Jump to content

Sieć w domu 130 m2 - WiFi czy kabel

Rate this topic

Guest house

Recommended Posts

Guest kdg33459

Witam,

planuję remont w domu, razem 3 kondygnacje, każda po ok. 45 m2. Przy okazji mógłbym rozprowadzić internet przewodowo. Czy warto w obecnych czasach instalować skrętkę w ścianach czy jednak postawić już tylko na WiFi? Z tego co widzę, to sieci bezprzewodowe cały czas się rozwijają, więc pytanie czy jest sens montować kabel 1Gb (myślałem o UTP cat6), skoro za rok czy 2 po WiFi będę miał już szybsze prędkości. Jak w praktyce sprawdzają się rozwiązania typu "mesh"? Obecnie internet to Orange światłowód 600/100 Mbps.

Pozdrawiam

• Administrator
2 godziny temu, kdg33459 napisał:

Czy warto w obecnych czasach instalować skrętkę w ścianach

jak najbardziej 

czy jednak postawić już tylko na WiFi?

jak na razie nikt nie wymyślił takiego radia, którego bezproblemowo dałoby się używać przez

3 kondygnacje, każda po ok. 45 m2

;) 

więc pytanie czy jest sens montować kabel 1Gb (myślałem o UTP cat6),

oczywiście, że tak - swój dom skończyłem budować około 5 miesięcy temu i od razu założyłem że WiFi tak, ale jakoś trzeba pomóc temu połączeniu więc wszędzie w domu mam UTP kat 6a - na krótkich odcinkach będę w przyszłości w stanie zestawić LAN 10Gbits. 

Jak w praktyce sprawdzają się rozwiązania typu "mesh"?

i właśnie to jest wisienka na torcie w całym WiFi - mesh jest jedyną opcją, która pozwala propagować sygnał praktycznie wszędzie gdzie masz dostępne gniazdko sieciowe a dodatkowo mesh pozwala na tzw roaming - niezauważalne przełączanie się pomiędzy poszczególnymi punktami sieci - po prostu WiFi działa wszędzie - nie ważne czy siedzisz czy wędrujesz z telefonem czy laptopem. Użytkuję mesh'a od Synology i sprawdza się świetnie. ASUS również posiada w swoich produktach to rozwiązanie i słyszałem dużo dobrego na temat jego działania. Niestety mesh wymaga minimum 2 urządzeń co wiąże się niestety ze sporymi kosztami w przeciwieństwie do jednego routera bez mesh'a. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Similar Content

• Guest house
      By Guest house
      Witam, 
      chciałem zapytać czy jak macie w domu, biurach router i sieć to czy zmieniacie czy dodajecie Serwer WINS ? czy to wogóle jest potrzebne i wymagane ? 
      "Brak dostępu/uprawnień do używania zasobu sieciowego" dodatkowo mam taki komunikat na jednym kompie w sieci. wszystko niby ok i nie mogę wejść w pliki w sieci etc. Próbowałem wszystkiego z google i nici jak na razie. 

pozdrawiam 
    • Lolek
      By Lolek
      Witam, dorosłem do położenia sieci LAN w domu, kupiłem już część gratów, ale dziś dotarło do mnie, że chyba nie do końca wiem jak to połączyć 😅.
      Mam ruter Asus RT-AC86U, switch Netgear GS108E, Qnap TS-453Be i 7 urządzeń z portem LAN.
      Aktualnie kabelkami do rutera mam podpiętego Qnapa 2xLAN, drukarkę i system Audio, reszta po WiFi.
      Wiem, że do jednego portu w ruterze muszę podpiąć switcha, i do niego pozostałe urządzenia. Ale, no właśnie switch ma 8 portów z czego jeden zajmie ruter a chcę po LAN podpiąć 7 urządzeń i 2xLAN w Qnapie. Czy mogę Qnapa pozostawić wpiętego bezpośrednio do rutera, a resztę do przełącznika. A może trzy najmniej wymagające przepustowości urządzenia, podpiąć do rutera a resztę tą, która mocno korzysta z NASa do switcha.
    • Borg
      By Borg
      Witam - 5 lat temu jeszcze na starym forum znalazłem recenzję @house Ausua RT-AC87U a ponieważ wcześniej miałem starszego RT z tomato więc 87 wylądowała u mnie. Minęło 5 lat, ostatnio podniosłem światełko do 600/60 Mbps i zonk. Na 10 pomiarów - 7 mam w granicach 450/60 (po kablu) przy czym w trakcie pomiaru za pomocą np. www.speedtest.net tracę sesję www z panelem administracyjnym routera na kilka sekund i po takim "restarcie" kolejny pomiar mam już 600/60. Do tej pory miałem łącze 200/50 więc nie wiem czy to wcześniej już występowało, czy AC87 już się powoli kończy (pracuje w dosyć trudnych warunkach, co prawda stoi na podstawce chłodzącej od laptopa ale w pawlaczu i w lato zdarzały się temperatury 80-90 stopni). Obecnie ma wgranego Merlina 384.13_10, obsługuje około 20 urządzeń (home office, szkoła, streaming 2k, gry online, reguły dla 11 latka ?  ) - miejsce zbrodni mieszkanie w cegle z dość zaśmieconym wifi.
      Miałem ochotę spróbować  Synology RT2600AC ale po przejrzeniu tematów i ewentualnym niedługim porzuceniem wsparcia dałem spokój, na polu bitwy zostały : ASUS RT-AX88U bo znam ten ekosystem i ma wifi 6 na pokładzie oraz swego czasu chwalony przez @house UBIQUITI UniFi DM - jedno co w nim przeszkadza mi to brak wifi 6 no i ostatnie posty house że coś im się tam zaczyna psuć szlifowanie softu dla DM - tylko pytanie na jakim poziomie jest to "psucie" czy to jest na poziomie Asusa i czy jeszcze gorzej. 
      Idea jest taka chcę na kolejne 5 lat mieć spokój z tym łączem i szybszym przy mocno obciążającymi użyszkodnikami domowymi ?.  Raczej nie planuję dokładać dodatkowych AP więc zasięg na mieszkanie powinien być na poziomie obecnego RT-AC87U którego i tak muszę przycinać bo zdarza mi się 50 metrów od domu w samochodzie łapać swoje wifi :).  Pytanie jak to z tymi wifi 6 - w sumie na razie nie widzę na rynku szturmy w kartach sieciowych i urządzeniach mobilnych, bardziej zależałoby mi na bezpieczeństwie, nie śledziłem jak się w końcu z WPA3 czy innym szyfrowaniem tematy rozwinęły.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more information, please see ours Guidelines and Privacy Policy.