Jump to content

RT2600ac nie wiem teraz czy kupowac ten router

Rate this topic

Slashdub

Recommended Posts

Slashdub

Ehh, kiedy w koncu zdecydowalem sie na zakup tego routera, rysuje sie mozliwy scenariusz wyjscia Synology ze sprzetu sieciowego.

Mam nadzieje, ze tak sie nie stanie, nie wiem teraz czy kupowac ten router czy rozgladac sie za czyms innym...

Jakies sugestie?

• Replies 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• house

17

• Slashdub

7

• Prospero

4

• mollu

4

Top Posters In This Topic

Posted Images

• Administrator
38 minut temu, Slashdub napisał:

Ehh, kiedy w koncu zdecydowalem sie na zakup tego routera, rysuje sie mozliwy scenariusz wyjscia Synology ze sprzetu sieciowego.

wyjścia raczej nie, 5 letni cykl produktu zapewne zachowają. Zastanawiającym jest brak zapowiedzi czegokolwiek nowego, o WiFi6 nie wspominając...

39 minut temu, Slashdub napisał:

Mam nadzieje, ze tak sie nie stanie, nie wiem teraz czy kupowac ten router czy rozgladac sie za czyms innym...

rozejrzałbym się jednak za czymś innym...

Slashdub

Na oficjalnym forum w jednym watku ktos napisal, ze po prostu DSM 7 ma teraz priorytet stad SRM poszedl na bok ale to pewnie kazdy zainteresowany w temacie tez juz widzial ten watek. Teraz pewnie przez covid itd, wszystko zlapalo jeszcze wieksza zadyszke.

Trudna decyzja, moj stary router padl, obecnie polegam na wifi z routera od UPC, wiec strasznie slabo.

Planowalem kupic RT2600ac na dniach, nawet mysle zeby go jednak kupic, co bedzie to bedzie.

Aktualizacje i tak bedzie czesciej dostawal niz jakis Netgear czy Asus.

Nie wiem, musze to przemyslec.

• Administrator

pewne funkcje w SRM zapowiadano wiele miesięcy temu, potem je przeniesiono do SRM 2.0 o którym obecnie słuch zaginął. Faktycznie może być tak, że DSM7 ma większy priorytet ale od przynajmniej roku aktualizacje SRM dość ostro wyhamowaly. Trudno ocenić co będzie dalej, ja stawiam szybciej na status EOL niż na jakąś rewolucję w SRM. Jeśli miałoby być inaczej to przynajmniej zapowiedziano w międzyczasie by coś, co ma zastąpić RT2600ac. Przynajmniej w kwestii nowego standardu WiFi6. A tak cisza jak makiem zasiał... Kiedyś mieli wprowadzić kablowy "gateway", z nowym systemem NRM i pomysł umarł jakieś 2-3 lata temu. A już prezentowali jakieś sample sprzętowe...

• Administrator

To zależy @Prospero - od budżetu i oczekiwań. Niektórzy będą polecać Asusy (bo gejming, bo ledy, bo coś tam innego), ja wszędzie i każdemu polecam w podobnych pieniądzach Ubiquiti UDM.

Prospero

Ostatni mój Asus był porażką... jakiś model 5700 czy jakoś tak... wyglądał jak obcy 😄 bubel straszny. Budżet pewnie zbliżony do Synology jak wchodził na rynek 🙂

@Prospero house ma racje - ja mam w domu 2x Synology 2600ac i będę chciał się ich pozbyć na rzecz UniFi UDM + całego środowiska - instalowałem urządzenia u klientów i jestem bardzo zadowolony. Nie są tanie ale warte każdej zł ;>

Szczerze nie miałem jak stestować w UDM jak wygląda transfer wave2 ale może jutro mi się uda - może house się wypowie n/t temat? 

• Administrator

UDM ma to do siebie, że jak brakuje Ci switcha - kupujesz dodatkowy wedle uznania (ilości portów, PoE itp) i adoptujesz w kontrolerze UDM, brakuje zasięgu w jakimś miejscu - dostawiasz AP i masz wszystko w jednym. Faktycznie nie tanie rozwiązanie i niektórzy mogą debatować nad jego wyższościa nad np TP-Linkiem (bo dlaczego, bo po co, bo tplink ma mesh'a), ale rok temu postawiłem u siebie i od tej pory robię z siecią co i jak chcę. I najważniejsze, działa i nie zastanawiam się co i gdzie na co przestawić aby było lepiej bo coś się zesrało ostatnio i transfery nie takie jak być powinny 😉 

1 minutę temu, mollu napisał:

UDM jak wygląda transfer wave2

nie miałem odpowiedniej karty ale na prostym intelu ax200 99MB/s leci z UDM.

A jak masz poustawiane kanały tj - na auto - AP same dobierają sobie kanały ?

Prospero

Ja mam u siebie łącze 940/60 i Synology wyciąga max ale wiadomo te testery pokazują jak chcą. Jedyny problem to, że zaczął przełączać sobie kanały mimo, że DFS ma wyłączone. Po ostatniej aktualizacji robi to rzadziej. 

image.thumb.png.175d49a4c8062d609aeb3b9c20fa9475.png

Oczywiście gdyby przełączał te kanały na jakieś wolne to nie... zawsze na 36 🙂 a tam szumy i syf i transfer max 300Mb 😄

u mnie też był max jak testowałem ale bardzo często wymagał restartu bo się fixował na 1/10 speeda ;-(

btw, czy jest jakiś sposób na blokowanie userów nie tylko po mac ale po nazwie ? Moja nastolatka odkryła co to zmienny mac adress na srajfonie i trudniej mi ją zdyscyplinować ;> jakieś hinty? Wim zrobić tylko white listy ale często gęsto łącze różne sprzęty na chwile ...

• Administrator
9 godzin temu, mollu napisał:

A jak masz poustawiane kanały tj - na auto - AP same dobierają sobie kanały ?

tak, dla każdego ssid w każdym vlan'ie.

gabrychu

Coś mam wrażenie że Synology chętnie by się pozbyło sprzętu w postaci Routerów.

Mieli pomysł i chęci żeby trochę na tym zarobić i na tym się chyba skończyło.

13 godzin temu, house napisał:

To zależy @Prospero - od budżetu i oczekiwań. Niektórzy będą polecać Asusy (bo gejming, bo ledy, bo coś tam innego), ja wszędzie i każdemu polecam w podobnych pieniądzach Ubiquiti UDM.

Ja właśnie powoli myślę na przesiadce na Ubiquiti UDM, ale trzeba najpierw ubierać trochę pieniędzy.

Myślę że sprzęt warty swojej ceny 🙂

3 godziny temu, house napisał:

tak, dla każdego ssid w każdym vlan'ie.

Może House (kiedyś) w wolnej chwili pokusiłby się o jakiś prostą instrukcję co i jak warto ustawić 🙂

Chociażby separacja ssid w vlan'ie.

Chyba, że jest to tak proste jak w Synology 😄

• Administrator

@gabrychu - jasne, poinstruuję co i jak jeśli będzie taka potrzeba, chociaż zdecydowanie najłatwiejszym rozwiązaniem jest subskrypcja tych kanałów na YT :

https://www.youtube.com/channel/UCVS6ejD9NLZvjsvhcbiDzjw

https://www.youtube.com/user/TheTecknowledge

https://www.youtube.com/channel/UC2gyzKcHbYfqoXA5xbyGXtQ

https://www.youtube.com/channel/UCYAXrH-tVzs6HjDcERyOd8A

W szczególności Chris'a z Crosstalk Solutions. Wszystko łatwo i przydatnie podane...

19 minut temu, gabrychu napisał:

Chyba, że jest to tak proste jak w Synology 😄

nie wszystko jest tak proste, ale daje większą satysfakcję 😉 

• house changed the title to RT2600ac nie wiem teraz czy kupowac ten router
  • Administrator
29 minut temu, gabrychu napisał:

Ja właśnie powoli myślę na przesiadce na Ubiquiti UDM, ale trzeba najpierw ubierać trochę pieniędzy.

Myślę że sprzęt warty swojej ceny 🙂

wart, bardzo ciekawe rozwiązanie, miałem i zmieniłem na wersję pro (potrzebowałem UniFi Protect). Warto jednak podejść z dystansem to rozwoju UniFi - chłopaczki z ubiquiti zaliczają ostatnio mnóstwo wpadek, stabilna wersja na ten model jest już trochę stara a nowsza stabilna gałąź jakoś nie może wyjść z bety. Poza tym "sioorki" obcinają funkcjonalność w UniFi 6.x.x, która występowała w 5.x.xx.

gabrychu
2 minuty temu, house napisał:

wart, bardzo ciekawe rozwiązanie, miałem i zmieniłem na wersję pro (potrzebowałem UniFi Protect). Warto jednak podejść z dystansem to rozwoju UniFi - chłopaczki z ubiquiti zaliczają ostatnio mnóstwo wpadek, stabilna wersja na ten model jest już trochę stara a nowsza stabilna gałąź jakoś nie może wyjść z bety. Poza tym "sioorki" obcinają funkcjonalność w UniFi 6.x.x, która występowała w 5.x.xx.

Zakładam, że jak już się zdecyduję na ten sprzęt to pewnie będzie wgrane oprogramowanie 6.x.x z obciętą funkcjonalnością 😄

Przy okazji trzeba pomyśleć nad zmianą prędkości neta 🙂

• Administrator

Niekoniecznie, tyle psów ile ludzie wieszają na 6.x.x raczej nie wpłynie pozytywnie na plan wydawniczy. Jest co prawda wersja stabilna już, ale od niej nie było żadnego release FW

Slashdub

Przyjrzalem sie z ciekawosci temu UDM i mam takie uwagi:

- wbudowany zasilacz - duzo lepszym rozwiazaniem jest zewnetrzny zasilacz, jesli padnie to latwo dokupic/wymieniec, a tak serwis.

- gwarancja 12 miesiecy - chyba ta firma robi sie za Apple od sprzetu sieciowego. 

Nie wiem jak to wyglada w praktyce, ale z wlasnego doswiadczenia bylem swiadkiem jak 2 Linksysy (po gwarancji) przestaly dzialac, okazalo sie, ze wlasnie padly zasilacze, ale z tym problemu nie bylo bo zasilacz mozna dokupic o podobnej mocy itp. A w tym przypadku, co jak pada zasilacz po gwarancji.

Oczywiscie pewnie wyolbrzymiam problem, ale zasilacze lubia sie grzac, stad tez pewnie wentylator w obudowanie.

Pytanie tez jak z zasiegiem bo UDM ma tylko 1 wbudowana antene.

Juz na starcie nie mam przekonania do tego UDM 😛

• Administrator
34 minuty temu, Slashdub napisał:

Oczywiscie pewnie wyolbrzymiam problem, ale zasilacze lubia sie grzac, stad tez pewnie wentylator w obudowanie.

wentylator jest na cpu, nie dla zasilania...

34 minuty temu, Slashdub napisał:

na 1 piętrze 100m2 dawał jako tako radę...

35 minut temu, Slashdub napisał:

😉 

Mariusz_Sz
W dniu 29.09.2020 o 20:42, house napisał:

(bo gejming, bo ledy, bo coś tam innego)

🤣🤣🤣 Wiemy z doświadczenia na forum, że takie są najlepsze 😅

W dniu 30.09.2020 o 12:09, Slashdub napisał:

Przyjrzalem sie z ciekawosci temu UDM i mam takie uwagi:

- wbudowany zasilacz - duzo lepszym rozwiazaniem jest zewnetrzny zasilacz, jesli padnie to latwo dokupic/wymieniec, a tak serwis.

- gwarancja 12 miesiecy - chyba ta firma robi sie za Apple od sprzetu sieciowego. 

Nie wiem jak to wyglada w praktyce, ale z wlasnego doswiadczenia bylem swiadkiem jak 2 Linksysy (po gwarancji) przestaly dzialac, okazalo sie, ze wlasnie padly zasilacze, ale z tym problemu nie bylo bo zasilacz mozna dokupic o podobnej mocy itp. A w tym przypadku, co jak pada zasilacz po gwarancji.

To spróbuj Netgear-a - postawisz i zapomnisz, że jest 😉

• Administrator
house
21 godzin temu, Mariusz_Sz napisał:

🤣🤣🤣 Wiemy z doświadczenia na forum, że takie są najlepsze 😅

😄 😄

21 godzin temu, Mariusz_Sz napisał:

To spróbuj Netgear-a - postawisz i zapomnisz, że jest

ke ? Jest tak ubogi w funkcje, że faktycznie lepiej o nim zapomnieć 😉

Slashdub
23 godziny temu, Mariusz_Sz napisał:

To spróbuj Netgear-a - postawisz i zapomnisz, że jest 😉

Pytanie czy Netgear obsluguje WAN failover.

Moim celem jest tez kupno routera, ktory ma dobry WAN failover bo przy pracy z domu, warto by router posiadal taka funkcje, a czasem ISP potrafi zaskoczyc.

Dlatego tez ciagle zapatruje sie jednak w Synology. Co prawda sam nie testowalem tego, jak to dziala w RT2600ac, aczkolwiek wypowiedz house'a sugeruje ze bardzo dobrze. Pytanie jak to dziala np w Asusach bo widze, ze niektore modele maja Dual WAN.

• Administrator
house
2 godziny temu, Slashdub napisał:

Dlatego tez ciagle zapatruje sie jednak w Synology. Co prawda sam nie testowalem tego, jak to dziala w RT2600ac, aczkolwiek wypowiedz house'a sugeruje ze bardzo dobrze.

Testowałem, 5-6 pingów i przełącza, czasem gubi się przy powrocie na główne z zapasowego ale ogólnie jest dobrze. 

2 godziny temu, Slashdub napisał:

Pytanie jak to dziala np w Asusach bo widze, ze niektore modele maja Dual WAN.

To zależy od modelu, cpu i switch'a. Niektóre w miarę ok, ale w zdecydowanej większości starszych modeli działało to "ledwo co". Nie wiem jak jest obecnie. 

Asterion

Mam ten router 2 lata to jak masz jakieś pytania to pisz śmiało.
Z rzeczy których brakuje w nim:

- obsługi Vlanów

- po włączeniu w nim Threat Prevention i Safe Acces przy szybkich łączach będzie brakowało mocy (tu jak wspominał @house trzeba sprzętu klasy UDM-PRO)

Nie mając routera teraz pewnie bym kupił UDM-Pro.
Podpytaj @house on ma z nim duże doświadczenie.

Ja czekam ze zmianą na Router z 2x 10GbE WAN i 4 x GbE LAN w akceptowalnych dla użytkownika domowego pieniądzach z dobrze rozwiniętym IPS/IDS/DPI rozbudowanymi statystykami i kontrola użytkowników.

• Administrator
house
55 minut temu, Asterion napisał:

Ja czekam ze zmianą na Router z 2x 10GbE WAN i 4 x GbE LAN w akceptowalnych dla użytkownika domowego pieniądzach z dobrze rozwiniętym IPS/IDS/DPI rozbudowanymi statystykami i kontrola użytkowników.

o Panie, "takie rzeczy tylko w Erze" 😉 Pewnie długo jeszcze trzeba będzie łączyć klocki aby coś takiego zbudować, więc na pewno nie w pieniądzach dla "Kowalskiego".

Slashdub
1 godzinę temu, Asterion napisał:

Mam ten router 2 lata to jak masz jakieś pytania to pisz śmiało.
Z rzeczy których brakuje w nim:

- obsługi Vlanów

- po włączeniu w nim Threat Prevention i Safe Acces przy szybkich łączach będzie brakowało mocy (tu jak wspominał @house trzeba sprzętu klasy UDM-PRO)

Nie mając routera teraz pewnie bym kupił UDM-Pro.
Podpytaj @house on ma z nim duże doświadczenie.

Generalnie konkretnych pytan nie mam, z opinii ludzi wychodzi ze ten router jest dobry. Jedynie chyba przy wlaczonym IPS, predkosc zwalnia do ok 200 Mb/s (@house chyba taka wartosc kiedys w recenzji podawales). Obecnie mam lacze 300 Mb/s, wiec dla mnie jest juz ok. Nie wiem czy kiedykolwiek wykorzystam lacze nawet 1 Gb.

UDM jest juz troche za drogi jak na moje wymagania. Potrzebuje stabilny router z dobrym zasiegiem i dobrym WAN failover i wydaje mi sie, ze takie cos przy Synology dostane. Chyba, ze jestem w bledzie to poprawcie mnie zanim zrobie blad i kupie ten router ;)

Mam nadzieje, ze opoznienia z SRM 2.0 wynikaja z ogromu prac nad DSM 7, ktory tez zalicza juz duze opoznienie.