Jump to content

Router do domu jednorodzinnego następca WRT54GL

Guest house

Recommended Posts

Guest radziulas

Ponieważ to mój pierwszy post na tym forum, pragnę się ze wszystkimi przywitać. Mam na imię Radek, interesuję się komputerami, ale nie jestem związany z branżą IT. Jestem amatorem.

Potrzebuję bardzo Waszej pomocy przy wyborze routera - następcy mojego wysłużonego Linksysa WRt 54GL.

Postaram się napisać w skrócie:

1. Dom ma 120 m2 i jest dwukondygnacyjny, przy czym router stoi na piętrze

2. Internet radiowy, na dachu urządzenie dostępowe Mikrotik z dachu schodzi skrętka i jest podlączona do portu WAN routera WRT 54GL. Na routerze zainstalowane Tomato.

3. Parametry łącza download ok 17 Mb/s Upload ok. 14 Mb/s

4. Na dole Repeater Netgear WN 2000RPT V3 na razie wzmacniający sygnał po wifi z Linksysa, ale wkrótce będzie podłączony skrętką z routerem głównym

5.   Urządzeń WIFI w domu kilka: komputer stacjonarny, laptop, 2 smartfony, tablet, mediabox.

6. Obecnie wszystko chodzi dobrze i zasięg jest w całym domu i jestem zadowolony ale... niestety mój router zakłóca sygnał FM z anteny dachowej. Co dziwne zakłócenia nie występują na antenie pokojowej, tyle że sygnał z niej jest dużo gorszy.  Zakłócenia ustają gdy: wyłączę router lub odepnę od niego kabel WAN. Wnoszę zatem, że zakłócenia te powoduje router a nie mikrotik na dachu. Wyłączenie WIFI nie likwiduje zakłóceń, a zatem to nie radio routera sieje w UKF-ie. Zmieniałem zasilacz routera, zasilacz POE dla Mikrotika - bez efektu.

7. Poza tym chciałbym trochę unowocześnić router i przejść przynajmniej na N lub od razu mieć w zanadrzu AC. Bić się o 5Ghz nie muszę bo w eterze spokój - mieszkam na wsi ale  może było by to przyszłościowe rozwiązanie tym bardziej, że moja radiówka to nie światłowód.

Proszę o pomoc w wyborze routera w cenie do około 400 zł (max 450zl) który:

1. Będzie pracował stabilnie i będzie po skonfigurowaniu bezobsługowy

2. Będzie miał zasięg WIFI 2,4 Ghz nie gorszy niż mój WRT54GL

3. Nie będzie szumiał w FM  :-) (tego oczywiście nikt nie wie)

4. Miłym dodatkiem będzie switch 4 porty 1Gb/s i WAN 1Gb/s oraz USB 3.0

5. Nie wiem czy to ma wpływ bo każdy mówi co innego ale anteny raczej zewnętrzne niż wewnętrzne, o dobrym zysku!!!

6. Przy moich parametrach łącza szybkość nie jest mego priorytetem, NAS drukarkę i głównego kompa mam po kablu

Zanim postanowiłem zawracać Wam głowę przeczytałem sporo testów, opinii itd i wstępnie wyselekcjonowałem takie urządzenia:

1. Fritz 4040 ( ponoć super zasięg WIFI, solidna budowa, 5 lat gwarancji, 100 dni testów, giga LAN, AC i dualband ale anteny wewnętrzne i brak MIMO)

2. TP LINK C7 (ponoć mocne radio, dobry zysk anten, anteny zewnętrzne itd. ale: nie bardzo ufam tej marce(może niesłusznie?), boje się o stabilność pracy

3. Asus RF-AC58U (ponoć mocne radio, 4 anteny zewnętrzne, dobre parametry, chwalony)

A może coś jeszcze innego? Mikrotik, Netgear, D-link ???

A może zwykły router z 5 portami i AP np Ubiquity typu dysk? Ma to sens?

Bardzo Was proszę o pomoc i wparcie, bo już świruję od tych porównań, testów i opinii. Wiem, że to niby tylko router do domu, ale ciężko zarobione pieniążki chciałbym zainwestować dobrze i na długo a router to serce domowej sieci. 

Będę ogromnie wdzięczny za wszelką pomoc, sugestie i wsparcie.

• Replies 15
  • Created
  • Last Reply
  • Administrator

cześć @radziulas, skoro

11 godzin temu, radziulas napisał:

Na dole Repeater (...) wkrótce będzie podłączony skrętką z routerem głównym

a wspominasz o 

A może zwykły router z 5 portami i AP np Ubiquity typu dysk?

i pytasz :) 

Ma to sens?

to najbardziej przychylałbym się ku takiemu rozwiązaniu, np EdgeRouter X (malutki, 5 portowy, bardzo wydajny, zasilanie AP przez PoE) a do tego np 2x Ubiquiti UAP AC LITE. Cena takiego zestawu router + 1 AP nie powinna przekroczyć 450 PLN. Pomimo, że mieszkasz w okolicy w której nie masz problemów z okolicznymi sieciami to dom ma jednak 120m2 i dwie kondygnacje. O ile wspomniane routery dałyby sobie rade bez problemu na jednej kondygnacji, to już przejście przez strop i zasięg wyżej lub niżej (w zależności gdzie router będzie pracował) w najbardziej oddalonym miejscu może okazać się wyzwaniem dla każdego z nich. Poza tym w przypadku wyboru takiego właśnie rozwiązania masz możliwość bardzo elastycznej i łatwej rozbudowy sieci o kolejne AP. Możesz zastosować droższe Ubiquiti UAP-AC-LR w celu zmaksymalizowania zasięgu w obu pasmach, ewentualnie Ubiquiti UAP-LR dla maksymalnego zasięgu jedynie w paśmie 2,4 GHz lub Ubiquiti AP-AC-HD dla Wave2 WiFi. Poszedłbym tą drogą, zwłaszcza w rozwiązaniach dla domu, właśnie ze względu na kondygnacje (a zapewne "kawałek" WiFi przydałby się w ogrodzie, garażu lub innym pobliskim miejscu na posesji). 

Wiem, że to niby tylko router do domu, ale ciężko zarobione pieniążki chciałbym zainwestować dobrze i na długo a router to serce domowej sieci.

doskonale Cię rozumiem ;) Z Ubiquiti będziesz bardzo zadowolony, chociaż nie będziesz posiadał funkcji, które oferują "zwykłe" domowe routery (np współdzielenie dysku usb, pobieranie plików za pomocą routera itp). Jednak stabilność, wydajność i zasięg tego rozwiązania będzie o wiele lepszy od każdego z w/w.

Guest radziulas

Bardzo dziękuję za odpowiedź - jestem ogromnie wdzięczny. Nie pogniewaj się jednak ale to rozwiązanie ma niestety wady:

1. Cena: najtaniej znalazłem router EdgeRouter X i UAP-AC-LR za 540 zł - troszkę słono. Nie mam takiej kasy.

2. Router ma za mało portów bo jeśli podepnę: stacjonarkę, drukarkę, NAS i AP to mam komplet, a gdzie jedno wolne gniazdo do repeatera na dół? Trzeba by kupować switch 5 portowy a to już się zaczyna robić z tego mały domowy rack :-)

3. Wydaję 600 zł i nadal nie mam przyszłościowego AC i 5Ghz.

4. USB torrentów itd mi nie żal, mam NAS a z P2P nie korzystam.

Wobec powyższego zastanawiam się, czy jednak najpierw nie spróbować np z TP Link C7 albo Fritz 4040 a jak one nie dadzą rady to wtedy pójść w Ubiquiti ?

Fritz daje 100 dni na testy a inny router kupiony via internet też mogę przez 14 dni oddać. Tylko pytanie z którym spróbować najpierw?

Jeśli błądzę z pokorą przyjmę krytykę i po prostu będę zbierał na taki zestaw jak powyżej dłużej. Z drugiej strony skoro stary wrt 54gl dawał radę to te nowe "HIFI  Stereo" i w kolorze routery nie dadzą rady?

Raz jeszcze dziękuję za pomoc.

• Administrator
1 godzinę temu, radziulas napisał:

Nie pogniewaj się jednak ale to rozwiązanie ma niestety wady

dlaczego miałbym się "gniewać"? :) luzik, dyskutujmy... ;) 

1. Cena: najtaniej znalazłem router EdgeRouter X i UAP-AC-LR za 540 zł - troszkę słono. Nie mam takiej kasy.

miałem na myśli UAP AC LITE: 

You do not have the required permissions to view links attached to this post.
 , dostaniesz go za około 300 PLN.

2. Router ma za mało portów bo jeśli podepnę: stacjonarkę, drukarkę, NAS i AP to mam komplet, a gdzie jedno wolne gniazdo do repeatera na dół? Trzeba by kupować switch 5 portowy a to już się zaczyna robić z tego mały domowy rack :-)

faktycznie, ale iść w router z 3/4 antenami na 2 kondygnacje przy rozwiązaniu router+AP i np osobnego switcha za 50PLN - temat wart do rozważenia ;)

3. Wydaję 600 zł i nadal nie mam przyszłościowego AC i 5Ghz.

jw - 

You do not have the required permissions to view links attached to this post.
 : 2.4 GHz Speed - 300 Mbps, 5 GHz Speed - 867 Mbps, 802.3af/A PoE & 24V PoE

Tylko pytanie z którym spróbować najpierw?

na początek dałbym szansę TP-Link :) 

Guest radziulas

Hmmm teraz sprawa wygląda tak: router plus polecany przez Ciebie plus UAP AC LITE to 508 zł. Switch dokupię później.

Pytanie czy starsza wersja ale LR czyli long range ma dużo lepszy sygnał i czy mimo wszystko nie zrezygnować z AC na korzyść LR?

Koszt TP-LINK C7 to około 320 zł. Tego zestawu to 508 zł. Różnica to 188 zł. Jak sądzisz różnica w zasięgu i jakości sygnału z Ubiquiti jest warta tej dopłaty?

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję

• Administrator
3 godziny temu, radziulas napisał:

Pytanie czy starsza wersja ale LR czyli long range ma dużo lepszy sygnał i czy mimo wszystko nie zrezygnować z AC na korzyść LR?

warto nad tym pomyśleć, zwłaszcza, że nie masz przymusu wędrowania na pasmo 5GHz ze względu na okoliczne AP. Chyba, że chcesz osiągnąć lepszą wydajność WiFi w LAN. Dla parametrów łącza radiowego każdy z nich będzie na wyrost, czym byś nie wysyłał - zawsze odbierzesz max od isp.

3 godziny temu, radziulas napisał:

Koszt TP-LINK C7 to około 320 zł. Tego zestawu to 508 zł. Różnica to 188 zł. Jak sądzisz różnica w zasięgu i jakości sygnału z Ubiquiti jest warta tej dopłaty?

moim zdaniem tak, to zupełnie inna jakość i klasa urządzeń. stawiasz, zapominasz a zawsze masz możliwość rozbudowy o kolejny bez wymiany 1 urządzenia na całkiem inne. Spróbuj TP-Link'a, może wystarczy a wtedy zawsze te 180 PLN w kieszeni zostanie ;) 

Pozdrawiam. Jak zdecydujesz się na TP-Linka to może lepszy byłby model C8, który obecnie jest w promocji za 310 PZL. C8 w porównaniu do C7 ma silniejszy procesor i USB 3.0. Ma też lepszy zasięg.

• Administrator
8 minut temu, PACO napisał:

C8 w porównaniu do C7 ma silniejszy procesor

dokładnie, dwurdzeniowy Broadcom BCM4708 800 MHz - CPU znany z Asusa RT-AC68U ;) 

Guest radziulas

Ufff nie wiem co zrobić. Wiem śmieszny jestem to raptem 500 zł ale kurcze długo się na nie pracuje...

1. Napisałeś House że można potem rozbudować system o kolejne AP, ale czy nie trzeba mieć do tego kolejnego kabla LAN? A o tym podczas budowy nie pomyślałem bo przecież jest wifi :-( Tutaj położę AP koło routera albo dam go na ścianę za routerem. 

2. Dzięki Paco faktycznie C8 w tej cenie jest spoko. Ale czy on choć jedną antenę zewnętrzną ma na 2.4 czy tak jak C7 wszystkie na 5Ghz a 2.4 wewnętrzne?

3. A co z Fritzbox? Dlaczego jakoś nikt go nie poleca? Tylko na reklamach jest taki świetny?

4. Jeszcze pomyślę, ale kusi mnie aby mieć Ubiquity. I jak szaleć to szaleć. Jak się zdecyduję to wezmę Ubiquity AC i jeszcze LR :-)

Czy skoro WRT54GL dawał radę a te nowe mogą nie dać, to prawda jest że starsze urządzenia miały lepszy zasięg jak te nowe? Czy to opowieści z mchu i paproci? 

Dziękuję Wam bardzo za porady i głos w dyskusji i proszę o jeszcze.

• Administrator
57 minut temu, radziulas napisał:

1. Napisałeś House że można potem rozbudować system o kolejne AP, ale czy nie trzeba mieć do tego kolejnego kabla LAN? A o tym podczas budowy nie pomyślałem bo przecież jest wifi :-( Tutaj położę AP koło routera albo dam go na ścianę za routerem. 

Niestety trzeba. Jestem właśnie w trakcie budowy i założyłem planowo 24 gniazdka, ale zapewne skończy się na 48 portowym switchu ;) Jestem tradycjonalistą a 10GbE po WiFi jeszcze nie lata :) 

59 minut temu, radziulas napisał:

3. A co z Fritzbox? Dlaczego jakoś nikt go nie poleca? Tylko na reklamach jest taki świetny?

mało popularny u nas sprzęt który święci triumfy za naszą zachodnią granicą. 

Godzinę temu, radziulas napisał:

4. Jeszcze pomyślę, ale kusi mnie aby mieć Ubiquity. I jak szaleć to szaleć. Jak się zdecyduję to wezmę Ubiquity AC i jeszcze LR :-)

apetyt rośnie w miarę jedzenia :) 

Godzinę temu, radziulas napisał:

Czy skoro WRT54GL dawał radę a te nowe mogą nie dać, to prawda jest że starsze urządzenia miały lepszy zasięg jak te nowe? Czy to opowieści z mchu i paproci?

niestety to prawda, nowe routery mają wdrożone dyrektywy nakładające na nie regulacje prawne w kwestii nadawanego sygnału. Często tak bywa, że przesiadając się z leciwego ale ledwo wyrabiającego 20 Mbits routera można zauważyć różnicę w paśmie 2,4 GHz. Co prawda zazwyczaj regulacje dotyczą pasma 5 GHz, ale obecnie prawie każdy producent "sprzętowo" wprowadza ograniczenia w mocy nadawania każdego radia w swoim routerze. 

Guest radziulas

No cóż, przemyślę, zobaczę, policzę, a jak kupię i przetestuję to dam znać. Może się komuś przyda i w ten sposób spłacę dług wdzięczności za Waszą pomoc, za którą bardzo dziękuję.

A może ktoś Was wie, co może być przyczyną szumienia WRT54GL w paśmie FM? Jestem fanem audio i radiowej Trójki i bardzo mi ten szum przeszkadza. Wiem wiem, można przez internet ale to nie to samo. 

Układ jest taki: maszt na dachu z antenami. Na samym dole pod anteną FM i UHF wisi  Mikrotik. Na samej  górze antena dwupolaryzacyjna dookólna FM. Koncentryk od anteny i skrętka od Mikrotika wchodzą razem do domu przez dach i strych. Dalej skrętka idzie do adaptera PoE i zasilacza z gniazdka na strychu, a z adaptera w dół do domu do portu WAN. Koncentryk antenowy zaś idzie do wzmacniacza budynkowego pasm UHF i FM i potem do multiswitcha, a stamtąd do gniazd aboneneckich. Szum jest we wszystkich 3 tunerach podłączonych do różnych gniazd abonenckich w różnych pokojach.  Szum ustaje po: wyłączeniu routera lub po wypięciu wtyczki z portu WAN routera.  

Co dziwne jak do tunera podłączę inną antenę FM np pokojową, to tego szumu nie ma, ale siła sygnału sporo mniejsza stąd wolałbym dachową (-38 dbi kontra -60 dbi). Czyli zakłócenia generuje coś co wpływa tylko na instalację antenową budynkową... Wyłączenie WIFi w Linksysie nic nie daje. Zresztą gdzie 2,4 Ghz a gdzie 108 Mhz. 

No i teraz zagwozdka, czy to możliwe że winna jest nieekranowana skrętka idąca po maszcie tuż obok koncentryka?

Nie jest to wina zasilaczy ani tego od routera ani tego od PoE Mikrotika - sprawdzałem. Nie jest to wina Mikrotika, bo jak wyłączam Linksysa, to Mikrotik nadal pracuje, a szumu nie ma - to by wykluczało nieekeranowaną skrętkę UTP. A więc chyba dobrze robię, że chcę wymienić router? Wygląda że zakłócenie generuje on, tylko dlaczego tylko w instalacji dachowej?  

Jakby ktoś miał jakiś pomysł będę wdzięczny.

Guest radziulas

No to urządzenia zamówione, może będą na weekend. Router edge, AP AC LR, i switch 5 portowy D-LINK.

Mam nadzieję, że poradzę sobie z konfiguracją, jeśli nie to pokornie poproszę o pomoc.

Na pewno opiszę system rzetelnie tak, by inni mogli mieć dobre i rzetelne informacje.

Dziękuję za pomoc House. Serdecznie pozdrawiam.

• Administrator
2 godziny temu, radziulas napisał:

Mam nadzieję, że poradzę sobie z konfiguracją, jeśli nie to (..) poproszę o pomoc.

jesteśmy do dyspozycji :) 

Guest radziulas

Witam serdecznie, zgodnie z obietnicą przedstawiam sytuację i krótki opis sprzętu. Kupiłem następujące urządzenia:

1. Ubiquiti EdgeRouter X 5x10/100/1000Mb/s PoE

2. Ubiquiti UAP AC LR (a/b/g/n/ac 1350Mb/s) 2,4/5GHz PoE

3. D-Link 5p DES-105 (5x10/100Mbit)

Switch wybrałem tani ale w metalowej obudowie, tylko 10/100 Mb/s gdyż i tak przekroczyłem już budżet a poza tym do drukarki sieciowej HP, czy połączenia z dolnym AP nie potrzebuje prędkośći 1Gb/s (na dole jest odcinek kabla telefonicznego a o czym za chwilę)

Pierwsze wrażenie obcowania z routerem - straszne maleństwo. Naprawdę bardzo małe urządzenie co ma swoje plusy i minusy. Plusy łatwo gdzieś je zmieścić, minusy jeśli ma stać na stole a nie wisieć na ścianie, to kable prężą i ciągle je przekrzywiają.

Podłączenie, logowanie, wszystko standard. Interfejs- już nie. Jeśli jesteś jak ja użytkownikiem amatorem, przyzwyczajonym do systemów operacyjnych routerów domowych, to będziesz zaskoczony. Filozofia jest zupełnie inna, mnogość funkcji lekko przytłacza, tym bardziej, że wielu z nich zupełnie nie znam i nie wiem do czego służą. Ja ograniczyłem się do skorzystania z jednego z 3 kreatorów jakie na szczęście udostępnił producent, następnie nazwałem sobie porty ethernet, zmieniłem hasło dostępowe do routera, sprawdziłem, czy jest wyłączony dostęp z zewnątrz, włączyłem firewal ustawiłem strefę czasową i... internetu nie było. Zamiast niego pojawiała się tylko jedna strona do logowania mojego ISP. Po telefonie okazało się, że  ISP filtruje urządzenia po adresie MAC, tak więc musiałem podać mu MAC adres routera i poczekać około 30 minut. Po tym czasie stał się internet...

Urządzenie działa sprawnie, od 3 dni stabilnie, nie grzeje się. Zaktualizowałem oprogramowanie routera i na tyle starczyło mojej skromnej wiedzy. 

Pierwsze wrażenie z obcowania z AP UNIFI - ale fajne ufo... a tak poważnie, podłączyłem, ściągnąłem program do zarządzania ze strony producenta.  Po jego uruchomieniu miłą odmiana, jest w języku polskim. Rozpoczyna się od kreatora, który za rączkę prowadzi użytkownika przez  adoptowanie urządzenie (tak- tak to się nazywa),  następnie zrezygnowałem z usług w chmurze, nadałem swoje hasło dostępu do urządzenia i do programu, nadałem SSID sieci, hasło, moc sygnału oraz wybór kanału zostawiłem na auto. Niestety coś poszło nie tak, i nie mogłem ponownie zalogować się do programu zarządzającego. Podanie maila, do odzyskania hasła nic nie dało. TA FUNKCJA NIE DZIAŁA.  Jedyna rada zresetować urządzenie do ustawień fabrycznych. Nie jest to proste i mimo przytrzymywania przycisku reset przez 10 S ustawienia wracały. Dopiero gdy odpiąłem UNIFI od sieci i zresetowałem, operacja się udała. UFFF..... Drugi raz już wszystko poszło sprawnie, prawdopodobnie za pierwszym razem ze zmęczenia podałem dwa razy hasło z jakimś błędem.  Teraz już wszystko śmiga.

Interfejs UNIFI także jest zupełnie inny niż to co znam z urządzeń domowych. Znów mnóstwo opcji, ale sam w sobie naprawdę fajny. Sporo się trzeba naklikać by rozeznać gdzie co jest i jaka jest filozofia obsługi. Ale suma sumarum można to jakoś ogarnąć. Musze jeszcze zrobić skan rzutów domu, bo w programie można sobie podczytać własną sytuację domową na planie i umieścić urządzenia tworząc mapę pokrycia sygnałem. Fajny gadżet.

A teraz najważniejsze: jak z zasięgiem?

Mój dom ma 2 piętra i 120 m2 powierzchni. UNFI w wersji LR działa...GENIALNIE. Zasięg jest wszędzie!!! U synka w pokoju na starej karcie TP LINK klasy G z zewnętrzną anteną z Allegro, było na poprzednim routerze 2 do 3 kresek, teraz jest pełen zasięg, a WIFI Analyzer pokazuje -42dBm.

No ale to ta sama kondygnacja. A jak na parterze? Sygnał niby trochę słabszy, oscyluje około -60 do -65dBm ale internet działa dużo lepiej i pewniej, szybkość według www.speedtest.net jest taka sama jak na górze przy samym AP. REWELACJA. Znacznie poprawiła się także prędkość przesyłania pliku w sieci bezprzewodowej. TV BOX made in China M12 :-) błyskawicznie łączy się z NAS-em Zyxel (też made in china) i na odtworzenie filmu czeka się może 3-4 s a nie minutę jak było dotąd.

Zasięg jest także na tarasie w ogródku i przed domem, na poziomie -70 do -74 dBm. Niby mało, ale strony ogląda się świetnie, filmy z YouTube bez zacięć, więc naprawdę jest super.

Dodatkowo, udało mi się skorzystać ze starej skrętki, która zaczynała się na strychu, a kończyła w garażu. Dosztukowałem do niej przez tzw beczkę kabel sieciowy, sprowadziłem w dół do pokoju z routerem. W ten sposób internet był już w garażu. Teraz w garażu miałem kabel telefoniczny 3 parowy idący do gniazdka telefonicznego w miejscu gdzie chciałbym drugie AP z gniazdami LAN do podłączenia dekodera i telewizora. Gniazdko telefoniczne wymieniłem na komputerowe (Legrand Cariva polecam bajecznie prosty montaż bez noża Krone).

Teraz najważniejszy moment, czy ten kawałek kabla telefonicznego zamiast skrętki da radę obsłużyć sieć do 100 Mb/s? Wszak nie mam pary brązowo białej, a kabel nie jest do danych komputerowych. Zarobiłem połączyłem kable beczką Cat 5e i.... W gniazdu mam sieć !!!! Tak zostałem bohaterem w swoim domu. :-)

Netgear który służył za repeater przestawiłem w tryb AP, i mam podłączenie kablowe sprzętu RTV i drugą sieć w salonie i na dworze o innym SSID. Poprawił się jeszcze zasięg na tarasie.

Podsumowując:

1. Ubiquiti to świetny sprzęt, zasięg jest rewelacyjny !!!!

2. Jeśli jesteś entuzjastą komputerów, to dasz sobie radę z podłączeniem i konfiguracją wykorzystując 1/10 możliwości sprzętu

3. Jeśli szukasz routera, który będzie działał zaraz po wyjęciu z pudełka, i przejściu prostego kreatora, to... nadal kup Ubiquiti ale poproś o pomoc kogoś bardziej obeznanego

4. Wadą routera i switcha też jest to, że są to urządzenia małe i lekkie, kable sprężynują i je przesuwają - myślę, o zakupie małej szafki rack 10 cali i zapakowaniu do niej routera, switcha i dysku NAS oraz dedykowanej listwy antyprzepięciowej. Na wierzchu położę UNIFI i po sprawie.

5. Nie rozwiązałem problemu szumu w paśmie FM. Obawiam się, że szumi albo urządzenie dostępowe na dachu (Mikrotik) albo zakłócenia są od nieekranowanej skrętki którą idzie zasilanie, równolegle z kablem antenowym od anteny FM. 

Serdecznie dziękuję Kolegom z forum a w szczególności House-owi za doradzenie rewelacyjnego rozwiązania. Jestem ogromnie wdzięczny za okazaną pomoc i wsparcie oraz cierpliwość dla amatora i żółtodzioba.

Pozdrawiam i namawiam każdego, kto może sobie pozwolić na wydatek około 600 zł, a ma do pokrycia sygnałem 2 kondygnacje na Ubiquiti. Jestem bardzo zadowolony. Co ciekawe, u mnie w domu zasięg sieci 5 Ghz jest niemal tak samo dobry jak 2.4 Ghz. Różnice widać dopiero na parterze i to w najdalszym pomieszczeniu. Naprawdę świetny sprzęt.

Pozdrawiam, może komuś ten opis pomoże w podjęciu decyzji.

• Administrator

Cieszę się, ze projekt się udał :) Bardzo fajnie czyta się "efekt wow" :) 

• Administrator
Temat został zamknięty jako rozwiązany.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę użyć funkcji "Zgłoś odpowiedź". 

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Similar Content

• openit.center
      By openit.center
      W listopadzie Synology wprowadziło do sprzedaży Synology Router RT1900AC, szybki bezprzewodowy router, który oferuje stabilną łączność dla domów i biur, zaawansowane narzędzia sieciowe, bogate dodatkowe pakiety oprogramowania oraz przyjazny interfejs użytkownika. Synology Router RT1900ac działa z systemem operacyjnym Synology Router Manager (SRM), wyposażonym w profesjonalne narzędzia sieciowe w cenie przyjaznej konsumentom. Warstwa aplikacji QoS (Quality of Service) pozwala monitorować i kontrolować wykorzystanie przepustowości nie tylko dla urządzeń, ale także poszczególnych aplikacji. Wyposażony w ogromną bazę danych nieodpowiednich stron internetowych, filtr sieciowy bazujący na DNS i Ochrona rodzicielska pozwalają właścicielom firm lub rodzicom blokować tysiące stron i tworzyć harmonogramy dostępu do sieci dla podłączonych urządzeń za pomocą kilku kliknięć. 
      Z bogatym wyborem dodatkowych aplikacji dostępnych w Centrum Pakietów firmy Synology, użytkownicy mogą pobrać pakiety i przekształcić Synology Router RT1900AC w serwer VPN, serwer RADIUS, serwer DNS, centrum pobierania działające 24/7 i serwer multimediów dla swoich domów lub biur.
      Przypominający pulpit interfejs oferuje użytkownikom płynny i intuicyjny sposób zarządzania siecią oraz ustawieniami sieci bezprzewodowej. Ponadto, aplikacja DS router dla urządzeń z systemem Android i iOS pozwala monitorować i zmieniać ustawienia Synology Router RT1900AC z dowolnego miejsca.
      Oprócz standardowych czterech gigabitowych portów LAN, Synology Router RT1900AC jest wyposażony w trzy regulowane anteny dalekiego zasięgu i najnowszy standard sieci bezprzewodowej 802.11ac, co pozwala na transfer z prędkością do 1900 Mbps. Synology Router RT1900AC jest również wyposażony w dwurdzeniowy procesor 1,0 GHz dla sprawnego działania, nawet gdy podłączonych jest wielu klientów. Port USB 3.0 i slot na kartę SD (SDXC) mogą być używane do podłączenia zewnętrznych urządzeń pamięci masowej, co pozwala użytkownikom dzielić się z innymi swoimi treściami cyfrowymi, przekształcając Synology Router RT1900AC w NAS. Wsparcie modemów USB 3G / 4G pozwala użytkownikom w regionach o mniej dostępnej infrastrukturze sieci przewodowych stworzyć w pełni funkcjonalny bezprzewodowy hotspot.
      Wygląd

W porównaniu do produktów konkurencji router Synology jest małym urządzeniem - rozmiar obudowy to 66 mm x 206 mm x 160 mm. Pod spodem urządzenia umieszczono odkręcane nóżki, dzięki którym w pozycji leżącej umożliwiono swobodny przepływ powietrza. Zabieg zapewne mający na celu osiągnięcie stabilnej pracy, bądź zwykły design - trudno powiedzieć. Podczas całego testu nie zauważyłem, aby router nadmiernie przegrzewał się. Po odkręceniu nóżek mamy możliwość montażu routera na ścianie, dzięki specjalnym wgłębieniom montażowym pod spodem, które służą także do zastosowanie specjalnej podstawki, umożliwiającej ustawienie urządzenia w pionie (analogicznie do Asusa RT-AC68U). Z boku urządzenia znajdziemy przycisk WPS, wyłącznik sieci bezprzewodowej WiFi, jeden port USB 3.0 oraz czytnik kart SD. Na tylny panelu znajdziemy niezbędne porty LAN/WAN, gniazdo zasilania oraz włącznik. Niestety brak portu USB 2.0 do podłączenia np drukarki. Obudowa wykonana została z dokładnie takiego samego plastiku, jak pozostałe produkty tego producenta (serwery NAS). Router wyposażono w trzy anteny ze złączem RP-SMA. Jedyną rzeczą do której mogę się mieć uwagę to niefortunne umiejscowienie przycisku reset, który umieszczono pod spodem obudowy. 
      Specyfikacja
      Procesor Broadcom BCM58622 1 GHz dual-core Pamięć RAM 256 MB Pamięć Flash 4GB Switch Broadcom BCM58622 Układy radiowe Broadcom BCM43460 (2,4 GHz) + Broadcom BCM43460 (5 GHz) Obsługiwane pasma 3x3:3 802.11n 600Mbps (2.4GHz) + 802.11ac 1300Mbps (5GHz) Porty sieciowe 1x Gigabit RJ-45 WAN   4x Gigabit RJ-45 LAN Porty USB 1x USB 3.0 + slot kart SD (SDXC, SDHC) Wymiary 66 mm x 206 mm x 160 mm Anteny 3x zewnętrzne 2.4 GHz 3.5dBi, 5 GHz 4.6 dBi Obsługiwane standardy IEEE 802.11a/b/g/n/ac, IPv4, IPv6 Zastosowany w RT1900AC SoC Broadcom to przedstawiciel nowej generacji układów z rodziny Northstar+, będących bezpośrednią kontynuacją układów Northstar stosowanych dotychczas w produktach konkurencji, np Asus RT-AC68U, Netgear R7000, D-Link DIR-880/890L. Co ciekawe dwurdzeniowy BCM58622 może pracować z maksymalną częstotliwością 1,2 GHz, jednak w routerze Synology pracuje z zegarem 1 GHz. RT1900AC to pierwszy na rynku router, działający pod kontrolą nowej generacji układów. Całość dopełnia 256 MB pamięci DDR3 RAM i 4 GB (4096 MB !!!) pamięci flash dla Synology Router Manager.  Według danych producenta router jest urządzeniem dość energooszczędnym, pobierając 10.82W podczas obciążenia i 7.45W w trybie bezczynności.   
      Więcej informacji znajdziecie w oficjalnej specyfikacji producenta : Synology
      Funkcje
      Synology Router RT1900ac Synology Router RT1900ac to bezprzewodowy router o wysokiej prędkości transmisji przeznaczony do stosowania w domu i w biurze. Najnowsze technologie bezprzewodowe zapewniają szybką i niezawodną łączność Wi-Fi. Rewolucyjne oprogramowanie jest niezwykle intuicyjne, nawet dla osób bez wiedzy technicznej. Natomiast zaawansowane narzędzia sieciowe umożliwiają precyzyjne dostosowywanie przepływu danych w sieci.
      Szybkie, niezawodne Wi-Fi Wyposażony w trzy anteny o dużej mocy i obsługujący najnowszy bezprzewodowy standard sieciowy 802.11ac, router Synology Router RT1900ac umożliwia jednoczesną transmisję na dwóch pasmach, 2,4 i 5 GHz, pozwalając uzyskać łączną prędkość transmisji danych do 1900 Mb/s. Wąskie gardła przestają być problemem, nawet jeśli z sieci korzysta jednocześnie wiele osób.
      Gry sieciowe bez opóźnień Skorzystaj z łatwej w użyciu priorytetyzacji i kontroli ruchu w sieci, tak aby zapewnić niezbędną szybkość i niskie wartości opóźnień wymagane przez gry internetowe.
      Płynna strumieniowa transmisja wideo Ciesz się płynnym odtwarzaniem podczas strumieniowej transmisji filmów 4K z ulubionego serwisu wideo lub odtwarzaj własne, przechowywane w pamięci zewnętrznej filmy wideo bezpośrednio na zgodnym z DLNA telewizorze lub innym odtwarzaczu.
      Szybki transfer plików Szybko i bezproblemowo udostępniaj ważne pliki i dokumenty potrzebne przy współpracy z partnerami biznesowymi lub innymi osobami.
      Wydajna łączność dzięki kształtowaniu wiązki Tradycyjne routery transmitują sygnały bezprzewodowe we wszystkich kierunkach, bez względu na pozycję laptopa lub smartfona. Dzięki inteligentnej technologii kształtowania wiązki router Synology Router RT1900ac skupia sygnały bezprzewodowe w kierunku sześciu obsługiwanych urządzeń, zmniejszając opóźnienie, zużycie energii i poprawiając zasięg sieci bezprzewodowej.
      Szybka i łatwa instalacja Podczas pierwszej instalacji routera Synology Router RT1900ac wystarczy podłączyć go do posiadanego modemu internetowego, wpisać „router.synology.com” w przeglądarce internetowej i postępować zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami. Można również zainstalować aplikację DS router, aby wyszukać router i skonfigurować go z poziomu urządzenia z systemem Android lub iOS.
      Oprogramowanie zmieniające doświadczenia gracza Synology Router Manager (SRM) to system operacyjny obsługujący router Synology Router RT1900ac. Intuicyjny interfejs znacząco ułatwia zarządzanie siecią i ustawieniami sieci Wi-Fi jest bardzo łatwe, a jednocześnie udostępnia rozbudowane narzędzia dla użytkowników zaawansowanych i profesjonalistów.
      Zaawansowane narzędzia sieciowe Synology Router Manager (SRM) posiada zaawansowane narzędzia zarządzania ruchem, przewyższające rozwiązania oferowane przez zwyczajny router. Za pomocą aplikacji Network Center można ograniczyć wykorzystanie pasma, zablokować szkodliwe treści oraz precyzyjnie określić sposób przepływu danych w sieci domowej lub biurowej.
      Mechanizmy QoS w warstwie aplikacji Mechanizm QoS (Quality of Service – Jakość usług) w warstwie aplikacji, obsługiwany przez silnik DPI (Deep Packet Inspection), pozwala na sprawdzenie stopnia wykorzystania danego pasma przez poszczególne aplikacje i urządzenia. Jeśli ktoś wykorzystuje zbyt dużo pasma na mało istotne aplikacje — jak na przykład YouTube lub Spotify — można ograniczyć przepustowość łącza urządzeniu dla określonej aplikacji, bez wpływu na przepustowość dostępną dla innych aplikacji.

Kontrola rodzicielska Rodzice i właściciele firm mogą z łatwością ustalić harmonogram, aby móc kontrolować, kiedy dzieci lub pracownicy mogą korzystać z Internetu. Oprócz tego, wykorzystując ogromną bazę danych z adresami niebezpiecznych lub nieodpowiednich witryn wbudowaną w system SRM, można ustawić rodzaje dozwolonych treści i skutecznie blokować tysiące stron za pomocą kilku prostych kliknięć.

Inteligentne filtrowanie treści internetowych Podczas gdy tradycyjne routery korzystają z filtrowania opartego na adresach URL w celu blokowania lub dopuszczania określonych treści w sieci, system Synology Router Manager umożliwia inteligentne filtrowanie treści internetowych, sprawdzając, czy dane treści są zablokowane czy dozwolone, podczas wyszukiwania w systemie DNS. Dzięki temu trudniej jest się prześlizgnąć treściom niedozwolonym, a jednocześnie ogranicza się zużycie zasobów systemu.

Obsługa VPN, serwer RADIUS Server i inne możliwości Odkryj szeroką gamę funkcji routera dzięki bogatemu wyborowi dodatkowych pakietów oprogramowania dostępnych w Package Center Synology. Zmień swój router Synology Router RT1900ac w osobisty serwer VPN, profesjonalny serwer uwierzytelniania RADIUS, centrum pobierania pracujące 24/7, bibliotekę multimediów lub dodaj inne przydatne funkcje do wykorzystania w domu lub w biurze. Sprawdź szczegóły

Testy
      Testy zostały przeprowadzone na urządzeniu z firmware Synology Router Manager (SRM) 1.0-5781. Router został ustawiony w centralnym miejscu mojego domu, na wysokości ok 2 metrów. Transmisja bezprzewodowa nawiązywana była z 2 lokalizacji - pierwszej oddalonej o 6 metrów z jedną ścianą jako przeszkodą po drodze oraz drugiej - z 10 metrów z dwiema ścianami.

Klientem był laptop XNOTE P150SM wyposażony w kartę WiFi DELL DW1550 (BCM4352 - sterownik 7.35.308.0). Każdy pomiar przeprowadziłem trzykrotnie a prezentowany wynik jest najczęściej uzyskanym podczas tej procedury. Test polegał na przekopiowaniu przykładowego pliku z serwera Synology DS415+ (DSM 6.0 beta) oraz ponownym wgraniu go do lokalizacji źródłowej.
      Wydajność portu WAN
      Test polegał na podłączeniu 2 komputerów - pierwszego do portu LAN drugiego do portu WAN routera i nawiązanie transmisji pomiędzy nimi za pomocą narzędzia Jperf:
      bin/iperf.exe -c 192.168.1.5 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10 ------------------------------------------------------------ Client connecting to 192.168.1.5, TCP port 5001 TCP window size: 0.06 MByte (default) ------------------------------------------------------------ [244] local 10.1.14.33 port 50502 connected with 192.168.1.5 port 5001 [ ID] Interval Transfer Bandwidth [244] 0.0- 1.0 sec 93.3 MBytes 782 Mbits/sec [244] 1.0- 2.0 sec 97.4 MBytes 817 Mbits/sec [244] 2.0- 3.0 sec 87.4 MBytes 733 Mbits/sec [244] 3.0- 4.0 sec 87.1 MBytes 730 Mbits/sec [244] 4.0- 5.0 sec 93.5 MBytes 784 Mbits/sec [244] 5.0- 6.0 sec 91.8 MBytes 770 Mbits/sec [244] 6.0- 7.0 sec 86.0 MBytes 722 Mbits/sec [244] 7.0- 8.0 sec 92.7 MBytes 777 Mbits/sec [244] 8.0- 9.0 sec 95.7 MBytes 802 Mbits/sec [244] 9.0-10.0 sec 90.9 MBytes 763 Mbits/sec [244] 0.0-10.0 sec 916 MBytes 767 Mbits/sec Done.
      Wydajność USB/SD

Kopiowanie pliku (SMB) z podłączonego do portu USB 3.0 routera dysku WD MyPassport 1TB USB3.0 (NTFS) - (odczyt / zapis) :
      NAS performance tester 1.7 Running warmup... Running a 1000MB file write on \\192.168.1.1\WD_MY_Passport 5 times... Iteration 1: 31,35 MB/sec Iteration 2: 33,71 MB/sec Iteration 3: 34,71 MB/sec Iteration 4: 34,48 MB/sec Iteration 5: 32,86 MB/sec ----------------------------- Average (W): 33,42 MB/sec ----------------------------- Running a 1000MB file read on \\192.168.1.1\WD_MY_Passport 5 times... Iteration 1: 39,47 MB/sec Iteration 2: 39,94 MB/sec Iteration 3: 36,61 MB/sec Iteration 4: 40,29 MB/sec Iteration 5: 43,54 MB/sec ----------------------------- Average (R): 39,97 MB/sec ----------------------------- Kopiowanie pliku (SMB) z podłączonej do czytnika routera karty SanDisk SDHC 8GB Extreme Video HD (FAT32) - (odczyt / zapis) :
      NAS performance tester 1.7 Running warmup... Running a 1000MB file write on \\192.168.1.1\SANDISK_Extreme_8GB 5 times... Iteration 1: 10,49 MB/sec Iteration 2: 11,45 MB/sec Iteration 3: 10,57 MB/sec Iteration 4: 11,39 MB/sec Iteration 5: 11,64 MB/sec ----------------------------- Average (W): 11,11 MB/sec ----------------------------- Running a 1000MB file read on \\192.168.1.1\SANDISK_Extreme_8GB 5 times... Iteration 1: 18,78 MB/sec Iteration 2: 19,42 MB/sec Iteration 3: 17,99 MB/sec Iteration 4: 19,01 MB/sec Iteration 5: 18,20 MB/sec ----------------------------- Average (R): 18,68 MB/sec ----------------------------- Parametry połączenia
      Pasmo 2,4 GHz odległość 6 metrów bin/iperf.exe -c 192.168.1.16 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10 ------------------------------------------------------------ Client connecting to 192.168.1.16, TCP port 5001 TCP window size: 0.06 MByte (default) ------------------------------------------------------------ [240] local 192.168.1.11 port 54487 connected with 192.168.1.16 port 5001 [ ID] Interval Transfer Bandwidth [240] 0.0- 1.0 sec 10.2 MBytes 85.3 Mbits/sec [240] 1.0- 2.0 sec 10.5 MBytes 87.8 Mbits/sec [240] 2.0- 3.0 sec 10.3 MBytes 86.4 Mbits/sec [240] 3.0- 4.0 sec 10.5 MBytes 87.8 Mbits/sec [240] 4.0- 5.0 sec 10.4 MBytes 86.9 Mbits/sec [240] 5.0- 6.0 sec 9.98 MBytes 83.8 Mbits/sec [240] 6.0- 7.0 sec 10.2 MBytes 85.5 Mbits/sec [240] 7.0- 8.0 sec 9.02 MBytes 75.6 Mbits/sec [240] 8.0- 9.0 sec 10.5 MBytes 87.7 Mbits/sec [240] 9.0-10.0 sec 10.0 MBytes 84.1 Mbits/sec [240] 0.0-10.0 sec 101 MBytes 85.0 Mbits/sec Done.
      Pasmo 2,4 GHz odległość 10 metrów bin/iperf.exe -c 192.168.1.16 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10 ------------------------------------------------------------ Client connecting to 192.168.1.16, TCP port 5001 TCP window size: 0.06 MByte (default) ------------------------------------------------------------ [240] local 192.168.1.11 port 50531 connected with 192.168.1.16 port 5001 [ ID] Interval Transfer Bandwidth [240] 0.0- 1.0 sec 9.39 MBytes 78.8 Mbits/sec [240] 1.0- 2.0 sec 9.55 MBytes 80.1 Mbits/sec [240] 2.0- 3.0 sec 7.95 MBytes 66.7 Mbits/sec [240] 3.0- 4.0 sec 8.79 MBytes 73.7 Mbits/sec [240] 4.0- 5.0 sec 8.63 MBytes 72.4 Mbits/sec [240] 5.0- 6.0 sec 9.60 MBytes 80.5 Mbits/sec [240] 6.0- 7.0 sec 9.68 MBytes 81.2 Mbits/sec [240] 7.0- 8.0 sec 10.2 MBytes 85.2 Mbits/sec [240] 8.0- 9.0 sec 10.1 MBytes 85.1 Mbits/sec [240] 9.0-10.0 sec 9.80 MBytes 82.2 Mbits/sec [240] 0.0-10.0 sec 93.7 MBytes 78.3 Mbits/sec Done.
      Pasmo 5 GHz odległość 6 metrów bin/iperf.exe -c 192.168.1.16 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10 ------------------------------------------------------------ Client connecting to 192.168.1.16, TCP port 5001 TCP window size: 0.06 MByte (default) ------------------------------------------------------------ [240] local 192.168.1.11 port 50057 connected with 192.168.1.16 port 5001 [ ID] Interval Transfer Bandwidth [240] 0.0- 1.0 sec 29.7 MBytes 249 Mbits/sec [240] 1.0- 2.0 sec 29.0 MBytes 243 Mbits/sec [240] 2.0- 3.0 sec 30.2 MBytes 253 Mbits/sec [240] 3.0- 4.0 sec 29.9 MBytes 251 Mbits/sec [240] 4.0- 5.0 sec 30.3 MBytes 254 Mbits/sec [240] 5.0- 6.0 sec 31.1 MBytes 261 Mbits/sec [240] 6.0- 7.0 sec 31.1 MBytes 261 Mbits/sec [240] 7.0- 8.0 sec 31.8 MBytes 267 Mbits/sec [240] 8.0- 9.0 sec 30.6 MBytes 257 Mbits/sec [240] 9.0-10.0 sec 30.3 MBytes 254 Mbits/sec [240] 0.0-10.0 sec 304 MBytes 255 Mbits/sec Done.
      Pasmo 5 GHz odległość 10 metrów bin/iperf.exe -c 192.168.1.16 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10 ------------------------------------------------------------ Client connecting to 192.168.1.16, TCP port 5001 TCP window size: 0.06 MByte (default) ------------------------------------------------------------ [240] local 192.168.1.11 port 54616 connected with 192.168.1.16 port 5001 [ ID] Interval Transfer Bandwidth [240] 0.0- 1.0 sec 20.0 MBytes 168 Mbits/sec [240] 1.0- 2.0 sec 19.7 MBytes 165 Mbits/sec [240] 2.0- 3.0 sec 19.8 MBytes 166 Mbits/sec [240] 3.0- 4.0 sec 19.4 MBytes 163 Mbits/sec [240] 4.0- 5.0 sec 19.8 MBytes 166 Mbits/sec [240] 5.0- 6.0 sec 20.0 MBytes 167 Mbits/sec [240] 6.0- 7.0 sec 19.9 MBytes 167 Mbits/sec [240] 7.0- 8.0 sec 19.5 MBytes 164 Mbits/sec [240] 8.0- 9.0 sec 19.4 MBytes 162 Mbits/sec [240] 9.0-10.0 sec 19.2 MBytes 161 Mbits/sec [240] 0.0-10.0 sec 197 MBytes 165 Mbits/sec Done.
      Wydajność WiFi w paśmie 2,4 GHz
      Pobieranie pliku (SMB) w paśmie 2,4 GHz (odległość 6m / 10m):
      Wysyłanie pliku (SMB) w paśmie 2,4 GHz (odległość 6m / 10m):
      Wydajność WiFi w paśmie 5 GHz
      Pobieranie pliku (SMB) w paśmie 5GHz (odległość 6m / 10m):
      Wysyłanie pliku (SMB) w paśmie 5GHz (odległość 6m / 10m):
      Podsumowanie
      Nowy router Synology traktuję bardziej jako ciekawostkę i nowość niż urządzenie, które mogłoby rywalizować z konkurencyjnymi rozwiązaniami AC1900. Producent dopiero raczkuje na tym rynku i jest to pierwsze tego typu urządzenie w jego portfolio. Synology postanowiło przeszczepić znany z rozwiązań NAS system DSM, przystosować go go obsługi ruchu sieciowego i zaadoptować dla routera w postaci SRM. Pomysł bardzo ciekawy i nawet nieźle działający. Układ funkcji jest bardzo dobrze rozplanowany, wszystkie potrzebne opcje można znaleźć bez większego zastanawiania się gdzie co jest - przyjazność dla użytkownika w mistrzowskim stylu znanym z DSM. Duże brawa. Dodatkowo mamy możliwość instalacji aplikacji znanych z NAS'ów - Download Station do pobierania plików bez użycia komputera (złożone w części z klienta bittorrent Transmission), serwery DNS, RADIUS i VPN, serwer DLNA. Brakuje obsługi np Photo Station. Układając całość obsługi paczek w dokładnie taki sam system, na pewno w przyszłości router doczeka się wsparcia społeczności i bardzo rozbudowanej bazy aplikacji. System SRM cierpi jednak na bolączki wieku dziecięcego. Pomijam nielogiczne i nieodpowiednio użyte w menu nazwy funkcji w naszym języku (wersja angielska była o wiele bardziej zrozumiała dla mnie). Niestety urządzenie średnio radzi sobie z zasięgiem sieci bezprzewodowej (zapewne ze względu na różnej mocy anteny dla obydwu pasm) i kompletnie nie radzi sobie z wydajnością pasma 2,4 GHz. Rozwiązania upatrywałbym w obsłudze 40 MHz szerokości kanału i wpływu zakłóceń portu USB 3.0. Na pewno rozwiązanie przyjdzie wraz z przyszłymi aktualizacjami SRM, dotychczas pojawiła się jedynie jedna wersja. Pasmo 5 GHz prezentuje dobry poziom wydajności, przy lekko ograniczonym zasięgu i radzeniu sobie z przeszkodami, ale to jest specyfika jego propagacji i zawsze będzie to gorszy poziom. SRM bazuje na swoim odpowiedniku DSM, więc cześć funkcjonalności w dzieleniu się plikami również tutaj jest dostępna dla użytkownika. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby bardzo sprawnie udostępniać pliki w sieci LAN i przez Internet, korzystając z routera jako mini serwera NAS. Cześć funkcji zaawansowanych uprawnień i współdzielonych folderów została okrojona względem DSM, ale podstawowe funkcje realizuje bardzo dobrze. Wydajność portu USB 3.0 stoi na dobrym poziomie ponad 45 MB/s odczytu i ponad 30 MB/s zapisu. Niestety czytnik kart SD, pomimo zastosowania nośnika umożliwiającego odczyt na poziomie ponad 30 MB/s, prezentuje dość mierny poziom wydajności na poziomie 19 MB/s odczytu i bardzo słabym zapisie. Działa gorzej niż zazwyczaj port USB 2.0 stosowany w rozwiązaniach innych producentów. W RT1900AC zrezygnowano z portu USB 2.0 zastępując go właśnie czytnikiem kart, więc nie ma możliwości korzystania jednocześnie z dysku i np drukarki (chociaż obsługa drukarek została zaimplementowana). Podczas kilkudniowego używania RT1900ac jako głównego routera nie miałem z nim większych problemów, może poza niedziałającą czasem obsługą WINS i problemowym przeglądaniem otoczenia sieciowego. Niestety obsługa nazw w sieci lokalnej wymaga instalacji aplikacji serwera DNS a konfiguracja stref nie jest przyjazna osobom niezaznajomionym z działaniem i konfiguracją DNS. Wbudowana w SRM obsługa nazw działa bardzo dobrze jako relay dla hostów internetowych. Co ciekawe Synology postanowiło w RT1900ac dodać obsługę modemów 3G/4G jako głównego WAN, niestety lista kompatybilnych modemów (https://goo.gl/Ftorfs) składa się z 6 urządzeń a producent zaleca "podłączanie tych kart do portu USB 2.0 serwera Synology NAS"  Byłem bardzo zainteresowany nowym routerem Synology planując jego zakup, jednak po bliższym kontakcie uważam, że przy cenie 699 PLN warto jednak zastanowić się nad wyborem konkurencyjnych rozwiązań. Na chwilę obecną w segmencie AC1900 nie ma lepszych routerów od Asus RT-AC68U lub Netgear R7000. Zapewne z czasem ta sytuacja ulegnie zmianie, SRM dorośnie i wydobrzeje, ale obecnie sam wygląd interfejsu użytkownika nie jest aż takim atutem.            

Za udostępnienie sprzętu do testów dziękuję:

• WInetu007
      By WInetu007
      Może ktoś wie czy powstanie ta aktualizacja? ew. jaki router o parametrach zbliżonych do Synology RT2600ac  kupić (żeby miał też własny darmowy DDNS) żeby obsługiwał vlany?
    • RSK
      By RSK
      Witam.

Czy posiadając router ASUS-a (np. GT-AC5300 lub podobny) oraz stały adres IP można router ustawić tak aby na podłączonym telewizorze oglądać Netflixa z USA ?
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more information, please see ours Guidelines and Privacy Policy.