Jump to content

Co w miejsce RT-N16

Guest house

Recommended Posts

Guest gunship

Serwus wszystkim. To mój pierwszy wpis na forum ale przechodzę szybko do rzeczy.

Stoję przed koniecznością zmiany wysłużonego Asusa RT-N16 na coś nowszego. Weteran (obecnie na forku Merlina)  nie daje rady w strasznie "zaszumionym" bloku w którym mieszkam, stąd prośba o poradę i właściwe ukierunkowanie :)

Parametry taktyczno-techniczne:

- dostawca: TOYA 150/25

- mieszkanie jednopoziomowe 65 metrów, ściany działowe z cegły silikatowej (co z jednej strony daje dobrą propagację własnego sygnału ale z drugiej strony "sąsiedzi" zaglądają mi do chałupy),

- LAN: 1 PC ( GbE), 1 NAS (GbE), 2 smartfony, 2 laptopy, 1 tablet, 1 drukarka + od czasu do czasu 2/3 inne urządzenia korzystające z WiFi, 

- budżet: na tą chwilę niestety maks 400 zł brutto. 

Po przeczytaniu tryliardów różnych komentarzy, testów i analiz skłaniam się ku AC58U ale może jest coś bardziej odpowiedniego?

• Replies 13
  • Created
  • Last Reply
  • Administrator
2 minuty temu, gunship napisał:

skłaniam się ku AC58U

dobry wybór, pomimo tego, że Asus dość rzadko wypuszcza dla niego aktualizacje FW.

3 minuty temu, gunship napisał:

ale może jest coś bardziej odpowiedniego?

w tym budżecie pozostaje RT-AC1200G+ lub Netgear R6400.

Guest gunship
7 minut temu, house napisał:

dobry wybór, pomimo tego, że Asus dość rzadko wypuszcza dla niego aktualizacje FW.

w tym budżecie pozostaje RT-AC1200G+ lub Netgear R6400.

No właśnie, AC58U wybrałem jako rozwiązanie lepsze niż AC1200G+.  Nie wiem jak ma się "58" do R6400. Niestety z Netgear'em mam małe doświadczenia - jedynie NAS'a i kiedyś dawno temu WNR3500L. 

• Administrator

Na pewno ac58u ma mocniejszy CPU od ac1200g+. R6400 ma więcej RAM, cpu dualcore Broadcom 800MHz i mniej funkcjonalny FW

Guest gunship

house, po przeczytaniu obu testów zarówno AC58u jak i R6400 nadal jednak pierwszeństwo ma produkt Asusa. 

Czy na rynku są różne rewizje tego modelu, czy na przestrzeni dwóch lat nie wprowadzono większych zmian? 

• Administrator

pytasz o Asus czy Netgear ? Asus nie miał nowych rewizji, Netgear miał. 

Guest gunship

Chodziło mi o Asusa. 

A czy warto szukać używanego AC68U i dopłacić trochę do niego? Różnica w transferach będzie mocno odczuwalna? 

• Administrator

Będzie odczuwalna przede wszystkim w wydajności USB 3.0 i zasięgu WiFi.

• Administrator

warto, , jednak przy tej kwocie lepszym rozwiązaniem byłby rt-ac86u z gearbest. //edit: gearbest nie ma już dobrej ceny na ten model :/ 

3 godziny temu, gunship napisał:

lub alternatywą dla niego?

alternatywa jest tylko jedna - netgear r7000.

Guest gunship

W tym momencie stoję pomiędzy ac58u a ac68u.
Rozumiem ze 68 jest konstrukcją bardziej dojrzałą i pomimo swojego wieku lepiej sie sprawdzającą.
Czy z twojego punktu widzenia warto inwestować w to bardziej niż 58?
Teraz kwestia bezpieczeństwa  Moja zona jest lekarzem i z zawodowego punktu widzenia jest strasznie sceptyczna jeżeli chodzi o urządzenia generujące silne fale radiowe. Oczywiście wie ze nie ma jednoznacznych badan wskazujacych na szkodliwość WiFi ale.ze względu ze mamy małego przedszkolaka w domu, stara sie mieć rękę na pulsie.
Czy moge przyjąć ze 68 jako model wydajniejszy generuje bardziej stabilny i mniej wysilony sygnał niż 58?

• Administrator

ac58u to przedstawiciel średniej półki - CPU quadcore 710 MHz i 128 MB RAM, który obecnie jest ulubionym CPU w rozwiązaniach mesh innych producentów. ac68u to były flagowiec Asusa - w obecnej rewizji dualcore 1 GHz i 256 MB RAM. Warto to wziąć pod uwagę, jeśli masz zamiar w pełni wykorzystać dostępną w FW paletę funkcji - np współdzielenie plików z dysku USB. Zdecydowanie lepiej radzi sobie z zasięgiem i najzwyczajniej jest po prostu szybszy - nie bez powodu jego cena jest odpowiednio wyższa. Czy jest konstrukcją bardziej dojrzałą ? Na pewno. "pomimo wieku" ? Nowsza rewizja C1 odmłodziła go nieco jednocześnie nieco skracając wsparcie dla alternatywnego FW. Czy warto w niego inwestować bardziej niż w ac58u ? Zdecydowanie tak. Tak jak wspomniałem wcześniej ac58u to średnia półka a ac68u to mocniejszy zawodnik, który poza brakiem 3 radia 5GHz, badziewia dotyczącego gier w FW (WTFast) czy większej ilości portów LAN nie odstępuje jakoś mocno od tegorocznych "flagowych" modeli, zwłaszcza jeśli patrzysz na niego jako zwykły "rozdzielacz" internetu. 

28 minut temu, gunship napisał:

Teraz kwestia bezpieczeństwa  Moja zona jest lekarzem i z zawodowego punktu widzenia jest strasznie sceptyczna jeżeli chodzi o urządzenia generujące silne fale radiowe. Oczywiście wie ze nie ma jednoznacznych badan wskazujacych na szkodliwość WiFi ale.ze względu ze mamy małego przedszkolaka w domu, stara sie mieć rękę na pulsie.

ten aspekt pozostawiam każdemu do własnej oceny. Jedni ignorują, inni wręcz przeciwnie - rezygnują z WiFi. Najlepsze jest wypośrodkowanie zalet i wad i własny wybór. Osobiście rozwiązałem to tak, że swoim dzieciom przydzieliłem pokoje bez WiFi. 

31 minut temu, gunship napisał:

Czy moge przyjąć ze 68 jako model wydajniejszy generuje bardziej stabilny i mniej wysilony sygnał niż 58?

nie, tutaj nie ma czegoś takiego jak bardziej czy mniej "wysilony" a jednocześnie "szkodliwy" sygnał. ac68u ma większy zasięg z racji użytych układów radiowych i dodatkowych wzmacniaczy antenowych. 

Guest gunship
4 godziny temu, house napisał:

ten aspekt pozostawiam każdemu do własnej oceny. Jedni ignorują, inni wręcz przeciwnie - rezygnują z WiFi. Najlepsze jest wypośrodkowanie zalet i wad i własny wybór. Osobiście rozwiązałem to tak, że swoim dzieciom przydzieliłem pokoje bez WiFi. 

Właśnie, temat na który można by długo dyskutować a o tym która strona ma rację, możemy przekonać się dopiero za kilkanascie/dzieścia lat.

nie, tutaj nie ma czegoś takiego jak bardziej czy mniej "wysilony" a jednocześnie "szkodliwy" sygnał. ac68u ma większy zasięg z racji użytych układów radiowych i dodatkowych wzmacniaczy antenowych. 

Nie chciałem wyjść na ignoranta praw fizyki :)

zwłaszcza jeśli patrzysz na niego jako zwykły "rozdzielacz" internetu. 

Tak do zastosowań domowych w zupełności mi ten model powinien wystarczyć. W pracy rozgryzam aktualnie Zyxell USG60W.

Dzięki za porady. Zamówiłem przed chwilą AC68U i mam nadzieję że spełni pokładane przeze mnie nadzieje.

• Administrator
Temat został zamknięty jako rozwiązany.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę użyć funkcji "Zgłoś odpowiedź". 

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Similar Content

• Guest house
      By Guest house
      Posiadam od niedawna Asusa RT-N16 użytkowanego w domu wolnostojącym, oprogramowanie firmowe(aktualizowane).
      Ogólnie jest ok, ale jest czasami delikatny problem z zasięgiem na pietrze, sporadycznie rozłącza, spadają transfery, na parterze cały czas jest ok. Po drodze sygnału jest ściana kominowa(ok. 40 cm)  i strop żelbetowy+ podłoga(ok. 40 cm). Odległość po skosie, to nie więcej niż 6 m. W okolicy widoczne 2-3 sieci.
      Problem polega na tym, że są zamontowane tylko dwie fabryczne anteny (brak środkowej). Poprzedni właściciel robił eksperymenty z antenami i trzecia fabryczna antena zaginęła.  
      Przykręcałem zamiast środkowej anteny inne, ze starych routerów, ale nie ma poprawy lub nawet jest gorzej.
      Z tego co się doczytałem w sieci to tylko skrajne anteny pracują w trybie MIMO, czyli tylko te które są aktualnie zamontowane w routerze. Środkowa antena jest anteną odbiorczą, którą router wykorzystuje do optymalizacji działania. Poprzedni router Air Live WL 1600GL z Tomato by Shibby, po podniesieniu mocy sygnału, przebijał się z sygnałem bez problemu na takiej odległości, ale miał już inne dolegliwości, wiec musiał być wymieniony. Dla Asusa siła sygnału na piętrze to ok. -70 dBm, i w stosunku do Air Live, nie ma porównania, ale trochę więcej się spodziewałem, na tak małej odległości, od takiego jak dla mnie super sprzętu.
      Pod tym linkiem jest opis hardware tego routera https://www.anandtech.com/show/6180/open-source-router-platforms jeśli ktoś miałby odpowiednią wiedzę, żeby zinterpretować ten opis i rolę anten.
      Czy dołożenie trzeciej fabrycznej anteny poprawiło by znacznie siłę sygnału, czy też szukać trzech takich samych anten  3-5 dBi,  ew. czy może ktoś ma uszkodzony taki router i odsprzedałby fabryczną antenę.
      Mam niewielkie wymagania co do routera,  tylko dobre pokrycie sygnałem domu i ogrodu oraz stabilności działania, po ustawieniu poprzedniego routera nie zaglądałem kilka lat do niego, nie było potrzeby. 
      Od użytkowników tego asusa proszę o informację na jakiej wersji Tomato by Shibby pracuje ich router.
    • Guest house
      By Guest house
      Witam, jak w temacie.
      jaki router polecacie w miejsce netgear x8? Z obecnego jestem zadowolony ale mam okazje sprzedać( i jeszcze zarobić) wiec będę poszukiwał nowego routera. Nie mam jakichś specjalnych wymagań, x8 sprawował się bardzo dobrze. Nie jestem zaawansowanym użytkownikiem, nie posiadam nas ( jeszcze nie). Mam wpięte 2 dyski 1tb każdy, kilka urządzeń podłączonych do sieci. Nie wgrywam alternatywnego oprogramowania. Taki typowy domowy użytkownik. Mój budzet to 1800 pln. 
      Dodam jeszcze ze zastanawiałem się nad x10.
      Pozdrawiam

• gooru2
      By gooru2
      To i ja się przyłącze. Również szukam upgrade'u, ale dla ac56. W tej chwili siedzę na dwóch kartach ac8260 i dw1550. Dla mnie priorytet to wydajność wifi i zasięg. Na chwilę obecną sync łapie w okolicach 520-620. Nie ma tragedii. ale można lepiej. Czy r6800 to najlepsze rozwiązanie do 600zł. Pozostałe usługi mniej mnie interesują. Mam NAS na atomie to w razie czego doinstaluje się to czego trzeba czy postawi maszynę wirtualną. Bo z tego co widzę to kilka ciekawych routerów się pojawiło Armor, Edimax, mocne tplinki spadły z ceny.
      Mile widziane AsusWRT.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more information, please see ours Guidelines and Privacy Policy.