Jump to content

Infrastruktura sieciowa do internetu 250Mb/s

Guest house

Recommended Posts

Guest cross099

Od dłuższego czasu mam internet doprowadzony światłowodem do domu. Prędkość 250Mb/s niestety operator daje tylko router o standardzie N i to o zgrozo 150Mb/s a nie 300Mb/s. Dobrze że ma wyjście 1Gb/s dlatego szukam 2 AP które obsłużą Wi-Fi z prędkością zbliżona do 250Mb/s. Jestem świadom ograniczeń czyli ścian itp ale teren na 5GHz jest u mnie czysty a AP chce powiesić na każdym piętrze osobno żeby wzmocnić sygnał i zwiększyć prędkości. 

Budżet ? No to fajnie by było jakby za 400zl jedną sztukę kupić. Jak da radę taniej to super. 

Oczywiście myślę tu o WIFI AC.

Jeszcze jedną rzeczą która chce wiedzieć to, to na co zwracać uwagę przy wyborze laptopa z myślą o właśnie szybkim Wi-Fi. Patrzę na te testy ( nie każdy je udostępnia) ale właśnie na ci patrzeć żeby nie kupić czegoś nie zdatnego do użytku. Póki co działam na kablu ale to tylko jak coś pobieram to idę i się podpinam a tak to nie mam zbytnio jak.

Ja spoglądałem na Netgear R6400 bo chyba na Asusy dobre mnie nie stać.. Tylko nie wiem czy procesor w nim uciągnie takie łącze..

Rozważałem też UAP AC Lite tyle że tutaj brakuje mi jednego portu do którego mógłbym podłączyć komputer na 1 piętrze. TpLink Deco M5 znalazłem też za 880 zł za 3 sztuki ale tutaj obawiam się o jakość internetu dochodzącego na pierwsze piętro a skoro mam już kabel to po co próbować wymyślić to połączenie na nowo.

• Replies 13
  • Created
  • Last Reply
  • Administrator
12 godzin temu, cross099 napisał:

Rozważałem też UAP AC Lite tyle że tutaj brakuje mi jednego portu do którego mógłbym podłączyć komputer na 1 piętrze

postaw przed UAP AC LITE jakiś mały, tani, niezarządzalny switch.

12 godzin temu, cross099 napisał:

Jeszcze jedną rzeczą która chce wiedzieć to, to na co zwracać uwagę przy wyborze laptopa z myślą o właśnie szybkim Wi-Fi

tylko tyle aby nie był to lenovo/hp i nie posiadał blokady kart w biosie. Będziesz mógł bez kombinowania wymienić kartę na dowolną. Warto również poszukać modeli z kartami NGFF M.2 i antenami MHF4. 

Guest cross099

O tym żeby postawić switch też myślałem tyle że oba będą stać ( a raczej wisieć ) w holu jeden na parterze a drugi na 1 piętrze i tutaj się może pojawić problem bo kable mam doprowadzone do tych miejsc a nie mam za bardzo tam miejsc żeby coś tam postawić. Czy to faktycznie jedno z lepszych rozwiązań? 

Czy ktoś miał doczynienia z Netgarami? Tak inna klasa pewnie to jest i wogole nie ma podejścia do UAP. Jake są jeszcze alternatywy? 

• Administrator
2 godziny temu, cross099 napisał:

O tym żeby postawić switch też myślałem tyle że oba będą stać ( a raczej wisieć ) w holu jeden na parterze a drugi na 1 piętrze i tutaj się może pojawić problem bo kable mam doprowadzone do tych miejsc a nie mam za bardzo tam miejsc żeby coś tam postawić. Czy to faktycznie jedno z lepszych rozwiązań? 

czy lepszych ? chyba tak, na pewno prostszych w realizacji najmniej podatnych na zakłócenia sygnału ;) 

Czy ktoś miał doczynienia z Netgarami? 

A co Cię interesuje w kwestii Netgear ? Chyba nie extendery ?

Jake są jeszcze alternatywy?

zbyt dużo aby wyliczyć wszystkie np powerline'y czy zestawy mesh.

Guest cross099

No właśnie bo nie wiem czy pomysł jaki na to wszystko mam jest dobry. Dla zobrazowania wrzucam 2 szybkie szkice parteru i 1 piętra gdzie zależy mi na internecie.

Parter

You do not have the required permissions to view the images attached to this post.

1 piętro:

You do not have the required permissions to view the images attached to this post.

Jest to taki prosty rozrys tego jak wyglądają te piętra. Te okręgi z krzyżykiem to miejsca gdzie chciałbym umieścić punkty dostępowe (chciałbym aby były powieszone na ścianie) ten kwadrat z krzyżykiem to miejsce gdzie dochodzi światłowód i gdzie jest roter od operatora który ma porty Gigabitowe i po kablu daje radę 240Mb/s wyciągnąć natomiast problem to jego Wi-Fi. Tylko 2,4GHz i tylko w standardzie N.

Jestem otwarty na propozycje. Kabel jest pociągnięty póki co na pierwsze piętro od routera usługodawcy i w miejscu oznaczonym krzyżykiem wisi taki router jaki miałem na stanie czyli stary WD8960N który pracował przy Neostradzie a chciałem na już coś zrobić z prędkością. Aktualnie daje radę pociągnąć ok 45-50Mb/s na nim. Ograniczenia pewnie spowodowane 100Mb/s na portach jakie ten router posiada i tym że nie jest to sprzęt pod tak szybkie łącza.

Z Netgara zastanawiałem się na R6300 ale on mnie zniechęcił brakiem anten a następnie spoglądałem na R6400 cena ok 420zł za sztukę. Nie wiem czy to oplacalne. Wiem że soro osób stawia AP a za routery służą jakieś małe serwerki ale aktualnie chciałbym uzyskać jak najlepszy efekt na dostępnym sprzęcie do zakupienia.

Mam też pytanie czy anteny zewnętrzne dają wymierne korzyści? Bo właśnie w przypadku UAP AC Lite niepokoi mnie brak anten zewnętrznych przez co obawiam sie ze zasięg będzie słabszy. Czy to tylko mit?

• Administrator
1 godzinę temu, cross099 napisał:

Z Netgara zastanawiałem się na R6300 ale on mnie zniechęcił brakiem anten a następnie spoglądałem na R6400 cena ok 420zł za sztukę. Nie wiem czy to oplacalne.

też mnie zastanawia opłacalność skoro router dostępowy już posiadasz... dorzuć tam jakieś AP bo piszesz, że zależy Ci wyłącznie na WiFi.

1 godzinę temu, cross099 napisał:

Mam też pytanie czy anteny zewnętrzne dają wymierne korzyści? Bo właśnie w przypadku UAP AC Lite niepokoi mnie brak anten zewnętrznych przez co obawiam sie ze zasięg będzie słabszy. Czy to tylko mit?

wewnętrzne anteny w routerach w podobne rozwiązanie w ubiquiti to są dwie różne rzeczy. Nie zastanawiałbym się nad tym, tylko postawił i sprawdził. Jeżeli UAP-AC-LITE na jednej kondygnacji nie da rady zawsze możesz wymienić go na model LR. 

Guest Łukasz Socha

Asus Ea-ac87. Ograniczeniem jest obecność tylko 5ghz radia, ale za to 4:4x4

jak poszukasz to za 400 kupisz używki. ?

Guest cross099
3 godziny temu, house napisał:

też mnie zastanawia opłacalność skoro router dostępowy już posiadasz... dorzuć tam jakieś AP bo piszesz, że zależy Ci wyłącznie na WiFi.

wewnętrzne anteny w routerach w podobne rozwiązanie w ubiquiti to są dwie różne rzeczy. Nie zastanawiałbym się nad tym, tylko postawił i sprawdził. Jeżeli UAP-AC-LITE na jednej kondygnacji nie da rady zawsze możesz wymienić go na model LR. 

Hmm ok czyli najlepiej kierować się w stronę samych AP które podepnę do routera brzegowego od dostawcy. Wtedy w routerze od dostawcy wyłączę Wi-Fi i on by służył jedynie jako Router bez Wi-Fi. LR będzie wydajniejsze i będzie miało większy zasięg bo jak mniemam z opisu LR to po prostu Long Range. Znalazłem takiego LR też w okolicy 400zł. A co to za wynalazki jak Ubiquiti UniFi UAP AC Mesh albo Ubiquiti Networks UniFi AP AC In-Wall. Są to jakieś rozwiązania warte uwagi? Rozumiem że Uni-Fi to jedno z lepszych rozwiązań. Znalazłem też za 450zł Linksysa model Linksys LAPAC1750PRO jest to godne rozwiązanie? jak wypada względem Uni-Fi? Czy tutaj podłączenie jednego kabla od komputera nie byłoby problemem? Czy to rozwiązanie można zastosować na ścianie pionowo czy jest to tylko do zastowania Poziomego na suficie? Zasięg będzie gorszy na ścianie?

Jeśli wybiorę tego UAP AC Lite lub LR to jaki switch Gigabitowy można zastosować w miarę tanio? 

Godzinę temu, Łukasz Socha napisał:

Asus Ea-ac87. Ograniczeniem jest obecność tylko 5ghz radia, ale za to 4:4x4

jak poszukasz to za 400 kupisz używki. ?

No i tutaj jest ten problem że to tylko 5GHz. A rozwiazanie RT-AC87 już jest mega drogie.

Guest cross099

Jeszcze jednym pytaniem jest to czy aktuany router gaoke fg7002n poradzi sobie z utrzymaniem takiej sieci? Nie mam dostępu do neigo w ogóle ale to na czym mi zależało ustawiono zdanie (operator ma do niego dostęp tylko).  Czy jak wyłaczę Wi-Fi w nim i będzie on służył tylko jako router który będzie dzielił internet z 2 AP (raczej będą to UniFi AC LR bo jest niewielka różnica cenowa między nim a Lite a podobno zasięg robi sporą różnicę) + będzie do niego podłączony jeszcze jeden AP który działa tylko na kablu 100Mb/s i jest do niego podłaczony TV, niczym wiecej ten router się nie będzie zajmować.

Widzę że rozbierzności cenowe są spore. Ktoś wie czy to jest to samo?https://elektromill.pl/produkt/ubiquiti-uap-ac-lr-access-point/ Czy nie warto kupować w tym sklepie?

• Administrator
22 godziny temu, cross099 napisał:

Ubiquiti Networks UniFi AP AC In-Wall

22 godziny temu, cross099 napisał:

UniFi UAP AC Mesh

system mesh, dobre i wydajne rozwiązanie na stworzenie sieci nodów WiFi.

Jeszcze jednym pytaniem jest to czy aktuany router gaoke fg7002n poradzi sobie z utrzymaniem takiej sieci?

każdy wyposażony w 1 GbE sobie poradzi.

Ktoś wie czy to jest to samo?

tak, to samo i to w dobrej cenie jak za LR.

Czy nie warto kupować w tym sklepie?

tego Ci nie powiem, doprecyzuj telefonicznie cenę bo opis zakrawa o UAP-AC-PRO

będą to UniFi AC LR bo jest niewielka różnica cenowa między nim a Lite a podobno zasięg robi sporą różnicę

UAP-AC-LITE "sięgnie" na odległość 122 m a LR ok 183 m.

Guest cross099

No wysałem wiadoność do tego sklepu i otrzymałem taką odpowiedź:

nawiązując do zapytania:
Tak towar jest fabrycznie nowy, oryginalnie zapakowany.
Gwarancja 24 miesiące, dla firm 12 miesięcy

w skład zestawu wchodzi :

UBIQUITI UNIFI UAP-AC LONG RANGE (nr. kat 2891)

Gwarancja

Paragon lub faktura VAT

?

Kwestia teraz dobrego odbiornika w laptopie żeby jak najwięcej z tego wyciągnąć. Czy stockowo montowane karty Wi-Fi dadzą sobie z tym radę? Bo mam jednego starego laptopa którego modernizuje i będe dokupywał zewnętrzną kartę polecono mi TP-LINK Archer T4U AC1200. Podobno daje radę. Ale to stary laptop który ma służyć rodzicom. Ja sam coś nowego mam zamiar nabyć pewnie z i7 8gen. W tym roku byłem bliski zakupu Asusa Vivobook Pro N580VD ale się powstrzymałem żeby zobaczyć co pokażą nowe laptopy. Po moim poprzednim Dell Inspiron 15R 7720 mam pewne uprzedzenia bo w nim miałem bardzo słabą kartę którą ciężko było wymienić ze względu na White Listę. Z tego co wiem to White Lista do właśnie domena niższych modeli Della, Lenovo i HP. Jak stwierdzić czy laptop ma dobrą kartę skoro na większości znanych sklepów informacje ograniczają się do Wi-Fi a,b,g,n,ac. Z tego nie wiele można wywnioskować a większość laptopów nie ma testów z tego co patrzę..

• Administrator
W dniu 6.04.2018 o 22:11, cross099 napisał:

Tak towar jest fabrycznie nowy, oryginalnie zapakowany.

w takim razie wszystko gra :) 

Czy stockowo montowane karty Wi-Fi dadzą sobie z tym radę?

jeżeli stockowo posiadasz dobrą kartę 2x2:2 MIMO np Intel 8260 lub Dell DW1550 to tak

polecono mi TP-LINK Archer T4U AC1200. Podobno daje radę.

całkiem niezła jak za tą cenę

Jak stwierdzić czy laptop ma dobrą kartę skoro na większości znanych sklepów informacje ograniczają się do Wi-Fi a,b,g,n,ac. Z tego nie wiele można wywnioskować a większość laptopów nie ma testów z tego co patrzę..

google lub YT, nie ma innej opcji... ;) lub wykluczyć producentów stosujących blokady w bios i kupić osobną kartę.

Guest cross099

W takim razie póki co dziękuję wielkie za pomoc. Wybór padł na UAP AC LR x2 w atraktycjnej cenie. Najgorzej będzie z wyborem odpowiedniego laptopa ale to w niedalekiej przyszłość. Wiele rozjaśniły mi wypowiedzi tutaj zamieszczone.

Dziękuję serdecznie jeszcze raz za pomoc. Pozdrawiam

• Administrator
Temat został zamknięty jako rozwiązany.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę użyć funkcji "Zgłoś odpowiedź". 

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more information, please see ours Guidelines and Privacy Policy.