Jump to content

ASUS RT-AC86U czy Netgear R7800 Nighthawk X4S

Rate this topic

Recommended Posts

Guest HonKoLL

Cześć, proszę o pomoc, poradę, ponieważ od kilku dni czytam specyfikacje różnych routerów, oraz szukam opinii i testów i przyznam szczerze, że można zgłupieć... ? 

W końcu dzisiaj trafiłem tutaj i widzę, że jest konkretny test, konkretne opinie... Proszę o pomoc w podjęciu decyzji:

ASUS RT-AC86U

czy

Netgear R7800 Nighthawk X4S

Krótko przedstawię swoje oczekiwania:

Dom jednorodzinny, router na parterze, ale spora część multimediów na piętrze.

Na parterze (mogę podłączyć po LAN):

- iMac

- drukarka z AirPrint

- Mini wierza Panasonic (AirPlay)

Piętro (tylko Wi-Fi):

- TV Sony 

- PS4 Pro

- PS3 Super Slim

- Mini wierza Denon (AirPlay)

- Apple TV

W całym domu w ruchu iPhony, iPady, Apple Watche, MacBook Air

Nie wiem, czy to ma znaczenie, ale w zasadzie wszystkie sprzęty od Apple (żaden android, żaden Windows) - nie interesuje mnie jakiekolwiek grzebanie w sofcie routera, poza aktualizacjami producenta ? 

Dostawcą internetu jest lokalny operator, po światłowodzie, z gwarantowanym 100/20Mbps (po LAN na iMac zdarza mi się wyciągnąć nawet 300Mbps). Obecny router od operatora (Huawei HG8347R) jest tak kiepski, że za dwiema ścianami już gubię Wi-Fi, w pokoju nad routerem jest w miarę OK, ale już w pokoju obok tego pokoju nad routerem gubi Wi-Fi... Nowy router chcę w niego wpiąć po WAN i używać jako główny, a w tym starym wyłączę Wi-Fi, żeby nie zakłócało... 

Będę wdzięczny za każdą merytoryczna opinię. ? 

Edited by HonKoLL
  • Replies 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• house

13

• Sierek

2

Top Posters In This Topic

Posted Images

• Administrator

@HonKoLL Obydwa routery pod względem wydajności są porównywalne, z niewielką przewagą Asusa w kwestii zasięgu (pomimo tego, że Netgear dysponuje 4 antenami). Różnią się od siebie nieznacznie możliwościami technicznymi. Netgear wspiera 160MHz szerokości kanału w pasmie 5 GHz umożliwiając osiągnięcie na 2 antenowych kartach typu Intel AC9260 wydajności transferu dotychczas zarezerwowanej dla rozwiązań 3x3:3 MIMO.

9 godzin temu, HonKoLL napisał:

nie interesuje mnie jakiekolwiek grzebanie w sofcie routera, poza aktualizacjami producenta

w obydwu przypadkach stabilność jest bardzo dobra i nie wymaga kombinowania z alternatywnym firmware, różnią się jedynie paletą funkcji. Asus został zdecydowanie lepiej wyposażony w dodatki rozszerzające jego możliwości.

9 godzin temu, HonKoLL napisał:

Nie wiem, czy to ma znaczenie, ale w zasadzie wszystkie sprzęty od Apple

nie ma znaczenia ;)

Jednak takie takie vth160 rozumiem "zajmuje" dość szerokie pasmo, co przy dużej ilości różnych sieci "sąsiedzkich" (np blokowisko) może dodatkowo zagęścić eter i zakłócać się wzajemnie - czy dobrze kombinuję ?

A z drugiej strony, czy router wspierający vth160, pójdzie z kartą np na  BCM4352 (dwie antenki) wyżej niż standardowe 886MHz - czyli czy karta WiFi musi tez wspierać vth160 ?

Biorąc pod uwagę te w/w kwestie (i inne nie wymienione) , czyli plusy i minusy - lepiej iść z router z vth160, czy jednak wystarczy vth80 + karteczki wifi 3x3 MIMO? ?

• Administrator
16 minut temu, emer napisał:

A z drugiej strony, czy router wspierający vth160, pójdzie z kartą np na  BCM4352 (dwie antenki) wyżej niż standardowe 886MHz - czyli czy karta WiFi musi tez wspierać vth160 ?

nie, zarówno nadajnik jak i odbiornik muszą być "zgodne" ze sobą w kwestii vht160.

17 minut temu, emer napisał:

lepiej iść z router z vth160, czy jednak wystarczy vth80 + karteczki wifi 3x3 MIMO? ?

ze wszystkich posiadanych do tej pory rozwiązań uważam że vht160 jest mniej podatne na "czynniki środowiskowe", wahania linku i w ciągu ostatnich kilkunastu tygodni całość działa bardzo stabilnie i szybko.

Guest mollu

Jeszcze bym się zastanowił nad modelem Asusa 88U - jest teraz w promocji na GB - trzeba wybrać inny magazyn:

image.thumb.png.538a8f94eeeceb302b76347cf52bea17.png

Ja się chyba skuszę ;-) 

IMHO najlepsza opcja jeśli chodzi cena/jakość @house - przy takiej cenie nic tylko brać? ;-)

@house

hmm ... no i przecież router z vth160 jest równocześnie vth80 przecież.

Rozumiem więc, że TEN z Twojej stopki jest wg Ciebie i Twoich doświadczeń na tą chwilę optymalnym i najlepszym wyborem ? Nawet jeżeli zasięg może być trochę mniejszy niż RT-AC86U ?

Edited by emer
Guest mollu

@house miał wcześniej Asusa 88U i zmienił na Synology. Jeśli patrzeć na to co urządzenia oferują IMHO Asus wygrywa (np. 8 portowy switch). Przegrywa jeśli patrzymy przez pryzmat ceny u nas w kraju. 

Oferta z GB jest o 200 zł niższa od RT2600ac. Ja bym chyba kupił Asusa i od razu wgrał Merlina.

• Administrator

@mollu jakoś strasznie uparłeś się na ac88u ;) kolejny temat w którym go chwalisz i planujesz jego zakup. Patrzysz przez pryzmat jedynie ceny, aby było jak najlepiej i jak najtaniej - osobiście kieruję się wyznacznikiem wartości oferowanych funkcji, wydajnością i całym "serwisem posprzedażowym" (jak np cykl aktualizacji FW). ac88u był fajny 2 lata temu, teraz to kolejny router z broadcomem 1,4 GHz i 8 portami, w których jest różnica działania jego 2 osobnych switch'y. Równie dobrze możesz kupić nowy switch tplink za 43 PLN + ac86u z gearbest i osiągniesz ten sam efekt i zostanie Ci jeszcze na piwo ;). Twoja kasa, rób jak uważasz :)

21 minut temu, emer napisał:

hmm ... no i przecież router z vth160 jest równocześnie vth80 przecież.

oczywiście, jednak jakieś zalety vht160 są.

21 minut temu, emer napisał:

Rozumiem więc, że TEN z Twojej stopki jest wg Ciebie i Twoich doświadczeń na tą chwilę optymalnym i najlepszym wyborem ? Nawet jeżeli zasięg może być trochę mniejszy niż RT-AC86U ?

różnice względem ac86 były na tyle małe, że nawet nie zastanawiałem się nad zmianą. ac86u to trochę szybszy, odgrzewany kotlet. Nie twierdzę, że rt2600ac jest najbardziej optymalnym wyborem, ale nie widzę nic innego obecnie na rynku, co mogłoby przekonać mnie do zmiany. Zalety tego konkretnego modelu wymieniałem na forum nie raz, ale należy również przyjrzeć się problemom z nim, które zgłaszali u nas użytkownicy. Co innego jeżeli kupujesz pierwszy router bądź przesiadasz się z jakiegoś taniego "złomu" z chin ;) Nie szukając w :druciarstwie: można coś dobrać, nawet kierując się preferencją marki - są i tacy, którym wystarcza GENIE od Netgear. Pod względem cenowym na 1 miejscu jest ac86u z gearbest, potem dopiero rt2600ac a dalej Netgear R7800 czy np nowy XR500.

a czy patrząc na potencjalną współpracę z NAS, RT2600ac przejawia jakieś plusy w stosunku do innych routerów ? W końcu to Synology ...

No i ewentualnie czy lepiej byłoby wtedy Synology router <> Synology NAS, czy ewentualnie zachowa jakieś plusy gdyby to miał być jednak NAS by QNAP ?

• Administrator

@emer to nie ma znaczenia, czy jeden producent czy drugi, czy dwóch różnych to usługi sieciowe na konkretnych portach działają identycznie :) Może jeden NAS zepsuje się szybciej lub później niż drugi, ale nie kierowałbym się wyborem marki w tym przypadku ;) 

Piszesz to w kontekście NAS, czyli QNAP czy Synology, czy w kontekście obojętnie jakiej firmy router - wszystkie tak samo współdziałają z NAS-ami?

Myślałem, ze oprogramowanie  RT2600ac ma cośtam w menu dotyczącego NAS, co byłoby dodatkowym plusem w przypadku wyboru routera ...

Guest mollu
35 minut temu, house napisał:

jakoś strasznie uparłeś się na ac88u ;) kolejny temat w którym go chwalisz i planujesz jego zakup.

Kupił bym Synology w tej cenie ;-) Na razie mogę tylko pomarzyć bo Amazon jeszcze nie zwrócił mi $ za Netgear 7800 ;-(.

Ale czytając posty na Twoim forum zdarzają się problemy z tym sprzętem (RT2900ac) i z zasięgiem. 

Tak jak prowadziliśmy wcześniej dyskusje DW1830 wymaga 3 anteny - nie wszędzie ją da się dołożyć. Lecą do mnie 3 zestawy anten ;-) zobaczę czy np do Dell E5450 zmieszczę ...

Wolę dołożyć te 150 zł i kupić sprzęt z VHT160 - link na 1,7gbit to zawsze więcej niż 1,3gbit. Procesor w moim Xiaomi 3G się nudzi. Po za tym chyba intel 9260 jest bardziej energooszczędny od dw1830 ... i ma BT 5.0 ...

PS.: ale nas'a kupie DS218play ;-) i jak amazon zwróci mi $ do końca tygodnia to Asusa 88u;-).

PS2.: jaki jest problem z tym switchem w 88u?

Edited by mollu
  • Administrator
55 minut temu, emer napisał:

Piszesz to w kontekście NAS, czyli QNAP czy Synology, czy w kontekście obojętnie jakiej firmy router - wszystkie tak samo współdziałają z NAS-ami?

wszystkie tak samo bez odniesienia się do konkretnej firmy

55 minut temu, emer napisał:

Myślałem, ze oprogramowanie  RT2600ac ma cośtam w menu dotyczącego NAS, co byłoby dodatkowym plusem w przypadku wyboru routera ...

nic nie ma i niczym się nie różni pod tym względem od innych

39 minut temu, mollu napisał:

PS2.: jaki jest problem z tym switchem w 88u?

4 porty na switchu bcm działają szybciej od tych na drugim switchu relatek. Najczęściej objawia się to wyższymi opóźnieniami i wyższym pingiem. 

Wyrazy szacunku dla Wszystkich. W gorącej dyskusji, aczkolwiek bardzo ciekawej, umknął chyba nam podstawowy wątek. Czy wspomniane routery same bez "wspomożenia" zapewnią stabilny i silny sygnał wifi w dwupiętrowym mieszkaniu z tak wieloma urządzeniami. Wydaje się, że nie. Może trzeba byłoby pomyśleć i rozważyć jakiś mesh system. Np.:

Netgear r7800 + Ex8000,

Asus rt-86 + rt-68u ?

Guest mollu

Fakt, dużo lepszym rozwiązaniem od mesh'a będzie zestaw HomePlug najlepiej 1gbit lub szybsze. O ile sieć elektryczna jest OK. U mnie w bloku na alu kablach działało ok.

Będzie to IMHO wydajniejsze od połączenia radiowego. Na aledrogo można kupić używki 500mbit za 2 szt za ok 100 zł - cena super ;-). Można kupić na paragon nowe i jeśli nie będzie działać - zwrócić (o ile ktoś nie ma ze znajomych pożyczyć do testów).

Przy testach warto puścić pinga -n 10000 i zobaczyć ile zgubi pakietów ...

Guest HonKoLL
Godzinę temu, PACO napisał:

Wyrazy szacunku dla Wszystkich. W gorącej dyskusji, aczkolwiek bardzo ciekawej, umknął chyba nam podstawowy wątek. Czy wspomniane routery same bez "wspomożenia" zapewnią stabilny i silny sygnał wifi w dwupiętrowym mieszkaniu z tak wieloma urządzeniami. Wydaje się, że nie. Może trzeba byłoby pomyśleć i rozważyć jakiś mesh system. Np.:

Netgear r7800 + Ex8000,

Asus rt-86 + rt-68u ?

A no właśnie o to dokładnie mi chodzi :-)

Dziękuję za dotychczasowe opinie, na ten moment faktycznie skłaniam się ku Asusowi, ewentualnie jak nie zabangla, dokupienie drugiego i stworzenia mesh, ponieważ z tego co czytałem Asus software'owo bardzo wspiera takie rozwiązanie. (Nie jestem pewien, czy tylko dobrze zrozumiałem, że w tym przypadku łączę oba routery bez ciągnięcia druta?)

Rozmawiałem dzisiaj jeszcze z jednym człowiekiem i zwrócił moją uwagę w zupełnie innym kierunku:

Ubiquiti AmpliFi HD Mesh System

Czy ktoś miał okazję to sprawdzić? Nie ukrywam, że aspekt estetyczny mnie urzekł, tak że cena zeszła na dalszy plan ;-)

Edited by HonKoLL
  • Administrator
Godzinę temu, HonKoLL napisał:

Nie jestem pewien, czy tylko dobrze zrozumiałem, że w tym przypadku łączę oba routery bez ciągnięcia druta?

Tak, możesz połączyć router + mesh node w dwojaki sposób zarządzając z jednego miejsca.

Godzinę temu, HonKoLL napisał:

Ubiquiti AmpliFi HD Mesh System Czy ktoś miał okazję to sprawdzić?

Tak, miałem okazję widzieć w akcji. Żaden z dostępnych na rynku systemów nie zapewni tak dobrego pokrycia sygnałem jak ten. Nawet 2 routery Asusa z Mesh. System posiada możliwość rozbudowy o kolejne moduły UniFi Mesh + np jeden na zewnątrz UniFi AC Mesh Pro. 

• Administrator
4 minuty temu, mollu napisał:

a sieć po kablach energetycznych? Łączysz 2 ap kablem - masz stabilne połączenie i pełną przepustowość ...

na dobrej jakości instalacji 27 w porywach do 30 MB/s :/ Mam taki zestaw, szału nie robi,ale fullhd da się oglądać.

• Administrator

TP-Link TL-PA511 Starter kit

Guest HonKoLL
3 godziny temu, house napisał:

Tak, miałem okazję widzieć w akcji. Żaden z dostępnych na rynku systemów nie zapewni tak dobrego pokrycia sygnałem jak ten. Nawet 2 routery Asusa z Mesh. System posiada możliwość rozbudowy o kolejne moduły UniFi Mesh + np jeden na zewnątrz UniFi AC Mesh Pro. 

@house tyle, że w tym wszystkim stresują mnie parametry sprzętowe Ubiquiti AmpliFi HD, w sensie 1 rdzeń 750MHz i 128MB RAM oraz to, że to konstrukcja sprzed blisko 2 lat.

W porównaniu z wytypowanym przeze mnie ASUSem który ma raptem pół roku, wygląda to bardzo słabo - jakie to może mieć przełożenie w praktyce?

1 godzinę temu, mollu napisał:

@HonKoLL a sieć po kablach energetycznych? Łączysz 2 ap kablem - masz stabilne połączenie i pełną przepustowość ...

@mollu jakoś mnie to nie przekonuje ?

Edited by HonKoLL
  • Administrator

@HonKoLL to jest rozwiązanie stricte sieciowe, nacelowane wyłącznie na obsługę transmisji danych. 700-800 Mbits obsłuży bez problemów, nie posiada jednak tylu wbudowanych w FW funkcji jakie ma Asus. W porównaniu do niego faktycznie wypada blado, Asus oferuje praktycznie wszystko "w opór", poza zasięgiem w Twoim lokum ;) Najlepszym rozwiązaniem byłby mocny router jako gateway + jakiś system Mesh typu Linksys Velop, Zyxel Multy X lub Asus Lyra. Coś co oprócz zasięgu i wydajności zaoferuje jeszcze roaming na całym obszarze. Jeżeli posiadasz własny NAS to można rozważyć AmpliFi HD, jeśli nie to Asus oferuje nieco więcej pod względem funkcjonalności względem Ubiquiti. Musisz wypośrodkować pomiędzy wydajnością, zasięgiem a "ficzerami". 

Guest HonKoLL

@house Mnie przede wszystkim zależy na płynnym oglądaniu w 4K, streamingu muzyki po całej chałupie, oraz graniu na PS4 - w przełożeniu na język prostego człowieka, czy AmpliFi da temu wszystkiem naraz radę? Nigdzie nie umiem znaleść informację czy ten sprzęt posiada MU-MIMO, czy tylko MIMO - wiesz może? ? 

W ogóle nie korzystam z NASa i w sumie nie widzę takiej potrzeby ?

Dla przykładu, np. jakiego emejzing ficzera może mi brakować w AmpliFi w porównaniu z Asusem? ? 

• Administrator
8 minut temu, HonKoLL napisał:

przede wszystkim zależy na płynnym oglądaniu w 4K, streamingu muzyki po całej chałupie, oraz graniu na PS4 - w przełożeniu na język prostego człowieka, czy AmpliFi da temu wszystkiem naraz radę?

jak najbardziej tak

8 minut temu, HonKoLL napisał:

Nigdzie nie umiem znaleść informację czy ten sprzęt posiada MU-MIMO, czy tylko MIMO - wiesz może?

nigdzie nie ma informacji o tym, ale ile kierując się opisem ich produktów to zazwyczaj jest wyszczególnienie w specyfikacji : https://amplifi.com/docs/AmpliFi_Datasheet.pdf

10 minut temu, HonKoLL napisał:

jakiego emejzing ficzera może mi brakować w AmpliFi w porównaniu z Asusem?

np TrendMicro AiProtection z IPS/IDS, openvpn, współdzielenie plików z dysku usb itp : https://www.asus.com/pl/ASUSWRT/

Guest HonKoLL

@house widziałem te specyfikację - mam rozumieć, że skoro w tabeli jest napisane że cały system ma 18 MIMO Chains to znaczy że to jest MU-MIMO? ? (Obstawiam że tak, ale wolę się upewnić - wychodzi na jaw poziom mojej wiedzy ? )

no i czy w takim razie 6 wiązek na jednego mesha, to nie jest mało, kiedy w krytycznym momencie wszyscy spotkamy się w jego okolicy (TV, PS4, smarfony, tablet, Macbook) ?

W sumie nic mnie z tych ficzerów nie powala - może jedynie zabezpieczenia... Generalnie wszystko mam w chmurze, nic dużego nie pobieram (korzystam z Netflix, ShowMax, Apple Music / Spotify).

Bardzo mi pomagasz, jestem coraz bliżej podjęcia decyzji - dziękuję ? 

• Administrator
38 minut temu, HonKoLL napisał:

18 MIMO Chains

To zależy jak sobie to liczą ;) może policzyli ilość urządzeń całego systemu x 3 kanały Multiple Input i 3 kanały Multiple Output x2 na każdy interfejs ;) . To nie jest mu-mimo moim zdaniem.

Poza tym zarówno klient jak i AP muszą wspierać mu-mimo, nie jestem pewien czy cały Twój "park maszynowy" jest "mu-mimo ready" :)

52 minuty temu, HonKoLL napisał:

no i czy w takim razie 6 wiązek na jednego mesha, to nie jest mało, kiedy w krytycznym momencie wszyscy spotkamy się w jego okolicy (TV, PS4, smarfony, tablet, Macbook) ?

to nie jest suma 6 tylko 3 w jedną i 3 w drugą stronę. tak jak napisałem wyżej, mu-mimo musi wspierać zarówno nadajnik jak i odbiornik - jeśli nie wspiera to leci zwykłe kolejkowanie su-mimo (raz 1, raz 2, raz 3).

54 minuty temu, HonKoLL napisał:

W sumie nic mnie z tych ficzerów nie powala - może jedynie zabezpieczenia... Generalnie wszystko mam w chmurze, nic dużego nie pobieram (korzystam z Netflix, ShowMax, Apple Music / Spotify).

to chyba rachunek zysków i strat jest prosty ? ;) 

55 minut temu, HonKoLL napisał:

Bardzo mi pomagasz, jestem coraz bliżej podjęcia decyzji - dziękuję

na tyle ile mogę - polecam się :1310_thumbsup_tone1:

Guest mollu
1 godzinę temu, HonKoLL napisał:

jakoś mnie to nie przekonuje

Ja nie będę namawiać ... U znajomego który ma mieszkanie - segment składający się aż z 5 poziomów skończyło się na ciągnięciu druta po elewacji bo syganł wifi super się rozchodzi w poziomie - dużo gorzej w pionie. Są duże straty przy łączeniu pionowym. Niestety miał skopaną sieć energetyczną i nie dało się wtyczek zastosować. U moich rodziców którzy mieszkają w dużym domu i jest łącznie 3 poziomy mam sieć zrobioną na wtyczkach 100mbit - łącznie aż 5. Internet to neostrada 6mbit więc linki są zupełnie wystarczające. Próbowałem sieć zrobić w oparciu o WDS ale co chwila były problemy (kiedy tym się bawiłem były tylko urządzenia 2,4 300mbit n).

Poczytaj sobie jeszcze o PLC/DLAN/HomePlug. Imho zawsze połączenie "kablowe" jest stabilniejsze od bezprzewodowego ... Dzięki wtyczkom łatwiej Ci będzie rozprowadzić sieć po domu.

Dwa miesiące temu przerzuciłem się z Netgear'a 7500 na Ubiquiti. Nigdy nie miałem tak dobrego pokrycia w domu 260 m2 + ogród + piwnice + garaż. Te rozwiązania stosowane są w szkołach, stadionach, bibliotekach. Na przykład  UniFi AC HD AP ma 4x4 MU-MIMO, tu 500 użytkowników na jednym punkcie dostępowym to nie problem (wg producenta :) ). 

Używam jako AP UAP-AC-PRO 3x3 MIMO w 5 i 2,4 GHz i UAP-AC-LR 3x3 MIMO w 2,4 GHz i 2x2 MIMO w 5 GHz. Router to ERPoe-5, który załatwia mi również zasilanie AP przez PoE 24/48V.

Edited by Sierek