Jump to content

Jaki router do mieszkania 70m^2, budżet 500-650zł

Rate this topic

Go to solution Solved by house,

Recommended Posts

Rainman

Witam

Chciałbym prosić o pomoc w wyborze routera do 500 max 650zł.

Aktualnie posiadam już dość wysłużony RT-N66U, który delikatnie mówiąc nie domaga.

Obecnie Router ogarnia około dziesięć urządzeń na powierzchni 70m^2 w bloku z wielkiej płyty takich jak:

RJ45 -  TV, Konsola, HTPC i NAS na mailnce. 

Wifi – 5GHz – trzy smartphony, tablet, laptop (głównie gry sieciowe)

WiFi - 2,4 GHz – drukarka, oraz w (izolowanej) sieci gościnnej odkurzacz.

Z drugiej strony znajduje się router UPC - aktualny pakiet 150Mbps (w niedalekiej przyszłości 300Mbps lub 500Mbps)

W tym budżecie znalazłem RT-AC85P , RT-AC68U, R7000. Teraz pytanie, który z nich będzie najbardziej wydajny i z dłuższym wsparciem? 

• Administrator
house
4 minuty temu, Rainman napisał:

RT-AC68U, R7000

te dwa ze wskazaniem na netgear...

4 minuty temu, Rainman napisał:

RT-AC85P

to "jakiś" mediatek, niby dualcore 880Mhz, ale nadal mediatek. róznie to może być z aktualizacjami FW

dołóż jeszcze 200zł i kup używany Synology RT2600ac. Bardzo dobry sprzęt...

Rainman

Też mam awersje do mediateka :).

A czy są jeszcze jakieś alternatywy dla sprzętów w tym przedziale cenowym, najlepiej z pionową obudową jak w Asusach? Ogólnie ma to marginalne znaczenie, ale urządzenie stoi na widoku w pokoju gościnnym, a taki rodzaj obudowy umożliwiłby schowanie przewodów oraz ewentualnych wentylatorów. 

Firmę Synology kojarzę głównie z urządzeń NAS,  niestety cena raczej jest po za moim zasięgiem. Co do używki, to wolałbym nie ryzykować ~850zł.  Często taki sprzęt jest już po gwarancji  i nigdy nie wiadomo w jakich warunkach pracował. 

A co sądzisz o RT-AC86U (oczywiście pomijając odpustowy wygląd i gamingowy bełkot marketingowców)  na tle R7000 i RT2600AC?

Orientujesz się też może jak z kulturą pracy w/w urządzeń? Mój stary RT-N66U na radiu w stresie dobijał do 65*C, a to nie wróży długiej bezawaryjnej pracy. 

• Administrator
house
W dniu 5.08.2020 o 11:06, Rainman napisał:

A co sądzisz o RT-AC86U (oczywiście pomijając odpustowy wygląd i gamingowy bełkot marketingowców)  na tle R7000 i RT2600AC?

zdecydowanie najszybszy procek, dużo ram, spoko zasięg. Bardzo udany model... R7000 to staruszek więc odstaje od niego, ale RT2600ac już nie aż tak bardzo. Na pewno warty rozważenia.

Rainman

Z w/w opisem zapoznamem się już wcześniej, jest ona z 2018r, a przez lata w obu sprzętach FW znaczenie ewoluował. Z doświadczenia z moim RT-N66U nie zawsze idzie to w dobrą stronę, im nowszy soft, tym bezpieczniejszy (czyt. wolniejszy i bardziej obciążający urządzenie), do tego jeszcze te temperatury. 

Nie mam jakiegoś sentymentu do Asusa, w moim wypadku jedynymi argumentami przemawiającymi za RT-AC86U zamiast RT2600AC jest Cena zaczynająca się od 870zł, pionowa obudowa oraz alternatywny FW Merlina. Przeciw zaś wysokie temperatury pracy sięgające nawet 85*C (konieczność dołożenia wentylatorów), odpustowy wygląd z frontu.

-Czy w Twojej opinii jest coś co przemawiało by za dołożeniem tych ~150zł na rzecz RT2600AC?

-Czy  w Synology, CPU Qualcomma + radia charakteryzują się lepszą kulturą pracy na chłodzeniu pasywnym ( po dołożeniu aktywnego chłodzenia ten sprzęt nie będzie już tak atrakcyjny ☺ ) ?

-Na forum w zakładce Synology jest dużo postów z prośbami o pomoc lub o problemach z tym urządzeniem (oczywiście większość nie zwinny sprzętu).  Czy  SRM lub sprzęt jest tak problematyczny w ustawieniach?

-Czy Synology w dalszym ciągu aktywnie aktualizuje ten sprzęt?

-Jaką funkcję pełni złącze na karty SD w tym routerze 

• Administrator
house
Godzinę temu, Rainman napisał:

-Czy w Twojej opinii jest coś co przemawiało by za dołożeniem tych ~150zł na rzecz RT2600AC?

tylko i wyłącznie kontrola rodzicielska, która w Synology jest prawie idealna. Jeśli nie używasz, to nie ma żadnej róznicy. Synology SRM jest dużo bardziej logiczny i przejrzysty niż asuswrt. Do niedawna był też lepiej rozwijany, ale to się zmieniło. 

-Czy  w Synology, CPU Qualcomma + radia charakteryzują się lepszą kulturą pracy na chłodzeniu pasywnym ( po dołożeniu aktywnego chłodzenia ten sprzęt nie będzie już tak atrakcyjny ☺ ) ?

nie zauważyłem, aby był to jakiś problem, na który musiałbym zwrócić uwagę. Działał i robił swoje.

-Na forum w zakładce Synology jest dużo postów z prośbami o pomoc lub o problemach z tym urządzeniem (oczywiście większość nie zwinny sprzętu).  Czy  SRM lub sprzęt jest tak problematyczny w ustawieniach?

nie, czasem to jedynie zmiana przyzwyczajeń, czasem rzeczywiście problem, ale nie można powiedzieć, że SRM jest wyjątkowo uciążliwy

-Czy Synology w dalszym ciągu aktywnie aktualizuje ten sprzęt?

już nie, zobacz https://www.synology.com/pl-pl/releaseNote/RT2600ac

-Jaką funkcję pełni złącze na karty SD w tym routerze 

np zapis statystyk traffic monitor lub przestrzeń do współdzielenia plików jak w NAS.

Rainman
Posted (edited)
28 minut temu, house napisał:

tylko i wyłącznie kontrola rodzicielska, która w Synology jest prawie idealna

W sumie jeszcze mnie to nie dotyczy, ale pewnie za 4-5lat zacznie😉. W jaki sposób działa taka kontrola na RT2600? Na RT-N66U moge jedynie ustawić czas dostępu do sieci pod Mac oraz zrobić filtr stron / wyrażeń, niestety teraz wszystko jest po https i nie działa to już jak kiedyś 

28 minut temu, house napisał:

nie zauważyłem, aby był to jakiś problem, na który musiałbym zwrócić uwagę. Działał i robił swoje.

Ogólnie elektronika nie lubi wysokich temperatur. Na moim N66U gdy temp dochodziła do bodajże 65*C wywalało wszystkich z Wifi. Do tego płyta główna w miejscach CPU, Radia 2,4GHz oraz radia 5GHz pokryta jest przebarwieniami. Na koniec chyba taki bonusik od Asusa, wszystkie żywe ścieżki (nie pokryte lakierem) mają jakieś dziwne zacieki, na kilku filmikach z youtube wszystkie płyty N66U wyglądają w ten sam sposób po kilku latach pracy. 

A teraz regularnie przy większym obciążeniu się wysypuje (losowo co kilka - kilkanaście minut na 1-2 sek nie ma dostępu do internetu, lub do losowych usług) 

-Czy RT2600AC ma podgląd temperatur, obciążenia etc? 

Edited by Rainman
  • Administrator
house
8 godzin temu, Rainman napisał:

W jaki sposób działa taka kontrola na RT2600?

np taki : https://www.synology.com/pl-pl/srm/feature/device_content_control

jest jeszcze to : https://www.synology.com/pl-pl/srm/feature/secure_network_foundation

ale obetnie łącze do ca 200 Mbps.

8 godzin temu, Rainman napisał:

-Czy RT2600AC ma podgląd temperatur, obciążenia etc? 

temperatur nie, jedynie pasmo i RAM.

• 2 weeks later...
Rainman
Posted (edited)

Eh, co prawda wyleczyłem się z RT-AC85P , RT-AC68U, ale terazm mam dylemat między RT-AC86U, a  RT2600

Trochę poczytałem o obu sprzętach, sprawdziłem częstotliwość aktualizacji i w obu przypadkach jest zbliżona (z delikatną przewagą Asusa). Po mimo, że kusi mnie Synology (interface i niskie temperatury), to chyba jednak wybiorę Asusa.  Jak pisałem wcześniej głównie przez wzgląd na różnice w cenie (~250zł), oraz pionową budowę urządzenia i Merilna w razie "W", a jeśli będą z nim problemy dopłacę i wymienię RT2600.

Dziękuję za pomoc, po zakupie postaram się podzielić swoimi ewentualnymi uwagami:)

PS: W sieci znalazłem dość niepokojącą informację,  która również przemawia na niekorzyść RT2600. Przez zastosowanie układu Qualcomma , sprzęt Synology może mieć spory problem z bezpieczeństwem.

Edited by Rainman
  • Administrator
house
W dniu 19.08.2020 o 17:12, Rainman napisał:

PS: W sieci znalazłem dość niepokojącą informację,

nie te chip'y...

Cytat

Układy Qualcomm Snapdragon przeznaczone do urządzeń mobilnych są jednymi z najpopularniejszych chipów wykorzystywanych w smartfonach

poza tym nie jest u nich tak źle : https://www.cvedetails.com/product/39937/Synology-Router-Manager.html?vendor_id=11138 

Rainman
Posted (edited)

Ok:), sugerowałem się problemem z DSP w tych chipach, a  IPQ8065 również takowy posiada, podobno również cześć z tych "dziur" mają MediaTek, Broadcom oraz Cypress.

BTW: Fajna stronka. Asus chyba też dobrze stoi z bezpieczeństwem 🙂?

Edited by Rainman
  • Administrator
house
14 godzin temu, Rainman napisał:

BTW: Fajna stronka. Asus chyba też dobrze stoi z bezpieczeństwem 🙂?

nie najgorzej, potrafią czasem załatać jakiś stary model a bieżące są łatane ad-hoc

• 2 weeks later...
  • Administrator
  • Solution
3 godziny temu, Rainman napisał:

A co sądzisz o następcy Rt-ac86u tzn. Rt-ax86u? 

Czterordzeniowy procesor 1,8 GHz, 1 GB RAM - bardzo mocna maszyna. Wg specyfikacji dość ciekawy, nie wiem jak działa.

• 1 month later...
Rainman

Chciałbym podziękować za pomoc, po analizie wszystkich za i przeciw od 1 Października stałem się szczęśliwym posiadaczem RT-AX86U. Co prawda nie do końca wyszło jak planowałem, przez co przekroczyłem budżet o kolejne 550zł, ale było warto 🙂.

• Like it 1
  • Administrator

Temat został zamknięty jako rozwiązany.

Jeśli się z tym nie zgadzasz, zgłoś ten post, a moderator lub administrator rozpatrzy Twoje zgłoszenie.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Similar Content

• Lukas418
      By Lukas418
      Część,

Jak w temacie czytaliście  co sądzicie? https://www.benchmark.pl/aktualnosci/qnap-qhora-301w-router-10gbe-wi-fi-6.html
    • Lukas418
      By Lukas418
      Część, 

Poszukuje routera pod gry z funkcją kontroli rodzicielskiej, komputer i konsola podpięte będą pod kabel, do tego 12 urządzeń iot, kilka tv. Sieć 500mb. Priorytet to gry po kablu, wifi drugorzędną sprawa

Fajnie jakby posiadał dodatkowo:
      Geo-lokalizacje widziałem to w netgear: nighthawk xr300-100pes,
      Sterowanie z telefonu,
      Funkcje NAS ale nie jest koniecznie,
      I nie kosztowało więcej niż 1100 zł. 

Znacie coś takiego

Myślałem nad asus rt-ax86u

• lukaszp89
      By lukaszp89
      Witam wszystkich,

Proszę o doradztwo jaki router kupić do biura, powierzchnia ok 70 m2
      specyfikacja biura:
      - 10-16 podłączonych laptopów (jeśli wszyscy są to jest to 16, średnia 10 urządzeń)
      - biuro jest w kształcie litery L i mały fragment biura jest schowany za grubą ścianą - tutaj są 4 stanowiska
      - 1 drukarka podłączona kablem
      - z tego routera idzie kabel do innego pokoju(piętro wyżej), który łączy się z AP

Wszystkie laptopy/komputery są podłączone przez WIFI . Praca typowo biurowa, przesyłamy/pobieramy różne dokumenty . Uploadujemy zdjęcia na stronę www itp

To co na chwile obecną znalazłem:
      TP Link Archer AX50
      Synology RT2600ac

Budżet ok 1000 pln

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more information, please see ours Guidelines and Privacy Policy.