Jump to content

3xMR2200ac czy RT2600ac + 2xMR2200ac

Rate this topic

Guest house

Recommended Posts

Witam,

Muszę rozprowadzić WiFi w tzw. trudnym, kilkupoziomowym domu.

Początkowo wybór padł na Linksys Velop, który już dotarł do mnie z amazon.de. Przed chwilą przeczytałem tutaj świetną recenzję MR2200ac i na szczęście jeszcze mogę zwrócić paczkę z amazona.

Nie rozumiem tylko różnic / zalet konfiguracji RT2600ac łączonego z MR2200ac - w czym ma to być lepsze od 3xMR2200ac ???

Dodatkowo znalazłem informację, że RT2600ac nie może być węzłem sieci mesh a jest tylko routerem zarządzającym - czyli.... jakbyście mogli wyjaśnić łopatologicznie :)

Pozdrawiam

• Administrator
9 godzin temu, kwazik napisał:

Dodatkowo znalazłem informację, że RT2600ac nie może być węzłem sieci mesh a jest tylko routerem zarządzającym - czyli.... jakbyście mogli wyjaśnić łopatologicznie :)

Cytat

Obecnie RT2600ac może pełnić rolę głównego punktu Wi-Fi, podczas gdy MR2200ac może być głównym punktem Wi-Fi lub zwiększać siłę sygnału innego urządzenia RT2600ac/MR2200ac.

Główny punkt WiFi służy do zarządzania całą siecią podłączonych węzłów z jednego miejsca. RT2600ac nie może zostać użyty do rozbudowania sieci o nową lokalizację (w trybie punktu AP sieci mesh). 

Nie rozumiem tylko różnic / zalet konfiguracji RT2600ac łączonego z MR2200ac - w czym ma to być lepsze od 3xMR2200ac ???

RT2600ac to dual-core 1,7GHz, 512 MB RAM i zewnętrzne anteny a MR2200ac to quad-core 717MHz,256MB RAM i wbudowane anteny. Różnica w wydajności (np na potrzeby dodatkowych aplikacji), poza tym MR2200ac ma tylko 2 porty RJ-45. 

Muszę rozprowadzić WiFi w tzw. trudnym, kilkupoziomowym domu.

z okablowaniem czy wyłącznie WiFi ?

@house dziękuję za wyjaśnienie.

W takim razie RT2600ac nie jest dla mnie w obecnej chwili, bardziej potrzebuję dużą ilość punktów dostępowych mesh.

Dom około 200 m2 składający się z 5 półpoziomów użytkowych, wybudowany z jakieś bardzo gęstego pustaka (prawdopodobnie ma dużo żużlu hutniczego w sobie), bo bardzo tłumi rozchodzenie się wszelkich sygnałów elektromagnetycznych.

Do czasu podpięcia światłowodu korzystam z Huwaei E5186, który daje sygnał WiFi na jakieś 1,5 poziomu.

Skrętka będzie ciągnięta przy okazji generalnego remontu instalacji w domu, ale to za jakiś czas. Na razie zostaje tylko WiFi z gęsto rozłożonych punktów mesh.

Pozdrawiam,

kwazik

Edited by kwazik
  • Administrator
12 godzin temu, kwazik napisał:

W takim razie RT2600ac nie jest dla mnie w obecnej chwili, bardziej potrzebuję dużą ilość punktów dostępowych mesh.

precyzując - każdą ilość punktów dostępowych zapewnią kolejne MR2200ac, zarządzane właśnie z RT2600ac (jednego centralnego miejsca), który jednocześnie sam jest punktem sieci mesh

Dalej nie wszystko rozumiem ;) - prawdopodobnie kwestia nazewnictwa i zanim wydam pieniądze na RC2600ac wolę ostatni raz dopytać.

MR2200ac już zakupiłem w ilości 2 sztuk z Outletu X-kom, więcej nie było i zostaje albo kupić nowy MR2200ac lub dołożyć 100-200 zł i kupić używany RC2600ac, który pojawia się co jakiś czas w ogłoszeniach.

Podsumowując RC2600ac w sieci mesh działa normalnie (rozpowszechnia sygnał WiFi, rozpowszechnia dalej jedną i tą samą sieć co AP itd), ale z racji zaawansowania technicznego musi być urządzeniem nadrzędnym wobec AP (tylko jeden w danej sieci, nie można go przełączyć w ramach sieci mesh w funkcję AP) ?

Układ sieci dowolny czy RC2600ac ma jakieś wymogi ? Dopuszczalny jest system WAN-RC2600ac <-> AP1 <-> AP2  ? Czy RC2600ac musi się bezpośrednio łączyć z każdym z AP (AP1<->RC<->AP2) ?

Pozdrawiam

kwazik

• Administrator
6 minut temu, kwazik napisał:

wolę ostatni raz dopytać.

? jasna sprawa ;) 

6 minut temu, kwazik napisał:

podsumowując RC2600ac w sieci mesh działa normalnie (rozpowszechnia sygnał WiFi, rozpowszechnia dalej jedną i tą samą sieć co AP itd),

tak

7 minut temu, kwazik napisał:

ale z racji zaawansowania technicznego musi być urządzeniem nadrzędnym wobec AP

z racji wyższej wydajności CPU i większej ilości pamięci RAM Synology umożliwia ustawienie go jedynie jako AP mesh, ale centralnie zarządzający wszystkimi pozostałymi AP w obrębie jednej sieci WiFi.

8 minut temu, kwazik napisał:

tylko jeden w danej sieci, nie można go przełączyć w ramach sieci mesh w funkcję AP) ?

nie, nie może być osobnym, podrzędnym węzłem w sieci, tylko centralnym punktem (ale sam wtedy również jest AP)

10 minut temu, kwazik napisał:

Układ sieci dowolny czy RC2600ac ma jakieś wymogi ? Dopuszczalny jest system WAN-RC2600ac <-> AP1 <-> AP2  ? Czy RC2600ac musi się bezpośrednio łączyć z każdym z AP (AP1<->RC<->AP2) ?

Dowolny od RT2600ac w dół. Czyli 2 MR2200ac do jednego RT2600ac, lub RT2600ac-MR2200ac i do niego dopiero np kablem kolejny MR2200ac.