Jump to content
Openitbot

ASUS RT-AC58U - quadcore z WiFi AC1300

Rate this topic

Recommended Posts

house

faktycznie, ostatnia aktualizacja FW 2016/10/05. Jedynie D-Link był lepszy w ignorowaniu swoich klientów :/ Wizerunkowo zgryz jeśli występują problemy, które nie zostały naprawione. 

Guest marcingp5

Ja mam Wersję : RT-AC58U firmware:  3.0.0.4.380_6516-g6772678

Jak według was, zwracać tego Asusa który za 400 zł nic mi lepszego nie oferuje w porównaniu z Tp-linkiem za 130 zł. ?

Jaki i macie zasięg (dom jednorodzinny) bo u mnie jest gorzej od MR3420. Te 4 antenki niemal nic nie dają, bujda.  5 GHz to jedyny plus ale nie każdy sprzęt jest z tym kompatybilny.

house
18 minut temu, marcingp5 napisał:

Ja mam Wersję : RT-AC58U firmware:  3.0.0.4.380_6516-g6772678

czyli :

The first version of firmware for RT-AC58U

Guest miko

Mi brakowało 5 GHz. Różnica w prędkości ogromna. Te 4 niezbyt duże, ale za to 5dBi antenki są po 2 na każde pasmo - nie są one dwuzakresowe. Zapewne temu pokrycie nie jest takie idealne. Jeżeli chodzi o porównanie z WR1043ND (v1.8) zasięg na 2,4GHz wydaje się trochę mniejszy na ASUSie. Możesz poczytać moje wywody gdzieś na początku tematu ;-)

house
14 godzin temu, marcingp5 napisał:

Jaki i macie zasięg (dom jednorodzinny) bo u mnie jest gorzej od MR3420. Te 4 antenki niemal nic nie dają, bujda.  5 GHz to jedyny plus ale nie każdy sprzęt jest z tym kompatybilny.

w mojej recenzji różnica w mocy sygnału pomiędzy 2,4 GHz a 5 GHz dochodziła do 6-8 dBi jednak pasmo 5 GHz ma to do siebie, że słabiej pokonuje przeszkody : https://www.asus.com/pl/support/faq/1003992/

Jakiej karty sieciowej używasz ? Wbrew pozorom to ważne, nawet najlepszy router za wiele nie pomoże z marnej jakości klientem...

Guest marcingp5
5 godzin temu, house napisał:

Jakiej karty sieciowej używasz ? Wbrew pozorom to ważne, nawet najlepszy router za wiele nie pomoże z marnej jakości klientem...

Głownie zależało mi na odległości zasięgu Wi-Fi aby z telefonu S7 Edge korzystać na podwórku. Ale chyba nie warto bo każdy router tak będzie miał. W drugim pokoju telewizor pus6561 łapie -63dBm, za dwiema ścianami 5 metrów jest 1 kreska na telefonie. Huawei E3372. Zamienię go na jakiś najtańszy z 5Ghz + Repeater i wyjdę na plus.

house

@marcingp5 z telefonu ? ;) powtarzam to jak mantrę - układy radiowe w telefonach pomimo najlepszych SoC pozostaje kwestia anten, które w smartfonach jakoś nie wystają poza urządzenie a "pasek" na obudowie nie rozwiązuje problemu. Gdybyś sprawdził to jakąś kartą sieciową, nawet z 2 antenami w matrycy, moglibyśmy rozmawiać. Pomijając powyższe posiadam SGS7E i nie powiem aby był to jakiś orzeł w kwestii zasięgu - zarówno LTE jak i WiFi. Nie jest tragicznie gdyż telefon zestawia szybkie linki i bardzo szybkie transfery ale mam kilka miejsc w których LG V10 czy Nexus 6P łapały zasięg z Asus'a RT-AC88U a w których S7 Edge WiFi nie sięga. Poza tym ten telefon to nie plastik a metal i szkło - 2 najlepsze izolatory sygnału WiFi czy też wbudowanych anten - dorzuć case i masz odpowiedź :D Po części rozumiem rozczarowanie sygnałem WiFi w urządzeniu drogim, z adekwatną ceną, ale pomimo charakterystyki działania pasma 5 GHz, winy upatrywałbym raczej w telefonie a router zostawił w spokoju. Wszyscy porównują stare routery TP-Link siejące sygnałem jak i gdzie chcą do urządzeń poddanych i zgodnych z regulacjami FCC w kwestii propagowania sygnału sieci bezprzewodowej 5 GHz. Widziałem starego TL-WR841N którego sygnał 2,4 GHz z bloku na 2 piętrze łapię 100 m dalej w parku :)   

Guest marcingp5

Patrzę na to praktycznie na tym samym telefonie Tp link MR3420 daje lepszy zasięg Wi-Fi niż ten Asus; wydając 400 zł oczekiwałbym 2 razy mocniejsze wi-fi ale się zawiodłem.

Nie mam karty sieciowej tylko te wbudowane w urządzenia. A prędkość samego internetu po modemie lte i tak jest ograniczona średnia do 30-70 mb/s a wyśrubowane cyferki w specyfikacji routera 400+867 Mbps 1300 AC ... są niczym nie użyteczne dla zwykłego człowieka.

house

Rozumiem Cię, ale tak jak napisałem wyżej - jeden argument to to czym porównujesz, drugi to regulacje którym jedno urządzenie podlega a drugie - nie wiadomo :) Zrób z TP-Link extender lub AP.  

Guest marcingp5

Z tp-linka zrobię na pewno AP a z Asusa na coś tańszego ale tylko z 5gHz ale jeszcze nie wiem jaki.

Guest Pagnite

Dokładnie, problemem są regulacje, nic specjalnie lepszego nie kupisz. A sprawdź prędkość bo czasem nawet jak jest gorszy zasięg to prędkość i tak może być lepsza

house
Dnia 25.04.2017 o 20:17, miko napisał:

Aż tak nie przeszkadza ;-) Gorzej niepokoi natomiast zwlekanie producenta z aktualizacjami firmware. Router po jakimś czasie potrafi wyłączyć 5GHz lub nawet oba pasma. Po zmianie ustawień też czasem pasma potrafią nie wstać. Nie jest to jakoś nagminne, ale mogliby poprawić.

mam to samo + zawiesza urzadzenia isp w tym switch gigowy mikrotika ... (wysyla z czopy raz na tydzien, raz na miesiac jak mu sie chce za duzo pauz)

miko

Zgłaszałeś im to? Ja wysyłałem przez formularz w panelu www.

house
Zgłaszałeś im to? Ja wysyłałem przez formularz w panelu www.

Ten kanał chyba nie działa, kilkanaście razy zgłaszałem tą drogą literówkę w tłumaczeniu pl i klops. Kilka miesięcy babol siedział w asuswrt.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

miko

Dziękuję za informację. Gdzie najlepiej zatem zgłaszać tego typu sprawy?

miko

Coś im wcześniej pisałem, ale postaram się napisać jeszcze raz z prośbą o przekazanie dalej.

Guest maxsol

Z racji tego, że podłączyłem sobie światłowód, postanowiłem wymienić wysłużonego Netgear WNDR4500. Długo zastanawiałem się nad wyborem, ale w końcu postawiłem na Asusa. To mój pierwszy Asus, wcześniej miałem routery różnych firm, ale Asusa jeszcze nie "zaliczyłem". Podobało mi się to, że jak to określił @house, oprogramowanie jest "Out of box". Router jest naprawdę mały, ma świetne osiągi, lepszy zasięg, ale... problemy z Wifi, o których wspomniał wcześniej @Beniu, to jakieś nieporozumienie. Router nie jest z najwyższej półki, ale nie jest też tani, niestety nie spełnia swojej podstawowej funkcji. Router przy speedteście potrafi "wywalić" radio 5GHz, a 2,4GHz zawiesić, tak że nie da się do niego podłączyć i trzeba resetować router. Dla mnie to totalna porażka, a Asus ma to za przeproszeniem totalnie w d**** i od premiery nie nie ma żadnego nowego firmware. Może trafiłem na totalnie felerny model, ale jeszcze nigdy nie miałem tak wadliwego sprzętu, do tej pory najniżej klasyfikowany u mnie był tani D-Link, który dosyć często strasznie zamulał i trzeba było go resetować, teraz jego miejsce zajął Asus "loteria" RT-AC58U.

house
7 godzin temu, maxsol napisał:

Router nie jest z najwyższej półki, ale nie jest też tani,

a z jakiej półki jest karta sieciowa ?

Guest Pagnite

Jestem ciekaw od czego zależą problemy z tym routerem, bo mi śmiga elegancko, 0 problemów z WiFi. Jedyne to ten webowy interfejs jest dużo wolniejszy niż w innych Asusach. Jestem zadowolony, chociaż z tymi aktualizacjami to się nie popisują przyznam.

Guest maxsol

@house

Karta sieciowa to D-Link DWA-582, nie jest to jakiś super drogi model, ale z routerem współpracuje dobrze, szybkość pokazuje na poziomie 650-780 Mb/s. Przy speedteście wykorzystuje cały światłowód, czyli te 200 Mb/s z hakiem. Problemem jest tutaj to, że przy dużym obciążeniu, "pada" 5GHz. Nie działa wtedy nigdzie, ani na telefonie, ani w TV, ani na laptopie. Teraz przez kilka godzin nie obciążałem Wifi i działa do tej pory, wystarczy, że włączę jakieś pobieranie z maksymalną szybkością i Wifi padnie.

Guest maxsol

@house

Teraz mam akurat domyślne ustawienia, chociaż próbowałem już różnych konfiguracji, wyłączałem nawet wspomagacze ac, ale ciągle przy większym obciążeniu, 5GHz "zdycha".

Z logów, to za każdym razem pojawia się tylko ten błąd "WAL_DBGID_XCESS_FAILURES", czasem dołącza do niego "vap-0 AP PS: AID=1 detected out-of-sync now=376693 tx_waiting=366400 txq_depth=1".

Wydaje mi się, że trafiłem po prostu na felerny model, chociaż w Internecie można znaleźć podobne tematy. W przypadku tego modelu, pole manewru jest dosyć wąskie, bo wypuszczono tylko jedną wersję firmware, więc nawet nie można np. starszej wersji.

asus1.PNG

asus2.PNG

Guest Pagnite

Próbowałeś wyłączać to Mu-MIMO bo nawet tam pisze że może powodować problemy. Co prawda ja mam włączone, ale może u ciebie coś nie pasuje mu

Edited by Pagnite

Guest maxsol

@Pagnite

Tak jak pisałem wcześniej, wyłączałem nawet wszystkie wspomagacze, ale i to nie pomogło. Ustawiałem nawet pasmo i kanał na sztywno, ale to też nie pomogło. Wyłączałem różne opcje, włączałem inne, ale za każdym razem jest to samo, przy obciążeniu 5GHz wyłącza się i czasami wraca samo po jakimś czasie. Szukałem jakichś rozwiązań problemu w Internecie, ale jedyne co ludziom pomaga, to wymiana routera. Trafiłem po prostu na kiepski egzemplarz, przy normalnym przeglądaniu Internetu działa stabilnie, ale wiadomo, że nie po to wymienia się łącze na światłowód i wymienia router na szybszy, żeby przeglądać tylko Internet.

miko

Też widywałem w logach ten błąd, ale od jakiegoś czasu ich aż tak nie śledzę. Po prostu co jakiś czas profilaktycznie restartuję router i to u mnie raczej wystarcza. Na ten model jest być LEDE, więc jest jakaś opcja jakby ASUS nie wypuścił żadnej aktualizacji.

Edited by miko

Guest Pagnite

Akurat w moim routerze też logi są pełne jakiś błędów/informacji o jakiś przestawieniach średnio w ilości 50-100 w ciągu godziny, niezły spam. Ale ja już przestałem na to zwracać uwage bo nie umiem tego zanalizować ;/ Aczkolwiek wszystko działa więc nie jestem pewien co się w tym routerze dostraja co chwile. A jestem bardzo ciekaw

Guest maxsol

Przejrzałem parę tematów i problemem jest tutaj... kiepska kontrola jakości w Asusie. Problem "padającego" 5GHz dotyczy nawet sporo droższych modeli jak RT-AC88U czy RT-AC87U i jest to spowodowane wysoką temperaturą przy dużym obciążeniu. Ktoś wrzucił nawet zdjęcie swojego rozkręconego Asusa RT-AC87U i pokazał jak od procesora odstaje radiator. Posiadacz routera poprawił jego położenie i temperatura spadła o 10ºC. Temperatura pomieszczenia, w którym leży mój Asusa, nie przekracza 22ºC, więc obstawiam, że też mam skopany radiator. Zastanawiam się teraz, czy wymieniać go na inny egzemplarz czy zmienić po prostu producenta.

rt-ac87u.jpg

miko

Mam za sobą jedną wymianę, a tak naprawdę zwrot i kupno jeszcze raz, bo mimo wpisanej wymiany, sklep zwrócił pieniądze. Po wymianie jest jakby lepiej, ale i tak czasami 5GHz potrafi paść, choć sporo rzadziej.

house

@maxsol zgłoś go na RMA, może wymieniony model będzie działał ok. Trudno za 390 PLN znaleźć jakąś sensowną alternatywę - jest Netgear R6400, jednak mocno okrojony w funkcje względem Asusa.