Jump to content

RT2600ac nie wiem teraz czy kupowac ten router

Rate this topic

Slashdub

Recommended Posts

• Administrator
house
6 minut temu, Slashdub napisał:

Jedynie chyba przy wlaczonym IPS, predkosc zwalnia do ok 200 Mb/s (@house chyba taka wartosc kiedys w recenzji podawales)

tak, RT2600ac z Threat Prevention zwalnia do ca 200-250 Mbps. Ale razem z wydajnością WAN, zwalnia sam SRM - procesor nie ma szans aby się nudzić - moim zdaniem to rozwiązanie nie nadaje się do normalnego użytku - może tylko jako dowód, że się da i działa.

6 minut temu, Slashdub napisał:

Mam nadzieje, ze opoznienia z SRM 2.0 wynikaja z ogromu prac nad DSM 7, ktory tez zalicza juz duze opoznienie.

zaczynam się zastanawiać, czy SRM 2.0 w ogóle się pojawi... Obsługa vlanów to nie lot na księżyc, można to było zrobić zdecydowanie wcześniej. Chyba, że dział dev w Synology to 2-3 osoby 😉 

Asterion

@house
Szkoda, że już nie ma Ery 🙂
Niestety segment domowy to teraz głównie Ledy, nastawienie raczej na przepustowość Wifi a nie szybsze porty WAN i LAN i software monitorujaco-zarządzjący.

@Slashdub
Jak nie przeszkadza ci brak Vlan oraz WiFi6  i taka sobie wydajność IPS to RT2600ac jest ok.
Przez 2 lata zwiechy można policzyć na palcach jednej ręki.
Nie licząc IPS wydajność spoko. Nawet z podpiętymi 4 dyskami USB po Hubie daje radę.

Teraz Qnap wypuszcza swój nowy router to może zmobilizuje Synology do pracy. 
Pytanie tylko czy bedą rozwijać Rt2600ac czy wypuszczą nowy model.

• Administrator
house
Godzinę temu, Asterion napisał:

Szkoda, że już nie ma Ery 🙂

😄 stare dobre czasy 😉 

Godzinę temu, Asterion napisał:

Niestety segment domowy to teraz głównie Ledy, nastawienie raczej na przepustowość Wifi a nie szybsze porty WAN i LAN i software monitorujaco-zarządzjący.

albo przeszczepianie rozwiązań quasi-professional do czegoś co się zwie "coś tam WRT", "pomidor" czy inny "wydumanyOS" 😉 Z tym nastawieniem na przepustowość WiFi też nie jest kolorowo - budują czteropasmowe tunele, które trzeba pokonywać na czworaka - zastój w rozwoju rozwiązań klienckich (kart sieciowych).

1 godzinę temu, Asterion napisał:

Teraz Qnap wypuszcza swój nowy router to może zmobilizuje Synology do pracy. 
Pytanie tylko czy bedą rozwijać Rt2600ac czy wypuszczą nowy model.

Również jestem ciekawy, jak to się potoczy, ale przyzwyczajenie do Unifi już mnie chyba nie skłoni do przesiadki na coś innego.

Mariusz_Sz
W dniu 2.10.2020 o 14:20, Slashdub napisał:

Pytanie czy Netgear obsluguje WAN failover.

Moim celem jest tez kupno routera, ktory ma dobry WAN failover bo przy pracy z domu, warto by router posiadal taka funkcje, a czasem ISP potrafi zaskoczyc.

Miałem kiedyś Netgear-a WRN 3500L, który po wgraniu Fresh Tomato posiadał Daul WAN i działał nawet z USB HUAWEII AERO2 + VECTRA

Także po zakupie odpowiedniego Netgeara i wgraniu Fresh Tomato będzie ogrom funkcji i Dual Wan

Problemem jest tylko failover bo tego na nim nie testowałem tylko ręcznie przerzucałem z jednego WANa na drugi i jest to kwestia odpowiedniego skonfigurowania

Wydaje mi się, że jest to do zrobienia http://programminglinuxblog.blogspot.com/2017/04/setting-up-multi-wan-using-tomato-router.htm

https://www.shocknetwork.com/2016/05/05/using-2-isps-at-home-at-the-same-time-tomato-multiwan-works-great/

W dniu 2.10.2020 o 11:52, house napisał:

😄 😄

ke ? Jest tak ubogi w funkcje, że faktycznie lepiej o nim zapomnieć 😉

Po wgraniu Fresh Tomato? Zawstydzi nie jeden router 😉 

Edited by Mariusz_Sz
  • Administrator
house
54 minuty temu, Mariusz_Sz napisał:

Po wgraniu Fresh Tomato? Zawstydzi nie jeden router 😉 

tak, zwłaszcza wydajnością WiFi 😉 

Slashdub

Takie 2 ciekawostki:

- Synology na swoim kanale na YT, pod koniec maja, wrzucilo filmik jak skonfigurowac router. Byc moze zwiazane to bylo z covid i tym, ze teraz siedzac w domu potrzebujesz dobrego routera. Jednak, moze tez swiadczyc o tym, ze jesli nie planowaliby dalszego wspierania tego routera, to raczej tego filmiku by nie bylo. Nie wiem, trudno stwierdzic.

- w komentarzach pod filmem, wszyscy czekaja na model z Wifi6, aczkolwiek jeden komentarz mnie zaciekawil bo mowi o braku wsparcia dla dongli 4g. No i ze generalnie Synology bedzie porzucac wsparcie do tego routera.

Po wejsciu na compatibility list, jest takie info:

"Starting from DSM 6.2 and SRM 1.2, the USB device drivers, including printers, cloud printers, DAC/speakers, Wi-Fi dongles, DTV dongles, 3G/4G/LTE dongles, and Bluetooth dongles will no longer be updated."

Ale takie samo info mam tez po sprawdzeniu swojego NAS'a, wiec autor troche dramatyzuje.

Podsumowujac, wiadomo, filmik nie jest dowodem niczego, aczkolwiek moze tez sugerowac cos innego.

• Administrator
house

Filmik zapewne pojawił się jedynie dlatego, że cykl życia produktu trwa. Dostanie EOL w momencie wyprzedania zapasów magazynowych lub wprowadzenia następnego modelu. Na nowy model się nie zapowiada (już byłoby coś wiadomo), nie ma prognoz co do następcy/następców MR2200ac, więc coś mi tu nie gra. Po RT1900ac dość szybko (chyba po półtora roku) zapowiedziano RT2600ac. Minęły prawie 3 lata od tego czasu i nic nie słychać. W międzyczasie pojawił się nowy standard WiFi6 a Synology mało się nie "posikao" z posiadania WPA3 w MR2200ac, z którego nikt nie korzysta 🙂. Tutaj https://www.synology.com/pl-pl/compatibility w sekcji RT2600ac EOL otrzymały wszystkie modemy i drukarki usb - co może oznaczać albo przymiarki do EOL modelu, albo brak dalszego wsparcia jedynie dla tych urządzeń (co moim zdaniem jest dziwne - stawiać na dualwan z failover na tetheringu z telefonu - ich lista również nie powala nowościami, a modemów było całkiem sporo 😉- jedynie 15 pozycji). Ucichło też wszędzie zainteresowanie samym  SRM. Zapowiedzi mówiły o SRM 2.0 i nowych funkcjach i tak sobie ludzie tłumaczą, że pewnie dlatego, że skupiono się na DSM7. A sam DSM7 to festiwal obietnic, który przekładano już przynajmniej dwukrotnie. Moim zdaniem coś tu śmierdzi - albo sieciowy biznes im nie szedł (co w sumie byłoby dziwne biorąc pod uwagę popularność tandemu 2 urządzeń z mesh) albo zmieniły się priorytety (tak jak kiedyś z NAS'ami i ich aplikacjami zmienili target z użytkownika domowego soho na użytkownika biznesowego, który RT2600ac do sieci w firmie nie kupi). Urwą kurze złote 🥚 jak skasują ten segment urządzeń 🙂 

Slashdub
Posted (edited)

Jesli chodzi o ta kwestie EOL na compatibility list to porownaj np taki DS420+ z DS415+.

Zobacz jaka dluga jest lista wspieranych urzadzen przez 415+, czesc z nich tez juz jest oznaczona jako EOL.

W przypadku znow 420+, ta lista jest bardzo krotka. Dlaczego nie dodali obslugi np dongli czy drukarek a przeciez skoro starszy model je obsluguje to tym bardziej nowy bedzie. Soft jest ten sam. Chyba jakos bardzo ograniczaja liste obslugiwanych urzadzen generalnie dla wszystkich urzadzen, co tez moze sugerowac ze bardziej nakierowuja sie na biznes albo po prostu odejmuja sobie nadmiar pracy przy implementacji nowszych sterownikow do roznych urzadzen.

--

edit

Nie wiem, tak jak mowisz, cos tu smierdzi a my po prostu siedzimy i wrozymy z fusow 😉

Edited by Slashdub
  • Administrator
house

DSM i SRM (routery vs nas'y) to zupełnie różne urządzenia, inny proces dev. Nie można tego zestawiać razem, tak jak nie można się sugerować jakimś wspólnym czynnikiem rozwoju. Są podobieństwa, ale soft zupełnie różny. Wróżymy z fusów 😉 czas pokaże czy mieliśmy rację.