Jump to content

Qnap QHora-301W WiFi6 dual-port 10GbE SD-WAN router

Rate this topic

house
 Share

Recommended Posts

• Administrator

Taka ciekawostka : Qnap QHora-301W Wi-Fi 6 dual-port 10GbE SD-WAN router.

v2-c6797e44d29e9abe4e28dbca4745815b_r.jpgv2-56b59b518dcc5008a635deabe9627e44_r.jpg

To co porzuciło 2 lata temu Synology - zrobił Qnap ? Premiera dzisiaj :

W skrócie :

• Qualcomm IPQ8072A Hawkeye v2 quad-core 2.2GHz
  • 1 GB pamięci RAM
  • 4 GB eMMC
  • 8 wbudowanych anten 5dBi
  • 2x10 GbE Rj45 + 4x1 GbE Rj45
  • WiFi 6 (802.11ax - vht160)

QNAP-QMIRO-201W-Mesh-Router-System-QuRouQNAP-QMIRO-201W-Mesh-Router-System-globa

https://fccid.io/NCC/CCAH20LP5350T7/+YEiEkCc+GI=

Sprzętowo wygląda fajnie. Ciekawie jak będzie z funkcjonalnością software i jego rozwojem.
Szkoda, że 10 Gbe tylko 2 sztuki ( z tego co widzę to przełączalne miedzy WAN i LAN) wypada do tego dokupić Switch 10 GbE.
Ciekawa jaka będzie jego cena czy (nie zniechęci  użytkowników domowych).
Może będzie wreszcie pretekst żeby wymienić RT2600ac na cos nowszego.
@house
Mógłbym prosić o podłączenie postów do konta ze starego forum.

• Administrator
Godzinę temu, Asterion napisał:

Szkoda, że 10 Gbe tylko 2 sztuki ( z tego co widzę to przełączalne miedzy WAN i LAN) wypada do tego dokupić Switch 10 GbE.

no ciekawe dlaczego ich switche latają we wszystkich materiałach reklamowych tego routera? ? 

• Administrator

Myślę @Asterion, że to będzie kolejny "plastikowy chińczyk" w realizacji, nie odbiegającej od innych rozwiązań Qnap'a. Może będzie działało, może będzie wydajnie, ale jak zobaczysz cenę - parskniesz i kupisz coś innego ?. Poza tym umówmy się - Qnap nic nowego tutaj nie wprowadził poza "meshowym" (rozproszonym) VPN, który zapowiada się jako płatna sybskrypcja. Ani to ciekawe, ani potrzebne, nawet nazwać tego nie potrafili - "QHora-301W" - WTF ? ?  

Może Ubiquiti wprowadzi jakis nowy model bo jest luka między UniFi Dream Machine a UniFi Dream Machine Pro.
UniFi Dream Machine Pro sprzetowo fajny tylko to rack więc do bloku średnio a w UniFi Dream Machine brakuje Dual WAN i Usb i WiFi 6 żeby nie odstawać od cywilnych "ledowych i gamingowych" sprzętów.

• Administrator

Nie wprowadzą bo już mają : to: 

You do not have the required permissions to view links attached to this post.
 albo to : 

@house
Nawet nie wiedziałem, że mają taką serię. Każdy 10-12 letni gamer byłby wniebowzięty jakby miał takie coś.
Software ma chyba inny niż UniFi Dream Machine i UniFi Dream Machine Pro?
Chyba się starzeje bo mnie te świecidełka nie ruszają.  ?

• Like it 1

• Administrator
36 minut temu, Asterion napisał:

Software ma chyba inny niż UniFi Dream Machine i UniFi Dream Machine Pro?

W dniu 5.10.2020 o 11:41, Asterion napisał:

Ciekawa jaka będzie jego cena czy (nie zniechęci  użytkowników domowych).

Pewnie średniej klasy UTM-a ?

• Haha 1

• 1 month later...

Część,

Jak w temacie czytaliście  co sądzicie? https

Na razie mało wiadomo - szkoda że nie słyszałem o nim jakiś miesiąc temu może zamiast mojego nowego Asusa skusiłbym się na Qnapa mając już NAS od nich uważam że mają dobre i długie wsparcie. Co do samych bebechów to widzę że 4 rdzenie i 1 GB ramu robi się standardem w tej klasie. Czekam na jakiś krótki test prezesa @house ? .

Edited by Borg
  • Like it 1

Pytanie tylko jak będzie software przez Qnap rozwijany. Czy nie skończy się jak z routerem od Synology.
Jakby miał 10Gb na wszystkich LAN to ciekawość by wygrała bo cena około 1500 PLN.

Nie wiem jak z softem do routerów od Qnap bo chyba to jedna z pierwszych konsteukcji ale do NAS bardzo mi się podoba polityka. Mam prawie 10 letniego  TS-110 i aktualizacje przychodzą na niego. 

• Administrator
W dniu 4.12.2020 o 17:16, Lukas418 napisał:

Jak w temacie czytaliście  co sądzicie?

?

7 godzin temu, Borg napisał:

skusiłbym się na Qnapa mając już NAS od nich uważam że mają dobre i długie wsparcie

tak, może i mają takowe wsparcie - patrząc na jakość tych produktów sądzę, że jest im potrzebne ? kupilem sobie ostatnio 2 switche 10GbE - wykonanie tego produktu woła o pomstę do nieba - jest po prostu badziewnie 

You do not have the required permissions to view the images attached to this post.

zaczynając na obudowie, kończąc na wentylatorach z boku obudowy...

Czekam na jakiś krótki test prezesa @house ? .

nie ma szans - agencja, która obsługuje Qnap (pozdro Alicja!) wie, że napiszę prawdę więc nic nie dostanę do testów ? 

szkoda że nie słyszałem o nim jakiś miesiąc temu

pisałem o nim 2 miesiące temu ? 

@house to dobrze Prezes że dopiero odnalazłem Was znowu niecały miesiąc temu bo bym zrobił błąd kupując po Twoich uwagach ?

W sumie to fajnie już wiem gdzie będę następne zakupy robił - w sklepie forumowym bo wiem że Prezes nie przepuści badziewa do oferty ? .

ps. Pani Alicja pewnie nie będzie zadowolona ? .

Edited by Borg
  • Haha 1

Zobaczymy z czasem czy to będzie taki wyskok chwilowy jak u Synology. Jak w będą w ciągu kilku lat rozwijać dalej oprogramowanie i pojawia się nowe modele to będzie zawsze jedna więcej alternatywa dla kupujących.
Czekam ciągle, że może Ubiquiti wypuści coś jak UniFi Dream Machine Pro w wersji nie rack.
Synology chyba w swoje routery już nie wierzy bo ostatnio doczytałem że Threat Prevention wycieli IDS.

You do not have the required permissions to view the images attached to this post.

Krótkie porównanie oprogramowania na routerze Synology i Qnap

Edited by Asterion

• Administrator
Godzinę temu, Borg napisał:

W sumie to fajnie już wiem gdzie będę następne zakupy robił - w sklepie forumowym bo wiem że Prezes nie przepuści badziewa do oferty 

inaczej - do oferty trafia wszystko co jest dostępne - nie kierujmy się osobistymi predyspozycjami (tak jak nie lubię Qnapa - ale ich switche kupiłem ?). Mogę jedynie zapewnić, że jeśli zapytasz tutaj : https://openit.center/forum/131-open-itshop-pytania-dotyczące-produktów/ to na pewno otrzymasz obiektywną odpowiedź - decyzję podejmiesz sam ?.  

i pojawia się nowe modele to będzie zawsze jedna więcej alternatywa dla kupujących.

otóż to - alternatywa ? różnorodność wyboru jest zawsze dużym atutem - takim, że często kociokwiku można dostać ? 3mam kciuki

Czekam ciągle, że może Ubiquiti wypuści coś jak UniFi Dream Machine Pro w wersji nie rack.

nie sądzę, oglądam early access w sklepie w USA i jak na razie nic się nie zapowiada... raczej Amplifi do tego będą rozwijać

Synology chyba w swoje routery już nie wierzy bo ostatnio doczytałem że Threat Prevention wycieli IDS.

to znaczy tylko tyle, że oferują "wycinanie" ale usunęli jedynie "detekcję" zagrożeń... widziałem nawet, że zaktualizowali ostatnio engine IPS do nowszej wersji. Moim zdaniem feature pack, niż kwestia wiary

Krótkie porównanie oprogramowania na routerze Synology i Qnap

ten qnap coś mi "zalatuje" ikonkami i menu z tp-linka ? 

21 minut temu, house napisał:

ten qnap coś mi "zalatuje" ikonkami i menu z tp-linka ? 

Może soft pisze ten sam zespół programistów ?

Szkoda, że nie będzie "cywilnego" UniFi Dream Machine Pro. Jakby do  Amplifi dołożyli ze 2 porty USB 3Gen pod dyski i porty 10Gb to może i nawet ten "gamingowy look"

przebolał o ile IPS\IDS nie przycinałby łącza.

• Like it 1

W sumie po głębszym zastanowieniu to wykonanie tandetne o ile nie wpływa na funkcjonalność i np. porty nie wychodzą wraz z patchordami czy urządzenie nie przegrzewa się, mi nie przeszkadza - to ma działać sprawnie i niezawodnie a nie wyglądać ? . Co mi po moim Asusie ze złotymi wstawkami, wytrzymałej i zwartej obudowie, lasem wystających anten  jakby się wieszał (na razie się nie wiesza żeby nie było ? ).

W chwili obecnej mam nową zabawkę AX88U zmodyfikowaną i skonfigurowaną pod siebie - mam czas 3-4 lata na przyglądaniu się poczynaniom konkurencji. Jeśli mnie czymś zaskoczą zagłosuję portfelem na nich. Jak pisałem wcześniej jeśli Qnap będzie tak supportował swoje routery jak NAS i nie będzie odstawiał 12 miesięcy gwarancji jak  Ubiquiti to jest duża szansa ? .

ps. Co do ikonek to wiesz każdy patrzy pod swoim kątem, ostatnio czytałem zachodnią recenzję Asusa AX86U i jednym z zarzutów było zbyt rozbudowane i nieintuicyjne menu - WTF ? Wszystko jest w pogrupowane, nie dość że opisane to ma swoje ikonki i zakładki - ciekawe co by ten redaktor powiedział menu które ja lubię mieć odpalone na Asusie ? - ale widocznie już jestem za stary bo układ ze starego NC mi się bardzie podoba niż ikonki ? .

You do not have the required permissions to view spoilers attached to this post.

Edited by Borg

• 3 weeks later...
  • Administrator

ja się cieszę, że ten recenzujący na benchmarku na koniec artykułu nie posikał się z zachwytu nad tak banalnie poprawnym urządzeniem 😄

Ogólnie to urządzenie jest brzydkie jak magnetowid vhs, biedne w funkcje jak tani netgear na OFW i drogie jak ledowe Asusy 😉 

to mi się spodobało :

Cytat

Trzeba przyznać, że złącza 10 GbE dosłownie krzyczą swoim wyglądem, że to zupełnie nowy standard.

🤦‍♂️

• 3 months later...
  • 3 weeks later...
  • Administrator

to było kwestią czasu 😉

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Similar Content

• openit.center
      By openit.center
      Dzięki uprzejmości firmy Synology trafiła do nas jedna z nie tak dawnych premier w portfolio producenta - Synology DS1621xs+. 6 zatokowe urządzenie skrywa w sobie kilka nowości i niespodzianek, które postaramy się Wam zaprezentować. Zacznijmy od opisu produktowego producenta :
      Lokalne rozwiązanie chmury stworzone z myślą o wydajności
      Synology DiskStation DS1621xs+ to wysokiej klasy wydajne rozwiązanie NAS, obsługujące każdy aspekt firmy dzięki zaawansowanym narzędziom do zarządzania danymi, współpracy i obsługi sieci, uzupełnionym o rozbudowane mechanizmy ochrony danych w 6-kieszeniowej obudowie wielkości komputera stacjonarnego. Wbudowane gniazda pamięci podręcznej SSD M.2, łączność 10GbE, skalowalna pamięć masowa i 5-letnia ograniczona gwarancja Synology sprawiają, że serwer DS1621xs+ to przyszłościowy wybór do budowania lokalnej infrastruktury chmury.
      Najważniejsze cechy
      Zaprojektowany z myślą o szybkiej łączności Połączenie wbudowanej karty 10GbE i opcjonalnej szybkiej karty sieciowej zapewnia szybkość odczytu sekwencyjnego na poziomie ponad 3 100 MB/s Większa wydajność dzięki wbudowanej pamięci podręcznej SSD Wbudowane gniazda SSD M.2 2280 NVMe umożliwiają przyspieszenie pamięci podręcznej bez zajmowania kieszeni na dyski Elastyczne rozszerzanie pamięci masowej Elastyczne rozszerzanie pamięci masowej do maksymalnie 162 dysków w celu zwiększenia jej pojemności wraz ze wzrostem zapotrzebowania Pakiet do współpracy i zwiększania wydajności Budowanie lokalnego środowiska współpracy dla wielu użytkowników z zachowaniem szczegółowej kontroli Ochrona i przywracanie danych w mgnieniu oka Tworzenie kopii zapasowych danych krytycznych i ograniczenie docelowego czasu przywracania (RTO) aplikacji Snapshot Replication Korzyści z natywnych narzędzi do wirtualizacji Korzystanie z narzędzi pamięci masowej wirtualizacji w celu uzupełnienia sieci SAN lub uruchamiania maszyn wirtualnych na monitorze maszyny wirtualnej z pełnymi funkcjami Tworzenie pełnej kopii zapasowej zasobów biznesowych Tworzenie kopii zapasowych danych z komputerów, chmury publicznej, serwerów firmowych i maszyn wirtualnych Skalowalna pamięć masowa wysokiej klasy, obudowa wielkości komputera stacjonarnego
      Stacja Synology DS1621xs+ oferuje wbudowane funkcje i łatwą rozbudowę sprzętu, przez co jest idealnym rozwiązaniem dla małych i średnich firm, które potrzebują wydajnego i oszczędnego miejsca rozwiązania pamięci masowej.
      4-rdzeniowy procesor klasy serwerowej i maksymalnie 32 GB pamięci DDR4 ECC zapewniają płynną obsługę dużych obciążeń i operacji wielozadaniowych. Dwa gniazda M.2 2280 NVMe SSD umożliwiają pełne wykorzystanie funkcji pamięci podręcznej SSD firmy Synology. Dodanie pamięci podręcznej SSD zapewnia nawet 20-krotnie szybszy czas odpowiedzi we/wy bez korzystania z przednich kieszeni dysków. Jeden wbudowany port 10GbE zapewnia szybką transmisję danych i może być połączony z dodatkową kartą sieciową 10GbE, która zapewnia szybkość sekwencyjnego odczytu na poziomie ponad 3 100 MB/s. Pojemność pamięci masowej może zostać zwiększona do maks. 16 dysków przy użyciu dwóch jednostek rozszerzających Synology DX5172. Rozwiązanie do lokalnej współpracy i synchronizacji Serwer DS1621xs+ jest wyposażony w pakiet Synology Collaboration Suite, wydajne rozwiązanie do udostępniania plików, które umożliwia współpracę zespołową, a jednocześnie wykorzystuje zalety chmury prywatnej do pełnej kontroli danych i zapobiegania wyciekom danych — dzięki obsłudze protokołu HTTPS, wbudowanej zaporze oraz wielu mechanizmom automatycznego blokowania włamań na adresy IP i konta. Synology Drive umożliwia synchronizację danych i tworzenie kopii zapasowych za pośrednictwem portalu internetowego i aplikacji komputerowych na platformach Windows®, macOS® i Linux®. Technologia Intelliversioning pozwala zapisywać historyczne kopie przy minimalnej ilości zajętego miejsca i umożliwia przywracanie danych na żądanie. Pakiet Synology Office obejmuje aplikacje Documents, Spreadsheets i Slides. Środowisko edycji online umożliwia wielu użytkownikom równoczesną edycję, komentowanie i udostępnianie danych firmy — bez dodatkowych opłat licencyjnych. Synology MailPlus to niezawodny serwer poczty dostępny za pośrednictwem intuicyjnego klienta internetowego, który pomaga użytkownikom zarządzać wiadomościami e-mail i zwiększać wydajność. Aplikacja MailPlus obsługuje wdrażanie w klastrach High-Availability. Synology Chat umożliwia natychmiastowe rozmowy i optymalizuje komunikację zespołową dzięki zaawansowanym funkcjom, takim jak szyfrowanie wiadomości, przypinanie, przekazywanie, przypomnienia i planowanie. Silne fundamenty pamięci masowej z Btrfs
      Serwer DS1621xs+ jest wyposażony w system plików Btrfs zoptymalizowany przez firmę Synology w celu zapewnienia wysokiej niezawodności i wydajności. System Btrfs obsługuje zaawansowane technologie pamięci masowej, które spełniają potrzeby nowoczesnych firm:
      Zaawansowana technologia migawek umożliwia planowane i niemal natychmiastowe zabezpieczenie danych współdzielonych folderów i jednostek LUN. Przywracanie danych na poziomie plików i folderów zapewnia większą elastyczność użytkownikom, którzy chcą przywrócić tylko określony plik lub folder. Elastyczny system folderów współdzielonych i limitów użytkowników daje kompleksową kontrolę nad limitami wszystkich kont użytkowników i folderów współdzielonych. Automatyczna naprawa plików: umożliwia systemom plików Btrfs automatyczne wykrywanie uszkodzonych plików przy użyciu lustrzanych kopii metadanych oraz odzyskiwanie uszkodzonych danych za pomocą konfiguracji macierzy RAID. Kompresja liniowa kompresuje dane przed zapisaniem ich na dysku, optymalizując użycie pamięci masowej i zmniejszając liczbę poleceń zapisu na dyskach. Uruchamianie i ochrona maszyn wirtualnych
      Synology Virtual Machine Manager (VMM) to intuicyjna aplikacja monitora maszyny wirtualnej, umożliwiające proste konfigurowanie maszyn wirtualnych i uruchamianie systemów operacyjnych, w tym Windows®, Linux® i Virtual DSM. Użytkownicy VMM mogą tworzyć środowisko klastrowe przy użyciu wielu systemów Synology, zachowując jednocześnie elastyczność skalowania w trybie online i migracji maszyn wirtualnych w celu równoważenia obciążenia i przydzielania zasobów. Funkcje przywracania po awarii, takie jak natychmiastowe tworzenie migawek, replikacja, klonowanie, odzyskiwanie i przełączanie awaryjne, pomagają w pełnej ochronie każdej maszyny wirtualnej i ochronie zasobów cyfrowych bez dodatkowych kosztów. Licencje VMM Pro zapewniają dostęp do zaawansowanych funkcji, takich jak zdalna replikacja, zdalna migracja pamięci masowej, wysoka dostępność i migracja w czasie rzeczywistym, co pomaga użytkownikom jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko przestojów usług i maksymalnie elastycznie zarządzać zasobami IT.
      Full Backup Suite Serwer
      DS1621xs+ oferuje kompletne rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych i pełen zakres rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych dzięki integracji funkcji tworzenia kopii zapasowych w chmurze oraz fizycznych i wirtualnych środowiskach lokalnych w jednym pakiecie oprogramowania. Tworzenie kopii zapasowych i przywracanie danych jest łatwe, a przy tym nie wymaga licencji na zgodnych modelach serwerów NAS.
      Tworzenie kopii zapasowej danych w chmurze: Cloud Sync umożliwia użytkownikom proste tworzenie kopii zapasowych i synchronizowanie danych między lokalnym serwerem Synology NAS a innymi usługami w chmurze. Active Backup for Office 365/G Suite oferuje lokalne rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych danych z publicznych chmur, optymalizujące wydajność pamięci masowej dzięki obsłudze pojedynczych wystąpień oraz technologii deduplikacji na poziomie bloków firmy Synology. Tworzenie kopii zapasowej komputerów i serwerów: Active Backup for Business to zintegrowane rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych dla komputerów i serwerów z systemem Windows® i serwerów plików rsync/SMB, które oferuje różne opcje odzyskiwania zapewniające najniższy docelowy czas odzyskiwania. Synology Drive Client tworzy kopie zapasowe komputerów stacjonarnych z systemami Windows®, macOS® i Linux® w celu zabezpieczania ważnych plików komputerowych. Tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych: Active Backup for Business to rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych, oferujące szereg opcji odzyskiwania w celu zapewnienia najniższego docelowego czasu odzyskiwania. Tworzenie kopii zapasowej serwera Synology NAS: Funkcja Hyper Backup oferuje szeroką gamę miejsc docelowych do tworzenia kopii zapasowych na serwerze NAS, w tym lokalnie i w chmurze. Konstrukcja o maksymalnej niezawodności
      Niezawodność systemu ma kluczowe znaczenie dla każdej firmy. DS1621xs+ spełnia wymagania dotyczące maksymalnego czasu pracy bez przestojów dzięki szerokiej gamie funkcji dostępności i nadmiarowości:
      Dzięki rozwiązaniu Synology High Availability w razie awarii jednego serwera jego zadania zostaną płynnie przejęte przez inny serwer w klastrze, a świadczone przez użytkownika usługi pozostaną online. Zapewniająca niezawodność konstrukcja obejmująca radiatory CPU bez wentylatora i technologia pasywnego chłodzenia eliminują ryzyko występowania pojedynczych punktów awarii całego systemu. W razie awarii dysku można łatwo wymienić kieszenie dysków z możliwością wymiany bez wyłączania systemu. Pamięć DDR4 ECC SODIMM zmniejsza zużycie energii oraz posiada funkcje wykrywania i naprawiania błędów podczas transmisji danych. Synology DS1621xs+ - prezentacja serwera NAS oraz wydajność CPU
      Synology DS1621xs+ to model przeznaczony głównie dla użytkowników biznesowych, a jego opakowanie transportowe nawiązuje do modnej ostatnio "sztuki" brązowych pudełek. Takich samych opakowań używa obecnie Ubiquiti czy konkurencja w swoich NAS'ach. Duże i ciężkie pudło okraszono etykietą opisującą zawartość oraz najważniejszymi cechami tego konkretnego modelu serwera. 

Wewnątrz znajduje się świetnie dopasowana twarda pianka, w której wprost idealnie rezyduje DS1621xs+, chroniony przed wszelkimi trudami długiej drogi z fabryki Synology do Twojego biurka 😉 Wraz z NAS'em producent dodatkowo załącza drugie, mniejsze pudełko z niezbędnymi akcesoriami. W komplecie oprócz krótkiej, kilkustronicowej instrukcji podłączenia, znajdziecie kabel zasilający, 2 kable sieciowe (niestety jedynie CAT5e), komplet śrubek i 2 kluczyki do zamknięcia blokady tacek na dyski. Po wypakowaniu niezbędnych akcesoriów wpada nam "w łapy" obiekt westchnień niniejszego artykułu - DS1621xs+ :  

Zwarta 6 dyskowa konstrukcja, znana od przynajmniej 3 lat ze względu na starszy model - DS3018xs, który swoją premierę miał w okolicach września 2017 roku. Obudowa, zasilacz, umiejscowienie portów rozszerzeń czy portów USB jest praktycznie takie sam jak w przypadku starszego modelu. 

DS1621xs+ nie wyposażono w efektowne ekrany LCD informujące na bieżąco o pracy urządzenia, jednak wszystko to co potrzebne jest do codziennego "zarabiania" pieniędzy w firmie jest dostępne. Na przednim panelu umiejscowiono diody LED informujące o pracy urządzenia, jego statusie czy potencjalnych błędach w działaniu a dodatkowo każda z tacek na dyski posiada swoją 2 kolorową diodę statusu pracy dysku, informującą o jego poprawnej pracy, potencjalnych błędach sprzętowych czy też ułatwiająca identyfikację napędu wymagającego uwagi administratora. Dodatkowo DS1621xs+ posiada diody LED sygnalizujące status linków sieciowych na wszystkich dostępnych interfejsach. Całość "sygnalizacji świetlnej" może być sterowana za pomocą godzinowego harmonogramu wraz z dopasowaniem jasności natężenia wszystkich dostępnych diod LED. 

Porównując poprzednika do obecnego modelu można zauważyć, że największe różnice pomiędzy DS1621xs+ a DS3018xs uwidoczniają się przede wszystkim na tylnym panelu.  4 porty 1 GbE zredukowano do 2 szt, jednocześnie wyposażając DS1621xs+ w 1 port 10GbE. Kiedyś 10GbE było dodatkową opcją, dziś staje się łatwo dostępnym standardem. Przynajmniej w środowiskach biznesowych. 2 porty 1 GbE pełnią już mniejszą rolę, jednocześnie umożliwiając łączenie ich w pary w celu agregacji linku. 

Z tyłu urządzenia znajdują się dwa duże 92mm aktywne wentylatory chłodzące, które mają na celu wymuszenie aktywnego przepływu powietrza w całym urządzeniu. "Wydmuch" ogrzanego przez nośniki danych powietrza z wnętrza obudowy jednocześnie zasysa chłodniejsze powietrze bocznymi otworami wentylacyjnymi a liczne wewnętrzne radiatory znacznie usprawniają proces chłodzenia urządzenia. Wentylatory można regulować ręcznie w 3 dostępnych trybach pracy (pełnej prędkości, chłodzenia i tryb cichy), jednak najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie ich w ustawieniach automatycznych. Generowany hałas nie jest dość znaczący w porównaniu z jednocześnie pracującymi 6 dyskami, a systemy NAS są zaprojektowane tak, aby działały w pracy ciągłej 24/7 więc ich stabilność idzie w parze ze skutecznym chłodzeniem. Z doświadczenia wiem, że 6 dyskowy DS3018xs stawał się głośny jedynie w naprawdę upalne dni, więc nie jest to kwestia, z której miłośnicy ciszy musieliby się "doktoryzować" 🙂 - ale opcja fan-moda jest dostępna w DS1621xs+ i jest tak samo skuteczna jak w przypadku DS3018xs. 

Tak jak w przypadku DS3018xs nie zapomniano o jednym 8 liniowym porcie PCI-E umożliwiającym instalację dodatkowych kart rozszerzeń. Dostępnych jest kilka kart rozszerzeń PCIe, które pozwalają na użycie większej liczby portów 10GbE, dodanie większej pamięci podręcznej NVMe, czy połączenie tych funkcjonalności  w karcie combo. Ciekawostką jest karta Synology E25G21-F2 oferująca 2 porty 25GbE (!). Ogólnie rzecz ujmując port oferuje pewne "opcje" manewrów rozbudowy w ramach 5 modeli Synology, 6 modeli Intela i pojedynczych, ale wąsko specjalizowanych rozwiązań Emulex i Mellanox. 

Porty USB 3.0 przeniesiono pod gniazdko zasilania, a w ich miejsce wpasowano 2 porty eSATA umożliwiające podłączenie jednostek rozszerzających NAS o kolejne pule dyskowe. Ciekawostką jest fakt, że jedyną jednostką rozszerzającą widniejącą w liście HCL Synology dla DS1621xs+ jest jedynie jeden model (!) - pięciodyskowy DX517. W ofercie Synology dostępna jest jeszcze jednostka desktop - DX1215, ale lista HCL twierdzi, że współpracuje ona jedynie z Synology DS3617xs.

Gniazda kości pamięci RAM w popularnym w laptopach formacie SO-DIMM umieszczono pod specjalną metalową zaślepką, pod spodem urządzenia. Kilka wprawnych ruchów śrubokrętem umożliwia ich łatwą rozbudowę lub wymianę. Fabrycznie zainstalowana kość pamięci to Synology D4ES01-8G. 

Tą drogą, po rozbudowie pamięci dochodzimy do etapu instalacji nośników. Synology DS1621xs+ to jeden pierwszych modeli oferujących jednoczesną instalację dysków HDD i nośników SSD wraz z nośnikami NVME w tej samej zatoce.  Po jej lewej stronie, w dość obszernym i łatwym w dostępie miejscu znajdują się specjalne gniazdka NVME, umożliwiające łatwą instalację nośników dedykowanych dla pamięci cache. Instalacja dysków HDD jest bajecznie prosta i ogranicza się do włożenia dysku w sanki, zablokowaniu go specjalnymi "wąsami", wsunięciu w zatokę i zablokowaniu kluczykiem. Zamknięcie dysku w zatoce uniemożliwi jednocześnie przypadkowe wysunięcie lub celową kradzież 😉 Oczywiście jedynie wtedy, kiedy złodziej nie "dmuchnie" nam całego serwera 🙂 Zabezpieczenie dysków przede wszystkim chroni dane w pulach dyskowych przed przypadkami nieuwagi bądź roztargnienia i braku porannej kawy, ale z całą pewnością jest odporne na szybkie "wydłubanie" dysku w pośpiechu. Bardzo częsty przypadek w środowiskach monitoringu wizyjnego.

Podsumowując wygląd DS1621xs+ nie można oprzeć się wrażeniu, że Synology wraz z tym modelem zaserwowało nam sporą aktualizację niegdysiejszego modelu DS3018xs, usprawniając, przyspieszając i uaktualniając go do zadań stawianych w środowiskach dnia dzisiejszego. Dziwi jedynie fakt, że DS3018xs zniknął z oferty Synology po niespełna 3 latach, jednak kto stoi w miejscu - nie rozwija się a z czasem łapie zadyszkę i nie nadąża. Widać, że Synology trzyma rękę na pulsie, mając dużo do powiedzenia w segmencie modeli 6 dyskowych, zapewniając jednocześnie popularność rozwiązań RAID6 z dwoma dyskami przeznaczonymi jako ochrona danych. 
      SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Najważniejszą kwestią będącą wykładnikiem mocy obliczeniowej danego serwera NAS jest jego procesor i pamięć RAM. Oczywiście dowolność wyboru zastosowanych nośników danych jest kolejną kluczową kwestią, ale akurat na nią jako użytkownicy mamy dowolny wpływ, więc pozostawmy tę kwestię zamkniętą. Procesor to serce, mózg i płuca wszystkich działających aplikacji a pamięć RAM to krwioobieg przetwarzanych danych. DS1621xs+ posiada co prawda nie najnowszy ale bardzo szybki i wydajny CPU. Synology z powodzeniem stosuje układy Intel Xeon-D od lat, czy to w specjalizowanych modelach dla większego biznesu jak bezkompromisowo wydajnej serii SA, serii FS, czy powszechnie używanych i bardzo popularnych rozwiązaniach rack - serii RS. Czterordzeniowy i ośmiowątkowy Intel Xeon D-1527 zagościł dotychczas trzykrotnie - w rackowym RS1619xs+, desktopowym DS3617xs i obecnie w DS1621xs+. Różne warianty Intel Xeon D napędzały na przestrzeni lat praktycznie 17 różnych modeli urządzeń Synology, zaczynając karierę od serii x17. Naszym zdaniem Synology nabyło już dość pokaźne doświadczenie w integracji tych rozwiązań z DSM 😉 Xeon D w parze z pamięcią RAM wyposażoną w system korekcji błędów ECC powoduje, że otrzymujemy stabilne i wydajne środowisko aplikacyjne i plikowe. Taki tandem oczywiście musi swoje kosztować, więc nie jest to produkt dla zwykłego użytkownika domowego, jednak w firmie, oprócz zakupu takiej jednostki bierze się pod uwagę również przyszłe koszta posiadania i utrzymania. A często sprawdzone rozwiązania będące "drogie" w zakupie, są opłacalne kosztowo jeżeli bierzemy cały cykl życia produktu w biznesie. I właśnie tak naszym zdaniem widzi to Synology. Z DS1621xs+ otrzymujemy zintegrowane 3 platformy - systemową, aplikacyjną i sprzętową - każdą ze wsparciem producenta. Wygląda na dobry "deal" ;). DS1621xs+ to najmocniejsze rozwiązanie desktop dla małego i średniego biznesu a jednocześnie nie wymagające dedykowanego miejsca, przestrzeni, chłodzenia i zasilania. Stawiasz 2 biurka dalej za Panią Jadzią z księgowości i działa ;).

PORÓWNANIE PROCESORÓW z Synology DS3018xs Użytkując do tej pory Synology DS3018xs hasło "Xeon" zadziałało na nas magicznie, zwłaszcza w zestawieniu z hasłem "Pentium". Nie ważne, że i jeden i drugi CPU posiadają literkę "D" w nazwie modelu :). "Xeon vs Pentium" - to od początku jawi się jako masywny przyrost mocy 😉 Wyobrażaliśmy sobie Xeon'a jako serwerowego mocarza a w przypadku Pentium na myśl przychodzą nam stare, malutkie "pececiki" HTPC 😉 A tak na poważnie, czy na pewno ? Spójrzcie : 

Obie jednostki zaprezentowano w 2015 roku. Co prawda w ostatnim kwartale 2015 roku, jednak ponad 5 lat minęło. Xeon D-1527 w porównaniu do Pentium D1508 posiada:
      2x więcej rdzeni CPU, 2x więcej wątków CPU, 2x więcej pamięci cache, nieco wyższe taktowanie zegara w trybie turbo, 10W różnicy w TDP  i ... 2x większą cenę w dniu premiery 😉 .  
      Specyfikacją różnią się dość nieznacznie, ale jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach i na jakimś etapie wymienione wyżej różnice na pewno się uwydatnią. Sprawdźmy:
      DD: CPU: dd if=/dev/zero bs=1M count=1024 | md5sum
      CPU: dd if=/dev/zero bs=1M count=1024 | md5sum DISK: sudo dd bs=1M count=256 if=/dev/zero of=/volume2/video/testx conv=fdatasync
      Wydajność pojedynczego rdzenia CPU: time $(i=0; while (( i < 9999999 )); do (( i ++ )); done)
      ffmpeg version 4.1.6 : Zmierzymy czas potrzebny do transkodowania wideo 4K  do niższej rozdzielczości w celu pomiaru wydajności Pentium D1508 w DS3018xs i Xeon D-1527 w DS1621xs+. Transkodowanie wideo jest zadaniem intensywnie wykorzystującym procesor i powinno jasno pokazać różnicę w wydajności obu CPU. Użyliśmy testowej wersji dla DSM7 pakietu ffmpeg, dostępnego w repozytorium synocommunity.com. Plik, którego użyłem, to wideo 4K UHD, rozdzielczość 3840×2160, rozmiar 1.79GB, kodek mkv, format audio AAC 2.0 - link do wideo. Czas potrzebny do transkodowania wideo z rozdzielczości 3840×2160 do 1280×740 zmierzymy za pomocą następującego polecenia:
      time $(ffmpeg -i /volume2/video/lg-uhd-LG-Istanbul.mp4 -threads 0 -vcodec libx264 -vsync 2 -preset superfast -vprofile main -level 40 -pix_fmt yuv420p -b:v 15000000 -s 1280x720 -aspect 1.777778 -acodec copy -progress - -f mp4 -map 0:1 -map 0:0 -y /volume2/video/out.mp4)
      OpenSSL 1.1.1g  21 Apr 2020 @DSM7 openssl speed aes-256-cbc The 'numbers' are in 1000s of bytes per second processed.
      DS3018xs był pierwszym a DS1621xs+ ostatnim z 6 dyskowych modeli Synology. Oczywiście po drodze pojawił się DS1621+, jednak pomijamy ten model ze względu na 2 rzeczy - rzekomo jest on nieznacznie szybszy od DS1621xs+ w wydajności pojedynczego rdzenia CPU, ale nie jest to platforma Intel i nie wiemy jak ten CPU sprawuje się na co dzień z pakietem dostępnych fabrycznie w DSM aplikacji. Konstrukcja wykorzystuje CPU AMD Ryzen V1500B, którego największym benefitem jest współczynnik TDP wynoszący jedynie 16W, ale wielką niewiadomą staje się zgodność zarówno pakietów aplikacji firm trzecich jak i kontenerów docker. Teoria mówi jedno a praktyka pokazuje czasem coś innego. Czy ewolucja na przestrzeni czasu od DS3018xs do DS1621xs+ przyniosła wymierne korzyści ? Naszym zdaniem 2 - większą wydajność w codziennych zadaniach stawianym serwerom NAS, oraz zdecydowanie największą w transkodowaniu materiału wideo. Użytkownicy serwera Plex na pewno docenią Intel'owy "pakiet" dostępnych 8 wątków na 4 fizycznych rdzeniach CPU. Nie bez znaczenia jest ich wydajność w typowych zadaniach biurowych, czy też na potrzeby mikro-wirtualizacji. Określamy te potrzeby terminem "mikro" ze względu na to, że nie zastąpimy udanie pełnoprawnego serwera na platformie Vmware ESXi, przy użyciu dedykowanego jednostki sprzętowej, rozwiązaniem NAS. Dla mniej wymagających potrzeb małego biznesu, wykorzystujących kilka małych dystrybucji linuxa w parze z "windows'ową" aplikacją, DS1621xs+ może okazać się bardzo trafionym rozwiązaniem. Ogólnie rzecz ujmując - DS1624xs+ to bardzo szybki i uniwersalny serwer. 
      Synology DS1621xs+ jako przestrzeń dyskowa dla wirtualizacji
      Kontynuując przygodę z Synology DS1621xs+ i po zaprezentowaniu tego modelu oraz zapoznaniu się z zastosowanym w nim CPU Intel Xeon-D, sprawdzimy co ma do powiedzenia i pokazania w kwestii wirtualizacji. 
      Sprawdzimy jaką rolę Synology DS1621xs+ może pełnić w wirtualnych środowiskach, w szczególności jako przestrzeń dyskowa dla serwerów ESXi oraz przestrzeń dyskowa dla maszyn wirtualnych. Konfiguracja, której użyliśmy składała się z dwóch fizycznych maszyn:
      Lenovo System x3650 M5 wyposażony w: Procesor : Intel(R) Xeon(R) CPU E5-2620 v3 @ 2.40GH (24 logiczne CPU) 191.31 GB pamięci RAM hypervisora VMware ESXi, 6.7.0, 17700523 Fujitsu Primergy TX300 S7 wyposażony w: Procesor : Intel(R) Xeon(R) CPU E5-2620 0 @ 2.00GHz (24 logiczne CPU) 55.97 GB pamięci RAM hypervisora VMware ESXi, 6.7.0, 17700523 serwery ESXi zarządzane były przez vCenter Server 7 Standard 7.0.2 rolę przestrzeni dyskowej pełnił Synology DS1621xs+ z DSM 7.0 Beta w wersji 41222 z 3 dyskami Synology HAT5300 8TB 3.5'' SATA III w konfiguracji RAID5 Na każdym z serwerów utworzyliśmy dedykowany dla połączenia iSCSI wirtualny przełącznik z przypisaną fizyczną kartą sieciową - jako vmnic6 w każdej z maszyn użyliśmy kart Synology E10G18-T1.

W ten sposób za pomocą programowego adaptera iSCSI - vmhba64 - podpięliśmy 1 przestrzeń dyskową z DS1621xs+ do dwóch serwerów ESXi :

Magazyn danych 'Synology iSCSI Disk' został sformatowany w systemie plików VMWare VMFS6 i fizycznie dostępny dla maszyn wirtualnych na obu hostach ESXi. 
      Świetnie, co dalej ? 🙂 "Jedziemy" z instalacją maszyny wirtualnej opartej o desktop'owe wydanie Ubuntu Linux. Proces tworzenia maszyny wirtualnej jest bardzo prosty, "klikalny" przez wizard'a i sprowadza się do "złożenia komputera" z dostępnych elementów wirtualnych :
      rozpoczynamy od wyboru rodzaju maszyny/działania:
      wskazujemy nazwę maszyny wirtualnej oraz jej lokalizację:
      wybieramy fizycznego hosta ESXi, którego zasoby zostaną wykorzystane na potrzeby maszyny wirtualnej:
      wskazujemy przestrzeń dyskową, która zostanie użyta do "składowania" plików maszyny:
      ustawiamy poziom zgodności sprzętowej maszyny wirtualnej:
      wybieramy system operacyjny "gościa" i jego wersję (dystrybucję i architekturę):
      dopasowujemy wirtualne komponenty jak ilość rdzeni CPU, rozmiar pamięci RAM, kontroler sieci itp :
      sprawdzamy podsumowanie czy jest zgodne z naszymi zamierzeniami:
      i "wio" 😉 instalujemy system operacyjny:
      Po instalacji Ubuntu 21.04 amd64 do konfiguracji maszyny wirtualnej dodaliśmy kolejny nośnik '/dev/sdb' w rozmiarze 11GB, umiejscowiliśmy go w tym samym datastore 'Synology iSCSI Disk' i sprawdziliśmy jego wydajność, uprzednio formatując go w systemie plików EXT4. Poniżej prezentujemy otrzymane wyniki :
      DD: syno@syno-virtual-machine:~$ sudo dd if=/dev/zero of=/home/syno/tmp bs=800k count=10k; rm -f /home/syno/tmp 10240+0 records in 10240+0 records out 8388608000 bytes (8,4 GB, 7,8 GiB) copied, 13,4577 s, 623 MB/s synology@synology-virtual-machine:~$ time sh -c "dd if=/dev/zero of=testfile bs=100k count=1k && sync" 1024+0 przeczytanych rekordów 1024+0 zapisanych rekordów skopiowane 104857600 bajtów (105 MB, 100 MiB), 0,88013 s, 119 MB/s real 0m1,163s user 0m0,002s sys 0m0,144s hdparm: syno@syno-virtual-machine:~$ sudo hdparm -Tt /dev/sdb /dev/sdb: Timing cached reads: 12036 MB in 1.98 seconds = 6069.74 MB/sec Timing buffered disk reads: 1128 MB in 3.00 seconds = 375.72 MB/sec GNOME Disk Utility:
      fio (flexible I/O tester -benchmark wydajności I/O): Sekwencyjna prędkość odczytu z dużymi blokami: Sekwencyjna prędkość zapisu z dużymi blokami: Losowy odczyt 4K QD1: Mieszany losowy odczyt i zapis 4K QD1 z synchronizacją: Skoro wiemy jak tandem Synology DS1621xs+ z dyskami Synology HAT5300-8T sprawują się w jednej wirtualnej maszynie, to sprawdźmy jak poradzą sobie z obciążeniem jednego 'datastore' 'Synology iSCSI Disk', ale tym razem z dwóch maszyn wirtualnych pracujących na dwóch różnych hostach VMWare ESXi. Wykonaliśmy klonowanie maszyny wirtualnej 'ubu' do nowej maszyny 'ubu2' w obrębie tej samej przestrzeni dyskowej 'Synology iSCSI Disk' i uruchomiliśmy obie na dwóch różnych serwerach fizycznych. 

Wyniki jakie otrzymaliśmy :
      DD & hdparm:
      GNOME Disk Utility:
      Otrzymane wyniki testów poddajemy Waszej ocenie. Wydajność zaprezentowanego rozwiązania charakteryzuje się dobrą wydajnością dyskową i z powodzeniem może służyć jako 'magazyn' dla wirtualizacji. Uważamy, że warto sięgnąć po Synology DS1621xs+ jeżeli bierzecie pod uwagę termin "shared storage' w małym środowisku wirtualnym. Warto zwrócić uwagę, że Synology DS1621xs+ pracował w trakcie naszych testów na dyskach talerzowych, co prawda klasy korporacyjnej, jednak posiadających wszystkie ich charakterystyczne cechy. Zapewne zastosowanie bardzo wydajnych nośników SSD pozwoli rozwinąć skrzydła wydajności w szerszym aspekcie i umożliwi w pełni wykorzystanie szybkości odczytu i zapisu SSD jednocześnie kliku maszynom wirtualnym. Warto zauważyć, że Synology w DS1621xs+ oferuje wsparcie dla dedykowanego trybu RAID specjalnie przeznaczonego do użytku z nośnikami SSD : RAID F1. W przyszłości postaramy się sprawdzić taką konfigurację na posiadanym przez nas nieco słabszym od DS1621xs+ modelu RackStation RS2418+ z jednostką rozszerzającą RX1217. 
      Synology DS1621xs+ jako serwer plikowy
      Po zaprezentowaniu tego modelu oraz zapoznaniu się z zastosowanym w nim CPU Intel Xeon-D, i sprawdzeniu co ma do powiedzenia i pokazania w kwestii wirtualizacji, tym razem zbadamy podstawową funkcjonalność, jaką jest magazynowanie plików przez SMB/iSCSI. Testowanie NAS'ów w obecnych czasach staje się dość monotonne, w każdym teście 1GbE widzimy te same 112MB/s  , więc sprawdźmy co przynosi w DS1621xs+ sieciowy port 10GbE.

Test przeprowadziliśmy na komputerze DELL Precision Tower 7910 wyposażony w :
      dwa procesory Intel Xeon E5-2640 v3 128GB RAM Nośnik SSD TOSHIBA M.2 PCIe NVMe 512GB Nvidia Quadro K420 Windows 10 Pro 20H1 wraz z kartą sieciową 10GbE : Synology E10G18-T1 Konfiguracja Synology DiskStation DS1621xs+:
      DiskStation Manager 7.0-41222 BETA 8GB RAM

3 dyski Synology HAT5300-8T skonfigurowane w RAID-5 - 1 wolumen - 14TB;

wbudowana karta sieciowa 10GbE.

na początek zacznijmy od :
      DiskSpd Storage Performance Tool: SMB: WARNING: target access pattern will not be sequential, consider -si Could not create the file (error code: 3) Error generating I/O requests zakończony niestety niepowodzeniem  
      iSCSI: ATTO Disk Benchmark: SMB: również zakończony częściowym niepowodzeniem, z racji tego, że program w nowej wersji Windows 10 "nie chciał się" oszukać, że zdalny zasób sieciowy jest dyskiem lokalnym 

iSCSI:
      Parkdale 3.04: SMB:
      iSCSI:
      CrystalDiskMark: SMB:
      iSCSI:
      Windows Explorer - plik *.mp4 2GB (odczyt/zapis):
      Windows Explorer - folder 1,83GB zawierający 195 zdjęć w rozmiarze 3-4 MB (odczyt/zapis):
      Wydajność 10GbE to nowa jakość w serwerach NAS - niewątpliwie pozwala przyspieszyć operacje dyskowe poprzez łącza sieciowe i oferuje niedostępną dotychczas wydajność. Nie bez znaczenia jest niestety nakład inwestycyjny, który musimy ponieść aby móc cieszyć się szybszą pamięcią sieciową. O ile w kosztach zakupu serii serwerów XS od Synology niewątpliwie doszło do niewielkich korekt po zastosowaniu łącza 10GbE, to jednak nie należy zapominać, że ten standard sieci niesie ze sobą wymagane zmiany w całej infrastrukturze sieciowej. Synology DS1621xs+ w scenariuszu sieciowym dla freelancera czy specjalisty przetwarzających ogromne ilości danych taka zmiana przyniesie jedynie inwestycje punkt do punktu (laptop/komputer 1 do 1 z serwerem NAS) tak w przypadku małych biznesów z wieloma punktami sieciowymi wymaga już niestety sporych nakładów. Musimy zainwestować w odpowiednie karty sieciowe, okablowanie strukturalne (min cat 6A na odcinkach do 100m) i w końcu konkretne przełączniki sieciowe. Czy wymaga to dużo środków finansowych ? Ogrom  Czy zasadne są inwestycje w tego rodzaju sieciowe przestrzenie dyskowe? Jak najbardziej!  Mając do dyspozycji 110 MB/s w operacjach na dużych plikach i przeskakując o prawie 3 krotność tej wydajności do przodu w odczycie i zapisie ? Jesteśmy na tak!  Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że taką wydajność oferują nam dyski talerzowe. Dostarczone nam zintegrowane środowisko Synology DS1621xs+ oparte o dyski 8TB Synology HAT5300, nadal było rozwiązaniem w środku którego kręciły się talerze. Zdecydowanie większy przyrost mocy zapewnią Wam odpowiednie nośniki SSD. Jak pokazały testy w środowisku wirtualnym i przez "najzwyklejsze" SMB - 10GbE to bardzo wydajna oferta - czy zdecydujecie się na nią już dziś, czy poczekacie kilka tak, jak to było niegdyś przy migracji z FastEthernet na 1GbE - to zależy tylko od Was. Mówi się, że czas to pieniądz - w przypadku Synology i rozwiązań 10GbE - wydany pieniądz nie będzie jedynie kosztem, a nie wiemy czy czasem nie inwestycją. Za jakiś czas uaktualnimy powyższe testy o nośniki SSD jako przestrzeń wolumenów DSM - "zajarani" 10GbE szukamy odpowiednio wytrzymałych modeli.
    • house
      By house
      Stara miłość nie rdzewieje - powiadają 😉 Dzięki uprzejmości przemiłych Pań z polskiego oddziału Synology mam okazję pobawić się trochę ciekawym rozwiązaniem NAS - modelem DS1621xs+. 

Serwer pomieszka u mnie kilka tygodni, a ja sprawdzę co ma nowego do zaoferowania względem posiadanego przeze mnie obecnie modelu DS3018xs.
      Jeśli macie jakieś sugestie, życzenia bądź pytania odnośnie testów czy samego NAS'a - zapraszam do dyskusji w tym temacie. ☮️
    • openit.center
      By openit.center
      W listopadzie Synology wprowadziło do sprzedaży Synology Router RT1900AC, szybki bezprzewodowy router, który oferuje stabilną łączność dla domów i biur, zaawansowane narzędzia sieciowe, bogate dodatkowe pakiety oprogramowania oraz przyjazny interfejs użytkownika. Synology Router RT1900ac działa z systemem operacyjnym Synology Router Manager (SRM), wyposażonym w profesjonalne narzędzia sieciowe w cenie przyjaznej konsumentom. Warstwa aplikacji QoS (Quality of Service) pozwala monitorować i kontrolować wykorzystanie przepustowości nie tylko dla urządzeń, ale także poszczególnych aplikacji. Wyposażony w ogromną bazę danych nieodpowiednich stron internetowych, filtr sieciowy bazujący na DNS i Ochrona rodzicielska pozwalają właścicielom firm lub rodzicom blokować tysiące stron i tworzyć harmonogramy dostępu do sieci dla podłączonych urządzeń za pomocą kilku kliknięć. 
      Z bogatym wyborem dodatkowych aplikacji dostępnych w Centrum Pakietów firmy Synology, użytkownicy mogą pobrać pakiety i przekształcić Synology Router RT1900AC w serwer VPN, serwer RADIUS, serwer DNS, centrum pobierania działające 24/7 i serwer multimediów dla swoich domów lub biur.
      Przypominający pulpit interfejs oferuje użytkownikom płynny i intuicyjny sposób zarządzania siecią oraz ustawieniami sieci bezprzewodowej. Ponadto, aplikacja DS router dla urządzeń z systemem Android i iOS pozwala monitorować i zmieniać ustawienia Synology Router RT1900AC z dowolnego miejsca.
      Oprócz standardowych czterech gigabitowych portów LAN, Synology Router RT1900AC jest wyposażony w trzy regulowane anteny dalekiego zasięgu i najnowszy standard sieci bezprzewodowej 802.11ac, co pozwala na transfer z prędkością do 1900 Mbps. Synology Router RT1900AC jest również wyposażony w dwurdzeniowy procesor 1,0 GHz dla sprawnego działania, nawet gdy podłączonych jest wielu klientów. Port USB 3.0 i slot na kartę SD (SDXC) mogą być używane do podłączenia zewnętrznych urządzeń pamięci masowej, co pozwala użytkownikom dzielić się z innymi swoimi treściami cyfrowymi, przekształcając Synology Router RT1900AC w NAS. Wsparcie modemów USB 3G / 4G pozwala użytkownikom w regionach o mniej dostępnej infrastrukturze sieci przewodowych stworzyć w pełni funkcjonalny bezprzewodowy hotspot.
      Wygląd

W porównaniu do produktów konkurencji router Synology jest małym urządzeniem - rozmiar obudowy to 66 mm x 206 mm x 160 mm. Pod spodem urządzenia umieszczono odkręcane nóżki, dzięki którym w pozycji leżącej umożliwiono swobodny przepływ powietrza. Zabieg zapewne mający na celu osiągnięcie stabilnej pracy, bądź zwykły design - trudno powiedzieć. Podczas całego testu nie zauważyłem, aby router nadmiernie przegrzewał się. Po odkręceniu nóżek mamy możliwość montażu routera na ścianie, dzięki specjalnym wgłębieniom montażowym pod spodem, które służą także do zastosowanie specjalnej podstawki, umożliwiającej ustawienie urządzenia w pionie (analogicznie do Asusa RT-AC68U). Z boku urządzenia znajdziemy przycisk WPS, wyłącznik sieci bezprzewodowej WiFi, jeden port USB 3.0 oraz czytnik kart SD. Na tylny panelu znajdziemy niezbędne porty LAN/WAN, gniazdo zasilania oraz włącznik. Niestety brak portu USB 2.0 do podłączenia np drukarki. Obudowa wykonana została z dokładnie takiego samego plastiku, jak pozostałe produkty tego producenta (serwery NAS). Router wyposażono w trzy anteny ze złączem RP-SMA. Jedyną rzeczą do której mogę się mieć uwagę to niefortunne umiejscowienie przycisku reset, który umieszczono pod spodem obudowy. 
      Specyfikacja
      Procesor Broadcom BCM58622 1 GHz dual-core Pamięć RAM 256 MB Pamięć Flash 4GB Switch Broadcom BCM58622 Układy radiowe Broadcom BCM43460 (2,4 GHz) + Broadcom BCM43460 (5 GHz) Obsługiwane pasma 3x3:3 802.11n 600Mbps (2.4GHz) + 802.11ac 1300Mbps (5GHz) Porty sieciowe 1x Gigabit RJ-45 WAN   4x Gigabit RJ-45 LAN Porty USB 1x USB 3.0 + slot kart SD (SDXC, SDHC) Wymiary 66 mm x 206 mm x 160 mm Anteny 3x zewnętrzne 2.4 GHz 3.5dBi, 5 GHz 4.6 dBi Obsługiwane standardy IEEE 802.11a/b/g/n/ac, IPv4, IPv6 Zastosowany w RT1900AC SoC Broadcom to przedstawiciel nowej generacji układów z rodziny Northstar+, będących bezpośrednią kontynuacją układów Northstar stosowanych dotychczas w produktach konkurencji, np Asus RT-AC68U, Netgear R7000, D-Link DIR-880/890L. Co ciekawe dwurdzeniowy BCM58622 może pracować z maksymalną częstotliwością 1,2 GHz, jednak w routerze Synology pracuje z zegarem 1 GHz. RT1900AC to pierwszy na rynku router, działający pod kontrolą nowej generacji układów. Całość dopełnia 256 MB pamięci DDR3 RAM i 4 GB (4096 MB !!!) pamięci flash dla Synology Router Manager.  Według danych producenta router jest urządzeniem dość energooszczędnym, pobierając 10.82W podczas obciążenia i 7.45W w trybie bezczynności.   
      Więcej informacji znajdziecie w oficjalnej specyfikacji producenta : Synology
      Funkcje
      Synology Router RT1900ac Synology Router RT1900ac to bezprzewodowy router o wysokiej prędkości transmisji przeznaczony do stosowania w domu i w biurze. Najnowsze technologie bezprzewodowe zapewniają szybką i niezawodną łączność Wi-Fi. Rewolucyjne oprogramowanie jest niezwykle intuicyjne, nawet dla osób bez wiedzy technicznej. Natomiast zaawansowane narzędzia sieciowe umożliwiają precyzyjne dostosowywanie przepływu danych w sieci.
      Szybkie, niezawodne Wi-Fi Wyposażony w trzy anteny o dużej mocy i obsługujący najnowszy bezprzewodowy standard sieciowy 802.11ac, router Synology Router RT1900ac umożliwia jednoczesną transmisję na dwóch pasmach, 2,4 i 5 GHz, pozwalając uzyskać łączną prędkość transmisji danych do 1900 Mb/s. Wąskie gardła przestają być problemem, nawet jeśli z sieci korzysta jednocześnie wiele osób.
      Gry sieciowe bez opóźnień Skorzystaj z łatwej w użyciu priorytetyzacji i kontroli ruchu w sieci, tak aby zapewnić niezbędną szybkość i niskie wartości opóźnień wymagane przez gry internetowe.
      Płynna strumieniowa transmisja wideo Ciesz się płynnym odtwarzaniem podczas strumieniowej transmisji filmów 4K z ulubionego serwisu wideo lub odtwarzaj własne, przechowywane w pamięci zewnętrznej filmy wideo bezpośrednio na zgodnym z DLNA telewizorze lub innym odtwarzaczu.
      Szybki transfer plików Szybko i bezproblemowo udostępniaj ważne pliki i dokumenty potrzebne przy współpracy z partnerami biznesowymi lub innymi osobami.
      Wydajna łączność dzięki kształtowaniu wiązki Tradycyjne routery transmitują sygnały bezprzewodowe we wszystkich kierunkach, bez względu na pozycję laptopa lub smartfona. Dzięki inteligentnej technologii kształtowania wiązki router Synology Router RT1900ac skupia sygnały bezprzewodowe w kierunku sześciu obsługiwanych urządzeń, zmniejszając opóźnienie, zużycie energii i poprawiając zasięg sieci bezprzewodowej.
      Szybka i łatwa instalacja Podczas pierwszej instalacji routera Synology Router RT1900ac wystarczy podłączyć go do posiadanego modemu internetowego, wpisać „router.synology.com” w przeglądarce internetowej i postępować zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami. Można również zainstalować aplikację DS router, aby wyszukać router i skonfigurować go z poziomu urządzenia z systemem Android lub iOS.
      Oprogramowanie zmieniające doświadczenia gracza Synology Router Manager (SRM) to system operacyjny obsługujący router Synology Router RT1900ac. Intuicyjny interfejs znacząco ułatwia zarządzanie siecią i ustawieniami sieci Wi-Fi jest bardzo łatwe, a jednocześnie udostępnia rozbudowane narzędzia dla użytkowników zaawansowanych i profesjonalistów.
      Zaawansowane narzędzia sieciowe Synology Router Manager (SRM) posiada zaawansowane narzędzia zarządzania ruchem, przewyższające rozwiązania oferowane przez zwyczajny router. Za pomocą aplikacji Network Center można ograniczyć wykorzystanie pasma, zablokować szkodliwe treści oraz precyzyjnie określić sposób przepływu danych w sieci domowej lub biurowej.
      Mechanizmy QoS w warstwie aplikacji Mechanizm QoS (Quality of Service – Jakość usług) w warstwie aplikacji, obsługiwany przez silnik DPI (Deep Packet Inspection), pozwala na sprawdzenie stopnia wykorzystania danego pasma przez poszczególne aplikacje i urządzenia. Jeśli ktoś wykorzystuje zbyt dużo pasma na mało istotne aplikacje — jak na przykład YouTube lub Spotify — można ograniczyć przepustowość łącza urządzeniu dla określonej aplikacji, bez wpływu na przepustowość dostępną dla innych aplikacji.

Kontrola rodzicielska Rodzice i właściciele firm mogą z łatwością ustalić harmonogram, aby móc kontrolować, kiedy dzieci lub pracownicy mogą korzystać z Internetu. Oprócz tego, wykorzystując ogromną bazę danych z adresami niebezpiecznych lub nieodpowiednich witryn wbudowaną w system SRM, można ustawić rodzaje dozwolonych treści i skutecznie blokować tysiące stron za pomocą kilku prostych kliknięć.

Inteligentne filtrowanie treści internetowych Podczas gdy tradycyjne routery korzystają z filtrowania opartego na adresach URL w celu blokowania lub dopuszczania określonych treści w sieci, system Synology Router Manager umożliwia inteligentne filtrowanie treści internetowych, sprawdzając, czy dane treści są zablokowane czy dozwolone, podczas wyszukiwania w systemie DNS. Dzięki temu trudniej jest się prześlizgnąć treściom niedozwolonym, a jednocześnie ogranicza się zużycie zasobów systemu.

Obsługa VPN, serwer RADIUS Server i inne możliwości Odkryj szeroką gamę funkcji routera dzięki bogatemu wyborowi dodatkowych pakietów oprogramowania dostępnych w Package Center Synology. Zmień swój router Synology Router RT1900ac w osobisty serwer VPN, profesjonalny serwer uwierzytelniania RADIUS, centrum pobierania pracujące 24/7, bibliotekę multimediów lub dodaj inne przydatne funkcje do wykorzystania w domu lub w biurze. Sprawdź szczegóły

Testy
      Testy zostały przeprowadzone na urządzeniu z firmware Synology Router Manager (SRM) 1.0-5781. Router został ustawiony w centralnym miejscu mojego domu, na wysokości ok 2 metrów. Transmisja bezprzewodowa nawiązywana była z 2 lokalizacji - pierwszej oddalonej o 6 metrów z jedną ścianą jako przeszkodą po drodze oraz drugiej - z 10 metrów z dwiema ścianami.

Klientem był laptop XNOTE P150SM wyposażony w kartę WiFi DELL DW1550 (BCM4352 - sterownik 7.35.308.0). Każdy pomiar przeprowadziłem trzykrotnie a prezentowany wynik jest najczęściej uzyskanym podczas tej procedury. Test polegał na przekopiowaniu przykładowego pliku z serwera Synology DS415+ (DSM 6.0 beta) oraz ponownym wgraniu go do lokalizacji źródłowej.
      Wydajność portu WAN
      Test polegał na podłączeniu 2 komputerów - pierwszego do portu LAN drugiego do portu WAN routera i nawiązanie transmisji pomiędzy nimi za pomocą narzędzia Jperf:
      bin/iperf.exe -c 192.168.1.5 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10 ------------------------------------------------------------ Client connecting to 192.168.1.5, TCP port 5001 TCP window size: 0.06 MByte (default) ------------------------------------------------------------ [244] local 10.1.14.33 port 50502 connected with 192.168.1.5 port 5001 [ ID] Interval Transfer Bandwidth [244] 0.0- 1.0 sec 93.3 MBytes 782 Mbits/sec [244] 1.0- 2.0 sec 97.4 MBytes 817 Mbits/sec [244] 2.0- 3.0 sec 87.4 MBytes 733 Mbits/sec [244] 3.0- 4.0 sec 87.1 MBytes 730 Mbits/sec [244] 4.0- 5.0 sec 93.5 MBytes 784 Mbits/sec [244] 5.0- 6.0 sec 91.8 MBytes 770 Mbits/sec [244] 6.0- 7.0 sec 86.0 MBytes 722 Mbits/sec [244] 7.0- 8.0 sec 92.7 MBytes 777 Mbits/sec [244] 8.0- 9.0 sec 95.7 MBytes 802 Mbits/sec [244] 9.0-10.0 sec 90.9 MBytes 763 Mbits/sec [244] 0.0-10.0 sec 916 MBytes 767 Mbits/sec Done.
      Wydajność USB/SD

Kopiowanie pliku (SMB) z podłączonego do portu USB 3.0 routera dysku WD MyPassport 1TB USB3.0 (NTFS) - (odczyt / zapis) :
      NAS performance tester 1.7 Running warmup... Running a 1000MB file write on \\192.168.1.1\WD_MY_Passport 5 times... Iteration 1: 31,35 MB/sec Iteration 2: 33,71 MB/sec Iteration 3: 34,71 MB/sec Iteration 4: 34,48 MB/sec Iteration 5: 32,86 MB/sec ----------------------------- Average (W): 33,42 MB/sec ----------------------------- Running a 1000MB file read on \\192.168.1.1\WD_MY_Passport 5 times... Iteration 1: 39,47 MB/sec Iteration 2: 39,94 MB/sec Iteration 3: 36,61 MB/sec Iteration 4: 40,29 MB/sec Iteration 5: 43,54 MB/sec ----------------------------- Average (R): 39,97 MB/sec ----------------------------- Kopiowanie pliku (SMB) z podłączonej do czytnika routera karty SanDisk SDHC 8GB Extreme Video HD (FAT32) - (odczyt / zapis) :
      NAS performance tester 1.7 Running warmup... Running a 1000MB file write on \\192.168.1.1\SANDISK_Extreme_8GB 5 times... Iteration 1: 10,49 MB/sec Iteration 2: 11,45 MB/sec Iteration 3: 10,57 MB/sec Iteration 4: 11,39 MB/sec Iteration 5: 11,64 MB/sec ----------------------------- Average (W): 11,11 MB/sec ----------------------------- Running a 1000MB file read on \\192.168.1.1\SANDISK_Extreme_8GB 5 times... Iteration 1: 18,78 MB/sec Iteration 2: 19,42 MB/sec Iteration 3: 17,99 MB/sec Iteration 4: 19,01 MB/sec Iteration 5: 18,20 MB/sec ----------------------------- Average (R): 18,68 MB/sec ----------------------------- Parametry połączenia
      Pasmo 2,4 GHz odległość 6 metrów bin/iperf.exe -c 192.168.1.16 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10 ------------------------------------------------------------ Client connecting to 192.168.1.16, TCP port 5001 TCP window size: 0.06 MByte (default) ------------------------------------------------------------ [240] local 192.168.1.11 port 54487 connected with 192.168.1.16 port 5001 [ ID] Interval Transfer Bandwidth [240] 0.0- 1.0 sec 10.2 MBytes 85.3 Mbits/sec [240] 1.0- 2.0 sec 10.5 MBytes 87.8 Mbits/sec [240] 2.0- 3.0 sec 10.3 MBytes 86.4 Mbits/sec [240] 3.0- 4.0 sec 10.5 MBytes 87.8 Mbits/sec [240] 4.0- 5.0 sec 10.4 MBytes 86.9 Mbits/sec [240] 5.0- 6.0 sec 9.98 MBytes 83.8 Mbits/sec [240] 6.0- 7.0 sec 10.2 MBytes 85.5 Mbits/sec [240] 7.0- 8.0 sec 9.02 MBytes 75.6 Mbits/sec [240] 8.0- 9.0 sec 10.5 MBytes 87.7 Mbits/sec [240] 9.0-10.0 sec 10.0 MBytes 84.1 Mbits/sec [240] 0.0-10.0 sec 101 MBytes 85.0 Mbits/sec Done.
      Pasmo 2,4 GHz odległość 10 metrów bin/iperf.exe -c 192.168.1.16 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10 ------------------------------------------------------------ Client connecting to 192.168.1.16, TCP port 5001 TCP window size: 0.06 MByte (default) ------------------------------------------------------------ [240] local 192.168.1.11 port 50531 connected with 192.168.1.16 port 5001 [ ID] Interval Transfer Bandwidth [240] 0.0- 1.0 sec 9.39 MBytes 78.8 Mbits/sec [240] 1.0- 2.0 sec 9.55 MBytes 80.1 Mbits/sec [240] 2.0- 3.0 sec 7.95 MBytes 66.7 Mbits/sec [240] 3.0- 4.0 sec 8.79 MBytes 73.7 Mbits/sec [240] 4.0- 5.0 sec 8.63 MBytes 72.4 Mbits/sec [240] 5.0- 6.0 sec 9.60 MBytes 80.5 Mbits/sec [240] 6.0- 7.0 sec 9.68 MBytes 81.2 Mbits/sec [240] 7.0- 8.0 sec 10.2 MBytes 85.2 Mbits/sec [240] 8.0- 9.0 sec 10.1 MBytes 85.1 Mbits/sec [240] 9.0-10.0 sec 9.80 MBytes 82.2 Mbits/sec [240] 0.0-10.0 sec 93.7 MBytes 78.3 Mbits/sec Done.
      Pasmo 5 GHz odległość 6 metrów bin/iperf.exe -c 192.168.1.16 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10 ------------------------------------------------------------ Client connecting to 192.168.1.16, TCP port 5001 TCP window size: 0.06 MByte (default) ------------------------------------------------------------ [240] local 192.168.1.11 port 50057 connected with 192.168.1.16 port 5001 [ ID] Interval Transfer Bandwidth [240] 0.0- 1.0 sec 29.7 MBytes 249 Mbits/sec [240] 1.0- 2.0 sec 29.0 MBytes 243 Mbits/sec [240] 2.0- 3.0 sec 30.2 MBytes 253 Mbits/sec [240] 3.0- 4.0 sec 29.9 MBytes 251 Mbits/sec [240] 4.0- 5.0 sec 30.3 MBytes 254 Mbits/sec [240] 5.0- 6.0 sec 31.1 MBytes 261 Mbits/sec [240] 6.0- 7.0 sec 31.1 MBytes 261 Mbits/sec [240] 7.0- 8.0 sec 31.8 MBytes 267 Mbits/sec [240] 8.0- 9.0 sec 30.6 MBytes 257 Mbits/sec [240] 9.0-10.0 sec 30.3 MBytes 254 Mbits/sec [240] 0.0-10.0 sec 304 MBytes 255 Mbits/sec Done.
      Pasmo 5 GHz odległość 10 metrów bin/iperf.exe -c 192.168.1.16 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10 ------------------------------------------------------------ Client connecting to 192.168.1.16, TCP port 5001 TCP window size: 0.06 MByte (default) ------------------------------------------------------------ [240] local 192.168.1.11 port 54616 connected with 192.168.1.16 port 5001 [ ID] Interval Transfer Bandwidth [240] 0.0- 1.0 sec 20.0 MBytes 168 Mbits/sec [240] 1.0- 2.0 sec 19.7 MBytes 165 Mbits/sec [240] 2.0- 3.0 sec 19.8 MBytes 166 Mbits/sec [240] 3.0- 4.0 sec 19.4 MBytes 163 Mbits/sec [240] 4.0- 5.0 sec 19.8 MBytes 166 Mbits/sec [240] 5.0- 6.0 sec 20.0 MBytes 167 Mbits/sec [240] 6.0- 7.0 sec 19.9 MBytes 167 Mbits/sec [240] 7.0- 8.0 sec 19.5 MBytes 164 Mbits/sec [240] 8.0- 9.0 sec 19.4 MBytes 162 Mbits/sec [240] 9.0-10.0 sec 19.2 MBytes 161 Mbits/sec [240] 0.0-10.0 sec 197 MBytes 165 Mbits/sec Done.
      Wydajność WiFi w paśmie 2,4 GHz
      Pobieranie pliku (SMB) w paśmie 2,4 GHz (odległość 6m / 10m):
      Wysyłanie pliku (SMB) w paśmie 2,4 GHz (odległość 6m / 10m):
      Wydajność WiFi w paśmie 5 GHz
      Pobieranie pliku (SMB) w paśmie 5GHz (odległość 6m / 10m):
      Wysyłanie pliku (SMB) w paśmie 5GHz (odległość 6m / 10m):
      Podsumowanie
      Nowy router Synology traktuję bardziej jako ciekawostkę i nowość niż urządzenie, które mogłoby rywalizować z konkurencyjnymi rozwiązaniami AC1900. Producent dopiero raczkuje na tym rynku i jest to pierwsze tego typu urządzenie w jego portfolio. Synology postanowiło przeszczepić znany z rozwiązań NAS system DSM, przystosować go go obsługi ruchu sieciowego i zaadoptować dla routera w postaci SRM. Pomysł bardzo ciekawy i nawet nieźle działający. Układ funkcji jest bardzo dobrze rozplanowany, wszystkie potrzebne opcje można znaleźć bez większego zastanawiania się gdzie co jest - przyjazność dla użytkownika w mistrzowskim stylu znanym z DSM. Duże brawa. Dodatkowo mamy możliwość instalacji aplikacji znanych z NAS'ów - Download Station do pobierania plików bez użycia komputera (złożone w części z klienta bittorrent Transmission), serwery DNS, RADIUS i VPN, serwer DLNA. Brakuje obsługi np Photo Station. Układając całość obsługi paczek w dokładnie taki sam system, na pewno w przyszłości router doczeka się wsparcia społeczności i bardzo rozbudowanej bazy aplikacji. System SRM cierpi jednak na bolączki wieku dziecięcego. Pomijam nielogiczne i nieodpowiednio użyte w menu nazwy funkcji w naszym języku (wersja angielska była o wiele bardziej zrozumiała dla mnie). Niestety urządzenie średnio radzi sobie z zasięgiem sieci bezprzewodowej (zapewne ze względu na różnej mocy anteny dla obydwu pasm) i kompletnie nie radzi sobie z wydajnością pasma 2,4 GHz. Rozwiązania upatrywałbym w obsłudze 40 MHz szerokości kanału i wpływu zakłóceń portu USB 3.0. Na pewno rozwiązanie przyjdzie wraz z przyszłymi aktualizacjami SRM, dotychczas pojawiła się jedynie jedna wersja. Pasmo 5 GHz prezentuje dobry poziom wydajności, przy lekko ograniczonym zasięgu i radzeniu sobie z przeszkodami, ale to jest specyfika jego propagacji i zawsze będzie to gorszy poziom. SRM bazuje na swoim odpowiedniku DSM, więc cześć funkcjonalności w dzieleniu się plikami również tutaj jest dostępna dla użytkownika. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby bardzo sprawnie udostępniać pliki w sieci LAN i przez Internet, korzystając z routera jako mini serwera NAS. Cześć funkcji zaawansowanych uprawnień i współdzielonych folderów została okrojona względem DSM, ale podstawowe funkcje realizuje bardzo dobrze. Wydajność portu USB 3.0 stoi na dobrym poziomie ponad 45 MB/s odczytu i ponad 30 MB/s zapisu. Niestety czytnik kart SD, pomimo zastosowania nośnika umożliwiającego odczyt na poziomie ponad 30 MB/s, prezentuje dość mierny poziom wydajności na poziomie 19 MB/s odczytu i bardzo słabym zapisie. Działa gorzej niż zazwyczaj port USB 2.0 stosowany w rozwiązaniach innych producentów. W RT1900AC zrezygnowano z portu USB 2.0 zastępując go właśnie czytnikiem kart, więc nie ma możliwości korzystania jednocześnie z dysku i np drukarki (chociaż obsługa drukarek została zaimplementowana). Podczas kilkudniowego używania RT1900ac jako głównego routera nie miałem z nim większych problemów, może poza niedziałającą czasem obsługą WINS i problemowym przeglądaniem otoczenia sieciowego. Niestety obsługa nazw w sieci lokalnej wymaga instalacji aplikacji serwera DNS a konfiguracja stref nie jest przyjazna osobom niezaznajomionym z działaniem i konfiguracją DNS. Wbudowana w SRM obsługa nazw działa bardzo dobrze jako relay dla hostów internetowych. Co ciekawe Synology postanowiło w RT1900ac dodać obsługę modemów 3G/4G jako głównego WAN, niestety lista kompatybilnych modemów (https://goo.gl/Ftorfs) składa się z 6 urządzeń a producent zaleca "podłączanie tych kart do portu USB 2.0 serwera Synology NAS"  Byłem bardzo zainteresowany nowym routerem Synology planując jego zakup, jednak po bliższym kontakcie uważam, że przy cenie 699 PLN warto jednak zastanowić się nad wyborem konkurencyjnych rozwiązań. Na chwilę obecną w segmencie AC1900 nie ma lepszych routerów od Asus RT-AC68U lub Netgear R7000. Zapewne z czasem ta sytuacja ulegnie zmianie, SRM dorośnie i wydobrzeje, ale obecnie sam wygląd interfejsu użytkownika nie jest aż takim atutem.            

Za udostępnienie sprzętu do testów dziękuję:

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more information, please see ours Guidelines and Privacy Policy.