Jump to content

Kilka MR2200ac na Ethernecie

Rate this topic

unesco

Recommended Posts

Hello Wszystkim,

To mój pierwszy post - wreszcie znalazłem miejsce, gdzie jest merytoryka bez marketingu :-).

Taka sytuacja: duży dom, 2 kondygnacje, grube ściany. Podłączona Neostrada 80 przez Livebox 3.0, który stoi na górze domu, w samym jego rogu, więc w najgorszym miejscu (tam się zbiegają kable). W domu rozprowadzone są kable Cat5 z całego domu. Dostęp dla 3 komputerów, 1 tabletu i 3 telefonów. Główny to stacjonarny, z duża ilością danych wpięty po 1 Gbit Ethernet do LB3, pozostałe przez WiFi z LB3 (2.4 GHz) tam, gdzie jest zasięg, czyli mniej więcej w 30-40% miejsc.

Stan docelowy: kupiłem właśnie NAS'a DS918+ i będę go sukcesywnie zapełniał danymi. Podpięty do LB3 po LANie, podobnie jak komputer stacjonarny. Wejdą na niego dane ze stacjonarnego komputera, backupy ze wszystkich komputerów i zrzuty filmów z płyt. Dość często pracuję też w innej lokalizacji (prywatnie, bo pracy na tym nie będę robił), więc też będzie dostęp z zewnątrz (w obie strony, czyli czytanie tego co na NAS, oraz np. backupowanie laptopa, na którym akurat będę pracował w drugim miejscu - tak wiem, przez tę Neostradę może być wolno). Chcę, żeby cały dom + taras na zewn. był pokryty szybką siecią WiFi (dostęp do NAS, backupowanie, Internet oraz może kiedyś dojdzie na wioskę światłowód...). Może kiedyś pojawią się też kamery do NASa.

Planowałem kupić jakiś switch, żeby było więcej portów do wszystkich pokoi oraz innych odbiorników, też z PoE oraz kilka access pointów. Wybór najpierw padł na tanie TP-Linki Deco, ale wolałbym zainwestować w coś bardziej zarządzalnego. Pojawiła się opcja Ubiquity, ale jak zobaczyłem, że Synology też ma mesh'a, chyba skieruję się w tę stronę (pierwotny plan jest na 3x MR2200ac). I tu kilka pytań:

1) Czy jednoczesne posiadanie systemowego NASa i WiFi od Synology da mi jakieś synergie?

2) Chciałbym połączyć każdy z MR2200ac po kablu, ale nie w łańcuchu jak rysowane na stronie Synology, ale przez swich'a (nie mogę zrobić chain'a bo w każdym pokoju jest tylko 1 gniazdko RJ45. Czy ktoś z Was ma doświadczenia w takim łączeniu, żeby sieć WiFi też była traktowana jako jedna spójna i zarządzalna całość, czy tez MR2200ac muszą być łączone fizycznie bezpośrednio ze sobą?

3) Jeśli da się to co w 2) czy switch może być dowolny, czy musi mieć jakieś szczególne funkcje. BTW, możecie polecić cokolwiek wartego uwagi? Min 8 portów.

4) Chciałem się upewnić, bo nigdzie nie mogę znaleźć - MR2200ac nie mają PoE?

5) Czy warto zamienić jeden z MR na RT2600ac? Zakładam, że router xDSL, czyli Livebox 3 zostaje, bo musi (pewnie wyłączę w nim WiFi).

Byłbym niezmiernie wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam

Edited by unesco
  • Administrator
Godzinę temu, unesco napisał:

Pojawiła się opcja Ubiquity

która wydaje mi się najbardziej sensowna... Co prawda to sieć definiowana przez oprogramowanie kontrolera, ale i tak najbardziej podatna na rozbudowę, obsługuje VLAN'y i w zależności od potrzeb umożliwia bardziej sensowne dobranie AP (kilka modeli w gamie Unifi). 

1) Czy jednoczesne posiadanie systemowego NASa i WiFi od Synology da mi jakieś synergie?

nie

Czy ktoś z Was ma doświadczenia w takim łączeniu, żeby sieć WiFi też była traktowana jako jedna spójna i zarządzalna całość, czy tez MR2200ac muszą być łączone fizycznie bezpośrednio ze sobą?

będzie działać bez problemu, miałem tak podłączone u siebie w domu

Jeśli da się to co w 2) czy switch może być dowolny, czy musi mieć jakieś szczególne funkcje

dowolny, nawet taki "głupi" niezarządzalny

4) Chciałem się upewnić, bo nigdzie nie mogę znaleźć - MR2200ac nie mają PoE?

nie

5) Czy warto zamienić jeden z MR na RT2600ac? Zakładam, że router xDSL, czyli Livebox 3 zostaje

nie warto, 3 stówki różnicy a dodatkowo i tak podwójny NAT więc z tym dłubaniem na NAS z zewnątrz nie będzie tak gladko...

Bardzo dziękuje za szybką odpowiedź. Tak w jednym zdaniu, jakieś szczególne cechy przemawiają za Ubiquity vs Synology w powyższych kwestiach? Czytam na sieci, tu i tu nieskończone możliwości konfiguracji...

Jeszcze jedno pytanie, czy jak podłączę po kablu, do z drugiego portu RJ45 MR2200ac będę mógł podłączyć kabel, z którego pociągnę internet do innego komputera?

• Administrator

Tak w jednym zdaniu, jakieś szczególne cechy przemawiają za Ubiquity vs Synology w powyższych kwestiach?

To zależy, czy wybierzesz same AP czy AP+ gateway. I w jednym i drugim przypadku są plusy i minusy. W Synology zyskujesz dobrą kontrolę rodzicielską i bardzo dobry serwer VPN. W Ubiquiti otrzymasz to samo, ale za nieznacznie wyższą kwotę, jednak jeśli wybierzesz same AP to Unifi ma o wiele lepsze pole do popisu. Możesz wybrać podstawowy i dość tani UAP-AC-Lite, z czasem dołożyć UAP-AC-LR lub UAP-AC-Flex. Łącząc je w jedną sieć zarządzasz całością z jednego miejsca (kontrolera - nie ma znaczenia czy jest wbudowany, w dockerze na Synology czy jako dedykowane urządzenie). 

czy jak podłączę po kablu, do z drugiego portu RJ45 MR2200ac będę mógł podłączyć kabel, z którego pociągnę internet do innego komputera?

tak

• Like it 1

To jeszcze jedno pytanie.

Z jakich wersji firmware'u korzystałeś w swoich RT i MR? Na sieci jest dużo narzekania że po updejcie do 1.2.3 zrobiło się bardzo źle, dużo wolniej, wiele funkcji nie działa lub działa "inaczej" itd? Czy też miałeś takie doświadczenia?

• Administrator

używałem wszystkich po kolei do wersji 1.2.3-8017-4 włącznie. Nie zauważyłem nic niepokojącego.

• Like it 1

To MR2200ac kupiony, na razie 1 szt, żeby zobaczyć jak działa. Podłączyłem przez Ethernet do portu WAN na MR (z drugiej strony do jednego z portów LAN routera Neostrady LB3), czyli pracuje jako router. Jeśli będzie ok, to dokupię kolejne 1-2 szt. jako mesh.

Działa... prawie. Tzn z Internetem jest ok, ale jest problem z dostaniem się do NAS'a Synology (podpięty też do jednego z portów LB3) przy połączeniu przez WiFi przez MR'a. Nie mogę zmapować współdzielonego folderu z NASa, żeby był widoczny na Win10, wcześniej jak wszystko było podłączone do routera Neostrady, dało się.

Żeby było ciekawiej, to mogę podłączyć ten folder jak w mapowaniu wpiszę \\192.168.1.8\Folder1, ale jak jest \\NASname\Folder1 to już nie przechodzi.

Router MR ustawił swój adres na 10.0.4.1. Pingi z tej podsieci do 192.168.1.8 przechodzą, ale ping NASname już nie (przy podpięciu bezpośrednio do LB3 jest ok).

Gdzieś doczytałem na supporcie Synology, żeby "W sekcji WS-Discovery zaznacz pole wyboru Włącz wykrywanie sieci systemu Windows, aby zezwolić na dostęp poprzez protokół SMB." i wtedy eureka, daje się podpiąć forlder przez nazwę serwera. Ale potem w IPv4 w karcie sieciowej laptopa zmieniłem NETbios z auto na włączone i przestało działać. Jak przywróciłem poprzednie ustawienia, dalej źle.

Byłbym wdzięczny za wskazówki, co dalej mogę zrobić.

• 2 weeks later...

Kupiłem drugiego MR2200ac. Cały dzień walczę, jak podłączyć je oba po kablu, żeby to była jedna sieć. Tzn. oba połączone po kablu do routera Livebox3. Jeden był i nadal jest w trybie routera, podpięty przez port WAN do LB3, do drugiego włożyłem kabel do portu LAN. Nie widzą się po Ethernecie. Przełączają się na uplink po WiFi. Robiłem różne kompbinacje LAN/WAN na każdym z nich, nie działa.

@house, pisałeś, że u Ciebie nie było problemu z jedną siecią po kablu. Tylko chyba miałeś też router RT2600ac, ja nie mam i nie zamierzam, ew. dodam może trzeci MR. Wszelkie sugestie mile widziane.

• Administrator

@unesco - pierwszą konfigurację i dołączenie do istniejącej sieci WiFi należy wykonać za pomocą połączenia bezprzewodowego. Dopiero wtedy po restarcie można przełączyć na link kablowy.

@house - tak oczywiście zrobiłem, dodawanie i konfigurację drugiego punktu robiłem po wifi, sieć już działa jako jednorodny mesh po Wifi, teraz chciałbym żeby oba (docelowo trzy) punkty były po kablu. 

Edited by unesco
  • Administrator

Podłączenie obu kablem nie działa? Pierwszy jest w trybie routera czy AP

12 godzin temu, unesco napisał:

Tylko chyba miałeś też router RT2600ac

Tak, gatewayem był rt2600ac i działało bez problemu. 

@housenie działa

pierwszy jest w trybie routera, drugiego dodałem już z poziomu systemu operacyjnego pierwszego

pierwszy jest podłączony swoim portem WAN do portu LAN routera neostrady

drugi swoim portem LAN do portu LAN neostrady

wybierałem każda z opcji opcja połączenia nadrzędnego

z RT2600ac było pewnie łatwiej, bo on wystawiał swoje LANy dla MR, a ja musiałbym łaczyć same MRy szeregowo, co jest niemożliwe ze względu na układ kabli w domu (BTW, jak podłączę szeregowo, tzn drugiego podepnę pod port LAN pierwszego, to jest ok.