Jump to content

Router do domu jednorodzinnego następca WRT54GL

Rate this topic

Recommended Posts

Guest radziulas

Ponieważ to mój pierwszy post na tym forum, pragnę się ze wszystkimi przywitać. Mam na imię Radek, interesuję się komputerami, ale nie jestem związany z branżą IT. Jestem amatorem.

Potrzebuję bardzo Waszej pomocy przy wyborze routera - następcy mojego wysłużonego Linksysa WRt 54GL.

Postaram się napisać w skrócie:

1. Dom ma 120 m2 i jest dwukondygnacyjny, przy czym router stoi na piętrze

2. Internet radiowy, na dachu urządzenie dostępowe Mikrotik z dachu schodzi skrętka i jest podlączona do portu WAN routera WRT 54GL. Na routerze zainstalowane Tomato.

3. Parametry łącza download ok 17 Mb/s Upload ok. 14 Mb/s

4. Na dole Repeater Netgear WN 2000RPT V3 na razie wzmacniający sygnał po wifi z Linksysa, ale wkrótce będzie podłączony skrętką z routerem głównym

5.   Urządzeń WIFI w domu kilka: komputer stacjonarny, laptop, 2 smartfony, tablet, mediabox.

6. Obecnie wszystko chodzi dobrze i zasięg jest w całym domu i jestem zadowolony ale... niestety mój router zakłóca sygnał FM z anteny dachowej. Co dziwne zakłócenia nie występują na antenie pokojowej, tyle że sygnał z niej jest dużo gorszy.  Zakłócenia ustają gdy: wyłączę router lub odepnę od niego kabel WAN. Wnoszę zatem, że zakłócenia te powoduje router a nie mikrotik na dachu. Wyłączenie WIFI nie likwiduje zakłóceń, a zatem to nie radio routera sieje w UKF-ie. Zmieniałem zasilacz routera, zasilacz POE dla Mikrotika - bez efektu.

7. Poza tym chciałbym trochę unowocześnić router i przejść przynajmniej na N lub od razu mieć w zanadrzu AC. Bić się o 5Ghz nie muszę bo w eterze spokój - mieszkam na wsi ale  może było by to przyszłościowe rozwiązanie tym bardziej, że moja radiówka to nie światłowód.

Proszę o pomoc w wyborze routera w cenie do około 400 zł (max 450zl) który:

1. Będzie pracował stabilnie i będzie po skonfigurowaniu bezobsługowy

2. Będzie miał zasięg WIFI 2,4 Ghz nie gorszy niż mój WRT54GL

3. Nie będzie szumiał w FM  :-) (tego oczywiście nikt nie wie)

4. Miłym dodatkiem będzie switch 4 porty 1Gb/s i WAN 1Gb/s oraz USB 3.0

5. Nie wiem czy to ma wpływ bo każdy mówi co innego ale anteny raczej zewnętrzne niż wewnętrzne, o dobrym zysku!!!

6. Przy moich parametrach łącza szybkość nie jest mego priorytetem, NAS drukarkę i głównego kompa mam po kablu

Zanim postanowiłem zawracać Wam głowę przeczytałem sporo testów, opinii itd i wstępnie wyselekcjonowałem takie urządzenia:

1. Fritz 4040 ( ponoć super zasięg WIFI, solidna budowa, 5 lat gwarancji, 100 dni testów, giga LAN, AC i dualband ale anteny wewnętrzne i brak MIMO)

2. TP LINK C7 (ponoć mocne radio, dobry zysk anten, anteny zewnętrzne itd. ale: nie bardzo ufam tej marce(może niesłusznie?), boje się o stabilność pracy

3. Asus RF-AC58U (ponoć mocne radio, 4 anteny zewnętrzne, dobre parametry, chwalony)

A może coś jeszcze innego? Mikrotik, Netgear, D-link ???

A może zwykły router z 5 portami i AP np Ubiquity typu dysk? Ma to sens?

Bardzo Was proszę o pomoc i wparcie, bo już świruję od tych porównań, testów i opinii. Wiem, że to niby tylko router do domu, ale ciężko zarobione pieniążki chciałbym zainwestować dobrze i na długo a router to serce domowej sieci. 

Będę ogromnie wdzięczny za wszelką pomoc, sugestie i wsparcie.

• Administrator

cześć @radziulas, skoro

11 godzin temu, radziulas napisał:

Na dole Repeater (...) wkrótce będzie podłączony skrętką z routerem głównym

a wspominasz o 

A może zwykły router z 5 portami i AP np Ubiquity typu dysk?

i pytasz :) 

Ma to sens?

to najbardziej przychylałbym się ku takiemu rozwiązaniu, np EdgeRouter X (malutki, 5 portowy, bardzo wydajny, zasilanie AP przez PoE) a do tego np 2x Ubiquiti UAP AC LITE. Cena takiego zestawu router + 1 AP nie powinna przekroczyć 450 PLN. Pomimo, że mieszkasz w okolicy w której nie masz problemów z okolicznymi sieciami to dom ma jednak 120m2 i dwie kondygnacje. O ile wspomniane routery dałyby sobie rade bez problemu na jednej kondygnacji, to już przejście przez strop i zasięg wyżej lub niżej (w zależności gdzie router będzie pracował) w najbardziej oddalonym miejscu może okazać się wyzwaniem dla każdego z nich. Poza tym w przypadku wyboru takiego właśnie rozwiązania masz możliwość bardzo elastycznej i łatwej rozbudowy sieci o kolejne AP. Możesz zastosować droższe Ubiquiti UAP-AC-LR w celu zmaksymalizowania zasięgu w obu pasmach, ewentualnie Ubiquiti UAP-LR dla maksymalnego zasięgu jedynie w paśmie 2,4 GHz lub Ubiquiti AP-AC-HD dla Wave2 WiFi. Poszedłbym tą drogą, zwłaszcza w rozwiązaniach dla domu, właśnie ze względu na kondygnacje (a zapewne "kawałek" WiFi przydałby się w ogrodzie, garażu lub innym pobliskim miejscu na posesji). 

Wiem, że to niby tylko router do domu, ale ciężko zarobione pieniążki chciałbym zainwestować dobrze i na długo a router to serce domowej sieci.

doskonale Cię rozumiem ;) Z Ubiquiti będziesz bardzo zadowolony, chociaż nie będziesz posiadał funkcji, które oferują "zwykłe" domowe routery (np współdzielenie dysku usb, pobieranie plików za pomocą routera itp). Jednak stabilność, wydajność i zasięg tego rozwiązania będzie o wiele lepszy od każdego z w/w.

Guest radziulas

Bardzo dziękuję za odpowiedź - jestem ogromnie wdzięczny. Nie pogniewaj się jednak ale to rozwiązanie ma niestety wady:

1. Cena: najtaniej znalazłem router EdgeRouter X i UAP-AC-LR za 540 zł - troszkę słono. Nie mam takiej kasy.

2. Router ma za mało portów bo jeśli podepnę: stacjonarkę, drukarkę, NAS i AP to mam komplet, a gdzie jedno wolne gniazdo do repeatera na dół? Trzeba by kupować switch 5 portowy a to już się zaczyna robić z tego mały domowy rack :-)

3. Wydaję 600 zł i nadal nie mam przyszłościowego AC i 5Ghz.

4. USB torrentów itd mi nie żal, mam NAS a z P2P nie korzystam.

Wobec powyższego zastanawiam się, czy jednak najpierw nie spróbować np z TP Link C7 albo Fritz 4040 a jak one nie dadzą rady to wtedy pójść w Ubiquiti ?

Fritz daje 100 dni na testy a inny router kupiony via internet też mogę przez 14 dni oddać. Tylko pytanie z którym spróbować najpierw?

Jeśli błądzę z pokorą przyjmę krytykę i po prostu będę zbierał na taki zestaw jak powyżej dłużej. Z drugiej strony skoro stary wrt 54gl dawał radę to te nowe "HIFI  Stereo" i w kolorze routery nie dadzą rady?

Raz jeszcze dziękuję za pomoc.

• Administrator
1 godzinę temu, radziulas napisał:

Nie pogniewaj się jednak ale to rozwiązanie ma niestety wady

dlaczego miałbym się "gniewać"? :) luzik, dyskutujmy... ;) 

1. Cena: najtaniej znalazłem router EdgeRouter X i UAP-AC-LR za 540 zł - troszkę słono. Nie mam takiej kasy.

miałem na myśli UAP AC LITE: https://www.ubnt.com/unifi/unifi-ap-ac-lite/ , dostaniesz go za około 300 PLN.

2. Router ma za mało portów bo jeśli podepnę: stacjonarkę, drukarkę, NAS i AP to mam komplet, a gdzie jedno wolne gniazdo do repeatera na dół? Trzeba by kupować switch 5 portowy a to już się zaczyna robić z tego mały domowy rack :-)

faktycznie, ale iść w router z 3/4 antenami na 2 kondygnacje przy rozwiązaniu router+AP i np osobnego switcha za 50PLN - temat wart do rozważenia ;)

3. Wydaję 600 zł i nadal nie mam przyszłościowego AC i 5Ghz.

jw - https://www.ubnt.com/unifi/unifi-ap-ac-lite/ : 2.4 GHz Speed - 300 Mbps, 5 GHz Speed - 867 Mbps, 802.3af/A PoE & 24V PoE

Tylko pytanie z którym spróbować najpierw?

na początek dałbym szansę TP-Link :) 

Guest radziulas

Hmmm teraz sprawa wygląda tak: router plus polecany przez Ciebie plus UAP AC LITE to 508 zł. Switch dokupię później.

Pytanie czy starsza wersja ale LR czyli long range ma dużo lepszy sygnał i czy mimo wszystko nie zrezygnować z AC na korzyść LR?

Koszt TP-LINK C7 to około 320 zł. Tego zestawu to 508 zł. Różnica to 188 zł. Jak sądzisz różnica w zasięgu i jakości sygnału z Ubiquiti jest warta tej dopłaty?

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję

• Administrator
3 godziny temu, radziulas napisał:

Pytanie czy starsza wersja ale LR czyli long range ma dużo lepszy sygnał i czy mimo wszystko nie zrezygnować z AC na korzyść LR?

warto nad tym pomyśleć, zwłaszcza, że nie masz przymusu wędrowania na pasmo 5GHz ze względu na okoliczne AP. Chyba, że chcesz osiągnąć lepszą wydajność WiFi w LAN. Dla parametrów łącza radiowego każdy z nich będzie na wyrost, czym byś nie wysyłał - zawsze odbierzesz max od isp.

3 godziny temu, radziulas napisał:

Koszt TP-LINK C7 to około 320 zł. Tego zestawu to 508 zł. Różnica to 188 zł. Jak sądzisz różnica w zasięgu i jakości sygnału z Ubiquiti jest warta tej dopłaty?

moim zdaniem tak, to zupełnie inna jakość i klasa urządzeń. stawiasz, zapominasz a zawsze masz możliwość rozbudowy o kolejny bez wymiany 1 urządzenia na całkiem inne. Spróbuj TP-Link'a, może wystarczy a wtedy zawsze te 180 PLN w kieszeni zostanie ;) 

Pozdrawiam. Jak zdecydujesz się na TP-Linka to może lepszy byłby model C8, który obecnie jest w promocji za 310 PZL. C8 w porównaniu do C7 ma silniejszy procesor i USB 3.0. Ma też lepszy zasięg.

• Administrator
8 minut temu, PACO napisał:

C8 w porównaniu do C7 ma silniejszy procesor

dokładnie, dwurdzeniowy Broadcom BCM4708 800 MHz - CPU znany z Asusa RT-AC68U ;) 

Guest radziulas

Ufff nie wiem co zrobić. Wiem śmieszny jestem to raptem 500 zł ale kurcze długo się na nie pracuje...

1. Napisałeś House że można potem rozbudować system o kolejne AP, ale czy nie trzeba mieć do tego kolejnego kabla LAN? A o tym podczas budowy nie pomyślałem bo przecież jest wifi :-( Tutaj położę AP koło routera albo dam go na ścianę za routerem. 

2. Dzięki Paco faktycznie C8 w tej cenie jest spoko. Ale czy on choć jedną antenę zewnętrzną ma na 2.4 czy tak jak C7 wszystkie na 5Ghz a 2.4 wewnętrzne?

3. A co z Fritzbox? Dlaczego jakoś nikt go nie poleca? Tylko na reklamach jest taki świetny?

4. Jeszcze pomyślę, ale kusi mnie aby mieć Ubiquity. I jak szaleć to szaleć. Jak się zdecyduję to wezmę Ubiquity AC i jeszcze LR :-)

Czy skoro WRT54GL dawał radę a te nowe mogą nie dać, to prawda jest że starsze urządzenia miały lepszy zasięg jak te nowe? Czy to opowieści z mchu i paproci? 

Dziękuję Wam bardzo za porady i głos w dyskusji i proszę o jeszcze.

• Administrator
57 minut temu, radziulas napisał:

1. Napisałeś House że można potem rozbudować system o kolejne AP, ale czy nie trzeba mieć do tego kolejnego kabla LAN? A o tym podczas budowy nie pomyślałem bo przecież jest wifi :-( Tutaj położę AP koło routera albo dam go na ścianę za routerem. 

Niestety trzeba. Jestem właśnie w trakcie budowy i założyłem planowo 24 gniazdka, ale zapewne skończy się na 48 portowym switchu ;) Jestem tradycjonalistą a 10GbE po WiFi jeszcze nie lata :) 

59 minut temu, radziulas napisał:

3. A co z Fritzbox? Dlaczego jakoś nikt go nie poleca? Tylko na reklamach jest taki świetny?

mało popularny u nas sprzęt który święci triumfy za naszą zachodnią granicą. 

Godzinę temu, radziulas napisał:

4. Jeszcze pomyślę, ale kusi mnie aby mieć Ubiquity. I jak szaleć to szaleć. Jak się zdecyduję to wezmę Ubiquity AC i jeszcze LR :-)

apetyt rośnie w miarę jedzenia :) 

Godzinę temu, radziulas napisał:

Czy skoro WRT54GL dawał radę a te nowe mogą nie dać, to prawda jest że starsze urządzenia miały lepszy zasięg jak te nowe? Czy to opowieści z mchu i paproci?

niestety to prawda, nowe routery mają wdrożone dyrektywy nakładające na nie regulacje prawne w kwestii nadawanego sygnału. Często tak bywa, że przesiadając się z leciwego ale ledwo wyrabiającego 20 Mbits routera można zauważyć różnicę w paśmie 2,4 GHz. Co prawda zazwyczaj regulacje dotyczą pasma 5 GHz, ale obecnie prawie każdy producent "sprzętowo" wprowadza ograniczenia w mocy nadawania każdego radia w swoim routerze. 

Guest radziulas

No cóż, przemyślę, zobaczę, policzę, a jak kupię i przetestuję to dam znać. Może się komuś przyda i w ten sposób spłacę dług wdzięczności za Waszą pomoc, za którą bardzo dziękuję.

A może ktoś Was wie, co może być przyczyną szumienia WRT54GL w paśmie FM? Jestem fanem audio i radiowej Trójki i bardzo mi ten szum przeszkadza. Wiem wiem, można przez internet ale to nie to samo. 

Układ jest taki: maszt na dachu z antenami. Na samym dole pod anteną FM i UHF wisi  Mikrotik. Na samej  górze antena dwupolaryzacyjna dookólna FM. Koncentryk od anteny i skrętka od Mikrotika wchodzą razem do domu przez dach i strych. Dalej skrętka idzie do adaptera PoE i zasilacza z gniazdka na strychu, a z adaptera w dół do domu do portu WAN. Koncentryk antenowy zaś idzie do wzmacniacza budynkowego pasm UHF i FM i potem do multiswitcha, a stamtąd do gniazd aboneneckich. Szum jest we wszystkich 3 tunerach podłączonych do różnych gniazd abonenckich w różnych pokojach.  Szum ustaje po: wyłączeniu routera lub po wypięciu wtyczki z portu WAN routera.  

Co dziwne jak do tunera podłączę inną antenę FM np pokojową, to tego szumu nie ma, ale siła sygnału sporo mniejsza stąd wolałbym dachową (-38 dbi kontra -60 dbi). Czyli zakłócenia generuje coś co wpływa tylko na instalację antenową budynkową... Wyłączenie WIFi w Linksysie nic nie daje. Zresztą gdzie 2,4 Ghz a gdzie 108 Mhz. 

No i teraz zagwozdka, czy to możliwe że winna jest nieekranowana skrętka idąca po maszcie tuż obok koncentryka?

Nie jest to wina zasilaczy ani tego od routera ani tego od PoE Mikrotika - sprawdzałem. Nie jest to wina Mikrotika, bo jak wyłączam Linksysa, to Mikrotik nadal pracuje, a szumu nie ma - to by wykluczało nieekeranowaną skrętkę UTP. A więc chyba dobrze robię, że chcę wymienić router? Wygląda że zakłócenie generuje on, tylko dlaczego tylko w instalacji dachowej?  

Jakby ktoś miał jakiś pomysł będę wdzięczny.

Edited by radziulas
Guest radziulas

No to urządzenia zamówione, może będą na weekend. Router edge, AP AC LR, i switch 5 portowy D-LINK.

Mam nadzieję, że poradzę sobie z konfiguracją, jeśli nie to pokornie poproszę o pomoc.

Na pewno opiszę system rzetelnie tak, by inni mogli mieć dobre i rzetelne informacje.

Dziękuję za pomoc House. Serdecznie pozdrawiam.

• Administrator
2 godziny temu, radziulas napisał:

Mam nadzieję, że poradzę sobie z konfiguracją, jeśli nie to (..) poproszę o pomoc.

jesteśmy do dyspozycji :) 

Guest radziulas

Witam serdecznie, zgodnie z obietnicą przedstawiam sytuację i krótki opis sprzętu. Kupiłem następujące urządzenia:

1. Ubiquiti EdgeRouter X 5x10/100/1000Mb/s PoE

2. Ubiquiti UAP AC LR (a/b/g/n/ac 1350Mb/s) 2,4/5GHz PoE

3. D-Link 5p DES-105 (5x10/100Mbit)

Switch wybrałem tani ale w metalowej obudowie, tylko 10/100 Mb/s gdyż i tak przekroczyłem już budżet a poza tym do drukarki sieciowej HP, czy połączenia z dolnym AP nie potrzebuje prędkośći 1Gb/s (na dole jest odcinek kabla telefonicznego a o czym za chwilę)

Pierwsze wrażenie obcowania z routerem - straszne maleństwo. Naprawdę bardzo małe urządzenie co ma swoje plusy i minusy. Plusy łatwo gdzieś je zmieścić, minusy jeśli ma stać na stole a nie wisieć na ścianie, to kable prężą i ciągle je przekrzywiają.

Podłączenie, logowanie, wszystko standard. Interfejs- już nie. Jeśli jesteś jak ja użytkownikiem amatorem, przyzwyczajonym do systemów operacyjnych routerów domowych, to będziesz zaskoczony. Filozofia jest zupełnie inna, mnogość funkcji lekko przytłacza, tym bardziej, że wielu z nich zupełnie nie znam i nie wiem do czego służą. Ja ograniczyłem się do skorzystania z jednego z 3 kreatorów jakie na szczęście udostępnił producent, następnie nazwałem sobie porty ethernet, zmieniłem hasło dostępowe do routera, sprawdziłem, czy jest wyłączony dostęp z zewnątrz, włączyłem firewal ustawiłem strefę czasową i... internetu nie było. Zamiast niego pojawiała się tylko jedna strona do logowania mojego ISP. Po telefonie okazało się, że  ISP filtruje urządzenia po adresie MAC, tak więc musiałem podać mu MAC adres routera i poczekać około 30 minut. Po tym czasie stał się internet...

Urządzenie działa sprawnie, od 3 dni stabilnie, nie grzeje się. Zaktualizowałem oprogramowanie routera i na tyle starczyło mojej skromnej wiedzy. 

Pierwsze wrażenie z obcowania z AP UNIFI - ale fajne ufo... a tak poważnie, podłączyłem, ściągnąłem program do zarządzania ze strony producenta.  Po jego uruchomieniu miłą odmiana, jest w języku polskim. Rozpoczyna się od kreatora, który za rączkę prowadzi użytkownika przez  adoptowanie urządzenie (tak- tak to się nazywa),  następnie zrezygnowałem z usług w chmurze, nadałem swoje hasło dostępu do urządzenia i do programu, nadałem SSID sieci, hasło, moc sygnału oraz wybór kanału zostawiłem na auto. Niestety coś poszło nie tak, i nie mogłem ponownie zalogować się do programu zarządzającego. Podanie maila, do odzyskania hasła nic nie dało. TA FUNKCJA NIE DZIAŁA.  Jedyna rada zresetować urządzenie do ustawień fabrycznych. Nie jest to proste i mimo przytrzymywania przycisku reset przez 10 S ustawienia wracały. Dopiero gdy odpiąłem UNIFI od sieci i zresetowałem, operacja się udała. UFFF..... Drugi raz już wszystko poszło sprawnie, prawdopodobnie za pierwszym razem ze zmęczenia podałem dwa razy hasło z jakimś błędem.  Teraz już wszystko śmiga.

Interfejs UNIFI także jest zupełnie inny niż to co znam z urządzeń domowych. Znów mnóstwo opcji, ale sam w sobie naprawdę fajny. Sporo się trzeba naklikać by rozeznać gdzie co jest i jaka jest filozofia obsługi. Ale suma sumarum można to jakoś ogarnąć. Musze jeszcze zrobić skan rzutów domu, bo w programie można sobie podczytać własną sytuację domową na planie i umieścić urządzenia tworząc mapę pokrycia sygnałem. Fajny gadżet.

A teraz najważniejsze: jak z zasięgiem?

Mój dom ma 2 piętra i 120 m2 powierzchni. UNFI w wersji LR działa...GENIALNIE. Zasięg jest wszędzie!!! U synka w pokoju na starej karcie TP LINK klasy G z zewnętrzną anteną z Allegro, było na poprzednim routerze 2 do 3 kresek, teraz jest pełen zasięg, a WIFI Analyzer pokazuje -42dBm.

No ale to ta sama kondygnacja. A jak na parterze? Sygnał niby trochę słabszy, oscyluje około -60 do -65dBm ale internet działa dużo lepiej i pewniej, szybkość według www.speedtest.net jest taka sama jak na górze przy samym AP. REWELACJA. Znacznie poprawiła się także prędkość przesyłania pliku w sieci bezprzewodowej. TV BOX made in China M12 :-) błyskawicznie łączy się z NAS-em Zyxel (też made in china) i na odtworzenie filmu czeka się może 3-4 s a nie minutę jak było dotąd.

Zasięg jest także na tarasie w ogródku i przed domem, na poziomie -70 do -74 dBm. Niby mało, ale strony ogląda się świetnie, filmy z YouTube bez zacięć, więc naprawdę jest super.

Dodatkowo, udało mi się skorzystać ze starej skrętki, która zaczynała się na strychu, a kończyła w garażu. Dosztukowałem do niej przez tzw beczkę kabel sieciowy, sprowadziłem w dół do pokoju z routerem. W ten sposób internet był już w garażu. Teraz w garażu miałem kabel telefoniczny 3 parowy idący do gniazdka telefonicznego w miejscu gdzie chciałbym drugie AP z gniazdami LAN do podłączenia dekodera i telewizora. Gniazdko telefoniczne wymieniłem na komputerowe (Legrand Cariva polecam bajecznie prosty montaż bez noża Krone).

Teraz najważniejszy moment, czy ten kawałek kabla telefonicznego zamiast skrętki da radę obsłużyć sieć do 100 Mb/s? Wszak nie mam pary brązowo białej, a kabel nie jest do danych komputerowych. Zarobiłem połączyłem kable beczką Cat 5e i.... W gniazdu mam sieć !!!! Tak zostałem bohaterem w swoim domu. :-)

Netgear który służył za repeater przestawiłem w tryb AP, i mam podłączenie kablowe sprzętu RTV i drugą sieć w salonie i na dworze o innym SSID. Poprawił się jeszcze zasięg na tarasie.

Podsumowując:

1. Ubiquiti to świetny sprzęt, zasięg jest rewelacyjny !!!!

2. Jeśli jesteś entuzjastą komputerów, to dasz sobie radę z podłączeniem i konfiguracją wykorzystując 1/10 możliwości sprzętu

3. Jeśli szukasz routera, który będzie działał zaraz po wyjęciu z pudełka, i przejściu prostego kreatora, to... nadal kup Ubiquiti ale poproś o pomoc kogoś bardziej obeznanego

4. Wadą routera i switcha też jest to, że są to urządzenia małe i lekkie, kable sprężynują i je przesuwają - myślę, o zakupie małej szafki rack 10 cali i zapakowaniu do niej routera, switcha i dysku NAS oraz dedykowanej listwy antyprzepięciowej. Na wierzchu położę UNIFI i po sprawie.

5. Nie rozwiązałem problemu szumu w paśmie FM. Obawiam się, że szumi albo urządzenie dostępowe na dachu (Mikrotik) albo zakłócenia są od nieekranowanej skrętki którą idzie zasilanie, równolegle z kablem antenowym od anteny FM. 

Serdecznie dziękuję Kolegom z forum a w szczególności House-owi za doradzenie rewelacyjnego rozwiązania. Jestem ogromnie wdzięczny za okazaną pomoc i wsparcie oraz cierpliwość dla amatora i żółtodzioba.

Pozdrawiam i namawiam każdego, kto może sobie pozwolić na wydatek około 600 zł, a ma do pokrycia sygnałem 2 kondygnacje na Ubiquiti. Jestem bardzo zadowolony. Co ciekawe, u mnie w domu zasięg sieci 5 Ghz jest niemal tak samo dobry jak 2.4 Ghz. Różnice widać dopiero na parterze i to w najdalszym pomieszczeniu. Naprawdę świetny sprzęt.

Pozdrawiam, może komuś ten opis pomoże w podjęciu decyzji.

Edited by radziulas
  • Administrator

Cieszę się, ze projekt się udał :) Bardzo fajnie czyta się "efekt wow" :) 

• Administrator
Temat został zamknięty jako rozwiązany.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę użyć funkcji "Zgłoś odpowiedź". 

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Similar Content

• RSK
      By RSK
      Witam.

Czy posiadając router ASUS-a (np. GT-AC5300 lub podobny) oraz stały adres IP można router ustawić tak aby na podłączonym telewizorze oglądać Netflixa z USA ?
    • Lukas418
      By Lukas418
      Część, 

Poszukuje routera pod gry z funkcją kontroli rodzicielskiej, komputer i konsola podpięte będą pod kabel, do tego 12 urządzeń iot, kilka tv. Sieć 500mb. Priorytet to gry po kablu, wifi drugorzędną sprawa

Fajnie jakby posiadał dodatkowo:
      Geo-lokalizacje widziałem to w netgear: nighthawk xr300-100pes,
      Sterowanie z telefonu,
      Funkcje NAS ale nie jest koniecznie,
      I nie kosztowało więcej niż 1100 zł. 

Znacie coś takiego

Myślałem nad asus rt-ax86u

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more information, please see ours Guidelines and Privacy Policy.