Jump to content

Jaki router w miejsce RT-AC58U

Rate this topic

Recommended Posts

gabrychu

Niespodziewanie RT-AC58U się sprzedał na pewnym portalu aukcyjnym :?:

house "w co" warto pójść: R6400, R6800 a może RT-AC68U (choć to już znacznie droższa opcja)? Cena najlepiej w okolicach 500 zł.

Edited by gabrychu
  • Administrator

@gabrychu pomijając preferencje dot konkretnego producenta wybrałbym R6800. Bardzo dobra relacja ceny do wydajności, ale tylko po porównaniu funkcjonalności firmware względem Asuswrt. Jeżeli będziesz świadomy tego, czego nie ma w GENIE - to biorąc pod uwagę stabilność i wydajność nie można się w nim do czego przyczepić. Może do szerokości kanału w paśmie 2,4 GHz - ale osobiście używam jedynie dla telefonów więc dla mnie jest ok. Kupując nowego RT-AC68U tomato dla niego nie uświadczysz więc wybór obecnie jest oczywisty. Chyba, że poszukasz używanego - wtedy masz załatwiony i aspekt cenowy, alternatywnego FW i funkcjonalności. 

gabrychu

A czy wiadomo jaki procesor siedzi w R6800, czy to Broadcom jak w innych modelach (np w R6400)?

Jakoś mało informacji jest na temat tego modelu w sieci. A chciałbym coś kupić już na dłuższy czas i fajnie jakby była możliwość w przyszłości skorzystać z innego oprogramowania niż oryginał.

Możliwe, że oryginał znudzi mi się po jakimś czasie ;)

• Administrator

Nie wiadomo. Chińskie strony wspominają coś o SoC Mediatek, po tym jak działa wnioskuję że jednak siedzi tam Broadcom. Jeżeli OFW Ci się znudzi, poszukaj używanego ac68u. Najważniejsze aby nie był w najnowszej wersji sprzętowej, która obecnie jest w sklepach.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

gabrychu

Na Merlinie nowsze wersje też działają, tylko z Tomato nie działa.

Merlin: RT-AC68U (including revisions C1 and E1)

• Administrator

Tak, ale w zasadzie Merlin znudzi Ci się tak samo szybko jak OFW :) to prawie to samo

Guest maxsol

Niedawno wymieniłem RT-AC58U na R6400 ze względu na problemy z pasmem 5GHz. Ogólnie jestem zadowolony z wydajności i stabilności sieci, niestety oprogramowanie to inna bajka. Nie bardzo chce też doradzać w sprawie kupna routera, bo sam mam do nich pecha. Tak jak myślałem, niedługo po sprzedaży Asusa, wyszła w końcu do niego aktualizacja, ale tego się akurat spodziewałem. Nie spodziewałem się natomiast takich obniżek routerów Netgeara. Kiedy kupowałem R6400, to najniższa cena była około 450 zł, teraz można kupić go za niecałe 400zł. Z kolei R6800 kosztowały prawie 600zł, dlatego zdecydowałem się na zakup R6400. Teraz nie wahałbym się dołożyć od R6800, no chyba że Asus RT-AC58U działa w końcu stabilnie.

Tak trochę odbiegając od tematu. Jeśli ktoś chce korzystać z VPN w routerach Netgear, to darowałbym sobie. VPN dodali chyba tylko pod marketing. W R6400 pomimo wcześniejszych zapewnień, nie będzie obsługi urządzeń mobilnych, chyba, że kupimy aplikacje, która obsługuje interfejs TAP. W przypadku VPN nie można praktycznie nic skonfigurować, tylko port i to czy połączenie ma służyć również do łączenia się z Internetem. Później pobieramy gotowy plik, zero ustawień zabezpieczeń czy dodawania użytkowników, z bezpieczeństwem ma to niewiele wspólnego. Wiele do życzenia pozostawia także wydajność, mnie udało się uzyskać zawrotne 3Mb/s, przy uploadzie 25Mb/s. Postawiłem odpowiednio skonfigurowany VPN na nieużywanym tablecie w Windowsem, który kupiłem za 150zł, procesor 1.8GHz, 1GB RAM i działa to o niebo lepiej.

gabrychu

@house dalej nie wiem co wybrać i tak się zastanawiam nad Synology RT1900AC. Już chyba Cię pytałem o te model. Starszy "brat" jest za drogi na moje możliwości.

Nie potrzebuje cudów :) większość urządzeń mam podpięte pod lan, więc wydajność powinna być ok. Wifi to raczej dodatek, podłączone tylko telefony.

Dużą zaletą jest rozwijane oprogramowanie SRM, np w kwestii poprawek bezpieczeństwa.

• Administrator

RT1900ac jest ciekawym routerem pod względem oprogramowania, jednak jego wydajność odrobinę rozczarowuje. Jeżeli WiFi nie jest aż tak ważne to warto wziąć go pod uwagę. RT2600ac kupiłem właśnie ze względu na proces rozwijania SRM i przede wszystkim kapitalny Synology VPN. SRM to świeży "twór" na rynku jednak podoba mi się proces w jakim jest rozwijany a kwestia łataina dziur w nim wygląda całkiem nieźle. o RT1900ac poczytaj tutaj :

7 minut temu, gabrychu napisał:

Nie potrzebuje cudów :) większość urządzeń mam podpięte pod lan, więc wydajność powinna być ok

jak najbardziej powinna i będzie. Nie jest to kiepski router.

gabrychu

@house już chyba całe forum przeczytałem, raz jeszcze :D

W tej chwili mam podłączony WNDR3700v2 i nawet jakoś daje radę :)

Edited by gabrychu
  • Administrator

RT1900ac jest zdecydowanie lepszym modelem niż WNDR3700v2 :) 

gabrychu

RT1900AC zakupiony.

Na pierwszy rzut oka "kawał" sprzętu, duży i cięższy w porównaniu do RT-AC58U :D
Mam wrażenie, że same anteny są większe od ww rutera. Żeby zmieścił się pod biurkiem musiałem "położyć" anteny.

Jeśli ktoś ma/miał do czynienia z NAS tej firmy to konfiguracja wygląda prawie identycznie, z tą różnicą ze konfigurujemy ruter ;)
Sprzęt działa od dwóch dni, ale nie miałem czasu na skonfigurowanie wszystkiego. Tak jak wspominał house (choć ma model o dużo lepszych parametrach) interfejs nie jest demonem szybkości ale jest fajnie przemyślany, łatwo większość rzeczy ustawić pod siebie.
Zasięg sieci 5 GHz wydaje się lepszy niż w RT-AC58U, ale mam podłączone tylko telefony. Sieć 2,4 GHz wyłączona bo z niej nie korzystam.
Fajną rzeczą jest możliwość ustawania powiadomień - albo cyklicznie albo w razie jakiś konkretnych zdarzeń.
Jest możliwość sterowania diadami LED, wyłączenie diod lub ustawienie według harmonogramu.
Jest tych ustawień trochę :)
Minusem jest tylko jeden port usb, jeśli by się chciało podłączyć dysk usb + drukarkę. Akurat miałem wolną kartę pamięci i na na razie to rozwiązanie mi wystarczy.

Jak na razie jestem zadowolony z zakupu.
Jedynie co mnie martwi to, że jest trochę gorący. Może powieszenie pod biurkiem to nie najlepsze miejsce ale zobaczymy z czasem.

RT1900AC.jpg

Edited by gabrychu
dodanie zdjęcia
  • Administrator

Napisz @gabrychu za jakiś czas jak się sprawuje :)

• 4 weeks later...
gabrychu

Od kilku dni mam takie powiadomienia z rutera:

Title: Wykryto podejrzane zdarzenie sieciowe
Szanowny Użytkowniku,
Wykryto poniższe podejrzane zdarzenie:
Typ zdarzenia: Attempted Information Leak
Sygnatura: GPL WEB_SERVER 403 Forbidden
Dotkliwość: Medium
Źródłowe IP: 192.168.1.43
Adres IP miejsca docelowego: 104.20.22.219

Title: Wykryto podejrzane zdarzenie sieciowe
Szanowny Użytkowniku,
Wykryto poniższe podejrzane zdarzenie:
Typ zdarzenia: Attempted Information Leak
Sygnatura: GPL WEB_SERVER 403 Forbidden
Dotkliwość: Medium
Źródłowe IP: 192.168.1.43
Adres IP miejsca docelowego: 104.20.21.219

Ten adres IP należy do TV Samsunga.
Standardowe apki w tv, nic dodatkowo nie instalowałem.
I dlaczego od tygodnia takie cuda a nie wcześniej.
Mam się czegoś obawiać? Może trzeba TV odłączyć od sieci czy co :)

Edited by gabrychu
edycja
  • Administrator

Myślę że nie ma się czym przejmować. Po prostu ustawienia reguły IDS nie znają ruchu z tv i krzyczą alertem. Sprawdź whois'em gdzie próbuje puknąć ten host, być może to jakaś wymuszona telemetria a synology tego ruchu po prostu nie zna. Sygnatura mówi jedynie o odmowie dostępu do jakiegoś webserwera i wskazuje rodzaj jako ryzyko utraty informacji. Osobiście nie używam tego systemu ze względu na to, że większość alertów miało charakter false positive [emoji4]

gabrychu

Jeśli dobrze widzę host jest schowany za Cloudflare.

Ale tak jak piszesz, nie ma co przejmować :)

• 1 month later...
  • Administrator
Temat został zamknięty.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę użyć funkcji "Zgłoś ten post". 

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Similar Content

• WInetu007
      By WInetu007
      Może ktoś wie czy powstanie ta aktualizacja? ew. jaki router o parametrach zbliżonych do Synology RT2600ac  kupić (żeby miał też własny darmowy DDNS) żeby obsługiwał vlany?
    • gabrychu
      By gabrychu
      Witam

Szukam system na dysk sieciowy NAS - OpenMediaVault, Xpenology FreeNAS. Co wybrać?
      Mam "stary" komputer w pracy, kilka dysków. Płyta Intel S3200SH, procesor Xeon X3220.
      Ma służyć tylko do przechowywania kopii z kopii. Ewentualnie dołoży mu się jakieś proste zadanie w razie potrzeby.

System Xpenology wygląda ciekawie, ale nie mam pojęcia jak się do tego zabrać.
      Im więcej czytam tym mniej wiem 🙂
      Może ktoś podpowie jak się za to zabrać.
    • RSK
      By RSK
      Witam.

Czy posiadając router ASUS-a (np. GT-AC5300 lub podobny) oraz stały adres IP można router ustawić tak aby na podłączonym telewizorze oglądać Netflixa z USA ?
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more information, please see ours Guidelines and Privacy Policy.