Jump to content

OpenVPN - RSA Encryption 1024 bit czy 2048 bit (wydajność)

Rate this topic

Smolisty

Recommended Posts

Smolisty

OpenVPN - RSA Encryption 1024 bit czy 2048 bit

Cześć.

Wiem że szyfrowanie 2048 bit jest silniejsze od 1024 bit ale czy możecie mi powiedzieć jak wpływa jedno i drugie szyfrowanie na wydajność i obciążenie samego routera lub np. komputera - czy ma to jakiś wpływ, jeżeli tak to jaki ?

• Administrator
house

zdecydowanie i przedewszystkim wpływa na wydajność CPU. Pierwszy zauważalny wpływ to szybkość transferów z USB, drugi - oczywiste - wydajność sieciowa połączenia z internetem.

Smolisty
18 minut temu, house napisał:

zdecydowanie i przedewszystkim wpływa na wydajność CPU. Pierwszy zauważalny wpływ to szybkość transferów z USB, drugi - oczywiste - wydajność sieciowa połączenia z internetem.

wydajność CPU - komputera czy routera ?

posiadam RT-AC68U

• Administrator
house
13 minut temu, Smolisty napisał:

wydajność CPU - komputera czy routera ?

a w jakim trybie ten vpn - klient czy serwer?

14 minut temu, Smolisty napisał:

posiadam RT-AC68U

stary czy nowszy ? 800 MHz czy 1GHz CPU ?

Smolisty
54 minuty temu, house napisał:

a w jakim trybie ten vpn - klient czy serwer?

stary czy nowszy ? 800 MHz czy 1GHz CPU ?

1) starszy model: 800 MHz

2) RT-AC68U ustawiony jako Serwer VPN i podłączony do niego dysk

• Administrator
house
9 godzin temu, Smolisty napisał:

2) RT-AC68U ustawiony jako Serwer VPN i podłączony do niego dysk

Czyli w trakcie połączenia spadnie Ci wydajność WAN i dość znacznie transfer z dysku. O ile nikt nie korzysta wtedy z usb - będzie ok. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Similar Content

• Borg
      By Borg
      Witam - 5 lat temu jeszcze na starym forum znalazłem recenzję @house Ausua RT-AC87U a ponieważ wcześniej miałem starszego RT z tomato więc 87 wylądowała u mnie. Minęło 5 lat, ostatnio podniosłem światełko do 600/60 Mbps i zonk. Na 10 pomiarów - 7 mam w granicach 450/60 (po kablu) przy czym w trakcie pomiaru za pomocą np. www.speedtest.net tracę sesję www z panelem administracyjnym routera na kilka sekund i po takim "restarcie" kolejny pomiar mam już 600/60. Do tej pory miałem łącze 200/50 więc nie wiem czy to wcześniej już występowało, czy AC87 już się powoli kończy (pracuje w dosyć trudnych warunkach, co prawda stoi na podstawce chłodzącej od laptopa ale w pawlaczu i w lato zdarzały się temperatury 80-90 stopni). Obecnie ma wgranego Merlina 384.13_10, obsługuje około 20 urządzeń (home office, szkoła, streaming 2k, gry online, reguły dla 11 latka 😉  ) - miejsce zbrodni mieszkanie w cegle z dość zaśmieconym wifi.
      Miałem ochotę spróbować  Synology RT2600AC ale po przejrzeniu tematów i ewentualnym niedługim porzuceniem wsparcia dałem spokój, na polu bitwy zostały : ASUS RT-AX88U bo znam ten ekosystem i ma wifi 6 na pokładzie oraz swego czasu chwalony przez @house UBIQUITI UniFi DM - jedno co w nim przeszkadza mi to brak wifi 6 no i ostatnie posty house że coś im się tam zaczyna psuć szlifowanie softu dla DM - tylko pytanie na jakim poziomie jest to "psucie" czy to jest na poziomie Asusa i czy jeszcze gorzej. 
      Idea jest taka chcę na kolejne 5 lat mieć spokój z tym łączem i szybszym przy mocno obciążającymi użyszkodnikami domowymi 🙂.  Raczej nie planuję dokładać dodatkowych AP więc zasięg na mieszkanie powinien być na poziomie obecnego RT-AC87U którego i tak muszę przycinać bo zdarza mi się 50 metrów od domu w samochodzie łapać swoje wifi :).  Pytanie jak to z tymi wifi 6 - w sumie na razie nie widzę na rynku szturmy w kartach sieciowych i urządzeniach mobilnych, bardziej zależałoby mi na bezpieczeństwie, nie śledziłem jak się w końcu z WPA3 czy innym szyfrowaniem tematy rozwinęły.
    • Slashdub
      By Slashdub
      Ehh, kiedy w koncu zdecydowalem sie na zakup tego routera, rysuje sie mozliwy scenariusz wyjscia Synology ze sprzetu sieciowego.
      Mam nadzieje, ze tak sie nie stanie, nie wiem teraz czy kupowac ten router czy rozgladac sie za czyms innym...
      Jakies sugestie?
    • gabrychu
      By gabrychu
      Pewnie nie w tym miejscu piszę, ale jaki wybieracie system plików Btrfs czy ext4?
      W typie puli pamięci ma znaczenie wybór "lepsza wydajność" czy "większa elastyczność"?
      Nas będzie służył raczej jako kopia danych w firmie.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more information, please see ours Guidelines and Privacy Policy.