Jump to content

TP-Link TL-WR740n + Asus 1200G - czy użyć funkcji WDS?

Rate this topic

Guest house

Recommended Posts

Udało mi się postawić TL-WR740n na oprogramowaniu openwrt jako router na piętrze. Zasięg jest idealny.

Mam jednak mętlik, z powody różnych poradników internetowych. Skonfigurowałem TP Linka zgodnie z opisami na forum Openwrt, podpięty do LAN (nie do WAN), wyłączone dhcp, nadany kolejny IP 192.168.1.2. WIFI z tą samą nazwą, inny kanał. Czy na Asusie 1200G+ powinienem jednak użyć funkcji WDS (dodać TP Linka jako punkt dostępowy) i wybrać ten sam kanał, czy jednak pozostawić oba urządzenia na różnych kanałach?

Wiem, że to pytanie odbiega od założonego przeze mnie tematu.

...

• Replies 6
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• house

3

Popular Days

Top Posters In This Topic

Postawiłem jako kolejny router (na piętrze) TP Linka TL-WR740n na oprogramowaniu openwrt. Skonfigurowałem TP Linka zgodnie z opisami na forum Openwrt, podpięty do LAN (nie do WAN), wyłączone dhcp, nadany kolejny IP 192.168.1.2. WIFI z tym samym SSID, inny kanał.

Czy na Asusie 1200G+ powinienem jednak wykorzystać funkcję WDS, wybrać ten sam kanał, czy jednak pozostawić oba urządzenia na różnych kanałach? Czy po utworzeniu bezprzewodowego mostu WDS np. laptop nie będzie przełączać się pomiędzy sieciami (ten sam SSID i kanał)?

Edited by Karol
  • Administrator
10 godzin temu, Karol napisał:

Czy na Asusie 1200G+ powinienem jednak wykorzystać funkcję WDS, wybrać ten sam kanał, czy jednak pozostawić oba urządzenia na różnych kanałach?

podstawa działania WDS to ustawienie tego samego kanału i SSID na obu urządzeniach.

10 godzin temu, Karol napisał:

Czy po utworzeniu bezprzewodowego mostu WDS np. laptop nie będzie przełączać się pomiędzy sieciami (ten sam SSID i kanał)?

Będzie, w WDS istnieje hierarchia AP :

https://www.wikiwand.com/pl/Wireless_Distribution_System

https://www.tp-link.com/pl/faq-227.html

Chyba zostałem źle zrozumiany, więc zapytam jeszcze raz.

Czy powinienem wykorzystać jednak funkcję WDS? Czy ta funkcja jest w stanie polepszyć utworzoną już sieć?

House, definicje i schematy z linków nie rozwijają moich wątpliwości co do zastosowanego rozwiązania.

Edited by Karol
  • Administrator

Osobiście rozważyłbym postawienie osobnego AP z innym SSID na tyle daleko od pierwszego AP aby laptop łączył się automatycznie po utracie połączenia z poprzedniego. Najlepszym rozwiązaniem byłoby użycie AP z roamingiem i ustawienie jednej sieci SSID na kilku AP (np Ubiquiti) ale to już innej klasy sprzęt, na pewno nie budżecie TP-Link itp. WDS może być problematyczny w konfiguracji przy użyciu FW i sprzętu różnych producentów a jego wydajność może okazać się nie dość wystarczająca. Czy powinieneś wykorzystać ten tryb ? Nie wiem, to już zależy od Ciebie. Ustaw, sprawdź i jeśli finalny efekt zadowoli Twoje oczekiwania to dlaczego nie. 

Pytam, ponieważ jak już wspomniałem w innym temacie, na necie można znaleźć kilka sposobów konfiguracji dwóch routerów. I w pewnym momencie laik zaczyna mieć mętlik. Stąd moje pytanie o WDS.

Na tę chwilę pozostanę przy tym, co mam. Jest to rozwiązanie bezkosztowe (TP Link wyciągnięty z szafki działał przez kilka poprzednich lat bezawaryjnie). Muszę przyznać, że choć leciwy, to dobrze sieje sieć.

Za kilka lat, kiedy np. wymagania dzieci się zwiększą powrócę do tematu. Może wtedy rozwiązania AP z roamingiem będą w bardziej przystępnych cenach. 

Szacunek za dzielenie się wiedzą i pomoc House!

• Administrator
Temat został zamknięty jako rozwiązany.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę użyć funkcji "Zgłoś odpowiedź". 

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more information, please see ours Guidelines and Privacy Policy.