Jump to content

Dylemat z wyborem routera

Rate this topic

Recommended Posts

Guest nobik

Witam wszystkich, to mój pierwszy post. Mam pewien dylemat z wyborem routera. Sprzętowo wystarczający byłby dla mnie RT-AC68U, ale jestem skłonny dołożyć do RT2600ac ze względu na dwa czynniki. Chcę zrobić zakup na co najmniej 5 lat, a Asus nie jest już najnowszy, boję się że za jakiś czas nie będzie wspierany, FW synology chyba w tym wypadku jest bardziej przyszłościowy i dostaje szybciej aktualizacje. Druga sprawa to AiProtection kontra SIP. Czy ktoś porównywał bezpośrednio te moduły? Które rozwiązanie jest lepsze w konfiguracji i działaniu? Czy synology zamierza pozostać przy wersji beta i już nie rozwijać tego dodatku?

• Replies 7
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• house

4

Top Posters In This Topic

• Administrator
1 godzinę temu, nobik napisał:

Chcę zrobić zakup na co najmniej 5 lat, a Asus nie jest już najnowszy, boję się że za jakiś czas nie będzie wspierany,

o to bym się nie obawiał, do dnia dzisiejszego aktualizacje otrzymuje np RT-N66U który lata świetności ma już dawno za sobą... 

FW synology chyba w tym wypadku jest bardziej przyszłościowy i dostaje szybciej aktualizacje.

SRM przyszłościowy nie jest, na pewno jest inny i do początku tego roku był aktualizowany dość cyklicznie. Obecnie aktualizacje wydawane są znacząco rzadziej a to tylko dlatego, że szykuje się wkrótce premiera nowej wersji SRM 1.2. Dość duży update w kwestii funkcjonalności i współpracy z nowym routerem mesh od Synology. Po programie beta zapewne częste aktualizacje wrócą, ale pewności mieć nie można ;) 

Czy synology zamierza pozostać przy wersji beta i już nie rozwijać tego dodatku?

co masz na myśli pisząc "SIP" ?

• Administrator
2 godziny temu, nobik napisał:

Druga sprawa to AiProtection kontra SIP. Czy ktoś porównywał bezpośrednio te moduły?

miałem styczność z jednym i z drugim rozwiązaniem. Asus szybszy ale większe prawdopodobieństwo błędów false positive, Synology dokładniejsze ale spowalnia znacząco łącze i sam router i wymaga dokładniejszej konfiguracji. 

Które rozwiązanie jest lepsze w konfiguracji i działaniu?

Obydwa są porównywalne ale jak wspomniałem wcześniej IPS/IDS Asusa jest szybszy i nie pożera zasobów routera tak jak robi to rozwiązanie Synology. W kwestii bezpieczeństwa sieci są porównywalne. Osobiście nie używam, jednak bardzo cenię kontrolę rodzicielską w Synology, która zapewnia odpowiedni poziom zabezpieczeń sieci jednocześnie oferując wysoką dokładność.

Czy synology zamierza pozostać przy wersji beta i już nie rozwijać tego dodatku?

to jest kolejny etap rozwoju ten aplikacji, po programie beta wydana zostanie zaktualizowana wersja bogatsza o zgłoszenia błędów betatesterów. Nie słyszałem nic o porzuceniu jej w SRM 1.2

Guest nobik

Dzięki, trochę mi się rozjaśniło. Mam jeszcze pytanie dlaczego uważasz, że SRM nie jest przyszłościowy? Sam napisałeś że szykuje się duża aktualizacja bogatsza o nowe funkcje, do tego interfejs znany z rozwiązań NAS. Jest to jakaś świeżość na rynku routerów, czy uważasz że to niepotrzebne wodotryski? ?

• Administrator

Uważam, że nie jest jakoś specjalnie przyszłościowy tylko i wyłącznie ze względu na to, że sam w sobie nie wprowadza jakiś wyjątkowych innowacji. Jest po prostu inny, inaczej zbudowany i tak naprawdę jest to przeportowany DSM (świadczą o tym np komunikaty typu "uruchamianie ponownie serwera Synology Router Manager" itp). Przyszłościowy pod względem funkcji jest każdy FW który z czasem otrzymuje poprawki zabezpieczeń, łatanie podatności lub nowe "ficzery" - AsusWRT również to zrobił w FW z gałęzi *.382*. Osobiście po zaznajomieniu się praktycznie z każdym dostępnym na rynku routerów interfejsem SRM uważam za najciekawszy, najbardziej logiczny i najwygodniejszy. Nadchodzące zmiany w SRM i rozbudowanie jego funkcji nie uważam za zbędne wodotryski bo tak naprawdę SRM dysponuje najlepszym systemem kontroli rodzicielskiej na rynku (wraz ze znakomitym google safe browsing, który działa zarówno w routerze jak i przeglądarce i usługach google, np YT)  i ta funkcja jako taka ulegnie bardzo fajnej zmianie na bardzo duży plus. Poza tym trafi tam jeszcze obsługa mesh, co prawda za pomocą osobnego urządzenia (ale całość zarządzana z jednego miejsca) a z czasem takie dodatki jak obsługa segmentów sieci (vlan) i kilka pomniejszych zmian, które miał otrzymać skasowany niedawno biznesowy gateway od Synology. Asus obecnie to konglomerat tłuczący routery w ilościach liczonych na kontenery, skierowane "cenowo" dla każdej z grup klientów, więc wprowadzanie zmian na takim wolumenie modeli trochę trwa. Niejednokrotnie mają w nosie dość znaczące błędy i ich naprawa zajmuje czas liczony w miesiącach (np błędy webgui, tłumaczeń interfejsu, resety urządzeń itp). Kiedyś kupowałem ich flagowe modele jak tylko pojawiały się na rynku, potem przesiadłem się na rok na Synology a obecnie po 2 miesiącach używania Unifi wróciłem do RT2600ac i jestem ponownie bardzo zadowolony.

• Administrator
Temat został zamknięty jako rozwiązany.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę użyć funkcji "Zgłoś odpowiedź". 

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Similar Content

• Guest house
      By Guest house
      Witam,

Mam pytanie do Was bo mam nadzieję, że znacie się lepiej niż ja ::)

Otóż mam kilka urządzeń sieciowych w domu, które co prawda działają ale nie wiem czy ich ustawienia są najbardziej optymalne.

Ale do rzeczy.  Internet po kablu dostarczany jest do routera Asus RT-AC750, do niego zaś po kablu podłączony jest jeden z nadajników systemu mesh - Tenda Nova MW3 oraz również po kablu nadajnik do przesłania internetu z domu do budynków gospodarskich - NanoStation 5AC loco.

Pytanie 1 - czy mam włączyć sieć bezprzewodową również w Asusie czy zostawić rozsyłanie bezprzewodowe tylko urządzeniom Tenda? Teraz mam w Asusie wyłączone "rozsiewanie" internetu po Wi-Fi - tylko Tenda.

Pytanie 2 - ustawienia adresów IP - Router Asus przydziela adresy z puli 192.168.2, zaś Tenda z puli - 192.168.5. Oznacza to, że z urządzeń podłączonych do Tendy (bezprzewodowo) nie widzę urządzeń podłączanych do sieci w tym drugim budynku gospodarskim, gdzie poprzez NanoStation urządzenia mają również adresy z zakresu 192.168.2. Czy powinienem ujednolicić zakres adresów IP i ustawić jeden z zakresów zarówno dla Asusa jak i dla Tendy?

Wiem, że speców mogą śmieszyć te pytania ale ja nie jestem expertem od urządzeń sieciowych, zatem proszę Was o pomoc :)

Pozdrawiam

• Guest house
      By Guest house
      A takie pytanko mam...czy sama zmiana routera może wpływać na odczuwanie szybszego działania sieci? Mam wrażenie, ze strony wczytują się szybciej...
    • konrad573
      By konrad573
      Witam miałem router asus rt 86u, który musiałem zwrócić bo 5g wifi nie działało i rozłączało a później strasznie mulił internet na wifi. Szukam routera jak najlepszego, który wyciśnie 600 mb/s na wifi w odległości chyba 10m z 3 b. grubymi betowanymi ścianami z starego budownictwa. Wcześniej brakowało tylko jednej kreski wifi 5g a czasem wskakiwało na pełny zasięg wifi 5g. Zależy mi żeby brakowało tylko jednej kreski na 5g albo wcale. Najważniejsze prędkość prawie 600 mb/s, czy nawet pełna na wifi w tej odległości 10m z ścianami. Nie wiem czy jest sens wymienić kartę wifi bo tam jest intel ac 8265 na ax 200 intela. Da radę coś znaleźć ? Wykombinować ?
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more information, please see ours Guidelines and Privacy Policy.