Jump to content

Router do sieci 1Gb/1GB + VLAN

Rate this topic

Guest house

Recommended Posts

Guest marmod

Witam

Czas nadszedł wymienić stary router TP-LINK 1043v1 na coś nowego, który obsłuży połączenie internetowe1Gb/1Gb, VPN, VALN, ochronę dla dzieci  oraz NAS Synology 214 play (który będzie obsługiwany w 100% ). Koszt do 1000 zł może trochę więcej

• Replies 14
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• house

11

Top Posters In This Topic

Posted Images

• Administrator

Asus RT-AC86U lub Synology RT2600ac jeśli chodzi o większość wymienionych funkcji ze wskazaniem na Synology w kwestii ochrony dzieci. Żaden z nich niestety nie obsługuje segmentacji sieci w postaci VLAN'ów - o ile o to chodzi pod hasłem "VALN" ;) Tutaj musiałbyś się posiłkować sprzętem biznesowym jak Microtik lub Ubiquiti, ewentualnie Asusem BRT-AC828.

• Administrator
  • Administrator

Nie można wskazać jednego zwycięzcy. Asus ma lekko szybszy CPU, za to Synology o wiele lepsze aplikacje do szykanowania dzieci. Oba działają w sieciach mesh, więc wybór powinien być kierowany nie samą ceną a funkcjami, na których Ci zależy.

• Administrator

Masz duży budżet a routery polecone przez @house to najlepsze co można kupić za te pieniądze. Kontrola rodzicielska to w nich wartość dodana a nie główna. Oczywiście można kupić routery bez niej, za sporo mniejszą kasę, ale daleko im będzie do ich poziomu... w każdej kwestii. Wspomniałeś o łączu Gbit/Gbit a to jest spore wyzwanie, z którym wątpię aby poradziły sobie budżetowe konstrukcje, tym bardziej jeśli myślał byś o jakimś IDS/IPS. Co do VPN, nie wiem jak Synology ale zdaje się, że w ASUSie chip sprzętowo wspomaga szyfrowanie, znacząco przyspieszając transfery.

Edited by Guest
  • Administrator
1 godzinę temu, Idanit napisał:

Wspomniałeś o łączu Gbit/Gbit a to jest spore wyzwanie, z którym wątpię aby poradziły sobie budżetowe konstrukcje,

dokładnie ?, zwłaszcza, że podałem modele praktycznie z jednymi z najmocniejszych CPU.

tym bardziej jeśli myślał byś o jakimś IDS/IPS

w tym segmencie cenowym akceptowalny poziom wydajności w IDS/IPS jest nie do osiągnięcia... zawsze trzeba się liczyć ze znacznie mniejszą wydajnością łącza.

Co do VPN, nie wiem jak Synology

jeden z lepiej zorganizowanych, jak nie najlepsze rozwiązanie na rynku https://www.synology.com/pl-pl/srm/feature/vpn_plus. Najbardziej przemawia za nim webvpn i brak wymogu użycia klienta jako takiego - wystarczy pamiętać nazwę ddns hosta.  Minusem jest płatna licencja na kolejne dodatkowe konta.

2 godziny temu, marmod napisał:

A jaki polecicie router bez kontroli rodzinnej.

każdy jeden Netgear. Mocne podzespoły sprzętowe, wątpliwej jakości i użyteczności FW.

• Administrator

Nie potrzebujesz dedykowanego RUTERA z kontrolą rodzicielską. Ja od lat stosuję OPENDNS https://www.opendns.com/ Rejestrujesz swojego stałego IP na stronie i w ruterze wpisujesz DNS-y OPENDNS w routerze https://use.opendns.com/ po czym logujesz się na stronie OPENDNS i masz wszystkiego rodzaju kategorie do wyboru i koloru łącznie z białą i czarną listą. I masz sprawę załatwioną. Możesz nawet z innego krańca świata się zalogować na stronę OPENDNS i odblokowaywać bądź blokować kategorie i strony, które zostaną "przesłane" na router. SUPER SPRAWA

Co do VLANów ja robiłem nawet na starym routerze Netgear WRN3500L ale warunek jest jeden... TOAMTO

Uważam (ale to moje zdanie) abyś poszukał R7000 Netgear

open-dns-category-blocks-2.png

• Administrator
7 minut temu, Mariusz_Sz napisał:

Ja od lat stosuję OPENDNS

kiedyś używałem, do momentu aż małolaty obadały zmianę dns'ów w windows ;) 

• Administrator
Teraz, house napisał:

Niby tak.... ale kto im dał uprawnienia administratora? ;)???????

U mnie pracują na użytkowniku standardowym i nie zmienią ;)

• Administrator
1 minutę temu, Mariusz_Sz napisał:

Niby tak.... ale kto im dał uprawnienia administratora?

używają z doskoku sprzętu mojej żony ;) obetnij żonie admina i możesz sobie betonować skarpety :D 

• Administrator

hahahaha co prawda to prawda 

To może inaczej: do pewnego wieku OPENDNS a potem dzieci i tak się dowiedzą w szkole co i jak ??

Edited by Guest
  • Administrator
13 godzin temu, house napisał:

Dokładnie o tym samy pomyślałem w trakcie czytania ?

14 godzin temu, house napisał:

jeden z lepiej zorganizowanych, jak nie najlepsze rozwiązanie na rynku https://www.synology.com/pl-pl/srm/feature/vpn_plus. Najbardziej przemawia za nim webvpn i brak wymogu użycia klienta jako takiego - wystarczy pamiętać nazwę ddns hosta.  Minusem jest płatna licencja na kolejne dodatkowe konta.

Dość spory minus w zastosowaniach domowych przy żonie i dwójce dzieci. Jednak myślę, że sprzętowe szyfrowanie robi tu robotę. U mnie wszystkie urządzenia będące poza domem zawsze korzystają z VPN (aktualnie na testach mega szybki WireGuard), nawet korzystając z danych komórkowych.

EDIT:

14 godzin temu, house napisał:

w tym segmencie cenowym akceptowalny poziom wydajności w IDS/IPS jest nie do osiągnięcia... zawsze trzeba się liczyć ze znacznie mniejszą wydajnością łącza.

AiProtection sprawdza się lepiej niż dobrze, przy nieznacznym spadku wydajności.

1488491598_ASUSWirelessRouterRT-AC86U-HomeSecurity.thumb.png.a0e4d840994a14eac2226bb0eccd4e42.png

Nie patrzcie na te zera, niestety najpierw wyczyściłem historię a później pomyślałem żeby zrobić zrzut ekranu. ☺️

Edited by Guest