Jump to content

Huawei B818 i MESH

Rate this topic

Recommended Posts

Potrzebuję stworzyć sieć w domu jednorodzinnym który ma 4 kondygnacje. 

Na poddaszu jest modem Huawei B818 do niego podłączone obecnie HomePlugi Orange.

Wcześniej był modem Huawei B525 który wyciągał max 25Mbit i wszystko chodziło ok ale po zmianie modemu na nowy prędkość wzrosła do prawie 100mbit a wąskim gardłem okazały się "wtyczki" które limitują właśnie prędkość do 25mbit. Chciałbym zastąpić je i stworzyć sieć MESH tak by w domu mieć sieć o przepływności między urządzeniami 300-500mbit. Oczywiście najlepiej byłoby puścić kabel - ale niestety nie da się ;-( - muszę stworzyć coś po Wi-Fi. Chciałbym się zmieścić w budżecie do 1000 zł - więc rozwiązania UniFi odpadają.

Co jest w sieci?

- drukarka laserowa po lan

- dock do laptopa

- AP do połączenia budynek-budynek

- laptopy i tablety ?

Budynek co prawda nowy ale ma solidne sciany i stropy. Potrzebuje mniej więcej ok 4 urządzeń

Znalazłem komplet 3 urządzeń od tp-link:

https://www.tp-link.com/pl/home-networking/deco/deco-e4/v1 (3-pack)/

i chyba najlepsze:

https://allegro.pl/oferta/domowy-system-wi-fi-tenda-mesh-mw12-3-pack-ac2100-9868586509

ma 3 radia - czy da się obsługiwać z poziomu przeglądarki czy tylko apka na telefon jak w przypadku tp-link?

Ale może jest coś lepszego i będzie miało 4 urządzenia?

Na koniec, czy system mesh połączy się z modemem poprzez wifi i będzie sieć widziana jako jedna czy połączy się z modemem i będzie jako nowa sieć?

Edited by mollu
  • Replies 5
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• mollu

3

• house

3

Popular Days

Top Posters In This Topic

• Administrator
1 godzinę temu, mollu napisał:

Na koniec, czy system mesh połączy się z modemem poprzez wifi i będzie sieć widziana jako jedna czy połączy się z modemem i będzie jako nowa sieć?

huaweii swoje, mesh swoje ? 

1 godzinę temu, mollu napisał:

i chyba najlepsze:

Tenda to taki hardcore'owy "chinol", zdecydowanie gorszy od ToiletPaper-Link'a ? a o Deco coś tam "co nieco" czytałem i ludzie chwalą...

Czyli lepiej kupić TP-Link'a który działa na 2 radiach niż Tende na 3 radiach?

Da sie DECO konfigurować tylko przez przeglądarkę bez apki na telefon?

Edited by mollu
  • Administrator

jedno radio do mesh'a, drugie dla klientów. Jakościowo będzie lepiej niż w Tenda. 

Widział ktoś zestaw 4-pak? ;>

• Administrator

nie, jedynie 1-2-3pack ? 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Similar Content

• luky
      By luky
      Cześć,
      Jest parę podobnych tematów na forum, ale nie rozwiewają moich problemów i wątpliwości.

Planuję wykupić usługę Internetu na światłowodzie w Orange 1Gb lub Multimedii 1,2Gb, czy któregoś dostawcę odradzacie ?
      Czy do routerów w/w firm (a przede wszystkim Multimedii) można podpiąć inny sprzęt z agregacją łączy, aby wykorzystać pełną moc łącza (np. do  dwóch portów LAN routera multimedii podłączamy inny router i ustawiamy na nim link aggregation)? Sprzęt operatora jest mało wydajny, po blokowany (chyba wszędzie zablokowany tryb bridge mode) oraz z bardzo kiepskim WiFI w moim przypadku, doświadczenie z Funboxem 2.0.

W przypadku Orange wiem, że jest możliwość zastosowania ONT – terminalu światłowodowego i podpięcie bezpośrednio swojego sprzętu, ale w przyszłości jak by się zwiększyła prędkość łącza, to wtedy pozostaje mi tylko opcja router od dostawcy + mój sprzęt (aby go nie wymieniać co 2 lata) połączony przez link aggregation. Zależy mi na przyszłościowym rozwiązaniu. Wiem, że w elektronice są stale jakieś nowinki, ale bez przesady ?, nie wymieniam sprzętu co miesiąc ?.

Potrzebuję rozsiać sygnał wifi (12 urządzeń) prawie po "całym" domu (3 piętra) + LAN 4 pokoje + przyszłościowo NAS Synology (agregacja).
      Router od dostawcy jest w rogu budynku na środkowym piętrze.
      Skrętka jest prawie w każdym pokoju, więc problemu z kablami nie ma.
      Dodatkowo przydała by się obsługa sprzętowa AES-NI do VPNa, nie wszystkie urządzenia by z tego korzystały i okazjonalnie.

Proszę o informacje co zmienić, co wybrać czy pójść w innym kierunku. 
      I wersja:
      router Orange/Multimedia -> Asus RT-AX88U (połączony przez link aggregation z routerem dostawcy), znajduje się na pierwszym piętrze + 2szt Asus ZenWiFi model AC lub AX (połączone przez LAN do RT-AX88U) ustawione na parterze i drugim piętrze
      Czy przy takiej konfiguracji, RT-AX88U nie będzie za podwójnym NATem ?
      Chciałbym zainstalować soft Merlina, aby ustawić routing oparty na zasadach dla VPN, ale problemem jest wtedy Mesh z tego co doczytałem ?

II wersja:
      router Orange/Multimedia -> Synology RT2600ac (link aggregation) + jakiś switch + 2szt Synology MR2200ac
      Tutaj nie pasuje mi brak AES-NI w RT2600ac i z chęcią poczekałbym na jakąś nowość, ale od dłuższego czasu brak info, a trochę czas naciska, bo używać sprzętu od operatora przez parę miesięcy to trochę lipa przy mojej konfiguracji ? .
      Wyczytałem by postawić pfSense (najbardziej wydajna opcja) tylko do VPN dla kilku urządzeń (tylko ta konfiguracja i w którym miejscu to podłączyć przed czy za RT2600ac ?).

III wersja (nie bardzo orientuję się co jest potrzebne w Ubiquiti, ale podoba mi się zasilanie PoE - mniej kabli):
      router Orange/Multimedia -> UniFi Switch 16 PoE Gen2 (link aggregation) + 3szt UniFi nanoHD lub FlexHD
      + postawienie pfSense do VPN

Inne opcje, czekam na propozycje.
      Dzięki za pomoc.
    • Mateusz M
      By Mateusz M
      Witam, niebawem podpisuje umowę na internet mobilny z orange. Zależy mi na dobrym routrze gdyż mieszkam na wsi gdzie zasięg lte jest dosyć słaby. W Orange jest to wzięcia router Huawei 4G Router 3 Prime (B818) za 1000zł. Czy w tej cenie dostanę coś lepszego?
      Nie jestem mocno zorientowany w sieciach i pasmach, pracuje zdalnie przez OpenVPN GUI, do routera będą podpięte 2 laptopy i smart tv - także tutaj dużego obciążenia nie ma. Więc kolejnym pytaniem jest czy potrzebuje aż tak dobrego routera? Czy lepiej zakupić tańszy + antenę w razie problemów z zasięgiem?
      Dzięki za pomoc, pozdrawiam.
    • Guest house
      By Guest house
      Witam,

Mam pytanie do Was bo mam nadzieję, że znacie się lepiej niż ja ::)

Otóż mam kilka urządzeń sieciowych w domu, które co prawda działają ale nie wiem czy ich ustawienia są najbardziej optymalne.

Ale do rzeczy.  Internet po kablu dostarczany jest do routera Asus RT-AC750, do niego zaś po kablu podłączony jest jeden z nadajników systemu mesh - Tenda Nova MW3 oraz również po kablu nadajnik do przesłania internetu z domu do budynków gospodarskich - NanoStation 5AC loco.

Pytanie 1 - czy mam włączyć sieć bezprzewodową również w Asusie czy zostawić rozsyłanie bezprzewodowe tylko urządzeniom Tenda? Teraz mam w Asusie wyłączone "rozsiewanie" internetu po Wi-Fi - tylko Tenda.

Pytanie 2 - ustawienia adresów IP - Router Asus przydziela adresy z puli 192.168.2, zaś Tenda z puli - 192.168.5. Oznacza to, że z urządzeń podłączonych do Tendy (bezprzewodowo) nie widzę urządzeń podłączanych do sieci w tym drugim budynku gospodarskim, gdzie poprzez NanoStation urządzenia mają również adresy z zakresu 192.168.2. Czy powinienem ujednolicić zakres adresów IP i ustawić jeden z zakresów zarówno dla Asusa jak i dla Tendy?

Wiem, że speców mogą śmieszyć te pytania ale ja nie jestem expertem od urządzeń sieciowych, zatem proszę Was o pomoc :)

Pozdrawiam

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more information, please see ours Guidelines and Privacy Policy.