Jump to content

Rate this topic

Recommended Posts

Guest faca9

Witam,

Jestem nowy na forum wiec pozdrawiam wszystkich i proszę o pomoc przy wyborze Routera.

Kupuje router, mogę przeznaczyć koło 1000 zł.

Patrzyłem po forach, ale ile ludzi, tyle opinii. Wybór jest duży.

Co wybrać? Nie chciałbym się bawić w alternatywny fw.

Ważne: szybki, stabilni, aktualizacje. (dzieci gry, xbox, torrent, streaming)

2 band mi wystarczy.

Opcje (dobre opinie):

Synology RT2600ac

ASUS RT-AC86U

Netgear R7800 x4s

Czy może coś innego?

ASUS RT-AC3200

TP-Link C5400, C3200, C3150

Netgear R8000 x6

LINKSYS WRT3200ACM

Dziękuję za pomoc,

David

• Replies 12
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• house

5

• gabrychu

1

• Administrator

Cześć @faca9, propsy za tagi w temacie :) 

6 minut temu, faca9 napisał:

Czy może coś innego?

ASUS RT-AC3200

TP-Link C5400, C3200, C3150

Netgear R8000 x6

LINKSYS WRT3200ACM

te wszystkie skreśliłbym na początek od razu... 

• RT-AC3200 - starocie - ostatni model Asusa na którym działa tomato - to jedyny argument za nim a wspomniałeś, że 
7 minut temu, faca9 napisał:

Nie chciałbym się bawić w alternatywny fw

więc :1315_thumbsdown_tone1:

• TP-Linki fajne, ale trzeba być naprawdę fanem biorąc pod uwagę model który polecę na końcu ;)
  • R8000 - ta sama sytuacja co asus rt-ac3200. 
  • Linksys WRT3200AC - piekielnie szybki CPU i transfery z USB, ale to jedyne jego atuty. Zasięg w porządku, biedne funkcjonalnie OFW.
11 minut temu, faca9 napisał:

Ważne: szybki, stabilni, aktualizacje. (dzieci gry, xbox, torrent, streaming)

każdy z tych trzech przez Ciebie wymienionych :

11 minut temu, faca9 napisał:

Opcje (dobre opinie):

Synology RT2600ac

ASUS RT-AC86U

Netgear R7800 x4s

Jednak R7800 i RT2600ac to ten sam sprzęt - różnica dotyczy jedynie FW z przewagą Synology. Sprowadza nas to do różnicy pomiędzy Synology RT2600ac a Asusem RT-AC86U. Tutaj wybór nie jest jednoznaczny, trzeba wybrać do czego tak naprawdę jest Ci potrzebny router. Wspominasz o tym, że masz dzieci - nie ma lepszej kontroli rodzicielskiej niż w Synology SRM, żaden z producentów nie realizuje tej funkcji lepiej i bezpieczniej. Kropka. Obydwa modele są szybkie i stabilne. Gry, torrenty i streaming będą działały sprawnie na jednym i drugim routerze. Różnice pomiędzy nimi są dość istotne. Synology posiada nowsze WiFi AC Wave2 z obsługą 160 MHz szerokości pasma co tanim kosztem pozwala na 2 antenowych kartach sieciowych osiągnąć bardzo dużą wydajność (koszt karty np Intel Wireless-AC 9260 to 100-120 PLN). Dodatkowo Synology ma zdecydowanie lepszy i częstszy plan aktualizacji FW - praktycznie raz w miesiącu jest coś aktualizowane czy poprawiane, a dodatkowo dzięki pewnym ruchom wkrótce otrzyma dość pokaźną aktualizację o nowe funkcje. + jeden duży plus - 1 bezpłatna licencja na świetny Synology VPN. Asus natomiast cechuje się  bardzo szybkim CPU, świetnymi transferami z USB i sprawnie działającym FW - AsusWRT (lub jego rozbudowaną wersją AsusWRT-Merlin). Bardzo wydajny i ciekawy model. Minusem Synology są pewne błędy, które zgłaszali na forum użytkownicy - rozłączanie połączenia internetowego, problem z wczytywaniem stron przy adresacji zmienionej na inną niż domyślna i kilka pomniejszych problemów (jak wolniejsze niż konkurencja transfery z USB, duże obciążenie CPU i RAM podczas korzystania z dodatkowego oprogramowania Intrusion Prevention). Osobiście powyższych problemów nie notuję, ale wspominam o tym abyś miał świadomość, że coś takiego może się pojawić. Użytkuję RT2600ac od dłuższego czasu, przesiadłem się z dość mocnego Asusa i nie planowałem zmiany na RT-AC86U. Z tych dwóch modeli wybierz sobie wszystkie za i przeciw i ... miłej zabawy :)  

Guest mollu

Jest jeszcze jedna alternatywa i chyba @house ja poprze bo sam kiedyś korzystał:

https://www.gearbest.com/wireless-routers/pp_290311.html?wid=21&zanpid=10435_1518953341_fe6f09bbae37eeccfe57dcf84d437529&utm_source=zanox&utm_campaign=GearbestDE

W tej cenie imho jest wart rozważenia. Można wgrać Merlina który zwiększa jego funkcjonalność. 

Ja sam się waham między asusem albo synology 

Tylko ja potrzebuje AP bez rutera.

Edited by mollu
  • Administrator

@mollu owszem, korzystałem ale właśnie ten model zastąpiłem kolejnym od Synology ;) Nie poprę tego pomysłu ze względu na słabszy CPU w Asusie i drobne problemy z drugim switchem Realtek. Obecnie osobny, prosty switch tej jakości można kupić za mniej niż 50 PLN. Router fajny, jak najbardziej, ale nie wybitny i ustępuje zarówno RT-ACA86 jak i RT2600ac. 

Guest mollu

A AC86U obsługuje VHT160?

Już wiem - nie obsługuje ;-( sic

Na gb jest za ~660 zł

https://www.gearbest.com/wireless-routers/pp_662065.html

Może ktoś podpowie jaki najtańszy ruter/ap z obsługą vht160?

Znalazłem na Amazonie Netgear R7800 za ok 670 zł - chyba nic tańszego nie znajde?

Da się wgrać soft synology? ;-)

Edited by mollu
  • Administrator

R7800 w tej cenie to rzeczywiście okazja, ale SRM nawet nie wiem jakbyś się starał - nie wgrasz. Synology ma inną pamięć flash, większy rozmiar i inaczej ją adresuje dla SRM ;)

• Administrator

@gabrychu to to samo ale w cenie 1200 PLN :) 

Guest mollu

Ale do R7800 można wgrać alternatywny soft - są dostępne 3 różne FW:

https://www.myopenrouter.com/download

Ktoś testował? Jak wydajność wi-fi na alternatywnym sofcie? 

Chyba nic tańszego niż ten Netgear nie znajdę co będzie miało obsługę VHT160. 

EDIT: zamówiłem - sprzęt ma dojść w piątek lub poniedziałek ;-) 

Edited by mollu
Guest csm31458

@faca9 , kupilem Synology Router RT2600AC i mimo  problemow z ladowaniem stron po zmianie adresacji ip to wciaz uwazam ze RT2600AC to super sprzet.

jestem pewien ze bedzie mozna z niego zrobic niezla maszyna poprzez instalacje Plexa , Antivirusa czy nawet Centrum Monitoringu

Minus tego router'a to ze wstawili slot SD zamiast mSATA czy M.2 co zmianialoby ten router w maly nas do 1TB , a tak to zostaje zlacze usb.

• Administrator
16 godzin temu, csm31458 napisał:

co zmianialoby ten router w maly nas do 1TB

i jednocześnie byłoby konkurencją dla NAS'ów Synology z serii J - tych podstawowych ;)

• 7 months later...
Guest AnnaDriod

Dzięki za poczytanie opinii, ASUS RT-AC86U na necie z www.airmax.pl daje radę

osiągam szybkości realnie po  ponad 300Mb/s nawet przy obciążeniu nie mam w RPG lagów, porównując do starego tplinka 543G to jest przepaść

pozdrawiam