Jump to content

Jaki router lub zestaw mesh do światłowodu Orange 1Gb lub Multimedia 1,2Gb - WIFI 3 piętra + NAS

Rate this topic

Recommended Posts

Cześć,

Jest parę podobnych tematów na forum, ale nie rozwiewają moich problemów i wątpliwości.

Planuję wykupić usługę Internetu na światłowodzie w Orange 1Gb lub Multimedii 1,2Gb, czy któregoś dostawcę odradzacie ?

Czy do routerów w/w firm (a przede wszystkim Multimedii) można podpiąć inny sprzęt z agregacją łączy, aby wykorzystać pełną moc łącza (np. do  dwóch portów LAN routera multimedii podłączamy inny router i ustawiamy na nim link aggregation)? Sprzęt operatora jest mało wydajny, po blokowany (chyba wszędzie zablokowany tryb bridge mode) oraz z bardzo kiepskim WiFI w moim przypadku, doświadczenie z Funboxem 2.0.

W przypadku Orange wiem, że jest możliwość zastosowania ONT – terminalu światłowodowego i podpięcie bezpośrednio swojego sprzętu, ale w przyszłości jak by się zwiększyła prędkość łącza, to wtedy pozostaje mi tylko opcja router od dostawcy + mój sprzęt (aby go nie wymieniać co 2 lata) połączony przez link aggregation. Zależy mi na przyszłościowym rozwiązaniu. Wiem, że w elektronice są stale jakieś nowinki, ale bez przesady 🙂, nie wymieniam sprzętu co miesiąc 😄.

Potrzebuję rozsiać sygnał wifi (12 urządzeń) prawie po "całym" domu (3 piętra) + LAN 4 pokoje + przyszłościowo NAS Synology (agregacja).

Router od dostawcy jest w rogu budynku na środkowym piętrze.

Skrętka jest prawie w każdym pokoju, więc problemu z kablami nie ma.

Dodatkowo przydała by się obsługa sprzętowa AES-NI do VPNa, nie wszystkie urządzenia by z tego korzystały i okazjonalnie.

Proszę o informacje co zmienić, co wybrać czy pójść w innym kierunku. 

I wersja:

router Orange/Multimedia -> Asus RT-AX88U (połączony przez link aggregation z routerem dostawcy), znajduje się na pierwszym piętrze + 2szt Asus ZenWiFi model AC lub AX (połączone przez LAN do RT-AX88U) ustawione na parterze i drugim piętrze

Czy przy takiej konfiguracji, RT-AX88U nie będzie za podwójnym NATem ?

Chciałbym zainstalować soft Merlina, aby ustawić routing oparty na zasadach dla VPN, ale problemem jest wtedy Mesh z tego co doczytałem ?

II wersja:

router Orange/Multimedia -> Synology RT2600ac (link aggregation) + jakiś switch + 2szt Synology MR2200ac

Tutaj nie pasuje mi brak AES-NI w RT2600ac i z chęcią poczekałbym na jakąś nowość, ale od dłuższego czasu brak info, a trochę czas naciska, bo używać sprzętu od operatora przez parę miesięcy to trochę lipa przy mojej konfiguracji 🙂 .

Wyczytałem by postawić pfSense (najbardziej wydajna opcja) tylko do VPN dla kilku urządzeń (tylko ta konfiguracja i w którym miejscu to podłączyć przed czy za RT2600ac ?).

III wersja (nie bardzo orientuję się co jest potrzebne w Ubiquiti, ale podoba mi się zasilanie PoE - mniej kabli):

router Orange/Multimedia -> UniFi Switch 16 PoE Gen2 (link aggregation) + 3szt UniFi nanoHD lub FlexHD

+ postawienie pfSense do VPN

Inne opcje, czekam na propozycje.

Dzięki za pomoc.

Edited by luky
  • Replies 15
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• house

5

• konrad573

5

• luky

5

• Mariusz_Sz

1

Top Posters In This Topic

Posted Images

• Administrator
house
6 godzin temu, luky napisał:

Planuję wykupić usługę Internetu na światłowodzie w Orange 1Gb lub Multimedii 1,2Gb, czy któregoś dostawcę odradzacie ?

nie, nie odradzam żadnego z nich. Pytanie - który sprawdzi się lepiej i co oferuje za daną kwotę ? 😉 

Czy do routerów w/w firm (a przede wszystkim Multimedii) można podpiąć inny sprzęt z agregacją łączy, aby wykorzystać pełną moc łącza (np. do  dwóch portów LAN routera multimedii podłączamy inny router i ustawiamy na nim link aggregation)?

nie

W przypadku Orange wiem, że jest możliwość zastosowania ONT – terminalu światłowodowego i podpięcie bezpośrednio swojego sprzętu

a oni nie wciskają każdemu funbox'a na siłę ? jesteś w stanie uzyskać u nich publiczne IP na swoim WAN ? W Multimedia bridge-mode nie ma ale dają na konkretnym porcie publiczne IP za niewielką opłatą

Asus RT-AX88U (połączony przez link aggregation, Synology RT2600ac (link aggregation) UniFi Switch 16 PoE Gen2 (link aggregation)

co się tak uczepiłeś tego link aggregation ? 

Sprzęt operatora jest mało wydajny

co byś nie wziął w prędkości łącza to i tak ISP zapewni Ci taki sprzęt, aby w pełni wykorzystać pakiet za który płacisz. Żadna agregacja linku a tylko i wyłącznie CPU Twojego routera...

Z tych 3 zaprezentowanych wariantów wybrałbym 4 (o ile uzyskasz dostęp od ISP w trybie bridge lub publiczne IP na WAN w jakimkolwiek trybie) oparty o wariant 3 ale rozbudowany o gateway Unifi. Zwłaszcza jeśli wspominasz o 3 kondygnacjach (więc zakładam, że jest to dom) a w pierwszych 2 wariantach nie uzyskasz jednej ciekawej rzeczy - segmentacji lan'ów (vlan). W domu (budynku) bardzo przydatna rzecz.  Jest VPN oparty o https://help.ui.com/hc/en-us/articles/115005445768-UniFi-USG-UDM-Configuring-L2TP-Remote-Access-VPN#2 a do tego roaming pomiędzy AP i świetne możliwości rozbudowy i obsługa PoE. Minusem jest to, że to drogie rozwiązanie a przy takich parametrach łącza musiałbyś zainwestować w mocny gateway jak UDM-Base, UDM-PRO lub UXG-Pro + kontroler UCK-G2. Zawsze możesz pozostać przy wariancie 3, zarządzać siecią poprzez aplikację w Windows i zamienić AP z nanoHD/FlexHD na AC-Lite lub AC-LR. 

+ przyszłościowo NAS Synology (agregacja)

i to jest jedyne miejsce, w którym realnie wykorzystasz agregację 😉 

Wyczytałem by postawić pfSense (najbardziej wydajna opcja) tylko do VPN dla kilku urządzeń (tylko ta konfiguracja i w którym miejscu to podłączyć przed czy za RT2600ac ?).

nie ma znaczenia czy przed czy za. Poza tym posiadając Synology możesz postawić sobie VPN na nim... 

Czy przy takiej konfiguracji, RT-AX88U nie będzie za podwójnym NATem ?

wszystko zależy od ISP.

Dziękuję za odpowiedź, dopiero dzisiaj udało znaleźć się trochę wolnego czasu na poczytanie i odpisanie.

Ok, skupiamy się tylko na Ubiquiti.

W dniu 27.08.2020 o 07:43, house napisał:

a oni nie wciskają każdemu funbox'a na siłę ? jesteś w stanie uzyskać u nich publiczne IP na swoim WAN ?

Tak, w orange mogę dostać ONT - terminal światłowodowy i do niego podpiąć swój router, IP będzie zmienne, publiczne.

W multimedii jeszcze nie dałem rady porozmawiać z technikiem, tylko konsultanci.

@house czy w przypadku UPC do domu masz pociągnięty światłowód czy koncentryk ? Dobre to rozwiązanie, pytam się bo w kilku miejscach doczytałem, że multimedia raz daje światłowód a raz koncentryk. Czy na koncentryku nie ma spadku prędkości łącza względem światłowodu?

W Multimedia bridge-mode nie ma ale dają na konkretnym porcie publiczne IP za niewielką opłatą :

Jeżeli nie uda mi się ustawić routera dostawcy w trybie bridge, to rozumiem że jest lipa w przypadku moich potrzeb np. VPN, NAS – dostęp z zewnątrz do dokumentów, itd.

co się tak uczepiłeś tego link aggregation ?

co byś nie wziął w prędkości łącza to i tak ISP zapewni Ci taki sprzęt, aby w pełni wykorzystać pakiet za który płacisz. Żadna agregacja linku a tylko i wyłącznie CPU Twojego routera...

Link aggregation 😄 , zależy mi na tym, aby można było wykorzystać prędkość łącza 1,2Gb w przypadku Multimedii, bo jak wiadomo po LANie mamy ograniczenie do 1Gb, czyli nigdy bym nie wykorzystał pełnej szybkości łącza którą wykupię (np. wykorzystam tylko sumując obciążenie po WiFi (Ubiquiti) + LAN bezpośrednio z routera usługodawcy).

Czyli bez agregacji np. UDM-PRO dostanie tylko 1Gb. Czy jest jakieś inne rozwiązanie tego problemu, oprócz podłączenia się np. PC bezpośrednio pod LAN routera usługodawcy?

Odnośnie VPN zależy mi na obsłudze protokołu OpenVPN - dostawca NordVPN.

Z tego co znalazłem to na obecną chwilę UniFi USG pozwala tylko na OpenVPN, ale po zaniku prądu odnowa trzeba konfigurować:

https://community.ui.com/questions/The-definitive-guide-to-configuring-UniFi-with-ExpressVPN/e43dc95f-2525-40af-885d-c650b8533a7f

Czy wybierają konfigurację ze stajni Ubiquiti, można początkowo zakupić tylko switch PoE + 3szt AP i połączyć to z routerem usługodawcy? Z tego co napisałeś, wnioskuję że będzie to działać?

Czy aplikacja na Windowsie do obsługi musi być cięgle włączona, czy stracę konfigurację w przypadku zaniku prądu? Czy ustawienia zapisują się na switchu czy AP?

Jak by działał w 100% zestaw: router dostawcy (jako gateway) + switch PoE + 3szt AP to na chwilę obecną byłoby to najlepsze rozwiązanie dla mnie i w późniejszym terminie rozbudowanie o NAS i UDM-PRO jeśli jest wymagany.

Chyba, że coś jest potrzebne, bez czego nie ma sensu konfigurować takiego zestawu?

Czy nie mam wyjścia i do prawidłowej konfiguracji zestawu Ubiquiti wymagane jest:

- USG PRO + UCK  lub UDM PRO

(wyczytałem że bez powyższych urządzeń nie będę mógł się zalogować do stworzonej sieci WiFi np. dla gości i dlatego jest wymagany USG lub UDM), czy ustawienia/parametry WiFi nie zapisują się w AP ?

Czy router dostawcy może działać jako firewall i serwer DHCP zamiast w/w urządzeń ?

+

- Switch PoE

+

- AP

• Administrator
house
21 godzin temu, luky napisał:

@house czy w przypadku UPC do domu masz pociągnięty światłowód czy koncentryk ?

nie mam UPC, używam ftth - światłowód bezpośrednio w domu. Z tego co wiem i UPC i Multimedia dostarczają łącza w dwojaki sposób - w zależności od obszaru i jego możliwości technicznych.

Czy na koncentryku nie ma spadku prędkości łącza względem światłowodu?

zdecydowanie jest więc najszybsze łącza zawsze lecą "światełkiem" 

Jeżeli nie uda mi się ustawić routera dostawcy w trybie bridge, to rozumiem że jest lipa w przypadku moich potrzeb np. VPN, NAS – dostęp z zewnątrz do dokumentów, itd.

jeżeli będziesz za podwójnym NAT'em to lipa z VPN (może jako tako jeśli wystawisz serwer VPN w DMZ). NAS'a jeszcze jako tako wystawisz, np poprzez quickconnect w Synology

Czy wybierają konfigurację ze stajni Ubiquiti, można początkowo zakupić tylko switch PoE + 3szt AP i połączyć to z routerem usługodawcy? Z tego co napisałeś, wnioskuję że będzie to działać?

jasne, kontroler uruchamiasz jako aplikację, ustawiasz, wyłączasz program i działa. Konfiguracja zapisywana jest na urządzeniach.

Czy aplikacja na Windowsie do obsługi musi być cięgle włączona

nie

czy stracę konfigurację w przypadku zaniku prądu?

nie

Chyba, że coś jest potrzebne, bez czego nie ma sensu konfigurować takiego zestawu?

nie jest, będzie działać...

(wyczytałem że bez powyższych urządzeń nie będę mógł się zalogować do stworzonej sieci WiFi np. dla gości i dlatego jest wymagany USG lub UDM)

to prawda, sieć dla gości z vlan'em lub pełny hotspot tworzysz na gateway'u.

Czy router dostawcy może działać jako firewall i serwer DHCP zamiast w/w urządzeń ?

+

- Switch PoE

+

- AP

jak najbardziej tak...

Link aggregation 😄 , zależy mi na tym, aby można było wykorzystać prędkość łącza 1,2Gb w przypadku Multimedii, bo jak wiadomo po LANie mamy ograniczenie do 1Gb, czyli nigdy bym nie wykorzystał pełnej szybkości łącza którą wykupię

znalazłem takie info :

Cytat

Operator pozwala uzyskać taką prędkość jako sumę transferów na dwóch udostępnionych w modemie portów LAN 1Gb/s ("Ze względu na specyfikę protokołów komunikacyjnych, karta sieciowa 1 Gb/s pozwala osiągnąć maksymalną szybkość transferu do ok. 940 Mb/s. Aby w pełni wykorzystać całe pasmo 1,2 Gb wymagane jest podłączenie bezpośrednio do modemu co najmniej dwóch komputerów jednocześnie, z wykorzystaniem portów Gigabit Ethernet.").

czyli nie wiem jak byś się starał to na jednym tego nie osiągniesz, ba - nie wyciągniesz tyle nawet przez swój gateway - jaki on by nie był 😉 

konrad573

Ja mam internet w multimedi. Mam tryb mostka i publiczne Ip ale dynamiczne za dopłatą jednorazową 5 zł. Porty działają gram gry w sieciowe co wymagają je. Mam modem technicolor + router asus  rog rapture gt-ac2900. 

Edited by konrad573
Posted (edited)
W dniu 30.08.2020 o 14:51, konrad573 napisał:

Ja mam internet w multimedi. Mam tryb mostka i publiczne Ip ale dynamiczne za dopłatą jednorazową 5 zł. Porty działają gram gry w sieciowe co wymagają je. Mam modem technicolor + router asus  rog rapture gt-ac2900. 

Ok, dzięki za info.

Czy do routera masz doprowadzony kabel koaksjalny czy światłowód?

@house

W dniu 30.08.2020 o 10:26, house napisał:
Cytat

Operator pozwala uzyskać taką prędkość jako sumę transferów na dwóch udostępnionych w modemie portów LAN 1Gb/s ("Ze względu na specyfikę protokołów komunikacyjnych, karta sieciowa 1 Gb/s pozwala osiągnąć maksymalną szybkość transferu do ok. 940 Mb/s. Aby w pełni wykorzystać całe pasmo 1,2 Gb wymagane jest podłączenie bezpośrednio do modemu co najmniej dwóch komputerów jednocześnie, z wykorzystaniem portów Gigabit Ethernet.").

czyli nie wiem jak byś się starał to na jednym tego nie osiągniesz, ba - nie wyciągniesz tyle nawet przez swój gateway - jaki on by nie był 😉 

House, czy masz jakieś pomysły w jaki sposób przesłać pełną szybkość Internetu 1,2Gb np. do UDM-PRO (lub innego urządzenia, które obsłuży w/w potrzeby)?

Czy jedyna możliwość to podłączyć urządzenia po LANie bezpośrednio do routera dostawcy, a po WiFi przez Ubiquiti urządzenia mobilne i wtedy suma urządzeń wykorzysta przepustowość łącza?

Lub

Poczekać kilka/kilkanaście lat, aż usługodawca będzie miał routery z portem 10Gb i podłączyć wtedy do UDM-PRO przez gniazdo SFP+ poprzez redukcję UF-RJ45-10G ?

Czy do UDM-PRO przez redukcję UF-RJ45-10G można podłączyć PC posiadając kartę sieciową 10Gb ?

Z tego co wyczytałem jedno gniazdo SFP+ można ustawić na WAN a drugie na LAN, zgadza się ?

Edited by luky
  • Administrator
20 godzin temu, luky napisał:

House, czy masz jakieś pomysły w jaki sposób przesłać pełną szybkość Internetu 1,2Gb np. do UDM-PRO (lub innego urządzenia, które obsłuży w/w potrzeby)?

no nie wiem właśnie, niby UDM-PRO ma dual-wan ale load-balancing na nim jeszcze nie działa. W sumie nie wiem jak by to miało wyglądać i jak ustawić reguły na obu interfejsach. Może zrobić jeden WAN na 600 MBits, drugi tak samo i pokroić pomiędzy odpowiednimi vlan'ami...

Czy jedyna możliwość to podłączyć urządzenia po LANie bezpośrednio do routera dostawcy, a po WiFi przez Ubiquiti urządzenia mobilne i wtedy suma urządzeń wykorzysta przepustowość łącza?

jest taka szansa - czy zadziała? - nie wiem.

Poczekać kilka/kilkanaście lat, aż usługodawca będzie miał routery z portem 10Gb

wtedy możesz się nie doczekać, najlepiej aby wystawiono Ci jaki kawałek optyka z wkładką SFP do WAN. 

Czy do UDM-PRO przez redukcję UF-RJ45-10G można podłączyć PC posiadając kartę sieciową 10Gb ?

można:

2020-09-01_185312.png.2e03e423b58f720681a05f7bd647a0c3.png

Z tego co wyczytałem jedno gniazdo SFP+ można ustawić na WAN a drugie na LAN, zgadza się ?

one od razu są tak ustawione, nie możesz tego zmienić - jedno SFP+ to WAN, drugie to LAN. Nie można zamienić ich ról.

konrad573

ja mam kablówkę taki sam kabel jak do dekodera telewizji. 

kabel koaksjalny raczej nie ale na pewno nie światłowody.

Edited by konrad573
3 godziny temu, konrad573 napisał:

ja mam kablówkę taki sam kabel jak do dekodera telewizji. 

kabel koaksjalny raczej nie ale na pewno nie światłowody.

Tak pomyliłem, nie koaksjalny tylko koncentryczny.

• 2 weeks later...
konrad573

I co jaki internet wybrałeś ?. Ja bym wolał multimedie bo do orange nie mógł bym podpiąć swojego routera. Jest taniej i tak samo szybko.

Edited by konrad573
Mariusz_Sz
W dniu 27.08.2020 o 01:52, luky napisał:

Cześć,

Jest parę podobnych tematów na forum, ale nie rozwiewają moich problemów i wątpliwości.

Inne opcje, czekam na propozycje.

Dzięki za pomoc.

Mam nadzieję, że wybrałeś ORANGE

Jeden z naszych forumowiczów wybrał Multimedię i wiecznie ma z tym utrapienie. Non stop go rozłącza, a to nie ma Bridge.... Jednym, słowem ..... koszmar

Radzę przeczytać wątek:

• Administrator
2 godziny temu, Mariusz_Sz napisał:

Jeden z naszych forumowiczów wybrał Multimedię

W dniu 11.09.2020 o 14:13, konrad573 napisał:

Ja bym wolał multimedie

Happy Comedy Bang Bang GIF by IFC

Wybrałem Orange, konsultantka w Multimedii się trochę rozpędziła z ofertą i możliwościami przyłącza (mimo, że mam dostępną studzienkę z ich światłowodem przy swojej działce).

@house czy masz może jakieś porównanie (przede wszystkim zasięg) pomiędzy AP: FlexHD, nanoHD, HD?

Czy FlexHD pokryje zasięgiem 5GHz piętro 14x12m, jeśli będzie stał na szafce RTV w rogu pokoju/domu (na tym piętrze w pozostałych pokojach nie jest wymagana wysoka prędkość po WiFi, lecz stabilność połączenia) ?

Czy nanoHD lub HD muszą być zaczepione do sufitu, czy mogą być do ściany na wysokości ok 1m (czy zaburzy to ich wydajność)? Czy w takim przypadku zamiast nanoHD lub HD wybrać FlexHD i postawić gdzieś na szafkach lub biurkach?

Co lepiej wybrać?

Czy po 1szt AP na piętro wystarczy?

• Administrator
10 godzin temu, luky napisał:

@house czy masz może jakieś porównanie (przede wszystkim zasięg) pomiędzy AP: FlexHD, nanoHD, HD?

UAP-AC-HD nie, FlexHD i nanoHD - tak, miałem oba modele - zasięg nie różni się praktycznie niczym 😉 Chociaż mam wrażenie, że FlexHD działa zdecydowanie lepiej z VHT160 niż nanoHD.

Czy FlexHD pokryje zasięgiem 5GHz piętro 14x12m,

to jest prawie 170m2. Nie sądzę aby mu się to udało - chyba, że będzie to otwarta przestrzeń 😉 5GHz ma to do siebie, że jest bardziej podatne na tłumienie sygnału przez przeszkody (ściany, zbrojenia, lity beton, metalowe balustrady, szkło) więc jest bardzo duża szansa, że klienci będa przeskakiwali na pasmo 2,4GHz. Mam taką sytuację u siebie w domu - na jednym piętrze w skrajnych pomieszczeniach mam FlexHD i UAP-AC-Lite - bardzo często telefony skaczą pomiędzy pasmami w zależności od grubości ściany i odległości od AP

jeśli będzie stał na szafce RTV w rogu pokoju/domu

nie ważne na czym, ważne aby był w miarę widoczny i nie zasłonięty ekranem np TV lub wewnątrz szafki itp. Skrajny pokój w najdalszym miejscu na kondygnacji zapewne pozwoli na link w najodleglejszym miejscu, ale w 2,4GHz z marnym transferem.

Czy nanoHD lub HD muszą być zaczepione do sufitu, czy mogą być do ściany na wysokości ok 1m (czy zaburzy to ich wydajność)?

tak, nie ma z tym problemu. Mam UAP-AC-Lite na 1m na ścianie za meblem i transfer z niego łapię piętro niżej przed domem w samochodzie 😉 Moje "głupie IoT" do światła daje sobie radę przez cały dom do niego i wszystko działa poprawnie. UAP-AC-LR mam na parterze położony do góry nogami na szafkach kuchennych i ogarnia mi prawie całą kondygnację.

Czy w takim przypadku zamiast nanoHD lub HD wybrać FlexHD i postawić gdzieś na szafkach lub biurkach?

Możesz, to jest tylko kwestia estetyki i miejsca montażu. FlexHD jest mniejszy (jak mala puszka Coca-coli) i wygląda mniej "ordynarnie" w pomieszczeniu. Ewentualnie obejrzyj sobie UAP-IW-HD. To samo w innej obudowie.

Czy po 1szt AP na piętro wystarczy?

Nie sądzę. Ja musiałem na piętrze dokładać Lite'a. Zrobię to samo zapewne na parterze. Poza typem obudowy warto wziąć pod uwagę jakiego rodzaju klienci kręcą się w danym pomieszczeniu (laptopy czy telefony) i dobierać AP względem ich możliwości (wiadomo, że na telefonie nie potrzebujesz Wave2 bo plików ISO nie będziesz nim transferował) a dopiero potem w jakiej formie - w ścianie, w suficie czy wolnostojący gdzieś na szafce.