Jump to content

Asus DSL AC68u jak duży dysk można podpiąć do usb (dysk Seagate Backup Plus 6 TB)

Rate this topic

Guest house

Recommended Posts

Guest MondryTv

Podpiąłem pod USB dysk 6TB Seagate Backup Plus do routera Asus DSL AC68u, wszystko (AiCloud, FTP, Samby, mapowanie dysku w Windzie, DLNA na TV i inne gady, sorki nie znam się) działało do czasu kiedy nie użyłem opcji sprawdzenia dysku

i wyskoczyły błędy na dysku. No to oczywiście format dysku (przez router) i dysk się wykrzaczył. Cały dzień grzebania ponowny format (NTFS, GPT) podpinam i znowu błędy. Odszukałem tablicę kompatybilnych

dysków z routerem i wychodzi, że obsługuje dyski do 4TB, (przy czym jest dopisek "read only" lub "write only" tzn że samego NTFS nie obsługuje czy co?). Obecnie robię test partycji dysku programem zewnętrznym po podpięciu do lapka, który już 

leci parę godzin. Zanim znowu coś spier... mam pytania:

1. Czy podzielić dysk na mniejsze partycje ?

2. Czy wyświetlane przez router błędy dysku mogą wynikać z braku obsługi, czy faktycznie mam uwalony dysk?

Pozdrawiam serdecznie, jeżeli coś przedstawiam niefachowo to sorki.

Artur

obslugiwane dyski2.jpg

obslugiwane dyski.jpg

• Replies 5
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• house

3

Top Posters In This Topic

Posted Images

• Administrator
38 minut temu, MondryTv napisał:

2. Czy wyświetlane przez router błędy dysku mogą wynikać z braku obsługi, czy faktycznie mam uwalony dysk?

i  jedno i drugie, ale stawiałbym na pierwszą możliwość. Podepnij go pod windows'a i z command line strzel mu chkdsk Litera dysku: /F i zobacz czy występują jakieś błędy. Bardziej prawdopodobne jest, że problem leży po stronie NTFS i tak dużej partycji.

przy czym jest dopisek "read only" lub "write only" tzn że samego NTFS nie obsługuje czy co?

obsługuje, ale właśnie do konkretnego rozmiaru partycji. dopisek read/write only dotyczy maksymalnego rozmiaru jednego pliku. Realizowane jest to programowo za pomocą odpowiedniego modułu. Jeśli planujesz zostawić ten dysk w routerze, lepiej użyj systemu plików EXT4. 

1. Czy podzielić dysk na mniejsze partycje ?

tak, ustaw jedną, mniejszą partycję NTFS i powrzucaj kilka GB danych. Nie rób sprawdzania dysku w routerze bo czasem rzeczywiście może znaleźć w nim błędy, niekoniecznie rzeczywiste. Zawsze sprawdzaj ntfs w windows. Jeżeli znalazłby błędy w EXT4 to faktycznie można myśleć o nowym dysku. 

• Administrator
2 godziny temu, muzykcb napisał:

Zastanów się nad aktualizacją oprogramowania w routerze. 

faktycznie, od tego powinniśmy rozpocząć dyskusję https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/wireless/DSL-AC68U/FW_DSL_AC68U_300438421128.zip

Guest MondryTv

Dzięki wszystkim za pomoc. Sprawdziłem chkdsk nie ma błędów. Podzieliłem na  dwie  partycje < 4TB. Zaktualizowałem soft. Sprawdzanie dysku przez router znowu wywala błędy, ale przestałem się przejmować. Generalnie wszystko hula . Leci piwo ;)

• Administrator
Temat został zamknięty jako rozwiązany.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę użyć funkcji "Zgłoś odpowiedź". 

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Similar Content

• muzykcb
      By muzykcb
      Cześć.
      Posiadam RT-AC68U z podłączonym dyskiem,
      Dwukierunkowy system IPS (ang. Intrusion Prevention System) blokuje połączenie MAC: CC:E1:7F:83:F7:41

Nie mam żadnego urządzenia o takim numerze MAC, sprawdzałem wielokrotnie w logach i opcji dzierżawy DHCP – nie ma tam żadnej wzmianki o tym numerze MAC.  

Pytanie czy to jest numer urządzenia zewnętrznego które przeprowadza jakieś próby włamania i jest blokowane przez IPS czy to jednak jakieś urządzenie w moim pobliżu ( np. sąsiada który próbuje się połączyć) ?
    • Mateusz M
      By Mateusz M
      Witam, niebawem podpisuje umowę na internet mobilny z orange. Zależy mi na dobrym routrze gdyż mieszkam na wsi gdzie zasięg lte jest dosyć słaby. W Orange jest to wzięcia router Huawei 4G Router 3 Prime (B818) za 1000zł. Czy w tej cenie dostanę coś lepszego?
      Nie jestem mocno zorientowany w sieciach i pasmach, pracuje zdalnie przez OpenVPN GUI, do routera będą podpięte 2 laptopy i smart tv - także tutaj dużego obciążenia nie ma. Więc kolejnym pytaniem jest czy potrzebuje aż tak dobrego routera? Czy lepiej zakupić tańszy + antenę w razie problemów z zasięgiem?
      Dzięki za pomoc, pozdrawiam.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more information, please see ours Guidelines and Privacy Policy.