Jump to content

Router do mieszkania dwupoziomowego + serwer WWW

Rate this topic

Go to solution Solved by house,

Recommended Posts

Guest vwrafi

Witam.

Posiadam internet w firmie Vectra. Mam stały adres IP oraz router Cisco EPC3928. Posiadam mieszkanie dwupoziomowe oraz komórkę lokatorską na półpiętrze obok mieszkania ( komórka o pół piętra niżej niż mieszkanie ). Obecny router daje mi dostęp do internetu w całym mieszkaniu oraz w komórce lokatorskiej. W najbardziej skrajnym punkcie mieszkania oraz w komórce mam 2/3 kreski zasięgu wi-fi 2.4GHz. Chcę zmienić tryb pracy routera na bridge i podłączyć do niego zewnętrzny router, abym mógł przekierowywać porty. Wykorzystanie routera będzie przez 2 telewizory, 3 komórki, 3 laptopy,do tego podłączony będzie raspberry pi jako serwer www dla prostej stronki na wordpress'ie oraz 2 kamerki IP na Wi-Fi. Raspberry będzie podłączony poprzez port LAN. Łącze w Vectrze mam 100/10. Czy w moim przypadku muszę posiadać porty LAN 1Gb czy wystarczą 100Mb? Jaki router kupić, aby zasięg mi się poprawił i w miejscu, gdzie do tej pory były 2/3 kreski pojawiły się 3/4?

Chciałem kupić Asus AC1200G+, trochę ponad moje możliwości finansowe ale może bym dozbierał. Przeczytałem jednak, że się wiesza, a obecny router Cisco EPC3928 chodzi nieprzerwanie od 2 lat bez żadnego zawieszenia ( wyłączany jest z prądu tylko 4 razy w roku jak trzeba posprzątać za szafką RTV na której stoi ) i wolałbym nie resetować Asus'a co tydzień czy dwa.

Później chciałem kupić kupić TP Linka Archer C1200, podobno mniej się wiesza, ale jeśli to jest bliźniacza konstrukcja do wspomnianego wyżej Asus'a to według mnie będzie podobnie ( najwidoczniej więcej osób posiada Asus'a i stąd wydaje się, że większej liczbie osób się wiesza a w rzeczywistości procentowo może być tak samo jak w Archer'ze ).

Jest kilka fajnych routerów poniżej 150zł ( np. Archer C50, Archer C20),  ale mają one wtedy porty LAN i WAN 100Mb. Nie wiem, czy ja potrzebuję aż 1Gb dla moich potrzeb i internetu 100/10, może porty 100Mb wystarczą?

Co byście poradzili? I czy ten Archer C1200 posiada anteny 5dBi jak w Asus'ie czy raczej 2dBi?

Zamieszczam schemat mieszkania. Między routerem a komórką lokatorską jest jedna ścianka działowa oraz jedna gruba nośna. Odległość od miejsca gdzie stoi obecny router do komórki lokatorskiej to 10 metrów.

cisco.jpg

Edited by vwrafi
  • Administrator
10 godzin temu, vwrafi napisał:

Chcę zmienić tryb pracy routera na bridge i podłączyć do niego zewnętrzny router, abym mógł przekierowywać porty

a Cisco EPC3928 tego nie umożliwia ? https://portforward.com/cisco/epc3928ad/ ?

Nie wiem, czy ja potrzebuję aż 1Gb dla moich potrzeb i internetu 100/10, może porty 100Mb wystarczą?

ja też tego nie wiem ? ale jeśli nie przerzucasz GB danych pomiędzy komputerami w LAN to wystarczy fast ethernet... 

Poza tym dość ambitny plan :

mieszkanie dwupoziomowe oraz komórkę lokatorską na półpiętrze obok mieszkania

routerem za poniżej 150zł. Może lepiej dokupić kilka tańszych AP do routera Cisco? 

Guest vwrafi

Mam Cisco od dostawcy internetu, czyli od Vectry, i tam mogę sobie jedynie zmienić nazwę SSID, wybrać kanał na jakim ma działać i właśnie czy ma pracować jako router czy w trybie Bridge, także zakup dodatkowego routera jest wymogiem dla mnie.

Obecnie w komórce lokatorskiej mam 2/3 kreski zasięgu Wi-Fi na telefonie i w zasadzie jakoś to działa, nawet youtube chodzi. Ale nie wiem, jak się ma zasięg EPC3928 do np. Archer C1200 lub Archer C50. W sieci jest mało testów routerów Cisco.

Generalnie jestem już dosyć starą osobą, mam 38 lat, więc nie bawię się już w takie rzeczy jak streamowanie filmów do telewizora, nie przerzucam GB danych po sieci lokalnej i innych takich rzeczy. Do routera jedyną rzeczą podłączoną na kablu będzie modem EPC3928 na porcie WAN oraz raspberry pi na porcie LAN. Reszta urządzeń po Wi-Fi. Tylko czy np. taki Archer C50 pozwoli obsłużyć 11 urządzeń? Oczywiście nie wszystkie naraz. Na pewno raspberry pi będzie non-stop działał, bo na nim będzie serwer www. Tak samo kamerki IP. A telewizor, telefony i laptopy to naprzemiennie, rzadko kiedy włączam jednocześnie internet w tv, laptopie i w komórce.

A co do AP to też o tym myślałem, ale u nas w firmie jest tak zrobione rozsyłanie internetu i zawsze jak coś nie działa to wtedy jest zagwozdka czy to wina głównego routera czy też może tego dodatkowego. Trochę za dużo zachodu z tym. Im mniej urządzeń do diagnozy tym lepiej.

Edited by vwrafi
  • Administrator
2 godziny temu, vwrafi napisał:

do np. Archer C1200 lub Archer C50.

archer c1200 to słabiutki Broadcom a C50 to MediaTek MT7628A (coś jak Netgear R6020). Wziałbym taki, który ma więcej anten chociaż oba modele nie są jakoś wybitnie mocne.

Generalnie jestem już dosyć starą osobą, mam 38 lat, więc nie bawię się już w takie rzeczy jak streamowanie filmów do telewizora, nie przerzucam GB danych po sieci lokalnej i innych takich rzeczy.

ja jestem o rok starszy i robię wszystkie wymienione rzeczy i nie uważam abym był "stary" :D 

Tylko czy np. taki Archer C50 pozwoli obsłużyć 11 urządzeń?

potrafi i więcej... i to jednocześnie... 

Guest vwrafi
2 minuty temu, house napisał:

archer c1200 to słabiutki Broadcom a C50 to MediaTek MT7628A (coś jak Netgear R6020). Wziałbym taki, który ma więcej anten chociaż oba modele nie są jakoś wybitnie mocne.

ja jestem o rok starszy i robię wszystkie wymienione rzeczy i nie uważam abym był "stary" :D 

potrafi i więcej... i to jednocześnie... 

A więc który jest mocniejszy - Broadcom z C1200 czy MediaTek z C50? Obecna cena C1200 z moim rabatem z newsletter'a to 189zł z przesyłką, a C50 z rabatem mbank'u to 110zł z wysyłką. C50 ma 4 anteny, ale nie wiem, czy to nie jest tak jak w Asus'ie AC1200G+, że dwie anteny są pod pasmo 2.4GHz a kolejne dwie pod pasmo 5GHz. Jeśli by tak było, to jednek C1200 ma 3 podwójne anteny czyli po 3 na każde pasmo i wtedy by wygrał w rywalizacji jeśli chodzi o zasięg.

Oprócz tego pytania powyżej mam też jeszcze jedno, które w zasadzie przesądzi o wyborze routera. Otóż z tego co wyczytałem w specyfikacji, to Archer C50 w paśmie 5GHz działa tylko w standardzie a i ac, natomiast Archer C1200 w 5GHz działa na a, ac i n. Czy to prawda? Jeśli tak, to jestem zmuszony wziąć Archer C1200, gdyż mój telewizor posiada pasmo 5GHz ale tylko w standardzie N a nie AC.

c50.jpg

Kurcze, już sam nie wiem co jest prawdą a co nie. Gdy wszedłem na stronę TP Linka i uruchomiłem emulatory C50 oraz C1200, to w obu przypadkach pokazało mi, że na 5GHz jest dostępne pasmo N. W C100 jest n/ac oraz a/n/ac, w C50 jest a/n oraz a/n/ac.

c1200.jpg

• Administrator
  • Solution

Kup najtańszy...

21 godzin temu, vwrafi napisał:

C50 z rabatem mbank'u to 110zł z wysyłką

Guest vwrafi

OK, to tylko jeszcze ostatnie pytanie. C1200 ma do wyboru pasma w takich zakresach: 

- a

- n/ac

- a/n/ac

C50 z kolei ma do wyboru:

- a/n

- a/n/ac

Czyli jeśli w paśmie 5GHz będę chciał skorzystać z pasma n, to na C1200 będę mógł wybrać tylko pasmo n oraz ac, natomiast w C50 pasmo n zawsze będzie działało razem z pasmem a.

Nie wiem, czy dobrze kombinuję, ale wydaje mi się, że jak dokładamy jakieś wolniejsze pasmo to wtedy cała prędkość przesyłania danych maleje. Także plusem C1200 jest to, że można całkowicie zrezygnować z pasma a. Czy to pasmo a ma aż tak duży wpływa na spadek prędkości routera? Może pytanie na wyrost, ale wolałbym nie oszczędzać 80zł jeśli pozbycie się pasma a ( z którego chyba już nikt nie korzysta ) miałoby wpłynąć pozytywnie na prędkość przesyłania danych. Sprzęt kupuję raz na jakiś czas, ustawiam i zapominam o nim. Także wolałbym, żeby Polak był mądry przed szkodą a nie po szkodzie :D, żeby później w razie problemów nikt mi na forum nie napisał, że trzeba było o takie rzeczy zapytać przed zakupem a nie po :D