Jump to content

Vista, Linux i Win10 na jednym dysku. Jak najlepiej?

Recommended Posts

glorifyday

Mam dysk 256GB, na którym mam Vistę.

Chcę ja z pewnych względów zachować.

Kupię dysk większy (np. 1TB) i na nim chciałbym mieć sklonowaną tę Vistę, a dodatkowo dodać Linuxa (pewnie Ubuntu) i Windows 10.

Jak to zrobić najsensowniej, w jakiej kolejności itd., żeby mieć dostęp do wszystkich trzech systemów.

Przypuszczam, że Ubuntu na końcu i bootloaderem będzie grub?

Aha... to dośc stary laptop i chyba nie obsuguje UEFI, więc pewnie trzy partycje primary, jedna extended i część woluminów na tej extended...

• Replies 9
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• glorifyday

5

• Mariusz_Sz

3

• house

2

• Administrator

a nie myślałeś aby postawić jeden system np Windows 10 a inne systemy "grać" sobie w vmware player ? po co kombinować w partycje itp ?

Mariusz_Sz

Instalujesz od zera 10-tkę. Potem rzucasz z pendrive czy CD i uruchamiasz instalkę UBUNTU (chociaż bardziej polecam MINTa) i on sam zobaczy, że jest już zainstalowany Win 10 i dogra się sam redukując miejsce na dysku. Suwakiem sobie przesuwasz ile chcesz aby zostało na Win10 a ile na Linux. Menu (Grub) jaki system ma się uruchamiać podczas startu dogra z automatu.

I stawiasz sobie VMware Player na Linuxie https://www.linuxbuzz.com/install-vmware-workstation-ubuntu-linuxmint/

Dlaczego na Linuxie? Bo będzie działało to po prostu szybciej

Pod warunkiem, że lapek nie jest za stary i posiada Virtualization (VT-x) i (VT-d) - jaki masz procesor?

Ja osobiście używam tylko MINT a 10-tkę mam jako maszynę wirtualną (niestety tylko ze względu na biznesową licencję OFFICE 365 tak to bym 10-tki w ogóle nie używał)

Edited by Mariusz_Sz
glorifyday

Lapek jest stary, w wirtualki się nie chcę bawić. Vistę potrzebuję sklonować, mam tam program, którego używam do programowania DSP we wzmacniaczu a nie mam już ani instalki, ani klucza, tak, że Vista mi potrzebna "as is". Była na tym lapku od nowości. Dodatkowy myk jest taki, że zabiera ona dwie partycje, a ponieważ lapek pewnie nie obsługuje GPT, więc W10 może pójść na trzecią partycję primary, a linux już na extended.

Nie wiedziałem w sumie, czy to tak będzie działać, ale w stwierdziłem, że spróbuję to sobie na swoim pececie zasymulować na wirtualce (VBox):

- zrobiłem sobie pustą maszynę witrualną z 1TB dyku.

- zainstalowałem na niej Vistę,

- potem za pomocą gparted skróciłem partycję Visty i dodałem dwie partycje primary oraz jedną extended.

- uruchomiłem Vistę, drugą z partycji primary nazwałem D, a trzeciej zabrałem literę.

- zamknąłem Vistę, na trzeciej primary zainstalowałem W10.

W tym momencie miałem działającego dual boota Vista/W10.

- testowo dorzuciłem jeszcze jeden wolumin na extended, dodałem mu w W10 literę.

- Uruchomiłem instalację Ubuntu, wybrałem instalację "along Windows 10"

W efekcie wygląda, że to działa mniej więcej tak, jak chciałem. Ubuntu porobiło swoje partycje jako woluminy na extended.

Pewną niedogodnością jest to, że jak chcę zabootować Vistę, to jest trochę klikania:

- zgłasza się grub (linijkę bootloadera W10 przesunąłem na górę)

- zgłasza się bootloader W10,

- wybieram Vistę,

- robi się restart, poawia się znów grub i dopiero po ponownym wybraniu bootloadera Win10 (lub odczekaniu) wczytuje się Vista.

Trochę to pryszczate, może by się dało jakoś lepiej?

Czemu lepiej Minta niż Ubuntu?

Jest szansa, że będzie diałał szybciej?

• Administrator
15 godzin temu, glorifyday napisał:

Czemu lepiej Minta niż Ubuntu?

jest bardziej user-friendly, bardziej uproszczono i ułatwiono pewne wizardy...

Jest szansa, że będzie diałał szybciej?

nie 😉 

Mariusz_Sz

Trochę to pryszczate, może by się dało jakoś lepiej?

Pewnie i by się dało, ale liczy się efekt. Jeżeli jesteś zadowolony to git 😉

glorifyday

Działa. Mogłoby być wygodniejsze. Czy bootloader Windy potrafi wczytywać linuxa?

Zrobiłem juz test na rzeczywistym lapku. Okazuje się, że partycje Visty zrobione są jeszcze głupiej, niż myślałem, bo jest jedna primary a reszta to extended z dyskiem logicznym. Więc po zwykłym sklonowaniu Visty wychodzi, że wszystkie dodatkowe partycje już są logiczne na rozszerzonej.

W10 64 bit działa zaskakująco dobrze.

Natomiast są probelmy z linuksem w wersji 64 bity. Zarówno Ubuntu jak i Mint zaliczają zwiechy. Być może trzeba spróbować linuksa 32 bity?

Procesor to Core 2 Duo, lapek Fujitsu E8410. Fabrycznie wgrywane było tam XP albo Vista 32 lub 64. W10 w wersji 64 bit działa bez zgrzytów. Dziwne, że linux ma problemy.

Mariusz_Sz
48 minut temu, glorifyday napisał:

Natomiast są probelmy z linuksem w wersji 64 bity. Zarówno Ubuntu jak i Mint zaliczają zwiechy. Być może trzeba spróbować linuksa 32 bity?

Powinien działać 64 bity. Czy w trakcie instalacji MINTa podłączasz go od razu do sieci Internet? Bo jeżeli nie to zrób to. On w trakcie instalacji sam pobiera kernel odpowiedni do typu sprzętu ze sterownikami i nie powinien się wieszać 

glorifyday

W trakcie instalacji był podłączony po kablu.

Ale dopiero po którymś restarcie zaproponował zmianę sterownika do karty graficznej z jakiegoś open source na nvidię. Zmieniłem i może pomogło. Jeszcze nie miałem zwiechy od tamtego czasu.

glorifyday

Wygląda, że o ten sterownik szło. Teraz działa stabilnie.

Czy jest możliwość zmiany sterownika jeszcze w czasie instalacji?