Jump to content

Jaki router do domu parterowego 140m2?

Rate this topic

Guest house

Recommended Posts

Szukam rutera wifi do domu parterowego 140m2.

Co prawda sygnał nie napotka stropu ale napotka od 1 do 3 ścian (czasem grubych nośnych)..

Czy jest jakis sprzęt z odpowiednim zasięgiem, który obsłuży mi cały dom?

Najlepiej do 300zł, jeśli to niemożliwe to ile będzie kosztowało możliwe?

• Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• house

30

• tonyaa

3

• Administrator
13 minut temu, GMan napisał:

ile będzie kosztowało możliwe?

to zależy, czy kilka tańszych urządzeń czy jedno, które z zasięgiem może mieć problem...

Najlepiej jedno urządzenie.

Ale jeżeli to prawie niemożliwe to te kilka urządzeń jakby miały działać - jako jedna sieć i moge sie przełaczać czy rózne sieci?

I ile muszę a to PLN-ów przeznaczyć w różnych scenariuszach?

Z jednym szału nie będzie , chyba że nie ma za dużo ścian . Mogę zaproponować , aktualnie mam na sprzedaż Netgear R6400v2  prawie nowy 250zł (bardzo dobre pokrycie wifi dual band ac1750 )  Lub Netgear R7000p  300zł ( prawie to samo - ac1900 ) 

Można też obydwa połączyć ze sobą kablem i wtedy pokrycie będzie przyzwoite .  

Rozwiązania Ubiquiti lub Synology będą dużo droższe  

Kable mam położone w sposób aużyteczny do większości konfiguracji (mój bład podczas budowy, słuchanie "złych" ludzi).

Nie połącze ze sobą sensownie dwóch ruterów (chyba, że zrezygnuje z połączeń kablowych w domu) i będzie tylko wi-fi to istniejące kable sie zepnie razem i jakoś połączy sprzęty.

Nie zaznaczyłem tego w pierwszym wpisie ale szukam rozwiązania dla "Kowalskiego" podłącze (konfiguracja minimalna) i działa :)

• Administrator
Godzinę temu, GMan napisał:

Nie zaznaczyłem tego w pierwszym wpisie ale szukam rozwiązania dla "Kowalskiego" podłącze (konfiguracja minimalna) i działa

wszystkie takie są ;) 

4 godziny temu, GMan napisał:

Ale jeżeli to prawie niemożliwe to te kilka urządzeń jakby miały działać - jako jedna sieć i moge sie przełaczać czy rózne sieci?

albo mesh - wtedy masz jedną sieć z obsługą automatycznego przełączania się pomiędzy nimi, albo 1 SSID i skakanie po zasięgu, albo 2 różne sieci i skakanie pomiędzy nimi (w sumie to samo co 1 SSID bez mesha).

Problemem jest te wspomniane 300zł ;) 

Dzięki za odpowiedzi:)

Źle to opisałem, zacząłem od d... strony mysląc, że wczesniejsze etapy dobrze przepmyslałem (a pewnie nie).

Mój dom:
- parterówka 140m2
- w pokojach/garażu/itp. mam gniazda Eth (po jednym kablu wszędzie) które wszystkie kończą się na strychu w jednym miejscu (zakończone wtykiem RJ45, łącznie 7 sztuk).

Mój główny problem to lichy wybór operatorów internetu - lokalna radiówka, której ostatecznie chyba nie wezmę i LTE (ze względu na bliskość nadajników to tylko Play).
Rozważam zestaw NET BOX ZTE WF830.

I teraz nie wiem czy mogę do tej anteny od Playa podłaczyć jakiś swój router (bez wifi na strychu) i potem switch i podłaczenie kabli 'pokojowych' i jakis z wifi w salonie.
Bo jak potraktuję to jako zestaw to wtedy Play-owy router podłączę na strychu i po co mi tam wifi. Oczywiście jeśli soft pozwoli moge wyłączyć wifi na strychu zostawić tam router od Play-a zanim dać switch i zejść do pokoi a w jednym z  pokoi dać router wifi na potrzeby parteru.

Czy którakolwiek z tych opcji ma sens czy inaczej to zorganizować?

• Administrator
26 minut temu, GMan napisał:

Czy którakolwiek z tych opcji ma sens czy inaczej to zorganizować?

jak najbardziej ma sens ta ostatnia: 

26 minut temu, GMan napisał:

Play-owy router podłączę na strychu i po co mi tam wifi. Oczywiście jeśli soft pozwoli moge wyłączyć wifi na strychu zostawić tam router od Play-a zanim dać switch i zejść do pokoi a w jednym z  pokoi dać router wifi na potrzeby parteru.

ale wtedy oprócz switcha potrzebowałbyś raczej tańszych access point'ów niż pełnoprawnego routera. A w takim wypadku wystarczyłyby Ci np świetne Ubiquiti UAP-AC-LR lub tańsze UAP-AC-LITE. W przypadku tych urządzeń masz możliwość rozbudowy o kolejne AP, w miarę dobrze działa w nich przełączanie się pomiędzy poszczególnymi punktami sieci, kontroler możesz ostatecznie postawić jako aplikację na Windowsie a i finansowo nawet w przypadku dwóch sztuk wyjdzie korzystniej niż rozwiązania stricte mesh'owe. 

OK, czyli licząc od komina w dół.

- Antena Play (komin)

- Router Play (strych)

- Switch 8p (strych)

- Ze 2 AP podpięte do gniazdka w pokojach jakoś dobrze rozstawione (dom parter)

Pytania:

1. Polecasz jakiś switch 8p na strych?

2. Ten router Playa ma 2xLAN czy warto podpiąc do jednego switch a do drugiego bezpośrednio gniazdko pokojowe o największym użyciu czy wszystko przez switch?

To UAP-AC-LITE kosztuje 350zł sztuka tanie nie jest a potrzebuję ze 2 szt. Ale jak nic lepszego tańszego nie ma to kupie takie:)

• Administrator
2 godziny temu, house napisał:

kontroler możesz ostatecznie postawić jako aplikację na Windowsie a i finansowo nawet w przypadku dwóch sztuk wyjdzie korzystniej niż rozwiązania stricte mesh'owe. 

Lub jeżeli masz NASa to możesz również kontroler na nim postawić ;) 

• Administrator
3 minuty temu, GMan napisał:

1. Polecasz jakiś switch 8p na strych?

np każdy jeden niezarządzalny, tani TP-Link. w kwocie mniej niż 50PLN powinieneś się wyrobić...

4 minuty temu, GMan napisał:

2. Ten router Playa ma 2xLAN czy warto podpiąc do jednego switch a do drugiego bezpośrednio gniazdko pokojowe o największym użyciu czy wszystko przez switch?

wszystko via switch.

4 minuty temu, GMan napisał:

To UAP-AC-LITE kosztuje 350zł sztuka tanie nie jest a potrzebuję ze 2 szt. Ale jak nic lepszego tańszego nie ma to kupie takie:)

dlatego napisałem wcześniej, że 

16 godzin temu, house napisał:

Problemem jest te wspomniane 300zł 

kup na początek jeden LR, jeśli nie będzie poprawnie "siał" zasięgiem to z czasem dokup drugą sztukę LITE'a lub LR'a. Możesz je "mieszać" ze sobą w ramach jednej sieci.

Teraz, Mariusz_Sz napisał:

Lub jeżeli masz NASa to możesz również kontroler na nim postawić ;) 

dokładnie, mam tak zrobioną instalacje na swoim DS.

Dzięki mam coraz lepszy ogląd sytuacji.

NASa profesjonalengo nie planuję, ale może warto by gdzieś wpiąć jakiś dysk USB i trzymać fotki rodzinne, musze przemysleć.

1 hour ago, house said:

np każdy jeden niezarządzalny, tani TP-Link. w kwocie mniej niż 50PLN powinieneś się wyrobić...

OK, zastanawiałem się czy zwykły wystarczy czy uderzać w switche Ubiquiti, MiktoTik, Netgear, itp.

Zatem wezme jakiś TP-Link czy D-Link.

Ten router czy zwykły switch to zapewne "lubi" tylko temperatury dodatnie, przeżyje chwilowe ujemne?

Edited by GMan
errata
  • Administrator
8 minut temu, GMan napisał:

Ten router czy zwykły switch to zapewne "lubi" tylko temperatury dodatnie, przeżyje chwilowe ujemne?

Przeżyje temperatury ujemne (chwilowe) . Nie przeżyje wilgoci PO ujemnych temperaturach

• Administrator
10 minut temu, GMan napisał:

tak, ważne aby było to suche miejsce.

good job @Mariusz_Sz "Napisano teraz" :D

• Administrator

To są nic nie warte extendery sieci, nie Access Point'y. Tutaj nie ma półśrodków, albo kupisz jedno porządne urządzenie, albo będziesz przekonywał sam siebie, że zrobiłeś dobrze kupując coś tańszego i po pewnym czasie i tak dojdziesz do punktu w którym my jesteśmy i kupisz coś dobrego :) 

W opisie jest, ze działają w obu trybach - Tryb pracy: Access Point, Repeater

Ale to opis w jednym sklepie, może coś poknocili.

Czyli podsumowujac wydaję 450zł na LR'a albo informuję rodzinkę tylko po kablu kochani ?

Zapamiętano:)

• Administrator
17 minut temu, GMan napisał:

W opisie jest, ze działają w obu trybach - Tryb pracy: Access Point, Repeater

repeatery z nich żadne a AP takie sobie...

Ale to opis w jednym sklepie, może coś poknocili.

opisy są poprawne...

18 minut temu, GMan napisał:

Czyli podsumowujac wydaję 450zł na LR'a albo informuję rodzinkę tylko po kablu kochani ?

:) ?

Pisałeś, że rozwiązaniem jest też tworzenie sieci typu mesh.

Cos tam na szybko doczytałem. Drogie to faktycznie, ale bywa i tańsze i z dobrymi opiniami.

Przykładowo takie - TP-Link DECO M4 Mesh WiFi - 2 sztuki tego klupie za cene jednego UAP-AC-LR.

Spotkaliście się z tym Tp-linkiem w praktyce?

• Administrator
11 minut temu, GMan napisał:

Spotkaliście się z tym Tp-linkiem w praktyce?

niestety nie mam doświadczeń z tym sprzętem. Na papierze wygląda obiecująco, jednak producent to taka "biedronka"

• Administrator

Znajomy ma i chwali:

Netgear ORBI

Też 2 sztuki i szybsze od tego TP-LINKA

https://www.x-kom.pl/p/363942-system-mesh-wi-fi-netgear-orbi-wifi-system-wall-plug-2200mb-s-a-b-g-n-ac.html

Tu masz recenzje ;)

Edited by Guest

Netgear jest już chyba mniej "biedronkowe".

Czy to nie problem, że będzie to drugi router w mojej sieci po tym Play'owym (wiem, że działać będzie pytam o wydajność, stabilność)?

Chyba wszystkie te zestawy zakładają, że te jednostki komunikuja się bezprzewodowo.

Zapewne nie można ich połaczyć kablowo, ale nie bezpośrednio tylko do jednego  switcha. Byłoby pewniejsze niż bezprzewodowo.

Teoretyzując - Jeden moduł podłączę w salonie do gnizdka eth, drugi moduł do gniazdka eth w jednym z pokoi a te gdniadka łacza się w switchu na strychu.

I wtedy tak to ustawiam, ze ładnie sieją na cały dom ale nie ma konieczności, żeby była między nimi super komunikacja bezprzewodowa.

Z drugiej strony producent i recenzja twierdzą, że to do bardzo dużych domów z zasięgiem w ogrodzie. To może dla mojego jednopoziomowego domu 140m2 to jest za wielkie bydle?

I wezmę postawię w salonie jakiś RT-AC58U (jak Mariusz_Sz) i tyle i ma mi "łyknąć" cały dom.

PS Zbliżam się do decyzji, dzięki za wytrwałą pomoc ;)

• Administrator
W dniu 26.10.2019 o 22:37, GMan napisał:

Netgear jest już chyba mniej "biedronkowe".

masz rację ;) mniej...

Czy to nie problem, że będzie to drugi router w mojej sieci po tym Play'owym (wiem, że działać będzie pytam o wydajność, stabilność)?

nie problem

Teoretyzując - Jeden moduł podłączę w salonie do gnizdka eth, drugi moduł do gniazdka eth w jednym z pokoi a te gdniadka łacza się w switchu na strychu.

I wtedy tak to ustawiam, ze ładnie sieją na cały dom ale nie ma konieczności, żeby była między nimi super komunikacja bezprzewodowa.

?

Z drugiej strony producent i recenzja twierdzą, że to do bardzo dużych domów z zasięgiem w ogrodzie. To może dla mojego jednopoziomowego domu 140m2 to jest za wielkie bydle?

od przybytku głowa nie boli ;) 

Jako, że się nie znam to pytam i googlam :) O te podwójne rutery pytałem, bo gdzies trafiłem na opis problemów jak są 2 i jest podwójny NAT.

Dostrzegam też problem z tym, że te kable zbierają się na strychu i do każdego pokoju jest tylko po 1. Wystarczyłyby 2 przewody tylko do salonu i problem (opisany poniżej) by nie występował.
Cóż nie jedyna to wtopa podczas budowy haha.

Z waszych pomocnych odpowiedzi widze następujące scenariusze.

Scenariusz 1:
Komin:
- antena z modemem
Strych:
- router Play (wyłączone wifi)
- switch 8p
Salon/pokój na parterze:
- Sprzęt wifi (Coś X)
- gnizdka w pokojach ze switcha

Scenariusz 2:
Komin:
- antena z modemem
Strych:
- ?? (switch po "zawróconym" sygnale z salonu)
Salon/pokój na parterze:
- router Play (wyłączone wifi) - spięte na strychu złączką RJ45 (kabel od anteny <-> kabel zatynkowany do salonu)
- Sprzęt wifi (Coś X)
- gnizdka w pokojach

W obu przypadkach dostrzegam problemy:
a)
Sprzęt (Coś X) zapewne będzie miał fajne ficzery (rodzicielska, sieć gość, QoS, itp.) lepsze od routera Playa.
Ale w scenariuszu 1 to router Play będzie sprzętem nadrzędnym i te ficzery będa po wifi nie będzie ich w gniazdach.
b)
Strych jest nieocieplony i nieogrzewany i taki też zostanie (pewnie zrobię tam jakąś szafkę, postaram się zadbac o temperaturę i wilgotność, nie wiem na ile skutecznie).

c)

Jako, że nie posiadam dwóch przewodów do salonu to zastanawiałem się czy moge jakoś puścić sygnał ze sprzętu Coś X na strych i dopiero potem podłączyć switch tak, żeby nowy super sprzęt był faktycznie nadrzędny dla całej sieci.
Jako opcję widzę - kabel antenowy (chyba nie bardzo), albo PLC - czy elektryka uciągnie?

To zawrócenie sygnały (salon-strych) to w sumie może być w każdym scenariuszu.

Coś X:
(1szt.) ASUS RT-AC58U  - 329 zł
(1szt.) Ubiquiti UAP-AC-LR - 449zł
(1szt.) ASUS RT-AC68U  - 579zł
(2szt.) Netgear ORBI  - 589zł

Pytanie:)
Który scenariusz będzie lepiej pasował do mojego domu?
Który sprzęt CośX będzie bardziej odpowiedzni?

• Administrator

Siema

Za bardzo się przejmujesz pisząc te scenariusze ;)

Moim zdaniem co powinieneś zrobić:

Zamawiasz Orbi przez neta - rozpakowujesz, testujesz i patrzysz czy jesteś zadowolony. Dajesz sobie 7 dni na testy

Nie pasuje Ci? Oddajesz bo masz na to 14 dni i nie ma problemu

Zamawiasz inne rozwiązanie to masz 14 dni na testy

PROSTE? ;) 

To nie przejmowanie się.

To frustracja, że ten temat jest skopany w nowym domu do którego wprowadziłem się tydzień temu ;)

Abstrahując od scenariuszy to czy to puszczenie sygnału z salonu (ze sprzętu coś-tam-kupię) na strych poprzez PLC ma sens?

Albo do ilu i jakich urządzeń może mieć sens?

• Administrator
5 minut temu, GMan napisał:

To frustracja, że ten temat jest skopany w nowym domu do którego wprowadziłem się tydzień temu ;)

no cóż, życie :) ja wyprowadziłem się do nowego domu a po tygodniu od przeprowadzki pojawił się w starym bloku światłowód orange :) Teraz czekam już 6 miesiąc (jadąc na LTE) na światłowód u siebie, rzekomo ma być jutro. Frustrację rozumiem, trzeba niestety czasem kombinować. 

5 minut temu, GMan napisał:

Abstrahując od scenariuszy to czy to puszczenie sygnału z salonu (ze sprzętu coś-tam-kupię) na strych poprzez PLC ma sens?

jeżeli szybkość internetu nie przekroczy Ci 40-50 Mbits to tak, w innym przypadku ciągnąłbym to kablem. Do LTE będzie w sam raz (o ile pomiędzy punktami nie będzie LAN'u a jedynie gateway - switch lub client).

7 hours ago, house said:

jeżeli szybkość internetu nie przekroczy Ci 40-50 Mbits to tak, w innym przypadku ciągnąłbym to kablem. Do LTE będzie w sam raz (o ile pomiędzy punktami nie będzie LAN'u a jedynie gateway - switch lub client).

Gdyby kucie w nowiutkim domu było dopuszczane to byłby kabel. Ale nie ma takiej możliwości, więc kombinuję.

Ten link PLC miałby obsłużyć poprzez switch wszystkie gniazdka w pokojach. Więc chyba "byłby LAN'em" bo komunikacji między urządzeniami switch chyba nie obsłuży a zatem jak dobrze rozumiem ruch wracałby do routera a po drodze PLC.

Mam dzięki wam chyba wszystkie (lub prawie wszystkie) informacje. Pozostaje tylko wybrać ostateczna opcję - wybieram między złe a złe. Ale się przyzwyczaję ostatecznie:) 

• Administrator
15 minut temu, GMan napisał:

Gdyby kucie w nowiutkim domu było dopuszczane to byłby kabel.

a co robiłeś na etapie elektryka a przed tynkami ? to jest moment na położenie kabli sieciowych ;) Też mam nowiutki dom i poszło mi ponad 200 metrów kabla w ściany. 

15 minut temu, GMan napisał:

Ale nie ma takiej możliwości, więc kombinuję.

dlaczego ? nie trzeba kuć murów, wystarczy "wybruzdować" tynki, machnąć Flügger Easy Filler, zamalować i po sprawie ;) chyba, że lite stropy to wtedy klops...

Ten link PLC miałby obsłużyć poprzez switch wszystkie gniazdka w pokojach. Więc chyba "byłby LAN'em" bo komunikacji między urządzeniami switch chyba nie obsłuży a zatem jak dobrze rozumiem ruch wracałby do routera a po drodze PLC.

postaw switch na dole obok urządzeń a PLC zestaw tylko do router'a

1 hour ago, house said:

a co robiłeś na etapie elektryka a przed tynkami ? to jest moment na położenie kabli sieciowych ;) 

Też mam kilka tych kabli. Tyle, ze za mało i źle poprowadzone. Poddałem się wpływom elektryka i takie tam.

Wcześniej wspominanej frustracji by nie było gdyby to nie moja osobista wtopa. Za późno zainteresowałem się tematem. 

1 hour ago, house said:

dlaczego ? nie trzeba kuć murów, wystarczy "wybruzdować" tynki, machnąć Flügger Easy Filler, zamalować i po sprawie ;) 

Układałem w głowie rozmowę na ten temat z żoną i jakoś "nie pykło". Nie da się, życie mi miłe ;)

Chyba, że to kucie nie w salonie będzie (gdzie ma sprzęt stacjonować) tylko jakoś naokoło - muszę podumać.

1 hour ago, house said:

postaw switch na dole obok urządzeń a PLC zestaw tylko do router'a

Ale urządzenia z dołu będą między innymi wpięte w gniazdka które swój drugi koniec maja na strychu (nigdzie na dole).

Nie widzę opcji dla switcha na dole. Brakuje tylko jednego kabla  salon<->strych i prawie wszystko rozwiązane, ale kucie, wiercenie brrrr.