno co w nim przeszkadza mi to brak wifi 6

żaden problem : 

https://eu.store.ui.com/collections/unifi-network-access-points/products/unifi-ap-6-lite

https://eu.store.ui.com/collections/unifi-network-access-points/products/copy-of-unifi-6-long-range-access-point

wszystko zarządzane z 1 miejsca 😉 

5 minut temu, Borg napisał:

i ostatnie posty house że coś im się tam zaczyna psuć szlifowanie softu dla DM - tylko pytanie na jakim poziomie jest to "psucie" czy to jest na poziomie Asusa i czy jeszcze gorzej.

chyba tak jak wszędzie, nie ma tragedii a ostatnio nawet jest dobrze 😉 ostatnimi miesiącami coś się w końcu zaczęło dziać w kwestii zwykłego UDM i jest lepiej. Zwłaszcza w kanale BETA. 

7 minut temu, Borg napisał:

na polu bitwy zostały : ASUS RT-AX88U bo znam ten ekosystem

więc chyba najrozsądniejsze rozwiązanie, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę długość okresu gwarancyjnego

8 minut temu, Borg napisał:

więc zasięg na mieszkanie powinien być na poziomie obecnego RT-AC87U

z tym będzie trudniej... nie ma już takich routerów 😉 

8 minut temu, Borg napisał:

Pytanie jak to z tymi wifi 6 - w sumie na razie nie widzę na rynku szturmy w kartach sieciowych i urządzeniach mobilnych, bardziej zależałoby mi na bezpieczeństwie, nie śledziłem jak się w końcu z WPA3 czy innym szyfrowaniem tematy rozwinęły.

otóż to 😉 niby jest, ale od strony gateway'a a rozwiązania klienckie są jak uczciwi politycy - niby gdzieś są ale nie u nas 😉 

Kurczaczki to ja już brawie DM w koszyk wrzucałem a @house o rozsądku pisze i AX88U wskazuje - gdzie te czasu gdzie na Asusa wszyscy koty wieszali 😉 ? 

A poważnie tak tragicznie jest teraz z zasięgami w nowych konstrukcjach ? RT-AC87U dobijało mnie zawsze przeładowanie całego urządzenia przy jakichkolwiek zmianach w sofcie np. w QoS - a do tego te przeładowanie liczy się w minutach a nie sekundach 🙂 .

Z mojego doświadczenia Asusy są strasznie nierówne - niektóre modele są wyśmienite a niektóre omijać z daleka - pytanie do której strony należy ASUS RT-AX88U. Jeśli wykluczyć wifi 6 to jest coś jeszcze warte uwagi na rynku powiedzmy do 1500 zł ?  DM a szczególnie modułowość i soft mi się bardzo podoba z drugiej strony przeoczyłem tą 12 miesięczną gwarancję - trochę sobie jednak w kulki lecą porównując z 36 miesiącami Asusa 😞 . Z drugiej strony jakbym wziął to w markecie jakimś to 24 miesiące rękojmi mogę ich męczyć ? 

ps. Trochę to nie nastraja dobrze do DM : 

Edited by Borg
  • Administrator
Godzinę temu, Borg napisał:

Kurczaczki to ja już brawie DM w koszyk wrzucałem a @house o rozsądku pisze i AX88U wskazuje - gdzie te czasu gdzie na Asusa wszyscy koty wieszali 😉 ? 

chodziło jedynie o wspomniany spokój w aspekcie ochrony gwarancyjnej 😉 

z drugiej strony przeoczyłem tą 12 miesięczną gwarancję - trochę sobie jednak w kulki lecą porównując z 36 miesiącami Asusa

no wiesz, prestiż jak w apple 😉 Też uważam, że to są jajca - ale zazwyczaj ich targetem był biznes a nie kowalski. Tam się urządzenie wyrzuca i kupuje nowe. Dla samego UDM mogli faktycznie iść trochę bardziej "wsparciowo".

Z drugiej strony jakbym wziął to w markecie jakimś to 24 miesiące rękojmi mogę ich męczyć ?

na 2 baba wróżyła - niby zabezpieczają się i piszą jasno w ofercie czy karcie gwarancyjnej o rocznej gwarancji producenta, ale prawo u nas stanowi jasno o rękojmi. Tym bardziej przy zakupie stacjonarnym. Ty decydujesz jako konsument z jakiego trybu ochrony korzystasz.

A poważnie tak tragicznie jest teraz z zasięgami w nowych konstrukcjach ?

nie jest jakoś wyjątkowo źle, ale widać różnicę. 

Z mojego doświadczenia Asusy są strasznie nierówne - niektóre modele są wyśmienite a niektóre omijać z daleka - pytanie do której strony należy ASUS RT-AX88U

gdzieś po środku 😉 ale dla mnie to wystarczający argument aby go skreślić.

Jeśli wykluczyć wifi 6 to jest coś jeszcze warte uwagi na rynku powiedzmy do 1500 zł ?

Możesz iść w kierunku Synology, swego czasu był naprawdę fajnym rozwiązaniem i bardzo go chwaliłem. Przesiadłem się z niego na Unifi tylko i wyłącznie z powodu braków jakie posiada, a nie że coś zaczęło szwankować. Ostatecznie nie do końca wiem, czy nie wybrałbym RT2600ac zamiast jakiegokolwiek Asusa. Nie ma już tak dobrych routerów jak kiedyś...  tym budżecie obecnie stawiam ślepo na UDM. Moim zdaniem bardzo dobry sprzęt ale z krótką gwarancją.

DM a szczególnie modułowość i soft mi się bardzo podoba

ooo, nic nie mów 😉 najlepsze w co udało mi się dotychczas klikać. Dla mnie bajka. Tak się rozochociłem UDM, że poleciały dalej kolejne switche, mocniejszy gateway, nawet monitoring na Unifi Protect przerzuciłem. Bardzo, bardzo wygodne rozwiązanie. 

to ja już brawie DM w koszyk wrzucałem

w dobrej cenie ?

ps. Trochę to nie nastraja dobrze do DM : 

część to prawda (o glenie i grupie w społeczności) a reszta to dywagacje, takie sam jak u nas na temat routerów Synology 😉 poza tym poobserwuj sekcje Early Access w sklepach w EU i US - dużo się tam dzieje w kwestii urządzeń. Ostatnio ruszyło sie dużo w temacie Unifi 6.x, stare AP i switche nadal otrzymują aktualizacje (np US24) a to, ze ktoś odpisuje na tickety a nie klepie na forum nic nie znaczy. Biorąc Twoją kasę każdy producent czy sprzedawca do czegoś się zobowiązuje, tym bardziej jeśli produkt żyje i nie dostaje EOL.

Pomyszkowałem odnośnie gwarancji 12 miesięcznej na ich produkty i nie tylko my Polacy się dziwimy temu : https://community.ui.com/questions/Why-is-the-warranty-period-so-short/f8f537a8-5dc9-48b3-b2e6-37fedddfecca?page=1 

W sumie chyba jednak odpuszczę ich jeśli to co piszą ludzie o awariach po 12 miesiącach jest prawdą - zdroworozsądkowo trochę słabo mieć za 1416 zł później wazon albo lampkę led 🙂 . Kurczę żeby chociaż jakiś pakiet extra gwarancji za np. 10 % dawali czy coś a tak zostaje AC87u i wraca Synology RT2600AC (tylko on już ponad 3 lata jest na rynku i coś czuje że jednak na wylocie jest i kolejnych 4-5 lat będzie bida )- ewentualnie coś innego, jakieś propozycje ? 

Jak teraz stoją Linksysy bo od czasu WRT54GL nie interesowałem się po tym jak nowsze modele wymagały połączenia się z serwerami Linksysa w celu zarządzania ( jak dla mnie chore). Jak to wygląda przy MX5300 ? Ewentualnie coś od NETGEAR'a bo chyba TP-Linki dalej słabo są targetowane ? 

Edited by Borg
  • Administrator
16 minut temu, Borg napisał:

Jak teraz stoją Linksysy bo od czasu WRT54GL nie interesowałem się po tym jak nowsze modele wymagały połączenia się z serwerami Linksysa w celu zarządzania ( jak dla mnie chore)

od czasu do czasu słychać o jakiś podatnościach, które u nich wykryto ale ogólnie furory nie robią 

A może na przeczekanie wziąć ASUS RT-AX86U w sumie patrzę bo bebechach że to ax86 wykastrowany z 4 portów lan i IFTTT ?

• Administrator

nie powiem, nie jest źle : https://www.pcmag.com/reviews/asus-rt-ax86u-ax5700-router aczkolwiek nie kupiłbym urządzenia do którego reklamy używa się czegoś takiego:

rt-ax86u_7.png.0ea39ded1cbb8e6e4c18595d109c5b2f.png😄

Najważniejsze, że ma bardzo mocny CPU i 1GB pamięci RAM.

4-1-light.png

Przez najbliższe kilka lat zamierzam go w pawlaczu trzymać więc nawet jakby miał diody migające w tak muzyki to mnie to różnicy nie robi 🙂 .

• Haha 1
  • Administrator

No to będzie Pan zadowolony, a jak coś z zasięgiem będzie nie tak zawsze możesz dokupić jakiegoś RT-AC1900 i zestawić je w mesh.

14 godzin temu, house napisał:

No to będzie Pan zadowolony, a jak coś z zasięgiem będzie nie tak zawsze możesz dokupić jakiegoś RT-AC1900 i zestawić je w mesh.

I niech tak zostanie - router zamówiony, jak popatrzyłem na tej recenzji to wychodzi na to że ma IFTTT oraz imesha, dual lana z telefonem/usb modem jest (teraz w dobie home office przydatna rzecz) do tego WPA3 i wifi6 więc czego więcej 🙂. Dla mnie bez sensu dopłacać 400-500 zł za  "2 anteny" więcej w AC87U - temat do zamknięcia, dzięki @house,  jak przyjdzie to mogę coś tam skrobnąć przez pryzmat obecnie używanego  Ausua RT-AC87U . 

ps. wracam do korzeni jak w starym asus rt-n66u - 3 anteny w pionie 🙂

ps.1 routery Asusa wyposażone w 4 rdzeniowe procesory 1.8 ghz wygląda na to że mają jako jedyne na razie sprzętowe wsparcie kodowania AES co może się przydać przy openvpn. 

ps.2 jeśli komuś zależy na super nowościach to Asus już pokazał prototyp routera z Wifi6E więc pewnie za rok zaczną pojawiać się nowe konstrukcje ale zanim urządzenia klienckie zaczną to masowo wykorzystywać to mi się ten AX86U zestarzeje/znudzi 🙂 .

Edited by Borg
  • Like it 2
  • Administrator
16 godzin temu, Borg napisał:

jak przyjdzie to mogę coś tam skrobnąć przez pryzmat obecnie używanego  Ausua RT-AC87U . 

Poproszę, chętnie poczytam. 👍

Tak na marginesie Merlin chyba wziął AX86U pod skrzydła https://www.snbforums.com/threads/thread-1-386-1_alpha-build-s-testing-available-build-s.67101/ .

ps. @house znalazłem w wątku z AC87U nasze posty z przed 5 lat o cenie 900 zł że Asus przegina cenowo i zobacz do czego doszło taki AX86U za 1100 zł to połowa ceny najdroższego teraz routera Asusa - masakra 🙂 . Tak swoją drogą jak sobie przypomniałem RT 66 to 87 do tej pory nie działa tak jak poprzednik, ten Q... od wifi do był debilny pomysł Asusa  - mam nadzieję że AX86U będzie jak stara 66. 

• Administrator

mam nadzieję że AX86U będzie jak stara 66

oj chyba nie będzie 😉 będzie lepszy 😉 

s. @house znalazłem w wątku z AC87U nasze posty z przed 5 lat o cenie 900 zł że Asus przegina cenowo i zobacz do czego doszło taki AX86U za 1100 zł to połowa ceny najdroższego teraz routera Asusa - masakra

a daj spokój 😄 rozumiem, że to sprzęt, rozumiem, że sieciowy ale te ceny to nie tyle porażka co brak proporcji do naszych zarobków. To co Ty płacisz to kropla w morzu. W nowym domu na sieć wydałem do tej pory lekko ponad 5,5k (nie licząc okablowania, szaf rack z wyposażeniem, ups itp) jest jeszcze plan na kolejne 4k (dobrze, że moja żona mi tu nie myszkuje 😮).

gabrychu
W dniu 21.11.2020 o 16:32, house napisał:

(dobrze, że moja żona mi tu nie myszkuje 😮).

Jeśli Twoja żona czyta czasami to forum to już jesteś "spalony" 😄 😄

• Haha 1
  • Administrator

@gabrychu - "sztywny" nie "spalony" 😄 delikatne dziewczę do momentu aż się wk....i 😉 a "wuj", raz się żyje

Dobrze że nasze kobiety nie czytają takich nudnych miejsc 🙂 .

Niestety a może "stety" trochę się zmieniło w moim zamówieniu ponieważ sklep nie był w stanie mi zapewnić ASUS RT-AX86U zaproponował prawie w tej samej cenie model ASUS RT-AX88U co w sumie z jednej strony pasuje mi bo nie będę musiał switcha wpinać ale zastanawiam się czy wsparcie na ten model nie będzie krótsze niż teoretycznie nowszego AX86U. Z drugiej strony to jest ta sama platforma oprócz 2.4 Ghz które w AX88U jest mocniejsze i Merlin go już wspiera od 2 lat.

• Administrator

W sumie to ta sam platforma sprzętowa (poza konfiguracją MU-MIMO na jednym radiu) więc będą "żyły" mniej więcej tak samo w aktualizacjach. Jako, że nie ma na horyzoncie mocniejszej platformy to będzie raczej długi okres.

31 minut temu, Borg napisał:

Z drugiej strony to jest ta sama platforma oprócz 2.4 Ghz które w AX88U jest mocniejsze i Merlin go już wspiera od 2 lat

co świadczy o tym, że ax86u musiał się pojawić jako wymysł marketingowców - coś co już mieli a co przebrano w pstrokaty kożuch ze świecidełkami, wpierając małolatom, że ten też jest gejmingowy i może też przyśpieszyć ich pingi w "fortnajcie" 😉 

34 minuty temu, Borg napisał:

Dobrze że nasze kobiety nie czytają takich nudnych miejsc 🙂 .

no 😄 już bym był po rozwodzie, mieszkając w kartonie po marlboro pod mostem łapiąc dziadowskie LTE 🙂 

Wiesz z tymi kartonami to teraz tragedia - te 20 lat temu jak jeszcze kineskopowe czy tylnoprojekcyjne telewizory były to można było z 2-3 takich pudełek (po 40-60 calach) niezłą kawalerkę nastrugać  - a teraz w dobie cienkich paneli to noga ledwo wejdzie ;).

Co do tematu zobaczymy co te AX88U potrafi - w sumie myślę że AX86U wykonali kastrując AX88U aby zapełnić średnią klasę cenową routerów z  AX z przeznaczeniem dla "gajemerów" których nie stać na ASUS GT-AX11000. Tak marginesie Merlin złożył deklarację że żadnego GT nie rusza bo za dużo zabawy ze zmianami bajerów w menu dla graczy 🙂 . Z drugiej strony coś za jednak Asus kręci bo w AX86U jest inne radio 2.4 Ghz przez to niby słaby zasięg ale znowu dołożyli dodatkowy port 2,5 G który można dowolnie wykorzystać czyli tak naprawdę jest 4+2 porty - mam nadzieję że po cichu nie naprawili jakiś wpadek z AX88U bo dziwnie to wygląda podobno AX86U o wiele trudniej jest dostać niż AX88U obecnie - ciekawe dlaczego ? 

AX88U przyszedł i pojawił się "fail" - zmieniłem na najnowszego Merlina, reset, czyszczenie pamięci i na łączu 600/60 idzie max 300-350/60 😞 . Nie ważne jaki kabel użyłem - taka ciekawostka do routera dają tylko kat. 5e UTP ja używam 6 S/FTP - stary AC87U jak pisałem wcześniej 450/60 czasami po resecie dochodził do 600/60. Na początku surowy bez QoS i innych kagańców rodzicielskich. Nie mam pomysłu kompletnie gdzie szukać przyczyny.

ps. mam postawiony pi-hole na raspberry pi ale to chyba nie powinno mieć wpływu ?

• Administrator
3 minuty temu, Borg napisał:

AX88U przyszedł i pojawił się "fail" - zmieniłem na najnowszego Merlina, reset, czyszczenie pamięci i na łączu 600/60 idzie max 300-350/60

a OFW ? czy nie sprawdziłeś ?

Nie sprawdziłem tylko od razu załadowałem Merlina, reset nvram, format JFFS - i zdążyłem się wstrzelić między przerwami lekcyjnymi szkodników i spotkaniami biznesowymi mojej piękniejszej połowy. Takie czasy że nie ma czasu na głębsze zabawy. Dłużej pobawić się mogę w weekend, bo towarzystwo na zapasowym UMTS to już nie chce :). Jakieś propozycje ? Miałeś coś takiego kiedyś - trochę dziwne częściowe uszkodzenie bez sensu - jedynie co to długo nie chciał zatrybić na PPPoE z światełkiem ISP, kilka razy musiałem modem dostawy w trybie brigde i AX88U resetować zanim się odnalazły 😞 .

ps. UF-Nano coś takiego mogę sobie sam kupić i podpiąć zamiast modemu ISP który i tak na ONT robi jak myślisz ? 

Edited by Borg
  • Administrator
1 godzinę temu, Borg napisał:

ps. UF-Nano coś takiego mogę sobie sam kupić i podpiąć zamiast modemu ISP który i tak na ONT robi jak myślisz ? 

jeśli Ci ISP wyda zgodę to tak...

1 godzinę temu, Borg napisał:

Jakieś propozycje ? Miałeś coś takiego kiedyś

na ac88u miałem tak że na portach 1-4 latało ok a na 5-8 było wolniej

I temat praktycznie został rozwiązany - co za szczęście mieć telefon do technika "na polu bitwy" :). Teraz po fakcie sobie też przypomniałem że kiedyś już walczyłem z MTU/MRU - zmiana domyślnych parametrów na zalecane przez ISP spowodowało podniesienie o 100 Mbps a w połowie dnia chyba coś poprawiono jeszcze bo nagle wartości zaczęły oscylować między 500-600/60 czyli tyle ile powinno (łącze było obciążone szkołą i pracą).

Swoją drogą ciekawe czemu na 200/50 domyślne MTU dawało radę 1492 🙂

Teraz muszę zmusić AX88U do szerokiego "siania" po kanałach bo pomimo zaznaczonej opcji 160 Mhz mam 36/80 jak skanuję 😞 . I muszę przez PI Hole cały ruch dnsów dać bo coś mi się przebija, tutaj znalazłem taki sposób zobaczymy : https://www.reddit.com/r/pihole/comments/dfm5j4/guide_for_asuswrtmerlin_users_with_screenshots/?ref=share&ref_source=embed&utm_content=title&utm_medium=post_embed&utm_name=155462d7cfc74b25bfaf5d42a1b3d839&utm_source=embedly&utm_term=dfm5j4   coś u mnie ten sposób nie działa, zaczęły się cyrki jakby pętle, reconnecty i restarty wifi - odpuszczam na razie bo może z poziomu Merlina to uszczelnię na razie i tak nie jest źle prawie 13 % ruchu zablokowane reklamy.

ps. Jak tu nie wspierać finansowo Merlina i spółkę 🙂 :

Kilka "szacher macherów" z poziomu konsoli plus zewnętrzna partycja i nagle oczom nam pojawia się magiczny przycisk "Addons" a dalej jest tylko lepiej :

Spoiler

1430091774_ScreenShot11-28-20at10_29AM.PNG.15eebcacf2409cf95d8f866c9c428a9c.PNG

I np. jak chcemy udowodnić ISP dokładnie jak wyglądają parametry łącza które nasz router dostaje proszę bardzo skrypt spdMerlin poniżej z określoną częstotliwością  wykonuje test na zadanym serwerze np. https://www.speedtest.net/ i zapisuje wynik wraz z linkami które później można do CSV przerzuć, można sobie wykresy generować a najlepsze jest to że skrypt może no podstawie tych testów zmieniać max prędkości w QoS .

Spoiler

1071679248_ScreenShot11-28-20at10_32AM.PNG.a4b02d599c0a5d4ce0a733789adf67c9.PNG1848144416_ScreenShot11-28-20at10.32AM001.PNG.4c048ccd5b2edb47aa2781c406dda86d.PNG585703800_ScreenShot11-28-20at10_33AM.PNG.7554c59a2b0ed989898f48a2e271d5bb.PNG

Jest też skrypt który umożliwia odpalenie filtra dla wyskakujących reklam.

Od razu ostrzegam żeby się nie bać gdy po instalacji zobaczycie 96% zajętości RAM routera - Linux inaczej zarządza pamięcią 🙂

Idę dalej "psuć" - znaczy testować co to pudełko potrafi 😉 .

Tak na marginesie widać jak Asus czerpie z pomysłów Merlina i ekipy snbforums, w nowej wersji beta mamy monitor łącza - co prawda bardziej ubogi w dodatkowe opcje ale bardziej userfriendly dla zwykłych użytkowników : 

Spoiler

upload_2020-7-16_1-0-59.png.f3e974c02b42bc6b53ea7edea898fb03.png

Edited by Borg
update - dzieje się :)
  • Like it 1