Jump to content

Router, który udźwignie złącze 1Giga

Rate this topic

Guest house

Recommended Posts

Guest Maciek85

Witam wszystkich.

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że jestem laikiem w sprawach sprzętu internetowego. Starałem się znaleźć informacje potrzebne do podjęcia decyzji jaki router wybrać aż w końcu trafiłem na to forum.

Poszukuję router, który będzie głównie wykorzystywany do dwóch komputerów po kablu. Do tego dojdzie laptop + telefon na wifi (jednak będą rzadko podłączone do routera,a nawet jeśli to tylko aktualizacje + proste strony oraz zwykła poczta). Także wydajność wifi nie jest na pierwszym miejscu. Od routera wymagam bardzo dobrej wydaności na kablu i żeby miał port USB dla pendrive. Ważne jest żeby mógł obsłużyć drukarkę HP. Mój sprzęt, a właściwie płyta główna posiada dwie karty: Aquantia AQC-107 10G i Intel® I219V. Mam nadzieję, że one dadzą radę.

Jednak czytając testy nawet na tym forum spotkałem się z dziwną rzeczą. Mianowicie za jakiś czas chcę wziąć 1-gigowy internet w UPC i boje się jednej rzeczy. W testach spotkałem się, że wydajność po kablu jest niższa niż deklarują to producenci. Wszędzie piszą, że routery są 1-gigowe, a w testach przeważnie transfery wachają się od 800-950 megabitów na sekundę.

Tutaj na forum wyczytałem fajną recenzję fajnego routera (chyba) - mianowicie Asus RT-AC88U (raczej jego kwota to maks jakie bym chciał wydać na router). Jednak w recenzji wydajność portu WAN nie jest oszałamiająca jak na "1-gigowe parametry".

Czy to prawda, że routery mają problem z osiągnięciem 1 giga tranfseru? Istnieje jakiś, który wykorzysta pełny potencjał takiego łącza? Oczywiście nie mam na myśli tutaj routerów za prawie 2 tysiące złotych :) Dlaczego tak się tego przyczepiłem? Ano dlatego, że jeśli router będzie ledwo zipiał przy 950 Mbit, a łącze jest w stanie zapewnić około 980 (wedle raportów pierwszych użytkowników tego łącza w UPC) to czy jest sens brać takie łącze? Chciałbym jak najlepiej "zgrać" router ze złączem nie wydając przy tym jakiejś astronomicznej kwoty :)

Jeśli macie jakieś inne propozycje to z chęcią wysłucham :)

Pozdrawiam

• Administrator
7 godzin temu, Maciek85 napisał:

Jednak czytając testy nawet na tym forum spotkałem się z dziwną rzeczą. Mianowicie za jakiś czas chcę wziąć 1-gigowy internet w UPC i boje się jednej rzeczy. W testach spotkałem się, że wydajność po kablu jest niższa niż deklarują to producenci. Wszędzie piszą, że routery są 1-gigowe, a w testach przeważnie transfery wachają się od 800-950 megabitów na sekundę.

tak jest, wynika to z wydajności interfejsu WAN - max 1Gbps wychodzi właśnie około 940-950 Mbits. Można by powiedzieć "ten typ tak ma". Nawet na PC podłączonym bezpośrednio do modemu ISP osiągniesz max 970 Mbits a w routerze dodatkowo masz NAT'owanie po drodze (zazwyczaj wspomagane sprzętowo). 

Mianowicie za jakiś czas chcę wziąć 1-gigowy internet w UPC i boje się jednej rzeczy

nie wiem czy to dobry pomysł, UPC prędkości określa jako "do 1Gbps" i nie gwarantuje, że parametry łącza będą maksymalne podczas całego czasu korzystania z niego (w każdej nawiązanej transmisji, zazwyczaj osiągniesz o wiele mniej). Dopiero w FTTH masz gwarantowane max łącza za każdym razem.

Tutaj na forum wyczytałem fajną recenzję fajnego routera (chyba) - mianowicie Asus RT-AC88U

fajny, ale stary już router. W międzyczasie pojawiły się szybsze i bardziej opłacalne modele

Czy to prawda, że routery mają problem z osiągnięciem 1 giga tranfseru?

nie wszystkie. Niektóre modele SOHO mogą mieć z tym problem, ale zazwyczaj te "flagowe" modele poradzą sobie bez problemu. 

Dlaczego tak się tego przyczepiłem? Ano dlatego, że jeśli router będzie ledwo zipiał przy 950 Mbit, a łącze jest w stanie zapewnić około 980 (wedle raportów pierwszych użytkowników tego łącza w UPC) to czy jest sens brać takie łącze?

wiesz... chciałbym, aby i moje łączę "zipiało" 950 Mbits :D Uważam, że w ogóle takie łącze powinno brać się pod uwagę tylko i wyłącznie jeśli oferuje również dość mocny kanał zwrotny. Co z tego, że UPC poleci Ci 1Gbps jak upload to chyba 40 Mbits ? Orange FTTH oferuje już 100 Mbits. Poza tym, taka "rurka" do przeglądania www to za dużo i sztuka dla sztuki. No, chyba że masz naprawdę duuuuże potrzeby i archiwizujesz internet :) Gry sieciowe online wymagają pasma na poziomie od 3 do 10 Mbits, stream video 4K - maksymalnie 50 Mbits, pobieranie plików z torrentów - ile fabryka dała, ale czy pobierzesz coś w 10 minut czy w 3 minuty nie ma znaczenia - i tak najważniejsze później jest seed ratio ;)

Jeśli macie jakieś inne propozycje to z chęcią wysłucham

kup Asusa RT-AC86U - świetny stosunek ceny do wydajności i oferowanych funkcji a łącze - o ile nie "grzejesz" ostro torrentów - wystarczy nawet 500 Mbits (wyciągam w UPC na czymś takim max 50-56 MB/s ale zazwyczaj w różnych transferach średnio około 44 MB/s). 

Guest Maciek85

No właśnie wstydziłem się napisać, że korzystam z torrentów? generalnie to łącze przyda mi się za jakiś czas :)

Cytat

kup Asusa RT-AC86U

O masz, nie wiedzieć czemu pominąłem ten model. Może dlatego, że zasugerowałem się większymi cyferkami i ceną modelu RT-AC88. Przeczytałem Twoją recenzję i opinie na temat modelu RT-AC86U i faktycznie jest to świetny router, który może wykorzystać potencjał łącza 1 giga.

Bardzo za pomoc w wyborze sprzętu, Zamawiam RT-AC86U i dzięki Tobie jestem przekonany, że nie pożałuję. Pozdrawiam serdecznie!

• Administrator
Temat został zamknięty jako rozwiązany.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę użyć funkcji "Zgłoś odpowiedź". 

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Similar Content

• Guest house
      By Guest house
      Witajcie, mam pytanie który router AC z przedziału cenowego 500-1000 na stockowym FW udostępni bez problemu drukarkę wpiętą do niego poprzez USB komputerom w sieci pracujących pod kontrolą systemów linux, jak i windows jednocześnie.
      Drukarka jest już co prawda dość starawa, lecz nadal w pełni sprawna, a mianowicie jest to OKI B410d bez print serwera.
      Na razie mam na oku asusy RT-AC68U, RT-AC87U i synology RT2600ac.
    • konrad573
      By konrad573
      Witam miałem router asus rt 86u, który musiałem zwrócić bo 5g wifi nie działało i rozłączało a później strasznie mulił internet na wifi. Szukam routera jak najlepszego, który wyciśnie 600 mb/s na wifi w odległości chyba 10m z 3 b. grubymi betowanymi ścianami z starego budownictwa. Wcześniej brakowało tylko jednej kreski wifi 5g a czasem wskakiwało na pełny zasięg wifi 5g. Zależy mi żeby brakowało tylko jednej kreski na 5g albo wcale. Najważniejsze prędkość prawie 600 mb/s, czy nawet pełna na wifi w tej odległości 10m z ścianami. Nie wiem czy jest sens wymienić kartę wifi bo tam jest intel ac 8265 na ax 200 intela. Da radę coś znaleźć ? Wykombinować ?
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more information, please see ours Guidelines and Privacy Policy.