Jump to content

Router do internetu z kablówki Multimedia 120Mb/s

Rate this topic

Recommended Posts

Guest radekzaj

Planuję kupić ten router do internetu z kablówki Multimedia 120Mb/s. Obecnie używam urządzenia dostarczonego przez dostawcę, czyli Cisco EPC3928. W opcjach konfiguracyjnych udostępnionych na stronie eboku nie ma możliwości ustawienia pracy modemu-routera w tryb bridge, osoba z pomocy technicznej powiedziała, że oni też nie mogą ustawić takiego trybu (albo nie chcą ;)) i pozostaje wymiana mojego modemu na zwykły modem bez WiFi, który domyślnie pracuje w trybie bridge, z jednym portem ethernetowym. Stąd moje pytanie, czy tytułowy router od ASUSa będzie działał prawidłowo jako połączenie: router Cisco (z wyłączonym WiFi) -> router ASUS -> klient? Czy jednak lepiej wymienić Cisco na zwykły modem, żeby zestawienie było jako: bridge -> router -> klient?

Edited by radekzaj
  • Administrator
7 minut temu, radekzaj napisał:

Stąd moje pytanie: czy tytułowy router od ASUSa będzie działał prawidłowo jako połączenie router -> router -> klient? Czy jednak lepiej wymienić Cisco na zwykły modem, żeby zestawienie było jako bridge -> router -> klient?

jeżeli nie planujesz wystawiać usług w internecie (www/vpn/vnc itp) i nie pobierasz torrentów, w których liczy się otwarty port dla połączeń przychodzących z zewnątrz to nie musisz kombinować z trybem bridge. Przerzuć drugi router do DMZ i wszystko. W każdym scenariuszu rt-ac58u na 120 Mbits będzie działał poprawnie.  

Guest radekzaj

Router zamówiony, także jutro będę go konfigurował :) Mam jeszcze kilka pytań/wątpliwości:

1. Możesz rozwinąć "przerzuć drugi router do DMZ"? Czy dobrze rozumiem, że powinienem to zrobić w ustawieniach Asusa?

2. Czy umiejscowienie Asusa jak na poniższym obrazku (rys. 1) zapewni mi dobre pokrycie mieszkania 67m2? Głównie zależy mi na dobrym sygnale i prędkości do drugiego pokoju do pracy (5Ghz) oraz do kolejnego pokoju do przystawki androidowej (2,4Ghz)? Przy wykorzystaniu routera Cisco aktualnie w pracy na 2,4Ghz mam w teście 20-25Mbps, natomiast w przystawce (oraz tablet i smartfony w tym samym pokju): 2-3Mbps, co jest mega słabym wynikiem, tym bardziej, że w mieszkaniu inSSIDer wykrywa mi tylko 4 sieci w tym moją (rys. 3)

3. Czy lepszym rozwiązaniem będzie wezwanie techników z kablówki z prośbą o przeniesienie ich modemu do pokoju gdzie jest przystawka Android (rys. 2)? Wtedy przystawkę podłączę sobie bezpośrednio kablem, natomiast Asus stałby w bardziej centralnym punkcie mieszkania niż dotychczas.

wifi.png

wifi2.png

inssider.png

Edited by radekzaj
  • Administrator
7 godzin temu, radekzaj napisał:

1. Możesz rozwinąć "przerzuć drugi router do DMZ"? Czy dobrze rozumiem, że powinienem to zrobić w ustawieniach Asusa?

jeśli asus będzie stał za routerem to musisz to wykonać na 1 routerze dostępowym (zazwyczaj tym od ISP). 

7 godzin temu, radekzaj napisał:

3. Czy lepszym rozwiązaniem będzie wezwanie techników z kablówki z prośbą o przeniesienie ich modemu do pokoju gdzie jest przystawka Android (rys. 2)? Wtedy przystawkę podłączę sobie bezpośrednio kablem, natomiast Asus stałby w bardziej centralnym punkcie mieszkania niż dotychczas.

to byłoby najbardziej optymalne rozwiązanie.

Guest radekzaj
14 minutes ago, house said:

jeśli asus będzie stał za routerem to musisz to wykonać na 1 routerze dostępowym (zazwyczaj tym od ISP).

Niestety nie mam żadnego dostępu do konfiguracji routera Cisco poza tym, co oferuje www e-bok z MM, czyli nazwa sieci, hasło, szyfrowanie, numer kanału i bounding. Rozumiem, że programowo DMZ w Windowsie nie ustawię dla tego routera?

Edited by radekzaj
  • Administrator

Niestety nie. A możesz wymóc na BOK włączenie trybu bridge?

Guest radekzaj

Niestety nie, tak jak pisałem w pierwszym poście: "osoba z pomocy technicznej powiedziała, że oni też nie mogą ustawić takiego trybu (albo nie chcą) i pozostaje wymiana mojego modemu na zwykły modem bez WiFi, który domyślnie pracuje w trybie bridge, z jednym portem Ethernetowym". 

No nic, będę z ebokiem ustawiał wizytę technika o przeniesienie Cisco do innego pokoju/gniazdka i od razu przycisnę konsultanta o wymianę na zwykły modem albo jeszcze raz o ustawienie aktualnego routera jako bridge.

Dzięki za porady i odpowiedzi. 

Edited by radekzaj
Guest radekzaj

Pomęczyłem dziś trochę pomoc techniczną MM, powiedziałem, że niby chcę "wystawić" monitoring mieszkania :)) Dalej upierali się, że trybu bridge nie włączą, natomiast zaproponowali jeszcze inną opcję, tzn. konfigurację stałego/publicznego IP na porcie nr 4 w routerze Cisco (za jednorazową opłatą 5zł + vat). Jeśli dobrze to rozumiem, to Asus podłączony do tego portu nie będzie już za NATem?

Podsumowując, zostały mi dwie opcje do wyboru:

1. Zostawiam router Cisco ze stałym IP na porcie 4, wyłączam w Cisco sygnał WiFi, podłączam router Asus: 4 port <-> WAN

2. Wymieniam router Cisco na zwykły modem, podłączam Asusa do jedynego portu w modemie: ethernet <-> WAN

Czy obojętnie jaką opcję wybiorę, to w razie potrzeby będę mógł również wystawiać usługi w internecie czy też otwierać porty dla torrentów? @house możesz rozwiać moje wątpliwości? :)

Edited by radekzaj
  • Administrator
15 minut temu, radekzaj napisał:

Jeśli dobrze to rozumiem, to Asus podłączony do tego portu nie będzie już za NATem?

dokładnie tak, nawet masz to fajniej niż u mnie w UPC - stały adres ;) 

16 minut temu, radekzaj napisał:

Podsumowując, zostały mi dwie opcje do wyboru

bez kombinowania możesz zostawić pierwszą opcję. 

17 minut temu, radekzaj napisał:

Czy obojętnie jaką opcję wybiorę, to w razie potrzeby będę mógł również wystawiać usługi w internecie czy też otwierać porty dla torrentów?

tak i to wszystko już bezpośrednio w Asusie. 

Guest radekzaj

Router doszedł, na razie podłączyłem w tym samym miejscu co stoi router Cisco. W drugim pokoju (w pracy, za ścianą) jeśli chodzi o 5GHz to jestem mega zadowolony:

test.thumb.png.ca87633a2f0aedcef5cccc84774a585c.png

Natomiast myślałem, że na 2Ghz wyciągnę trochę więcej:

test2.png.66a801d488500744ad933cee3567ac22.png

@house Czy poniższe ustawienia są optymalne, szczególnie chodzi mi o 2.4Ghz:

2ghz.thumb.png.5eb62d339bd185a5948f652b47558202.png2ghz-adv.thumb.png.7111b1755ce61cff0f528a290fe26a3c.png5ghz.thumb.png.3e63d387511149f7f6015c52f78e8a71.png5ghz-adv.thumb.png.e0e3d993b5e26bb044b1a1a7557710a2.png

Odezwę się jeszcze jak już będę miał stałe IP w celu pomocy skonfigurowania tego na routerze Asusa :)

Edit: Jeszcze pytanie czy zmieniać coś w konfiguracji karty sieciowej w laptopie, np. Channel Width for 2.4/5Ghz mam opcje do wyboru: 'Auto' lub '20 Mhz only'

Edit2: Co oznana zapis w logu routera? Czy to coś niepokojącego? "Apr  4 19:22:39 kernel: __ieee80211_smart_ant_init: Smart Antenna functions are not registered !!!"

Edited by radekzaj
Guest radekzaj

@house Wracam po pomoc w prawidłowym skonfigurowaniu routera, mam już statyczne IP na porcie 4 w modemie. Co powinienem ustawić w konfiguracji Asusa, chodzi mi o jakieś ustawienia dotyczące bezpieczeństwa i inne zalecane rzeczy? Od razu pytanie gdzie mogę otwierać porty na daną usługę (np. AceStream lub Torrent)? Mógłbyś mi jeszcze odpowiedzieć na pytanie z mojego posta z 5 kwietnia? :)

Edited by radekzaj
  • Administrator
W dniu 5.04.2018 o 08:59, radekzaj napisał:

Edit: Jeszcze pytanie czy zmieniać coś w konfiguracji karty sieciowej w laptopie, np. Channel Width for 2.4/5Ghz mam opcje do wyboru: 'Auto' lub '20 Mhz only'

zostaw tryb auto,

W dniu 5.04.2018 o 08:59, radekzaj napisał:

Czy poniższe ustawienia są optymalne, szczególnie chodzi mi o 2.4Ghz:

tutaj największą rolę odgrywa ustawienie najbardziej optymalnego kanału. tryb auto nie jest za dobrym rozwiązaniem. Przestaw ręcznie szerokość kanału na sztywne 40 MHz i pobaw się ustawieniami kanałów w celu dobrania najbardziej optymalnego.

11 minut temu, radekzaj napisał:

Co powinienem ustawić w konfiguracji Asusa, chodzi mi o jakieś ustawienia dotyczące bezpieczeństwa i inne zalecane rzeczy?

przede wszystkim skonfigurować statyczne IP na porcie WAN. Następnie wyłączyć telnet, ssh, upnp i w zależności czy będziesz używał ftp/smb/ai cloud/disk itp odpowiednio włączyć lub wyłączyć. 

12 minut temu, radekzaj napisał:

Od razu pytanie gdzie mogę otwierać porty na daną usługę (np. AceStream lub Torrent)?

https://www.asus.com/pl/support/FAQ/114093/

Guest radekzaj

A co powinienem wpisać w 'Maska podsieci' i 'Brama domyślna'? Czy oprócz przydzielonego statycznego IP również te dwie wartości mam uzyskać od mojego ISP? I jeszcze jak z resztą ustawień, np. DNS?

wan.thumb.png.f75d6f9359cb2f3d5c1c7cc5240e65a5.png

Edited by radekzaj
  • Administrator

@radekzaj wszystkie tego typu informacje powinien Ci udostępnić właśnie ISP

Guest radekzaj

Już dzwoniłem do ich pomocy technicznej, na ten moment konsultant był tylko w stanie udzielić mi informacji o numerze IP, a po resztę mam zadzwonić na koniec dnia... dziwne trochę, że nie mogą tego podać od razu, ewentualnie trafiłem na jakąś niekompetentną osobę.

A przy okazji, czy statyczne IP musi zaczynać się od jakiejś konkretnej wartości czy to już jest zależne od danego ISP? Według konsultanta moje IP to 81.x.x.x

• Administrator

od danego ISP - przydziela Ci adres z puli którą dysponuje. Naprawdę trafiłeś na jakieś "zielonego" skoro te dane dla wszystkich klientów w adresacji są praktycznie takie same, różni się jedynie adres IP.

Guest radekzaj

Dostałem od ISP wszystkie potrzebne dane, skonfigurowałem na routerze, wygląda na to, że wszystko hula jak należy :)) Tzn. jest internet, mogę sobie manualnie przypisywać stałe IP dostępne z puli DHCP dla lokalnych urządzeń, potem jeszcze sprawdzę czy będzie ok jak wystawię jakąś usługę (np. FTP) na moim kompie i przekieruję odpowiedni port do niego.

@house dzięki za cierpliwość i pomoc, piona! ;)

• Administrator
Temat został zamknięty jako rozwiązany.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę użyć funkcji "Zgłoś odpowiedź". 

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Similar Content

• RSK
      By RSK
      Witam.

Czy posiadając router ASUS-a (np. GT-AC5300 lub podobny) oraz stały adres IP można router ustawić tak aby na podłączonym telewizorze oglądać Netflixa z USA ?
    • Lukas418
      By Lukas418
      Część, 

Poszukuje routera pod gry z funkcją kontroli rodzicielskiej, komputer i konsola podpięte będą pod kabel, do tego 12 urządzeń iot, kilka tv. Sieć 500mb. Priorytet to gry po kablu, wifi drugorzędną sprawa

Fajnie jakby posiadał dodatkowo:
      Geo-lokalizacje widziałem to w netgear: nighthawk xr300-100pes,
      Sterowanie z telefonu,
      Funkcje NAS ale nie jest koniecznie,
      I nie kosztowało więcej niż 1100 zł. 

Znacie coś takiego

Myślałem nad asus rt-ax86u

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more information, please see ours Guidelines and Privacy Policy.